.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Book Review - Kthimi i Mbretit

Unë kam lexuar "Kthimi i Mbretit" nga JRR Tolkien. Kjo është pjesa e fundit e trilogjisë për LOTR. Dy pjesët e para të quajtur "Zoti i unazave" dhe "Zoti i unazave: Dy Kullat". Veprim do të bëhet në një botë me fantazi, por në fund të librit të përmendur në fillim të 1400s. Për të kuptuar komplot, unë mendoj se ju duhet të lexoni të gjitha tre kështu që unë do të përshkruaj shkurtimisht dy librat e parë.

Personazhet kryesore në librat, pjesë e Vëllazërisë janë:

Frodo është një halvlängdsman i trembur dhe trim, "Hobbit", e cila është bartës unazë dhe nga vendi i gjelbër konte.

Idhull është një hobbit etur dhe i gëzuar dhe kushëri Frodo.

Hobbit Merry-së dhe mik i idhull.

Sam, i cili është gjithashtu një hobbit, mik Frodo-së dhe ndihmës. Ai është i mirë në kultivimin.

Legolas është një kukudh i cili i pëlqen të këndojë dhe të jetë në pyje.

Aragorn është një njeri nga veriu, trashëgimtarit të fronit të Gondor. Ai shpesh kullosin kopetë në shkretëtirë.

Gimli është një xhuxh nga minat dhe i ashpër.

Gandalf është një magjistar i cili është i fshehtë dhe të urtin që zakonisht flasin me shprehje të errëta.

Burri Boromir dhe djali në kupëmbajtësi Kombëtare të Gondor.

"Zoti i unazave" është gati Frodo Baggins trashëgon pothuajse çdo gjë nga xhaxhai i tij Bilbo, dhe ai gjithashtu trashëgon një unazë. Wizard Gandalf Grey kuptojnë se kjo unazë është e vetmja gjë, unazë armik. Mordor falsifikuar e Sauron. Ai gjithashtu i dha nëntë unaza me mbretër të fuqishëm, por ai tradhtoi ata dhe ata patën për akuzat e dhunës në unazë. Frodo duhet të shpëtojnë me miqtë e tyre larg nga vendi hobernas "Shire", ndjekur nga ringvåldnaderna. Në Bri hits Strider emri i vërtetë i të cilit është Aragorn. Ai i çon ata nëpër shkretëtirë deri kukudhët luginë "rivendell". Ku përcaktohet se Frodo do të jetë bartës unazë dhe e ngarkuar me duke u përpjekur për të shkatërruar unazë në Mordor. Ku ajo mund të shkatërrohet vetëm. Ai merr tetë shokë të cilët do të telefononi vëllazërinë. Merry, Pippin, Sam, Gimli, Aragorn, Legolas, Boromir dhe Gandalf. Ata vijnë në Minierat e Moria, ku Gandalf plotëson një fantazmë nga hijet dhe vdesin. Tjetër vazhdon të Lutit Loriens pyjet ku ata marrin dhurata të Mbretëreshës Galadriel. Vëllazëria merrni anije për të udhëtuar me të. Boromir bëhet i poseduar nga unaza e pushtetit dhe ajo do të jetë në rënie e tij. Gëzuar dhe Pippin janë kapur nga armiku dhe zvarritur drejt Isengard. Aragorn, Legolas dhe Gimli ndjekin ato në mënyrë për të shpëtuar dy miqtë e tij, ndërsa Frodo dhe Sam vazhdojnë të Mordor.

Pjesa e dytë ka të bëjë me mënyrën se si Aragorn, Legolas dhe Gimli përpjekje për të kapur armikun dhe sa Merry Pippin dhe menaxhon për të ikur në Fangorns pyll ku ata takohen TÁ. Ajo është një pemë folks që duan hakmarrje kundër Isengard për fushën e tyre një shumë të pemëve në pyll e tyre. Aragorn dhe dy të tjerë plotëson Gandalf mbas kthimit nga të vdekurit, dhe së bashku ata kanë hipur në Rohan dhe liron mbretin nga një magji. Armiku është sulmuar Rohan humbasin. Një natë Pippin duket në një nga shtatë blloqe vizion dhe për të marrë për të parë gjëra të tmerrshme si Gandalf e merr atë në Gondor.

