.com

Shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Al Gore dhe ngrohja globale

Hyrje

"Problemi më i madh nuk është ajo që ne nuk e dimë, por ajo që ne e dimë me siguri, por që në fakt është e gabuar."

Këto fjalë të urtë përdoret MarkTwain kur doli se të gjitha kontinentet Njëherë e një kohë kanë qenë të ulur së bashku, edhe pse askush nuk e besonte atë. Njerëzit mendonin se kontinentet kanë qenë aq të mëdha që ata nuk do të mund të lëvizin. Edhe sot, njerëzit kanë besime se ata "di" është e drejtë, por që më pas gjeti të jetë i pasaktë. Shumë besojnë, për shembull, se:

- Toka është aq i madh që ndikojnë jonë vështirë se mund të dëmtojnë mjedisin.

Kjo nuk është e vërtetë!

Kush është Al Gore?

Albert Arnold Gore Junior, i quajtur edhe Al Gore, u lind më 31 mars 1948 në Washington DC.

Ai është i martuar, ka katër fëmijë dhe ka qenë zëvendës president i SHBA për 8 vjet (1993-2001) - nën Bill Clinton. Gore ka qenë gjithashtu një kandidat kundër, ndër të tjera, Bill Clinton të jetë përfaqësuesi demokrat për zgjedhjet presidenciale në vitin 1998, të cilën ai më vonë u tërhoq për shkak të rezultateve të dobëta. Clinton u bë zgjedhja e demokratëve dhe ai më vonë u bë edhe president. Al Gore u bë zëvendës president edhe për katër vjet.

Pas 8 vjet si president nuk duhet Bill Clinton ngritur për të rizgjidhet përsëri. Atëherë ishte Al Gore, kandidati i ri për president të demokratëve (2000). Zgjedhja qëndroi në mes demokratit Al Gore dhe republikanit Xhorxh W. Bush. Ajo erdhi në jetë zgjedhja më e vështirë në shumë vite. Ai përfundimisht u bë një gjykatë mund të vendosë se cili nga kandidatët që do të jetë president i Shteteve të Bashkuara. Pasi ka llogaritur të gjitha votat elektronike me dorë, u bë Xhorxh W. Bush fitues.

Al Gore ka marrë edhe Çmimin Nobel dhe një Oskar. Çmimi Nobel ai ishte për shkak. Ai ka arritur të përcjellë mesazhin rreth ngrohjes globale, në një mënyrë të mirë për njerëzit. Oscar ai mori për filmin e tij "An Inconvenient Truth", e cila më vonë ndërmend të riprodhimin e pjesëve të asaj që ata të rritur, dhe zhyt mua disa nga ato.

Përveç Al Gore është një aktivist mjedisor dhe ish politikan - ai është gjithashtu një autor, sipërmarrës dhe ish-gazetar.

Babai i Al Gore ishte Albert Gore dhe ka lindur në vitin 1907 në Tenesi. Ndërmjet 1953-1971, ai ishte një senator (pothuajse i njëjtë si anëtarë e sotme) për Tennessee. Ai gjithashtu në pronësi kultivimin e tyre të duhanit, të cilën ai mbajti shumë i dashur.

Nëna e Al Gore - Pauline La Fon Gore, (lindur 1912) - erdhi nga një familje e varfër. Ajo ishte një nga gratë e para që ka studiuar të jetë një avokat. Motra më të vjetër Gore filluar pirjen e duhanit, kur ajo ishte shumë i ri dhe më vonë vdiq nga kanceri në mushkëri. Bujqësia duhani si babai i tij ka punuar për pothuajse të gjithë jetën e tij, u mbyll.

An Inconvenient Truth!

Pra, tani kthehet në "An Inconvenient Truth". Unë kisha për qëllim që të tregoni pak për atë që ata flasin për në film.

