.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Book Review - Musselstranden

Author: Marie Hermansson

Lindur: 1956

Jeta e hershme: Sävedalen, vetëm në lindje të Gothenburg

Familja: tre vëllezërit e motrat dhe prindërit e tij që ishin mësues

Zbulim i madh: Në kafshë gusht-nominuar pritës roman (1995)

Bio: Ka një vrimë në realitet, Bonniers, Stokholmit, 1986.

(Grumbullimi i shkurtër tregim)

Snow White, Bonnier, Stokholm, 1990.

Motrat binjake, Bonnier, Stockholm, 1993.

Kafshë host, Bonnier, Stokholm, 1995.

Një fletë të pastër, Bonnier, Stokholm, 2001.

Çupë, Bonnier, Stokholm, 2004.

Njeri nën shkallët, Bonnier, Stokholm, 2005.

Djali Mushroom Kingut, Bonnier, Stokholm, 2007.

Unë kam qenë i kërkuar për të lexuar dhe shkruar një recesion / analizë mbi romanin Musselstranden subjekt Suedisht B. Libri është botuar në 1999, dhe lexuesi merr për të ndjekur dy karaktere paralele kryesore - Kristina dhe Ulrika. Bipersoner është Ann-Marie, Maja dhe Jens. Mjediset që janë portretizuar në libër është Musselstranden, shtëpi verë MPTT Family në BOHUSLAN arkipelag në Gjirin e pincë, dhe vilë që Kristina jetuar në fshat.

Libri fillon me lexuesi merr dy karaktere përshkruar veçmas. Që nga autori merr lexuesin 24 vjet mbrapa në gjirin Tang, pasi të ketë përmbushur Ulrika në shtëpinë e familjes GATT-it veror si një i rritur me dy djemtë e tij dhe duke kërkuar nëpër dritare. Më vonë, djemtë gjejnë një trup të vdekur, në Musselstranden.

Kur Ulrika ishte një fëmijë Summers veprimtarinë e këtij viti me qendrimit ne shtepi verore e familjes. Ajo ishte atëherë Ulrika mori për të takuar mikun e tij të lartë adoring, Ann Marie. Pjesa tjetër e vitit, ajo vetëm shkoi dhe dëshira e madhe derisa kjo do të ishte verë, për t'u takuar me Ann Marie. Një diçka verë ndodh si Ulrika më vonë ende duke shkuar për morie gjatë disa viteve. Ajo ishte në mes i verës, verën e vitit 1972. Ulrika, Ann Marie, Jens tjerët shkojnë jashtë për të kamp në një ishull. Por, kur të rinjtë kanë qenë vetëm për të shkuar ata patën në harresë të Maja, familja e motrës së vogël Ann-Marie-së së GATT kishte miratuar disa vite më parë nga India, të qëndrojë në urë. Ann Marie ulëritës në Maja për të shkuar në shtëpi, por ajo mbetet. Përfundimisht ata vendosin të marrin me Maja. E cila ishte një gabim ata kurrë nuk do të harroj. Ishte mëngjes ata vënë re se Maia ishte zhdukur, askush nuk e dinte se ku ishin dhe ajo nuk kishte fjetur në një nga çadrat e tyre ose. Ata shikuan dhe shikoi por kur ata ende nuk kishin gjetur Maja detyruar ata të shkojnë larg nga ishulli. Shtëpi për Karin dhe ake dhe të njoftojë incidentin turpshme. Të policia, fqinjët dhe gazetarë të angazhuar dhe kur ju ende nuk e keni gjetur Maja pas disa javësh filloi kërkimi ngadalë largohem. Kjo nuk ishte deri në gjashtë javë më vonë familja Magnusson gjetur Maja qëndruar në mënyrë të përkryer ende në një buzë shkëmbi. U deshën shumë orë para se një zjarrfikës mori atë poshtë nga atje. Karin ishte i habitur se ajo dukej si para se ajo u zhduk. Ajo nuk u lëndua, tassels u ul me kujdes, dhe ajo nuk e ka të ligët jashtë ose. Karin më në fund gjeti diçka që nuk ishte aty para se ajo ishte zhdukur. Nuk ishte një i bardhë borë poshtë pak cili u ul mbi të majtë hårtofsens plumb qershi. §

