. Tani

Punën e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Shkolla punë Kërko

Atkins Diet

Topic: Shëndeti , Shoqëria
| More

Performance e dietës Atkins

Në Akinsdieten ndjekin katër hapa;
Faza 1 (Java 1) është për të ngrënë vetëm 20 gram i karbohidrateve në ditë, dmth. ju mund të pothuajse të vetëm të hani mish dhe yndyrë për një javë të tërë.
Hapi 2 (javë 2-3), është për rritjen e marrjes tuaj karbohidrate 25 gram në ditë në javën e parë dhe pastaj të rritur futje e karbohidrateve në 30 gram në ditë në javën e tretë. Karbohidratet duhet të vijnë nga ushqime lëndë ushqyese dendur dhe të pasur me fibra. Kjo fazë do të jetë humbje peshe ngadalësuar. Pastaj ju reduktuar konsum tuaj karbohidrate nga 5 gram në ditë për të marrë një Si të ngadaltë? Humbje peshe. Kjo fazë, të vazhdojë me deri sa të keni rreth 2 kg e majtë për të humbur.
Hapi 3 Rritja carbs me rreth 10 g / ditë për të shkuar nga humbje peshe në menaxhimin e peshës.
Hapi 4 Kjo fazë do të thotë të mirëmbajtjes gjatë gjithë jetës, që do të thotë që ju të hani për të mbajtur peshën, carbs janë ngrënë në moderim.

Kush ishte Dr Atkins?

Dr Robert C. Atkins (1930-2003) e themeluar dhe është Mjekësore
Shef i Qendrës Atkins për mjekësia komplementare.
Dr Atkins kishte më shumë se 40 vjet përvojë profesionale kur vdiq;
ai e pacientëve të trajtuar sa më shumë deri në moshën një javë para
vdekjen e tij. Ai mori diplomë e tij universitare në vitin 1951 dhe të specializuara
pastaj në kardiologji, studimi i zemrës dhe funksionet e tij.
Ai vuri në dukje copë me ushqim të mirë dhe këshilla të ushqyerit të
luftimin e sëmundjeve të tilla si diabeti, obeziteti dhe sëmundje të zemrës.
Në vitin 1989 Robert Atkins, ka filluar një kompani që shitur produktet e
me përmbajtje të ulët karbohidrate. Kjo ishte e nevojshme, kur Dr. Libra Atkins
vendosur prirje e re në botën perëndimore (shih tregimet e mëposhtme).
Mjeku ka lënë një grua me emrin Veronica.

Librat që përcaktojnë trendin e botës

Libri i parë Dr Atkins shkroi, Dr. Revolucioni Atkins 'Diet, botuar në vitin 1972. Libri është botuar në disa botime në 1999 dhe kishte shitur më shumë se 6 milion kopje. Dr Revolucioni Atkins "Ushqimi është një nga më të shitur librin e botës, ajo ishte në listën e New York Times bestseller për 5 vjet.
Dr Atkins, së bashku me gruan e tij Veronica kanë shkruar një cookbook si dietë të quajtur
Dr Ngjarjet Quick & Easy Atkins 'New Diet.
Ka libra në minerale dhe vitamina, antioksidantë që parandalimin e plakjes dhe udhëzon se si të ndiqni dietë në uraniumit mbetur të hyjë dhe ushqim të shpejtë.
Dr Libri i fundit Atkins 'është quajtur Atkins për jetën. Ai ndryshon nga librat e tjera, sepse ajo nuk përqëndrohet në humbje peshe, por se si të mbajë peshën tuaj të synuar. Libri i ka shitur 3 milion kopje, dhe është në listën bestseller në mbarë botën.

Eksperimenti im

Kjo pastaj është ajo që unë kam ndaluar mua në javë, të gjitha ndjekin Dr Atkins rregullat, dhe të shkoj për të parë në fund të javës në yndyrë dhe proteina të pasura me menu më bëri të humbur peshë. Eksperimenti im filloi të dielën në mëngjes para mëngjes kur unë peshonte 57,3 kg.

Weekly Menu:

E diel: Mëngjesi omëletë me majonezë
Dreka Roast salmon me salcë havjar bërë me salcë kosi dhe majonezë
Darka Rreth 10 qofte dhe sallatë karkaleca
Dy drumsticks rostiçeri pule
E hënë: pako Mëngjesi 1 proshutë (Bacon, por me përmbajtje të lartë të mishit)
Omleta drekë, vezë të skuqura me domate dhe djath
2 këmbët Darka pule, proshutë me majonezë
Qofte me meze e pije me salcë béarnaise
E martë: Mëngjesi 2 rrufkë vezë me havjar
Paketuar, qebap salcë dhe sallatë
Darka qofte me salcë béarnaise
Rostiçeri Omleta
E mërkurë: Mëngjesi vezë të fërguara dhe krem ​​me majonezë
Paketuar, qebap sallatë dhe salcë butë
Darka është biftek me salcë bearnaise
Sallam rostiçeri dhe vezët
E enjte: Mëngjesi vezë të fërguara në gjalpë me majonezë
Sallam paketuar, sallatë me kastravec dhe domate
Burgers Darka bërë nga 500 g mish i grirë, salcë bearnaise
E premte: Mëngjesi omëletë me gjalpë barishte
Burgers Dreka pa bukë, sallatë salcë dhe sallatë
Darka qebap me salcë
Kärknöl rostiçeri
E shtunë: Vezë Scramble Mëngjesi me gjalpë dhe djathë
Pule i pjekur në skarë drekë me salcë bearnaise
Darka viçi i pjekur në skarë me salcë bearnaise

Kur kam mbaruar eksperiment tim, unë peshonte 55,1 kg, dmth. Unë zbrita në 2,2 kg në një javë.

