. Tani

Punimet e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Lufta e Dytë Botërore

Tema: Lufta

Lufta e Dytë Botërore 1939-1945

Dëshira për një paqe që zgjati, ishte i madh në mesin e njerëzve në mbarë botën, pas Luftës së Parë Botërore. Ata kishin vendosur shpresat e tyre dhe besimin e tyre në Lidhjen e Kombeve dhe marrëveshjet e Traktatit të Versajës. Një sërë takimesh janë mbajtur nga fuqitë e mëdha dhe atmosfera dukej për të marrë më të mirë.

Por, gati 20 vjet më vonë pasi topi i fundit ishte qëlluar në fund të Luftës së Parë Botërore, ishte një luftë e re dhe priti në entryway. Tani ajo ishte më e madhe dhe më të rënda se kurrë më parë.

Fiasko NF ishte një fakt, dhe një herë të pajisur ju deri për një betejë të madhe.

Dikush mund të thotë se tre ngjarje ishin pas të gjitha.

Fuqitë e mëdha fitimtarë dështimi i krijimit të një rendi të qëndrueshëm dhe paqësor në botë. Marrëveshja e Versajës kushte jorealiste ishte shumë poshtëruese për Gjermaninë dhe ka krijuar një pakënaqësi në mesin e popullit gjerman. Kjo ishte një nga argumentet më të fortë të partisë naziste dhe arsyeja për mbështetjen e madhe e Hitlerit.

E dyta ishte kriza ekonomike që mbizotëronte në 1920-1930. Tregun e aksioneve New York u rrëzua dhe miliona ishin të papunë. Në Gjermani, situata ishte aq i mjerë që filloi në dëshpërim për shtypjen e parave për të paguar të gjitha borxhet. Kjo nga ana e çoi në një inflacion shkatërruese. Si shembull mund të marrë se vlerat gjermane tokës shkoi nga 75 milionë për një dollar deri 4 miliard $ për një dollar në vetëm tre vjet. Ata u ankuan për qeverinë dhe populli filloi të kthehet kundër Hitlerit, kur ai premtoi prosperitet dhe një Gjermani të re me fuqi të madhe industriale.

Kur SHBA filloi të distancohet nga politika evropiane dhe çdo kontroll të fortë mbi ekonominë, filloi të vetë-besimit të rritet më të fortë në Hitlerin kur ai e perceptuar atë si në qoftë se Shtetet e Bashkuara nuk do të ndërhyjë në rast të një lufte të re. Kjo do të tregojë vetë ishte shumë e gabuar.

I treti ishte një nacionalizëm pamëshirshme që filloi të dal lart. Ai filloi me Stalinin në Rusi, e cila më pas u përhap në mesin e të gjitha grupeve kryengritëse komuniste në Evropë. Si reagim ndaj kësaj, kemi pasur naziste dhe lëvizjet fashiste.

1922 Benito Musolini erdhi në pushtet dhe u bë kryeministër i Italisë. Ai ishte i vetmi që ishte i pari nga të lëvizjeve të reja. Pastaj erdhi Hitleri dhe Franko.

1935 futur rekrutimit universale në Gjermani udhëhequr nga Hitleri. E vetmja rezistencë ai ka hasur ishte një protestë e pavlerë nga Franca dhe Angli anën. Vit pas ai mori Rhineland. Fuqitë fitimtarë ishin duke pritur, kur ata nuk duan të rrezikojnë një tjetër luftë.

Pas kësaj mbështetur Francos dhe ekstremistëve të krahut të djathtë në luftën civile në Spanjë, mbylli aleancën e tij me Hitlerin, Musolinin, i cili gjithashtu kishte mbështetur Francos, dhe në këtë mënyrë krijoi të ashtuquajturat aksin çeliku në mes Berlinit dhe Romës. Japonia u bashkua në vitin 1937 dhe kështu u bë Berlin-Romë-Tokio. Këto ishin tre vendet ashpër vetëm u ul dhe priti për të zgjeruar pushtetin e tyre, sepse ata mendonin frenuar.