Ulrika: Një nga personazhet kryesore në libër. Ajo ishte shumë xheloz i Ann Marie dhe familjen e saj. Të vogla, e shurdhër, familja e shëmtuar Ulrika dhe familja e famshme emocionuese Gattman. Familja Ulrika duan të takojnë. Ajo shpesh ëndërr se një ditë do të provojë se ajo është motra binjake Anne-Marie-së. Një tjetër temë është miqësi. Miqësia e pabarabartë midis bukur Anne-Marie dhe Ulrika. Miqësia është përshkruar gati si takimet e dashurisë, ku Ulrika përpiqet për një dashuri të paarritshëm.

Kristina: i dytë nga personazhet kryesore në libër. Si një fëmijë ajo vesh tri maska ​​të ndryshme dhe nuk pranon të marrë jashtë dënimin e tij. Ajo mund të fillojnë të shkojnë në medikamente për të. Nuk përmbledh të vërtetë e di nëse ajo ka sëmundje, autizmi apo nëse kjo është diçka tjetër. Kur ajo u bë një i rritur ajo u zhvendos në një kasolle jashtë në arkipelag. Ku ajo jeton vetëm, pa telefon. Ajo e do natyrën dhe kanë tendencë për të mbledhur çdo gjë e bukur ajo e gjen kur ajo shkon në sferat e saj. Më vonë, ajo do të gjejë një vajzë të vogël (Maja) në një ishull. Ajo nuk mendon se ajo i takon atyre që janë në çadrat dhe merr shtëpinë e saj. Ata bëhen me të vërtetë miq të mirë dhe të formojnë një lidhje të veçantë midis tyre. Ata nuk flasin me njëri-tjetrin pa bërë gjeste dhe tinguj të ndryshëm. Një ditë, kur ata janë jashtë në një ekskursion, pasi duke marrë një sy gjumë, zgjoheni Kristina dhe nuk mund të gjejnë Maia. Pas një kohe, ajo e gjen Maja qëndruar në një buzë shkëmbi. Por ajo nuk është e vetme, më poshtë e saj në ujë disa metra larg është një varkë me dy njerëz në. Kjo ishte hera e fundit ajo pa Maia. Ajo kurrë nuk ka qenë e njëjtë, pasi që, dhe u gjet i vdekur nga djemtë Ulrika-së.

Maja: adoptuar vajza e GATT Family nga India. Ajo nuk ishte fare si fëmijët e tjerë. Ajo nuk e flasim, ajo tregoi asnjë mineralization dhe ajo u përgjigj as dashurinë e familjes për të. Mbi të gjitha, nuk bëjnë Karins, por ajo nuk e bëri ndonjë rezistencë kur ajo përqafoi atë. Ajo vetëm ka pritur deri sa ajo ishte duke përfunduar kështu që ajo mund të më vonë të drejtuar larg dhe barazim. Ajo ishte shumë e mirë në vizatim, ajo tërhoqi një seri të gjatë i fotove të detajuara. E cila ishte shumë e pazakontë për një 3 vjeçar. Kur ajo u bë një i ri, ajo merr diagnostikuar me autizëm. Dhe duke qëndruar në shtëpi për shkak se babai i saj (Ake) në vitet e fundit të bëhet endacak dhe të ngrirë për vdekje pasi u divorcua nga Karin cili shkoi në manastir për të bërë mirë se ajo nuk është mbajtur fëmijën e tyre të parë ata mori kur ishin shumë të rinj.

