.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Schoolwork e Shqyrtime

Book Review - Një lule në shkretëtirë Afrikane

Tema: Shqyrtime

Kjo histori është e bazuar në një histori të vërtetë ...

Bëhet fjalë për një vajzë 12 vjeçare Somali quajtur Waris. Waris jetonte me prindërit dhe vëllezërit e motrat e tij, ajo ishte një familje e madhe nomade që jetonin në shkretëtirë. Gjithkush në familje ka pasur punë e përditshme e vet për të marrë pjesë në, Waris tubuar dhi dhe u kujdesua për kafshët. Shiko punën e shkollës »

GD Star Rating
në ngarkim ...

Book Review - A Thousand Splendid Suns

Tema: Shqyrtime

A Thousand Splendid Suns është një roman që është shkruar nga një afgan Khaled Huseini. Libri i tij i parë Kite Runner ishte një sukses i madh. Është vetëm kritikë të mirë të librit.

A Thousand Splendid Suns është një histori e jetës së dy grave në Afganistan, ku gratë janë po aq të vlefshme sa një tavolinë apo një karrige. Trego schoolwork »

GD Star Rating
në ngarkim ...

Book Review - Musselstranden

Tema: Shqyrtime

Author: Marie Hermansson

Lindur në 1956

Jeta e hershme: Sävedalen, vetëm në lindje të Gothenburg Trego schoolwork »

GD Star Rating
në ngarkim ...

Book Review - hotele Ondskans

Tema: Shqyrtime

Kam lexuar një libër të quajtur keqe Hotele dhe është shkruar nga Sharmon Siamon.

Libri është rreth Clare dhe nëna e saj i cili ka qenë me shtëpinë e gjyshes së saj të vdekur.

Mommy është shumë keq që nëna e saj ka vdekur. Shiko punën e shkollës »

GD Star Rating
në ngarkim ...

Book Review - nëpër dysheme Nightingale

Tema: Shqyrtime

Kam lexuar një libër të quajtur "nektergalens Mbi kat", e cila është shkruar nga Lian Hearn. Përkthyesi i Carla Wiberg.

Veprim do të bëhet në një mesjetar imagjinar. Mjedisi pasqyron natyrën dhe kulturën e Japonisë.

Protagonist Takeo ishte 15 vjeç kur fshati i tij paqësore malor u sulmua nga samurai. Ai u shpëtua nga një kryekomandant i huaj dhe u bë i vetmi i mbijetuar nga fshati. Shiko punën e shkollës »

GD Star Rating
në ngarkim ...

Book Review - Kthimi i Mbretit

Tema: Shqyrtime

Kam lexuar "Kthimi i Mbretit" nga JRR Tolkien. Kjo është pjesa e fundit e trilogjisë së Zoti i unazave. Dy pjesët e para të quajtur "Lord of the Rings" dhe "Zoti i unazave: Dy Kullat". Veprim do të bëhet në një botë me fantazi, por në fund të librit janë të përmendur në fillim të 1400s. Në mënyrë që të kuptojnë komplot, unë mendoj se ju duhet të lexoni të gjitha tre kështu që unë do të përshkruaj shkurtimisht dy librat e parë.

Karakteret kryesore në librat, pjesë e Vëllazërisë, janë:

Frodo është një halvlängdsman trembur dhe trim, "Hobbit", i cili është bartës rrjet dhe nga vendi i gjelbër konte.

Pippin është një Hobbit i etur dhe i gëzuar dhe kushëriri i Frodo.

Gëzuar Hobbit dhe mik i Pepin.

Sam, i cili është gjithashtu një hobbit, mik Frodo dhe ndihmës. Ai është i mirë në kultivimin.

Legolas është një kukudh i cili i pëlqen të këndojë dhe të jetë në pyje.

Aragorn është një njeri nga veriu, i cili është trashëgimtar i fronit të Gondor. Ai shpesh kullosin kopetë në shkretëtirë.

Gimli është një xhuxh nga minat dhe i trashë.

Gandalf është një magjistar i cili është i fshehtë dhe një njeri i urtë që zakonisht flasin me shprehje të errëta.

Boromir është një njeri dhe i biri i kupëmbajtësi kombit e Gondor.

