.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

American History X

Subject: Anglisht , Reviews

Derek Vinyard

Kur ju humbni dikë në jetën tuaj Kjo kishte një vend të veçantë në zemrën tuaj ju në fillim ra ia zunë frymën dhe ndjej një trishtim të madh në zemrën tuaj që pothuajse akull marramendës ju veç e veç. Ajo mund të havebeen një nënë, fëmijë, mik, një dashuri të madhe; kjo nuk ka rëndësi me të vërtetë Sepse të gjithë këta njerëz në jetën e dikujt të thotë shumë. Trishtim ka shumë të penguar të kthehet në shtete dhe kjo mund të luajnë me mendjen tuaj në një mënyrë që Somethings, opinione, ndjenja që ju kurrë nuk më parë i kishte ndjerë më e qartë se kristale akulli. Për shkak të shteteve Ju dëshironi të keni diçka për të fajësuar për vdekjen e dikujt i dashur-së, Një të fajësojnë akull të penguar armikun e një e vdekur-së ose në këtë rast fajësojnë njerëzit që definatley Jo të njëjtën ngjyrë të lëkurës si ai kishte.
Babai Derek e kishte ai i cili ndërroi jetë më shumë ose më œThe u vra, ndërsa ai ishte duke bërë punën e tij në një lagje apo si Derek quan atë "individualitet niger", babai i tij ishte një zjarrfikës, por u qëllua. Babai i tij ishte një racist por jo një racist i cili tha hapur për opinionet e tij; ai sneaked mendimet e tij raciste Into bisedat me Derek. Ai fshehurazi ndryshuar Derek në një raciste por ai vetëm e nevojshme diçka për të shkaktuar ndjenjat e bën për të ndërmarrë veprime, vdekja e babait ishte detonator.
Pas vdekjes Derek shprehje e babait të tij duke treguar kështu e qartë se, ai Direkt fajësojnë popullatën e errët-skinned për të qenë përgjegjës për vdekjen e babait të tij. Ky ishte fillimi i Journey Derek e të urrejtjes dhe paragjykimit.
Bindje është një nga cilësitë e tij të madh që qëndrojnë jashtë në këtë film. Hyjnë e tij dhe mendimet e tij të ndikojë fëmijët e tjerë të vegjël të bardhë të cilët janë të hutuar dhe kurrë nuk kishte ndonjë kontakt të tjerët çikë se protestantët e bardhë, fëmijët të cilët janë të lodhur e duke marrë grushta nga emigrantët. Ai e bën atë të duket si it'sa ta dhe ne, duke fajësuar emigrantët për të gjitha krimet në Shtetet e Bashkuara, bën protestantët e bardhë duket si i përsosur.
Në vetë mendimin tim të fortë në lidhje me karakterin e para kohës së tij në burg, unë mendoj që ai do të duhet të mendimeve të forta të bazuara në asnjë fakt të vërtetë e vërtetë dhe se ai është aq i plotë i dëngla Se ai i detyron njerëzit e tjerë hani atë.
Para kohës së tij në burg ai dukej shumë egoist por kur veproj më i ndjeshëm dhe i kujdesshëm. Ai filloi të dua më i mirë për familjen e tij dhe më pak rreth luftës së padukshme në mes të njerëzve të zezë dhe të bardhë. Ai kishte ndryshuar në veten e tij të vërtetë dhe të ndaluar duke qenë kështu të hutuar. Tani ai e dinte se çfarë me të vërtetë e bën një ndryshim në jetën e tij dhe çfarë thatshould pyes Prioritetet e dikujt. Forca dhe besnikërinë ndaj familjes së tij u bë dy gjëra që ju mund të shpjegojnë karakterin e tij me, heh U bë edhe realist.

Danny Vinyard

Në filmin ai mund të duket si një raciste badass i cili nuk kujdeset për pasojat e veprimeve të tij, por në sytë e mi ai Duket Përgjegjës por jo i pavarur. Opinionet e tij unë besoj akullin e krijuar nga miqtë e tij të cilët haptazi janë racistë. Kur Ai Tha mendimet që ishin raciste Related ai nuk ka thënë ajo pëlqen ajo ishte somethingthat ai me të vërtetë ndjeu fort rreth. Ai tha se një herë në detyrën e tij "Kur ata shohin në mua Ata e shohin vëllai im," Të racistët tëra në lagjen e tij e kërkon atë për t'u lutur si vëllait të tij dhe unë Mendoni Se dikur pjesë e tij do të këtë. Unë besoj se arsyeja se pse Danny është një "racist" varet nga vëllai dhe babai i tij, ai havenever pasur mundësi për të bërë mendimet e tij për shkak të babait dhe vëllait të tij. Opinionet e tyre ishin ata të ugar dhe asgjë tjetër. Danny është një djalë i dashur që e do familjen e tij dhe dëshiron më të mirë për ta dhe NDIHMON sa më shumë që ai mund të, por ai është pala racist dëshiron të dalë piknik dhe të dëgjoni muzikë të bardhë të energjisë. Ai mori dy personalitete krejtësisht të ndryshme por një gjë që Ata kanë marrë Common-akull llak të kujdesen për veten e tij dhe të menduarit për pasojat e veprimeve të tij.