Në sajë të bashkimit me Italinë, do të mund Hitleri në vitin 1938, duke u bashkuar Austrisë e tij të lindjes në pjesën tjetër të mbretërisë. Ai është pritur me krahë hapur. Ndërtesa e perandorisë së tij të udhëhequr atë për të Çekosllovakisë. Ku kishte zona me popullsi gjermano-folëse, të ashtuquajturit Sudeteve.

Por, Çekosllovakia nuk do të dorëzojë një pjesë të vendit pa luftë. Shteti u bë kritike.

Si kryeministri britanik Chamberlain dhe Edouard Daladier Framkrikes Presidenti shkoi në Mynih, ku u takuan me Hitlerit dhe Musolinit. Ai shpjegoi se ajo të jetë veprim i fundit nga ana e tij si fuqitë perëndimore u zbut.

Por Hitleri nuk e mbajti premtimin e tij. Për 1939, ishte e qartë se Polonia do të sulmohen. Gjermani donte Danzig, një zonë e lirë në Poloni veriore. Franca dhe Britania premtuar për të mbështetur Poloninë. Një përgjigje shumë e çuditshme erdhi kur Bashkimi Sovjetik dhe Gjermania kanë rënë dakord për një pakt jo-agresion. Kështu, Hitleri e kishte zgjidhur problemin me një tvåfrontsangrepp.

Në shtator të të njëjtin vit u bashkua trupa Gjermane në Poloni dhe Franca dhe Britania shpalli luftë Gjermanisë.

Luftë Gjermanisë ishte shumë efektive. Një luftë e re dhe të lartë me forca të blinduara të rënda dhe sulmuesit pikiatë, ishin punuar jashtë dhe ata gjithashtu kishin përvojë të pas Luftës Civile në Spanjë. Me Blitzkrieg taktikë fshiu të gjithë vendin, dhe pas mezi një muaj kishte trupa të mundur të gjithë opozitën.

Procesi u përshpejtua nga rusët uritur sulmuar nga lindja për të marrë pjesë e tyre të byrek.

Duke përdorur Paktin me Gjermaninë, Bashkimi Sovjetik do të mund të vënë duart në shtetet baltike dhe Finlandë. Estonia, Letonia dhe Lituania ishin të zënë dhe në fund të vitit për sulm Finlandë. Pas një rezistence të vështirë, solli vendin për t'i dhënë fund deri hequr dorë dhe ndajnë vendin e tyre dhe rajonet e saj.

Në vitin 1940, sulmet ishte befasues mjaftueshme, Danimarka dhe Norvegjia nga Gjermania. Danimarka u dorëzua shpejt, ndërsa gjermanët u 2 muaj për të zënë Norvegji.

Mezi pas duke marrë kontrollin e Norvegjisë, u sulmua Holandën dhe Belgjikën që hoqi dorë pas një jave. Një veprim i mençur nga gjermanët të cilët, me përvojën e tij në Luftën e Parë Botërore, e dinte se si ata mund të merrni në Francë pa drejtimin në vijën franceze fortifikimit përgjatë kufirit gjerman. Trupat gjermane grimcuar opozitën në një kohë të shkurtër, kur trupat franceze ishin tejet inferiore. Në qershor 1940, franceze u dorëzua.

Britania tani qëndronte i vetëm në luftën kundër Gjermanisë. Në të nxehtit u bë i ri kryeministri, Winston Churchill, një udhëheqës i natyrshëm i njerëzve, të cilët u mblodhën në vend dhe të ruajtur përqendrimin dhe shpresë në mesin e banorëve. Pushtimi i Britanisë nuk ka shkuar siç është planifikuar, kur avioni luftëtar britanik, me gjithë turmën e saj të vogël, duke shkaktuar humbje të rënda për gjermanët. Hitleri kishte për të braktisur këtë ide. Kjo një fund kosi kur ajo ishte humbja e parë e gjermanëve i madh.

Gjatë luftës, Shtetet e Bashkuara përbënin materialin e luftës për britanikët. Gjermanët e dinin këtë dhe të kërkuar për të trokas nga lidhjet e rëndësishme detare. Por në sajë të prodhimit të madh amerikan, në mënyrë që ata të mund të prodhojnë më shumë anije se gjermanët mund të fundoset. Një tjetër humbje në Gjermani, ku Beteja e Atlantikut u humbur.

