.com

Shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Aging - Çfarë ndodh me trupin?

Kjo gjë me aging've njerëzore me të vërtetë të bëhet një pikë e lënduar për shumë, sidomos gratë. Në Hollywood, të lejojë vetes që të bëhet një kirurgji bukuri apo injekton atë në Neurotoksina shembull i tillë. Botox në lëkurë me rrudha luftarake. Kjo mendoj se është jashtëzakonisht e dëmshme për trupin, sepse në qoftë se ajo nuk ishte menduar se ne do të merrni rrudhat kur ne të merrni më të vjetër, nuk do të kishim atë ose.
Ka shumë gjëra që ndodhin në trupin tonë si ne të merrni më të vjetër. Disa vuajnë ålderssynhet zakonisht. Çfarë ndodh është se lente me ålderna bëhet më e ngurtë dhe e vështirë për të ndryshuar formën. Atëherë ajo do të jetë e vështirë për të mbyllur sy të mprehtë. Kjo ndodh zakonisht në të dyzetat e tyre, dhe atëherë ju keni nevojë për syzet e leximit.
Shumë gjëra të tjera të ndodhë edhe në lidhje me plakjen e njeriut. Vezë grave përfundon pjekur në 50s tyre. Atëherë gruaja në menopauzë dhe kjo do të thotë ndryshime të mëdha hormonale ndonjëherë japin çrregullime të ndryshme, p.sh. swings humor.
Flokët kthehet gri apo të bardhë për shkak se qelizat e melaninës-prodhimin në follicles flokët që përndryshe do të prodhojnë pigment gradualisht zhduket.
Aging ndodh vetëm në mesin e kafshëve në robëri, sepse ata janë të mbrojtur nga grabitqarët, uria, sëmundja dhe aksidentet. Në të egra kafshët zakonisht vdesin për shkak të ndonjë nga këto gjëra. Ne njerëzit kanë përmes inteligjencës sonë, kulturë dhe teknologji kanë fituar të tillë të një furnizim të mirë të ushqimit, kujdesit shëndetësor dhe sigurisë që ne të merrni të vjetër. Ne kujdesemi për njëri-tjetrin, duke lejuar e Dhënies shkosh përpara natyrore.
Vdekja e "shkaqe natyrore" nuk ka të vërtetë e di se, kur të vdesim një grupe zakonisht sëmundje që çoi në vdekje. Aging në vetvete nuk është vdekjeprurëse, por kjo na bën të prekshme dhe më në fund në mënyrë të dobët që të vdesim.
Jetesës ndikojnë në plakje. Edhe si një i ri që ndikojnë në shëndetin ju merrni më të vjetër. Duke mos pirja e duhanit, pirja e alkoolit shumë apo jo për të marrë drogë, kontribuon në përmirësimin e cilësisë së jetës dhe shëndetit në grupe plakjes trupore në. Duke ushtruar dhe të hahet të shëndetshme gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin pozitivisht.
Çfarë është ajo që shkakton procesin e plakjes dhe gjëra të ndryshme ndodh? E pra, mosha fizike ndryshimet janë të vogla deri në '40. Pas kësaj, rritja e. Materiali gjenetik, ADN, qelizat të kontrollojë procesin e plakjes biologjike që zhvillohet në nivele të ndryshme në trup - nga ADN-së nëpër qelizat, indet, organet, sistemet e organeve për të gjithë personit. Procesi i plakjes - kur dhe si ne moshe - ndryshon shumë në mes të individëve. Disa të flokëve dhe Age White rrudhat e hershme, të tjerët vonë.
Edhe pse tashmë në vitet '60 e tyre kanë tendencë në njoftim procesin e plakjes në trup, kështu që mund të shumë funksione në trup ende funksionojnë mirë edhe kur ju jeni mbi 80, varësisht nga gjenet e tyre. Gjëra të tilla si lëvizshmërisë dhe të muskujve mund të mbahen në trim duke lëvizur shumë. I ulur është një rrezik për shëndetin në të gjitha moshat, por veçanërisht në pleqëri.
Si ju merrni më të vjetër është reduktim gradual të numrit të qelizave të trurit. Ndryshimet e moshës në trupin dhe shpirtin së bashku. Vetmia dhe mungesa e stimulimit është po aq e faktorëve negativ si duhani, alkooli, droga dhe dietë të varfër për një jetë të mirë në pleqëri.
Ajo merr një numër të ndryshimeve në trupin tonë si ne moshe. Ne po të shkurtër, të lehta dhe në të njëjtën kohë makinë tharëse. Të dy burri dhe gruaja humbet në 70 deri në 75 vjeç një shumë e ujit të përgjithshëm të tyre të trupit dhe merr disa fatter për qind në raport me peshën e trupit. Mosha skeletik janë tashmë në 40 të tyre kur fillon urkalkningen, në gratë rrit më tej në menopauzë. Pirja e duhanit jo vetëm që e bën eshtra më të brishtë, por edhe përshpejton gjithë procesin e plakjes.