Filmi është rreth ngrohjes globale. Temperatura në Tokë është rritur shumë në 10 vitet e fundit dhe ka pasur shumë valët e nxehtësisë, sidomos në vitin 2005. Edhe në oqeane, temperatura është rritur dhe kjo shkakton ndryshime të mëdha klimatike. Stuhitë gjithashtu bëhet e fortë. Në vitin 2004, për shembull, Japoni 10 tajfunet ndryshme. Shkencëtarët thonë se është e pamundur të uragane tropikale do të ndodhë në Atlantik e Jugut. Por në vitin 2004 Brazili u godit nga një.

Uragani Kathrina (2005) kaloi Florida parë dhe kur ky i fundit kaloi ujërat e ngrohta të rritur shpejtësinë e erës dhe lagështisë. Kathrina vrarë mijëra njerëz dhe ka shkaktuar kaos të madh.

Diçka që ju shpesh nuk e vërejnë rritjen e ngrohjes globale është rritur edhe reshje në stuhitë më të mëdha të rastit. Reshjet Avullimi dërgon deri lagështi nga oqeani dhe kur oväderna do të bjerë më poshtë. Ka pasur shumë katastrofa në Tokë. Për shembull, India ishte një përmbytje e madhe në korrik disa vjet më parë, 94 cm e shiut në një ditë. Ngrohja globale po shkakton jo vetëm shi, por edhe thatësirës. Në Kinë, në të njëjtën kohë si përmbytjet në Indi ishte thatësira ekstreme.

Cili është qëllimi i këtij filmi dhe atë që ai dëshiron të përcjellë?

Qëllimi i këtij filmi është jo vetëm për të informuar - por ajo gjithashtu dëshiron të ngjall debate, ndikim dhe të na marrë njerëzit rreth ushtrisë, me të vërtetë kuptojnë se çfarë ngrohja globale është duke bërë për planetin tonë.

Në filmin e tij ai përcjell këtë probleme të mëdha dhe të komplikuara në një fakt të bazuar, por shpesh edhe një mënyrë shumë humor, e cila është e lehtë për të absorbuar. Gore prandaj ka punuar shumë për të përpiqen për të arritur jashtë për të gjitha llojet e njerëzve. Ai gjithashtu dëshiron të japë këshilla mbi atë që ne vetë mund të bëjmë për të kontribuar për një mjedis më të mirë. Për shembull, ne mund të marrin autobusin ose ngasin biçikletën tuaj në vend të ngiste makinën për të punuar.

Si është atmosfera?

Atmosfera është një zarf të gaztë rreth globit. Përbërja e tij është në thelb i barabartë kudo, përveç shumave të avujt e ujit dhe ndotesve. Atmosfera na jep jo vetëm me gaze vitale siç janë azoti dhe oksigjeni - por edhe mbron tokën nga rrezet e dëmshme dhe ruan ngrohjes. Këto rreze të ngrohur deri në Tokë janë quajtur rrezet infra të kuqe dhe kur ata e goditi sipërfaqen e tokës, kërcim shumicën përsëri në hapësirë. Rrezet që mbetet, pra nxehet në tokë dhe të na japë klima është. Por atmosfera është shumë e hollë dhe delikate.

Kur ajo është e prekur nga ndotja tonë, ajo bëhet më e dendur, e cila çon në asnjë rrezet infra të kuqe mund të reflektuar mbrapa në hapësirë ​​aq lehtë. Kështu ngadalëson ndotësit, ky proces marrjes klima jonë ngrohta. Kjo është e njohur si ngrohja globale.

Raft akull në jug / veri.

Një raft akull është e bardhë dhe akull vjetër. Shpjegimi për rritjen e temperaturës është aq dramatike këtu është rezultat. se akull bardhë pasqyrojnë shumë rrezet e diellit. Kur deti merr të ngrohtë dhe akulli shkrihet dhe është zëvendësuar me "detin e errët", që lëshon sipërfaqet e errëta shumë më të ngrohjes dhe të lehta nuk kërcej prapa në atmosferë. Ajo krijon një "rreth vicioz", më ngrohjes, më pak akull, uji më të errët, temperatura edhe më të larta, madje edhe më pak akull, etj Por diçka që me të vërtetë është e rrezikshme, është se kur akulli shkrihet liruar gazit metan në sasi të mëdha. Metani është një gaz serë që është 20 herë. më keq se dioksidit të karbonit. Nëse gazi ngrirë vjen lirshme, njeriu nuk mund të më ndalojë katastrofë e klimës.