"Zoti i unazave" është rreth Frodo Baggins trashëgon pothuajse çdo gjë nga xhaxhai i tij Bilbo dhe ai gjithashtu trashëgon një unazë. Wizard Gandalf Grey do që kjo unazë është vetëm unazë armiku. Mordor falsifikuar e Sauron. Ai gjithashtu i dha nëntë unaza për mbretërit të mëdha, por ai tradhtoi ata dhe ata u bënë të telefononi tregjet zgjedhur. Frodo duhet të shpëtojnë me miqtë e tyre larg nga hobernas Shteti "Shire", ndjekur nga ringvåldnaderna. Në Bri hits emrin e vërtetë Aragorn Strider. Ai i çon ata nëpër shkretëtirë deri kukudhët luginën "rivendell". Ku përcaktohet se Frodo do të jetë bartës unazë dhe të udhëzohet për të përpiqen për të shkatërruar unazë në Mordor. Ku mund të shkatërrohen vetëm. Ai merr tetë shokë të cilët do të telefononi vëllazërinë. Merry, Pippin, Sam, Gimli, Aragorn, Legolas, Boromir dhe Gandalf. Ata vijnë në Minierat e Moria, ku Gandalf takohet me një shpirt nga hijet dhe vdesin. Tjetër vazhdon të Lutit Loriens pyjet ku ata marrin dhurata të Mbretëreshës Galadriel. Vëllazëria merrni anije për të udhëtuar me të. Boromir bëhet pushtuar nga unaza e pushtetit dhe kjo do të jetë rënie e tij. Gëzuar dhe Pippin janë kapur nga armiku dhe zvarritur drejt Isengard. Aragorn, Legolas dhe Gimli ndjekin ata për të shpëtuar dy miqtë e tij, ndërsa Frodo dhe Sam vazhdojnë të Mordor.

Pjesa e dytë ka të bëjë me mënyrën se si Aragorn, Legolas dhe Gimli përpjekje për të kapur armikun dhe sa Gëzuar dhe Pippin arrin të shpëtojë në Fangorns pyll, ku ata takohen ve. Ajo është një pemë folks që duan hakmarrje kundër Isengard për fushat e tyre një shumë të pemëve në pyll e tyre. Aragorn dhe dy takime të tjera GANDALF që u kthyen nga të vdekurit, dhe së bashku ata udhëtim për Rohan dhe liron mbretin nga një magji. Armiku është sulmuar Rohan humbasin. Një natë Pippin duket në një nga shkëmbinj shtatë Vizioni dhe shohin gjëra të tmerrshme si Gandalf merr atë për Gondor.

Ndërkohë endet Sam dhe Frodo në kodrat dhe të humbur, por me ndihmën e Gollum i cili në një kohë kishte unazë në pronën e vet, ata do të vijnë deri te porta e Zi. Por kjo ishte e pamundur për të marrë në mënyrë të tillë që ata u drejtuan për një shteg të fshehtë të Gollum, por që tradhton ata për Honmonstret. Kjo është një merimangë gjigande që i jep Frodo një goditje me thikë në qafë. Ai bëhet i bllokuar nga Orcs. Sam mëson se Frodo nuk ka vdekur, por helmuar vetëm.

Në pjesën e tretë dhe të fundit Sam shpëton atë dhe së bashku ata enden nëpër vend Mordor pjekur drejt malit kijametit është një vullkan. Rohan udhëtim për Gondor për t'i ndihmuar ata në luftë, por mbreti është vrarë në fushë. Në të njëjtën hyrje Pippin në shërbim të shërbëtor kombëtar, i cili duke u përpjekur për të marrë e tij dhe jetën e djalit të tij duke i djegur në një kungabål. Vetëm djali i tij mbijeton.

Perëndimi si njerëzit janë duke sfiduar portat e Zi për vëmendjen e armikut do të hiqet nga të vjetërohet unazë. Suksesi dhe edhe pse ajo është një barrë e rëndë dhe terrenit të vështirë dhe etja rips në to, Frodo dhe Sam në asnjë mënyrë në destinacionin e tyre së bashku për të përmbushur Gollum përsëri. Fuqia Ring ishte shumë i fuqishëm për Frodo si ai e shpalli atë si të tyren dhe e vënë atë në gishtin tuaj. Pastaj ai u bë i padukshëm, si ju të merrni kur ju vënë atë në dhe Sauron pa atë. Por Gollum bit e tij gishtin e padukshme dhe Frodo u bë e dukshme përsëri. Ashtu si Gollum do të shohim mjaft nga thesari i vet, ai mori një hap shumë larg prapa dhe ka rënë unaza në lavë. Pastaj u zhdukën Sauron dhe vendi i tij u bë një det i lavë. Frodo dhe Sam u shpëtuan nga shqiponjave dhe pas një kohe të gjatë e fatit të mirë erdhi katër Hobbits tona përsëri në Shire, të tronditur për të gjetur atë shkatërrua nga hakmarrja e Isengard. Të gjitha pemët janë prerë dhe shumë rregulla të ashpra të reja të takuar ata në vend të një vend të bukur të qetë. Por në fund, pas një beteje të madhe kështu që ishte një fund të lumtur. Sam martohet dhe të rriten pemë të reja duke përdorur dhuratë Galadriel-së. Frodo sails larg përtej detit me të gjithë bartësit tjetër unazë.