"Nuk kam asgjë për të sakrifikuar, por gjakun, mundin, lot dhe djerse."

Winston Churchill 1940

Italia, e cila kishte dhënë nga gjermanët në vitin 1940, kishin vështirësi tejkalimin e rezistencës në Ballkan dhe Afrikën e Veriut. Hitleri pastaj dërgoi trupa për të mbështetur dhe të vitit 1941, Jugosllavia dhe Greqia mundi. Trupat janë dërguar edhe në Afrikën e Veriut, ku qëllimi ishte për të marrë mbi Kanalin e Suezit.

Në të njëjtin vit, sulmoi Bashkimin Sovjetik. Ideja ishte për të zhdukur komunizmin nga rrënjët e saj dhe për të kapur të naftës ruse. Folur shumë për një operacion të suksesshëm, por një rezistencë të ashpër nga pala ruse dhe një dimër jashtëzakonisht të ftohtë dhe të ashpër ngadalësuar të gjithë gjë.

1941 sulmoi pushtetin e tretë aks, Japonia, SHBA detare bazë Pearl Harbor. Ideja prapa këtij sulmi ishte që të shtang flotën e tyre dhe në këtë mënyrë dobësohet në SHBA në mënyrë që të marrin mbi Azinë Juglindore dhe për të ndërtuar një mur mbrojtës përreth fushat kyçe. Por dëmi nuk ishte aq i madh sa ishte shpresuar, dhe SHBA nuk ishte i pafajshëm.

Japonia e kishte në fakt nuk arriti të trokas nga depot e naftës që do të kishte zhytur të marinës amerikane në gjendje kome.

SHBA në këtë mënyrë shpalli luftë kundër Japonisë. Kështu bëri në Mbretërinë e Bashkuar. Gjermania dhe Italia i shpalli luftë Shteteve të Bashkuara tri ditë më vonë. Kjo do të provojë të jetë një nga gabimet më të mëdha të anën e Boshtit. Gjatë gjithë Amerikën Latine shpalli luftë Japonisë dhe para Krishtlindjeve ishin 38 vende në luftë.

1942 kthehet luftë, mes Aksi kulm. Japonezët u ndal në Paqësor. Në Afrikën e Veriut ndaloi italianët dhe gjermanët në El Alamein. Ashpër shpërndarë nga Afrika nën udhëheqjen e britanikëve.

Italia marrë në vitin 1943 nga amerikanët dhe anglezët. Njerëzit shohin lufta humbur dhe Musolini bëhet i zhveshur nga pushteti.

Qëllimi i ndalimit të furnizimit të naftës ruse në lumin Vollga të dështojnë dhe në Stalingrad rrethuar një ushtri të madhe gjermane. Pas një beteje më të tmerrshme të historisë detyroi gjermanët të dorëzohen.

Gjermanët sulmuan nga të gjitha anët. Në fund, ata të humbasin betejat ajrore mbi vendin e tyre dhe në vitin 1944 pavarur tigër aleatëve në Normandi me Përgjithshme amerikan Eisenhower në majë. Pushtimi shtyn gjermanët në lindje ndërsa rusët avancimin nga lindja.

Gjermania nuk mund të bëjë asgjë, por dorëzim. Hitleri kryen vetëvrasje dhe një ditë më vonë, lufta ka mbaruar në Evropë.

Lufta në Paqësor vazhdoi deri në vitin 1945, kur sulmi i SHBA me një armë të re, bomba atomike. Shtatë ditë më pas heqin dorë Japoni.

Deri tani, miliona kanë vdekur, qytete rrafshuar me tokë dhe një herë është vërtetuar se lufta kurrë nuk zgjidh problemet, vetëm krijon probleme.

Benjamin Saghebpori

based on 15 ratings Lufta e Dytë Botërore, 2.2 nga 5 në bazë të 15 ratings
Shkalla e Luftës së Dytë Botërore


Related schoolwork
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Luftën e Dytë Botërore, ose në ndonjë mënyrë në lidhje me Luftën e Dytë Botërore.

Koment mbi Luftën e Dytë Botërore

« | »