. Tani

Punimet e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Detyrat më Tekstile dhe Veshje

1. Shirt 100% pambuk
Pantallona 98% pambuk, 2% stilastik
Liri: 90% pambuk, 10% material elastik
Bra 80% poliamide, 20% elastane
Panty 95% pambuk, 5% material elastik
Triko 44% akrilik, 30% lesh, 24% najloni
2-3.

4 Dikush mund të kaloni në rroba në shtëpi, kur ju të merrni në shtëpi nga puna / shkolla. Të rri rrobat në të drejtën lloj hallkë është gjithashtu një tip. Ju duhet të le rroba "tjetër" dhe nuk e veshin të njëjtat rroba çdo ditë, kur materialet e caktuara janë të ndjeshme dhe mund të dalë jashtë përdorimit. Ju duhet të lejojmë që rrobat tuaja të ul receptorin e telefonit në ajër të hapur (p.sh. ballkon), para se të rri e tyre në dollap. Të mbrojtur rrobat tuaja larg njollat ​​kokëfortë. Ju kurrë nuk duhet të fshini rrobat e ndotura, pluhuri dhe i poshtër është i shtypur pastaj në veshje dhe ka pas një rrezik që ju kurrë nuk e merrni atë të pastër përsëri. Lahen kur behhövs! Por nuk e le rrobat marrë shumë të pista. Gjithmonë kontrolloni udhëzimet të kujdesit në rrobat tuaja!

Mbylle zippers dhe fasteners Velcro para larjes. Shto småplagg në një PASA të veçantë kur ju të lajë, përndryshe ato mund të jetë dëmtuar. Përdorni një qese të veçantë rrjetë ose pillowcase kur ju të larë një sytjena underwire. Mos lejoni rrobat thith! Prandaj shmangur larje me dorë. Veshje me mbushjen duhet të thata shpejt pas larjes, mundësisht në tharëse. Test hekurin në një skedë që është e fshehur në veshje, nëse jeni të pasigurt për atë që temperatura që ju dëshironi. Nëse presioni i veshjeve të zhdukur ose të çara pasi ju ndiqni udhëzimet larje - ankohen! Nëse rrobat tuaja bëhen të ndotura apo lahen kështu që është një mënyrë e zgjuar dhe të lira për të recolor ato. Asnjëherë vënë rrobat e pista në dollap, ata tërheqin insekte. Nuhatje, dridhen dhe të lahen rrobat tuaja shpesh kështu që insektet e dëmshme nuk do të marrë një simpati për veshjet tuaja.
5 Italia dhe Kina ishin të vetmit që unë mund të gjeni.

6. Woven njeri fraställer pëlhurë me tezgjah. Kur ju të endje pëlhurë që ju përdorni një sistem teli të cilën kalojnë njëri-tjetrin në kënde të drejtë.

Kur prodhimit të pëlhurave të thurura, përdorni një makinë thurje. Kur thurje fije çorape formimin sythe që angazhohen njëri-tjetrin dhe kështu të lidhura së bashku.

7. Fabrics Natyrore

Fabrics Natyrore vijnë nga bimët dhe kafshët. Pambuku vjen nga shkurret pambuku rritur në vendet e ngrohta. Lin vjen nga Linblomman rritur sidomos në Evropë. Rami prodhon prej porcelani barit që është një nässelväxt metër të gjatë. Kina bari është rritur në Azinë jugore dhe lindore. Pëlhurë leshi është një fibër kafshë që është bërë për AB lëkurë dashi. Mëndafshi
vjen nga teli manit molë që prodhon krisalidë flutur-së.

Fibër sintetike
Fibra sintetike të përbëhet nga materiale kimike të papërpunuara, të tilla si naftë dhe qymyr. Fibrave artificiale vijnë në dy lloje të ndryshme. Një përbëhet nga celulozës, ajo përfshin fije mëndafshi dhe modale. Regenatfibret i dytë i përbërë nga celulozës acetat, këto përfshijnë acetate dhe triacetate.

8.
a) pambuku vjen nga shkurret pambuku rritur në vendet e ngrohta, prodhuesit më të madh pambuku janë Kinë, ish-BRSS, SHBA, India, Pakistani, Egjipti, Brazili, Sudani dhe shumë vende të tjera në Amerikën Latine. Indet pambuk më të vjetra janë gjetur në Indi, ata ishin mbi 5.000 vjet të vjetra.

b) aftësia e tij më e mirë është që të thithin lagështi. Pëlhurë "merr frymë", kështu që është e ftohtë në të ngrohjes. Pambuku ka edhe një rezistencë të fortë veshin dhe forca të lartë lagështi, pra materiali është më e fortë se lagësht të thatë. Një dëm i pëlhurave të pambukut është që ata të bëhen rrudhur lehtë dhe ata mund të tkurret më shumë se 10% në lavazh.

c) Duhet të lahen në 60 ° C dhe hekuros me ngrohje të lartë.

d) Jeans, T-shirts, fletë krevat, mbathje dhe rrobat e foshnjës janë disa nga rrobat që janë bërë prej pambuku naturfibret.

e) Ajo ndihet e ftohtë, sepse ajo "merr frymë". Ajo është e butë dhe të qetë.
9.
a) Lin vjen nga linörten. Linblomman rritur kryesisht në ish-Bashkimin Sovjetik, Kinë, Rumani, Francë, Belgjikë, Holandë dhe Irlandë. Kjo e fundit katër janë vendet me cilësi më të mirë dhe në këtë mënyrë përbëjnë pjesën më të madhe të linexporten.

b) pëlhurë prej liri shkurtime nga papastërtitë dhe është pastrohen lehtë, por nuk mund të marrë me temperaturë të tillë të lartë të larjes si pambuku. Ajo ndihet e ftohtë në të nxehtit dhe kjo është në rregull për përzierje liri me fibrave të tjera tekstile. Liri gjithashtu ka të madhe kapacitetin absorbues lagështi.

c) prej liri që të lahen në 30-60 gradë, ose në larjen e duarve për të shmangur veshje zvogëlohet. Mangling Hot dhe bie dëmtuar fibrave.

d) Karakteristikat e saj të shumta që li mund të përdoren jo vetëm për veshje, por edhe letër kartëmonedhë, materiale ndertimi, përforcim në plastikë dhe filter teknologjike pluhur.

e) Ajo shkopinj dhe ndjehet, si flladin pambuku në të nxehtit.
10

Në mënyrë që të mundësojë konsumatorëve për të zgjedhur materiale që janë prodhuar në mënyrë miqësore për mjedisin, si të jetë e mundur.

based on 3 ratings Detyrat më Tekstile dhe Veshje, 2.8 nga 5 në bazë të 3 ratings
Rate Detyrat mbi Tekstile dhe Veshje


Related schoolwork
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë Detyrat mbi Tekstile dhe veshje ose në ndonjë mënyrë në lidhje me Detyrat mbi Tekstile dhe Veshje.

Koment mbi Detyrat Tekstile dhe Veshje

« | "