Poli i Veriut është pjesa që është prekur shpejt nga ngrohja globale. Raft e madhe Arktik akull Ward Hunt dilnin 5 vjet më parë. Të gjithë ishin të befasuar, sidomos shkencëtarët. Al Gore mendoj rreth 50-70 vjet, akulli në Arktik do të jetë zhdukur. Ai gjithashtu mendon se të gjitha rrjedhat do të ndryshojë drejtim.

Raft akull rreth Antarktidë (Polin e Jugut), kanë filluar të shkrihet shumë shpejt. Niveli i ujit do të rritet me rreth 10-12 m. Në qoftë se akulli shkrihet. Edhe akulli në Grenlandë shkrihet me shpejtësi rekord. Holanda ndoshta do të zhduken në të ardhmen. Unë mendoj Onsala, Kungsbacka, ndoshta edhe pjesë të Halland përfundimisht do të zhduken nën ujërat e përmbytjes.

"9 gabuar të pakëndshme:"

Diçka që unë mendoj se është e çuditshme në film është kur ai më tha se kur ata bënë një përzgjedhje të 928 artikujve shkencorë rreth ngrohjes globale. Atje, ai nuk pretendon të ketë një artikull pajtuan se është e ne njerëzit që shkaktojnë ngrohjen globale dhe se ekziston një problem i madh. Në vend të kësaj, ai beson se kjo ishte diçka si: ". Ngrohja globale është një teori dhe jo fakt"

Unë mendoj se ka me siguri janë ata që besojnë se ne duhet të bëjmë diçka në lidhje me këtë problem të madh, sepse ajo është ne që e krijoi atë.

Edhe pse "An Inconvenient Truth", ka marrë 92% vlerësime pozitive, Gjykata Supreme e Stobritanien vendosi që ai nuk duhet të tregojë filmin për fëmijët e shkollave britanike në qoftë se ne nuk e nxjerr në pah këto 9 gabime:

Nr 1: Ajo merr disa mijëra vjet për oqeanet të rritet edhe 7 m Është e pamundur që sipërfaqja duhet të ngrenë.

kaq të lartë në kohën e ardhshme.

Nr 2: Nuk ka asnjë provë shkencore se stuhia Kathrina u shkaktua nga

ngrohja globale.

Nr.3: Gjithashtu nuk ka prova shkencore që Liqeni Çad në Afrikë do të kishte qenë drenazhuar e ngrohjes globale.

Nr 4: Nuk ka asnjë fakt të arsyeshme se bora thaws Kilimanjaro.

Nr 5: Kjo nuk është provuar shkencërisht se atolls ulëta në rrezik Oqeani Paqësor

zhduket si rritet nivelin e detit.

Nr 6: Paneli Ndërqeveritar mbi Ndryshimin e Klimës thotë se nuk ka gjasa që Rryma e Gjirit do të pushojë

ose ndryshojë drejtim për shkak. ngrohja globale.

Nr 7: Al Gore beson se arinjve polare mbyten në qoftë se ata nuk mund të gjejnë akull të qëndrueshme për të qëndruar.

ka vetëm katër raste të njohura të arinjve polare u mbyt në një stuhi.

Nr 8: As nuk është e provuar se ajo është për shkak. Kërcënimet klimatike që koral zbehet në oqeane.

Nr 9: Ka 2 mbivlerësuar Listat në film që është gati emisionet e karbonit dhe

ndryshimet e temperaturës gjatë 650,000 vitet e fundit. Al Gore thotë se ata janë të

absolutisht e saktë, por, sipas gjykimit britanik është gjykimi ekzagjeruar.

Çfarë mund të bëjmë vetë?