Reflektimet e mia në javën e

Dita e parë unë do të shkoj splendidly, por që ndoshta do të jetë e vështirë në fund të javës. Unë ishte e gabuar.
Dita e parë ishte torturë, kam vënë në vend të ushqimit që përmban yndyrë të lartë, një pjesë mund të përmbajë sa më shumë yndyrë unë zakonisht ha për një ditë të tërë. Vjellje, unë shkova në shtrat dhe u zgjova po e matur. Por hënën në mëngjes nuk ishte torturë kisha pritur.
Stomaku im ishte në trazira gjatë dy ditëve të para, por shpejt e ulën të hënën pasdite.
U ndjeva mirë gjatë gjithë dietë, por unë mund të them se ajo merr një mërzitshëm pak në afat të gjatë.
Është e rëndësishme që të merrni vitamina dhe minerale, atëherë ju nuk duhet të hani fruta dhe kështu me radhë.
Unë eci poshtë të mirë të peshës gjithsesi, unë mendoj. Unë ndoshta mund të bëjë këtë dietë para se të sezonit bikini.
Ajo ishte e vështirë për të ngrënë jashtë, atëherë ju duhet të shpjegojë se pse nuk e kam ngrënë më shumë se salcë dhe mishit.
Atkins dietë është më e ndryshme në fazat e tij më vonë, por nëse vërtetë të thënë unë isha shumë i lodhur e mishit dhe yndyra për të vazhduar.

Media dhe famë
Atkins dietë është dietë më të diskutueshme në media.
Ka raporte të reja vazhdimisht se si dietë e mirë dhe e rrezikshme është.

Shqyrtime pozitive
Aftonbladet shkruan se si dieta Atkins është zgjidhje e përkryer për diabetikët si ato të bëhen të shëndetshme dhe të zbehta nga lågholhydratsdieten. Njerëzit që morën pjesë në studimin e spitaleve Inge pjatë kishte ulur glukozës në gjak tre Fruta është rreptësisht e ndaluar në
herë më shumë se pacientët të cilët ndjekin dietën tradicionale Atkins.
rekomandime.
Fëmijët epileptike janë vënë në dietë, kur mjekët përcaktojnë se ata
të mos iu përgjigjur ilaçeve.
Kjo është provuar shkencërisht për të përmirësuar lipidet e gjakut në dietë, e cila ishte menduar e pamundur.
Këto janë vetëm disa nga shumë përfitime të dieta Atkins që ka omskrivits në media.

Shqyrtime negative

Dietë duhet të jenë të paqëndrueshme në afat të gjatë, sipas medias. E vetmja gjë që punon në, stërvitje afat të gjatë dhe dietë të ulët yndyrë. Studimi është bërë në 2700 njerëzit mbi 6 vjet dhe ka rënë pak Atkinsbantarna në peshë se sa ata që ushtrohet dhe hanin yndyrë të ulët.
Dyshuar, por jo të dokumentuar dhe dëshmuar, efektet anësore të dietë është gurët në veshka, lipidet e gjakut dhe të ushqyerit e ngritur. Vdekja është thënë se kanë qenë për shkak të dietës.
Atkins ju bën të sëmurë, dhe prishet sistemin tuaj imunitar, disa argumentojnë.
Komente negative janë më shumë se të mira, edhe në qoftë se ekspertë të njohur në mbarë botën janë duke u bërë gjithnjë e më shumë të bashkuar, Atkins është i dobishëm dhe efektiv. Pse tjetër, ne nuk mund të provojë të kundërtën?

Variantet e dietë

Ka disa variacione në dietë popullore Atkins;

Zona - Lejon carbs më shumë, por jo shumë se Atkins. Të thotë se më pak karbohidrate prodhon swings më pak të insulinës dhe trashje.
Sheqeri Busters - Jo, makarona bukë, oriz, patate, sheqer të bardhë apo ushqime të tjera të sheqer-pasur.
Ushqimi miratuara nga qeveria - Hani karbohidratet me indeks të ulët glycemic, dmth. karbohidratet komplekse.
South Beach Diet - të lartë me proteina dhe të ulët në yndyrë dhe karbohidratet.
Këto janë dieta më të famshme, por ka një bollëk të kopje të Atkins.
Dietë ka marrë Hollywood nga stuhia dhe praktikisht të gjitha yjet e mëdha janë të hahet pas lågkolhydratsdiet dikë, i cili e ka bërë të bërë atë që është sot.

based on 4 ratings Atkins dietë, 2.6 nga 5 në bazë të 4 ratings
| More
Rate dieta Atkins


Projekte të ngjashme shkollore
Në vijim janë punën e shkollës që ka të bëjë me dieta Atkins, ose në ndonjë mënyrë lidhur me dietë Atkins.
  • Asnjë mesazh i lidhur

One Response to "Atkins Diet"

  1. anna më 20 janar, 2009 at 21:54 #

    hey hey =)

    Unë jam i interesuar shumë në këtë dietë, por do të doja të di se sa të mëdha ishin afërsisht potions tuaj?

Comment on Atkins Diet

« | »