Dr. Bob Sweeney

Ai është afrikano-amerikan që e di Se mërzit Danny dhe Derek urrej njerëzit me ngjyrë të tij të lëkurës. Ai është mësues Danny dhe shembull mësues Derek e. Ende në një mënyrë Ai është mësues Derek e për shkak se ai mbështet Atë dhe mëson atë se si jeta e vërtetë punon, si për të marrë një sy të mirë brenda dhe të shohim nëse çdo gjë që ai ka dhuruar KA tërhoqi jetën e tij më të mirë. Ai ndihmon mërzit Danny dhe Derek Kapërcyer hyjnë E tyre dhe të fillojnë të shohim jetën për atë që është me të vërtetë në lidhje. Ai dha Derek disa forca për të mbijetuar kohën e tij në burg dhe të bëjë të mirë të tij. Ai është ai që ende kam shpresë për Danny dhe Derek dhe e di se si jeta e tyre është. Ai është ai që i ndihmon ata për burrin Jeta e tyre Into më mirë. Ai mëson ata që të urrejnë vetëm i bën gjërat më keq.
Çfarë mesazhe janë përcjellë (Shprehur) në film?
Ajo tregon se sa e lehtë është për të shkuar opinione alongwith njerëzve të tjerë dhe makethem turne vet. Si një gjë e vogël dhe opinioni publik mund të hedhur në erë në një marrëveshje e gjyqtarit dhe madje mund të bëjë që ju të vrasë dikë edhe pa menduar një mendim të dytë. Se burgu mund të ndryshojë një person tërësisht nga ajo që ishte dikur. Ajo tregon se si urrejtja mund të ndryshojë dikë, se si ajo mund të bëjë dikë të bëjë gjëra që ju nuk do ta konsideronte të bëni. Kjo urrejtje vetëm i bën gjërat më keq; Kjo ju bën të keni bërë diçka që ju nuk jeni vetëm dhe i mban njerëzit larg. Filmi tregon se si ne të gjithë jemi të persuadable Nëse Ne të ndjehen të urrejtjes apo jeni të pasigurt.

Si unë e bëri intereact të filmit

I absolutely love këtë film, ajo tregon Pra, shumë emocione dhe se si ne mund të veçanta zemrat ndjenjat tona dhe kokat e vetëdijes. Ne Mund kështu Moonrise pyes bind nga dikush që është bindëse dhe vetëm të fillojnë të blesh gjithçka thotë se ai / ajo. Ajo mund skena definatley tmerrshme, por kjo tregon se sa urrejtje mund të na çojnë për të bërë gjithçka për ndonjë budallallëk dikush na tërhoqi besojnë në. Ajo është me të vërtetë frikëson, kjo më bën të mendoj që diçka e tillë mund të ndodhë për të gjithë, madje edhe mua dhe miqtë e mi.

Si mund të Relate "pengesat" për filmin?

Në Relate especiallywhen urrejtjes në këtë film Për shkak se ky është vendi ku të gjitha filluar. Derek dhe babai i Danny tërhoqi them've bërë një kritik Kundër Personave Zi shkak se ata i morën White popujve e vendeve të lira. Urrejtje të vërtetë goditje Derek Kur babai i tij vdiq dhe të kërkuar dikë për të fajësuar. Kjo është Kur racizmi vjen në. Urrejtja e tij u kthye kundër especiallywhen afro-amerikanëve. Urrejtjes tërhoqi atë besoj që emigrantët e bënë çdo gjë që mund të bëjmë për të shkatërruar Amerikën. Sepse ai nuk e di ndonjë emigrantë apo madje u dha atyre një shans për të treguar Se Ata nuk e kam duan ndonjë pakënaqësi, ai vendosi që të ketë mendime të paramenduara rreth tyre. Kjo ishte një lloj tjetër i barrierës, Paragjykime. Derek U bë një lloj i liderit të racistët në shoqërinë e tij. Ai i ndihmon ata që të ndjehen një lloj i përkasin dhe së bashku Ata Made shoqërinë e tyre ku ata kanë vepruar njëjtë dhe kishte të njëjtat mendime, apo me të vërtetë mori alongwith opinionet Derek-së.

Lina Holmgren

based on 9 ratings American History X, 2,1 nga 5 në bazë të 9 ratings
Rate American History X


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me American History X ose në ndonjë mënyrë në lidhje me American History X.

Koment American History X

« | »