Që ne të kemi një ambient më të mirë cikël unë p.sh. në shkollë, në shtëpi, hamë kryesisht organike, dhe shpesh përdorin CFLs. Ne të ulët të ngrohjes në minimumin e nevojshëm, dhe dushet nuk janë të ngrohta, dhe pres ujin, kur p.sh. shampooing flokët. Përgatit ushqimin që ju vënë veten në mënyrë të qartë në kapak mbi tenxhere, për ta bërë atë më të shpejtë dhe vlim për këtë arsye më pak qasje të energjisë.

Por në qoftë se dikush dëshiron të mendojë edhe më shumë në mjedis dhe për të marrë në detaje, kështu që ju mund të hani patate dhe grurë në vend të oriz dhe makarona të cilat janë të importuara shpesh tani. Ne mund të hani perime rrënjë, lakër, bizele, fasule dhe sallatë ndoshta organike, domate dhe kastravec. Është e dobishme dhe jo i importuar nga vende të largëta. Hani mollë suedeze dhe luleshtrydhe, fruta dhe jo ekzotike. Zgjidhni fjalë të tilla si të ndjekin sezonet këtu në shtëpi. Dhe një tjetër gjë që është e rëndësishme për të menduar për ushqim - lëng. Frytet janë të importuara shpesh dhe gjithashtu lëng transportohet në distanca të gjata. Shumë zgjidhni peshk të tjera të tilla si pangasius në vend të cod varfëruar. Atëherë ju mund të mendoni për blerjen për shembull, saithe ose salmon gjenden në shumë më afër në ujë.

Gjithmonë riciklimi letre, shishe / kanaçe etj, sepse ajo prodhon re nga e vjetra.

Gjithmonë vënë nga dritat në dhomat ju nuk jeni duke qëndruar në etj

Po, shumë mund të mendojnë duket e rëndë dhe e lodhshme për të "mbajë në dhe mendoj se" gjatë gjithë kohës. Ne jetojmë në një shoqëri të konsumit, ku nëpërmjet reklamave dhe mediave kërkoi për të blerë, ndërsa "kursimit të parave"; Blej një TV tani - për të marrë një biçikletë për të lira! Ose "Merr tre - paguajnë për dy"! Është e lehtë për të ndikohet dhe të cilët nuk duan të volitshëm dhe për të bërë një ujdi?

Në të njëjtën kohë ajo është gjithsesi ne në fund të fundit të zgjedhur. Produktet që nuk shesin, vetë kursi i vlefshëm ende nuk ka Prodhuesit - sepse unë besoj se ne mund të ndikojë më shumë se sa ne mendojmë. Vetëm se të gjitha mijëra e paketave të tërheqin shtëpi çdo vit? Mënyrë të lehtë për të zgjedhur paketën njëherë!?

Nëse të gjithë ndihmon dhe tërheq pak tyre, unë mendoj se ne mund të bëjmë shumë. Ju nuk keni nevojë të ndryshojë asgjë në shtëpinë e tyre dhe jetën në të njëjtën kohë, zgjidhni një ose dy objekte të reja çdo muaj. A nuk merrni plehrash dhe të gjithë kontejnerët e grumbullimit të mbeturinave, ndërsa ju filloni çiklizmit në punë, shkollë dhe të bëhet një vegjetarian!

Më në fund do të doja të përfundojë me fjalët e mëposhtme;

"Hapa të vegjël në drejtimin e duhur, janë gjithashtu duke bërë përparim - veçanërisht në qoftë se ata të bëhet i përhershëm!"

Josefin Nordlander

based on 18 ratings Al Gore dhe ngrohja globale 2.5 nga 5 bazë të 18 ratings
Shkalla e Al Gore dhe ngrohja globale


Projektet e ngjashme shkollore
Më poshtë është punë e shkollës që ka të bëjë me Al Gore dhe ngrohjen globale, ose kur është në asnjë mënyrë në lidhje me Al Gore dhe ngrohjen globale.

Koment Al Gore dhe ngrohjen globale

|