Mendova se libri ishte i mirë për të përshkruar peizazhin si edhe kështu që ju kishte imazhe në kokën e tij. Një lehtë mund të theksohet me aktin dhe nganjëherë vjen keq për protagonistëve. Unë rekomandoj këtë libër për shkak se ajo ka një numër mjaft i mesazheve të forta, të cilat do të jenë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre të jetë në rrezik në rrezik edhe më të madh, dhe të largohen nga miqtë e tyre. Në fund, Tolkien përshkroi se si e tmerrshme ajo mund të jetë që të jetë pa ujë për një tokë të zhuritur me një barrë e madhe. Unë gjithashtu mendoj se Tolkien të kërkuar për të ju tregojnë se sa e vështirë disa njerëz mund të zotëruar vullnetin e tij dhe të rezistojë tundimit të pushtetit. Kjo është mesazhi që unë besoj është se sa mund të ndodhë në një luftë të madhe dhe se ajo mund të ndikojë pafajshëm në qoftë se ju nuk e ndihmoni njëri-tjetrin.

John Ronald Reueli Tolkien u lind në Afrikën e Jugut në vitin 1892 dhe vdiq në vitin 1973, që do të thotë se ai ishte 81 vjeç. Ai u rrit në Angli dhe u bë një profesor i vjetër angleze dhe letërsisë angleze në Oksford. Në 1937 erdhi libër për Bilbo, e cila është në lidhje me mënyrën se si Bilbo mori të mbajë të rrethit të Gollum. Bota Tolkien e fantazi frymëzuar nga mitet nordike dhe gjermanike dhe ai shkroi "Zoti i unazave", i cili u botua 1954-1956.

GD Star Rating
në ngarkim ...

Book Review - Një mijë herë më i fortë

Tema: Shqyrtime

Rishikim

Kam lexuar një libër të quajtur "Një mijë herë më i fortë", e cila është shkruar nga Christina Z. pushtetit.

Aksioni u zhvillua në një mjedis shkollor në ditët e sotme. Libri ishte në lidhje me Saga besim, i cili erdhi në klasën e rregullt nëntë, në Suedi. Ajo ishte rritur në barkë babait të saj dhe ka udhëtuar nëpër botë. Shiko punën e shkollës »

GD Star Rating
në ngarkim ...

Book Review - nderi ka çmimin e vet

Tema: Shqyrtime

Fakte

Emri: nderi ka çmimin e vet

Original Titulli: "Déshonorée

Author: Mukhtar Mai Trego schoolwork »

GD Star Rating
në ngarkim ...

Recention: Mijë herë më i fortë

Tema: Shqyrtime

Mirjana Krisanovic 9D:
Kam lexuar një libër të quajtur "Një mijë herë më i fortë", e cila është shkruar nga Christina Z. pushtetit.
Aksioni u zhvillua në një mjedis shkollor në ditët e sotme. Libri ishte në lidhje me Saga besim, i cili erdhi në klasën e rregullt nëntë, në Suedi. Ajo ishte rritur në barkë babait të saj dhe të udhëtuar në botë. Kjo do të thotë se ajo kishte parë kultura të ndryshme dhe mënyra e jetës, nga perspektiva të ndryshme. Ajo kishte besim të mirë dhe guxoi të them saktësisht se çfarë ajo mendonte.
Klasa ajo erdhi për të ishte, si kaq shumë klasat e tjera në botë, grupi shpërndahet. Nuk ishte e vështirë, i cili gëzonte qenë në qendër dhe kishte nerds turpshëm. Disa kishin status më të mirë dhe kishte më shumë besim te mësuesit, të cilët gjithmonë qëndruan në anën e djemve. Ata nuk kujdesen nëse djemtë ishin poterexhi në klasë dhe ka pasur nxënës të preferuar. Vajzat u përdorur për këtë trajtim të padrejtë dhe të pranuar situatën. Shiko punën e shkollës »

GD Star Rating
në ngarkim ...

"Nektergalens Mbi kat"

Tema: Shqyrtime

Mirjana Krisanovic 9D: Unë kam lexuar një libër të quajtur "Gjatë nektergalens kat", e cila është shkruar nga Lian Hearn. Përkthyesi i Carla Wiberg.
Veprim do të bëhet në një mesjetar imagjinar. Mjedisi pasqyron natyrën dhe kulturën e Japonisë.
Protagonist Takeo ishte 15 vjeç kur fshati i tij paqësore malor u sulmua nga samurai. Ai u shpëtua nga një kryekomandant i huaj dhe u bë i vetmi i mbijetuar nga fshati. Kryekomandant mori djalin dhe donte ta miratojë atë. Kërkesa nga ana e klanit ishte kryekomandant (Shigeru) do të martohet me një vajzë e re. Takeo u tha se ai ishte i biri i një vrasësi profesionist, dhe se ai i takonte "gjini", e cila mund të krahasohet me ninjas. Shiko punën e shkollës »

GD Star Rating
në ngarkim ...

«Older schoolwork -