Me rritjen e moshës, ju gjithashtu zakonisht më pak dëgjimi. Kjo bëhet më e vështirë për të perceptojnë tone të larta dhe për të dalluar fjalim në një ambient Buzzy apo të zhurmshme. Intervistat Radio, të cilat shpesh e vë në një zhurmë autentike sfond, mund të jetë e vështirë për të perceptojnë për të moshuarit. Gjatë jetës së dëmtuar me shumë zhurmë dhe nivelet e zhurmave me zë të lartë që nga fëmijëria e hershme. Ne të rinjtë janë të ekspozuar ndaj niveleve të larta të rrezikshme të shëndosha në koncerte dhe disko, të cilat mund të thotë se më shumë njerëz janë dëgjim të dëmtuar dhe kanë nevojë për aparat dëgjimi në moshën e vjetër. Për më tepër, mund të vuajnë gjatë gjithë jetës tingëllim në veshët, i quajtur tringëllimë në veshët. Njerëz të vjetër që kanë dëgjim të dobët kanë qenë përmes jetës humbur shumë qeliza të flokëve në vesh, por ka gjithashtu gjasa të ndryshojë më tej në rrugët auditory.
Zemra është një muskul që pompon çdo ditë rreth një total prej gjashtë deri në tetë mijë litra të gjakut me rreth 100,000 heartbeats. Si ne të merrni më të vjetër zemër të rënduar më shumë dhe vëllim të zemrës rritet, të paktën deri në moshën 75 vjeçare. Enët e gjakut të bëhen të ashpër dhe më pak elastike, ndërsa presioni i gjakut rritet. Kjo i jep zemra më e vështirë për të mbushur me gjak dhe duke tërhequr veten së bashku. Nuk shqetësuar pompuar aq shpejt si në ditët më të rinj. Kur pushimi nuk ka shënuar aq shumë, por kur bëjnë ndonjë aktivitet fizik. Kjo rrit rrezikun e zhvillimit shqetësime në ritmin e zemrës, aritmia, e cila nga ana redukton rrjedhën e oksigjenit në trup.
Gjithashtu, elasticiteti i mushkërive është reduktuar, e cila e bën të vështirë për të marrë frymë. Kjo lejon dioksidit të karbonit në gjak nuk është zëvendësuar oksigjen si në mënyrë efektive. Të gjitha këto ndryshime bëjnë që ju të merrni më keq dhe gjendja e rezervave të trupit redukton stresin shtesë. Ndërsa stresi ndikon në funksionin kardiovaskulare dhe gjakut presion.
Nga 30 deri në 80 vjeç zvogëlon kapacitetin e pompimit të zemrës dhe funksionin e mushkërive nga 30-50 për qind.
Për të mbajtur kujtesën dhe trurin në formë është e rëndësishme të mos jetë pasiv, pa interes qenieve shokët e tij njerëzore dhe mjedisin e tyre, për të qenë aktiv në trup
dhe shpirt, i kujdesshëm. Truri dëshiron të mësojë gjatë gjithë jetës, përmes fjalëve, foto, këngë, muzikë, luajnë, dhe humor, kafshëve dhe natyrës, angazhim dhe kontakteve sociale. Ju kurrë nuk janë shumë të vjetër për të mësuar gjëra të reja, por ajo merr më shumë në pleqëri. Sistemi nervor gjithashtu punon më ngadalë si ata të moshës. Shpejtësia nervore përçueshmëri dhe kapaciteti përgjigja është reduktuar nga 15-30 për qind. Por mendimet tona lë gjurmë në tru dhe ju të bëhet më mirë në atë që ju praktikë, për shembull, për të shkruar, zgjidh puzzles fjalëkryq, duke luajtur urë, dhe veprimtari të tjera që aktivizon trurin. Në të kundërt, stresi negativ nuk është i mirë për trurin dhe kujtesën, dmth kur ajo merr shumë, shumë e gjatë dhe shumë intensive.

Sara Bergqvist

based on 23 ratings Aging - Çfarë ndodh me trupin, 2.8 out of 5 në bazë të 23 ratings
Shkalla Plakjes - Çfarë ndodh me trupin?


Projektet e ngjashme shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë Aging - Çfarë ndodh me trupin ose në ndonjë mënyrë lidhur me plakjen - Çfarë ndodh me trupin.

Një përgjigje të "Plakjen - Çfarë ndodh me trupin?"

  1. anna më 26 maj, 2010 në 10:43 pm #

    çfarë ndodh në sistemin nervor si ata të moshës?

    njoftim sa vjetër i sistemit nervor?

    si mund ti parandaloni / lehtësojë sistemin nervor?

Koment Aging - Çfarë ndodh me trupin?

|