Ann Marie: Miku i lartë admiruar Ulrika-së. Prindërit e saj ishin shkrimtarë të famshëm dhe të pasur një verë e madhe i zbukuruar. Ajo ishte e lumtur dhe e bukur. Ajo ishte i hollë, nuk kishte gjoksin dhe flokë të gjatë bjonde.

Jens: Ann-Marie dhe vëllai Maja-së. Erdhi nëpër Ulrika atë natë Maja zhduk. Ai dhe Ulrika takohet vonë në vitet e fundit dhe Ulrika mëson shumë ka ndodhur në fund të fundit shpartallua pas verës Maja zhduk. Në fund të librit ai ulet dhe shkruan një tekst që reflekton tërë këtë libër dhe pikëpamjen e tij se si ka ndodhur dhe çfarë ka ndodhur kur Maja zhduk.

Marie Hermansson shkruan në hollësi të madhe, por kjo është një tekst i moderuar i lexueshëm dhe përdor një gjuhë mjaft moderne. Ajo përdor teknika të ndryshme narrative. Kur ajo shkruan për Ulrika ajo shkruan atë si personin e parë dhe Ulrika është vetë i përfshirë në, dhe Ulrika është vetë-përfshirë. Ajo është një jagperson me. Por kur ajo shkruan për Kristina shkruar në lidhje në personin e tretë. I gjithë romani është shkruar në të kaluarën, me përjashtim të fillimit dhe fundit. Dhe kjo është fundi çdo gjë është e lidhur së bashku dhe ju të gjeni gjithçka.

Kam gjetur fillimi i librit ishte e mirë dhe e bukur. Por pas pak kohe ai u bë pak i çrregullt dhe kam marrë hutuar dhe mendonin se libri ishte i ashpër. Unë nuk e dija se kush ishte Christina por pak më tej në librin e të qarta të gjitha pyetje shënon lart. Unë nuk mendoj se është e drejtë larg nuk ishte diçka që preku drejtpërdrejt ose ishte më e rëndësishme se çdo gjë tjetër. Kështu që kam zgjedhur për të japin kuotën e tyre diçka nga libri këtë kohë. Mendova se libri ishte pak e ndërlikuar por udhëzuese. Kam mësuar p.sh. pak e miteve shtënat shkëmb dhe në lidhje me marrëdhëniet e ndryshme me njëri-tjetrin. Dhe kur unë kisha mbaruar lexuar atë, unë ndjeva se ajo nuk ishte aq e keqe anyway. Por ajo nuk ishte me të vërtetë lloj im i librit. Unë mendoj se audienca e synuar është për njerëzit që janë pak më të vjetër se unë. Ai u bë pak i lodhshëm dhe të përsëritura në kohë. Dhe duke i dhënë fund ishte pak i parashikueshëm. Por kjo ishte mirë që të dy nga personazhet kryesore janë lidhur me njëri-tjetrin në fund.

based on 13 ratings Book Review - Musselstranden, 2,7 nga 5 në bazë të 13 ratings
Rate Book Review - Musselstranden


Related schoolwork
Më poshtë është schoolwork Rishikimi lloj që kanë të bëjnë - Musselstranden ose në asnjë mënyrë në lidhje me Rishikimin tipit - Musselstranden.

Një përgjigje të "Book Review - Musselstranden"

  1. Tord Gyllenhammar më 9 shtator 2011 në 10:27 #

    Unë kam qenë i intriguar nga mjedisi e autorit dhe pamje të përpunimit të saj gjuhës. Por në këtë libër mori fund papritur magjepsje kur unë lexoj në vijim. "Gjatë sistemit social Social Demokratike me klasa mbrëmje dhe arsim të lirë kolegj kishte një arritje e tillë vështirë se kishte qenë e mundur dhe ju mund të mendoni se Babi duhet të kenë simpatitë kishte për këtë parti." Unë interpretoj këtë si vlera e vetë autorit dhe për mua flamurin për fat të keq reputacionin e saj. Libri është në rrugën për në dhomën e mbeturinave.

Koment mbi Book Review - Musselstranden

« | »