Ndërkohë endet Sam dhe Frodo në male dhe të humbur, por me ndihmën e Gollum i cili në një kohë kishte unazë në pronën e vet, ata do të vijnë deri te porta e Zi. Por ishte e pamundur për të marrë në mënyrë në mënyrë që ata drejtuan për një shteg të fshehtë të Gollum por që tradhton ata që të Shelob. Kjo është një merimangë gjigant që jep Frodo një goditje me thikë në qafë. Ai merr kapur nga Orcs. Sam mëson se Frodo nuk është i vdekur por vetëm i helmuar.

Në këstin e tretë dhe të fundit Sam shpëton atë dhe së bashku ata enden nëpër Mordor vend i thatë kundër malit të kijametit është një vullkan. Rohan udhëtim për Gondor për t'i ndihmuar ata në luftë, por mbreti është vrarë në fushë. Në të njëjtën hyrje idhull në shërbim të kombit-kryekupëmbajtësi, i cili përpiqet për të marrë e saj dhe jetën e djalit të saj duke i djegur në një kungabål. Vetëm djali i tij mbijeton.

Burrat sagebrush janë sfiduese portet Zi në vëmendjen e armikut duhet të hiqen nga bartësit unazë. Ajo menaxhon dhe edhe pse ajo është një barrë e rëndë dhe terreni i vështirë dhe etje rips në to, Frodo dhe Sam në një farë mënyre në destinacionin e tyre së bashku për të përmbushur Gollum përsëri. Fuqia unazë ishte tepër i fuqishëm për Frodo si ai e shpalli atë si të tyren dhe e vënë atë në gishtin tuaj. Pastaj ai u bë i padukshëm sa ju të merrni kur ju vënë atë në dhe Sauron pa atë. Por Gollum bit e tij gisht i padukshëm dhe Frodo u bë i dukshëm përsëri. Ashtu si Gollum do të shohim mjaft thesari i tij kështu që ai mori një hap shumë larg prapa dhe ia pasoi unazë në lavë. Pastaj u zhdukën Sauron dhe vendi i tij u bë një det i lavë. Frodo dhe Sam u shpëtuan nga shqiponjat dhe pas një kohe të gjatë jashtë fat erdhi katër Hobbits tona përsëri në Shire, të tronditur për të gjetur atë shkatërruar nga hakmarrja e Isengard. Të gjitha pemët janë prerë dhe shumë rregulla të ashpra të reja takoi ata në vend të një vendi të bukur të qetë. Por më në fund, pas një beteje të madhe kështu që ishte një fund të lumtur. Sam martohet dhe rriten pemë të reja me ndihmën e dhuratë Galadriel-së. Frodo nisem në lundrim nëpër oqean me të gjithë bartësit e tjetër unazë.

Mendova se libri ishte i mirë për peizazhin e përshkruar aq mirë kështu që keni pasur fotografi në kokën time. Një lehtë mund të identifikojnë atë me aktin dhe nganjëherë vjen keq për protagonistët. Unë rekomandoj këtë libër, sepse ajo ka një numër mjaft të mesazheve të forta, të cilat do të jenë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, sepse ata janë në rrezik në një rrezik edhe më të madh, dhe të lënë miqtë e tyre. Në fund, Tolkien gjithashtu përshkroi se si e tmerrshme ajo mund të jetë që të jetë pa ujë në një tokë të zhuritur me një barrë e madhe. Unë gjithashtu mendoj Tolkien të kërkuar për të ju tregojnë se sa e vështirë disa njerëz mund të zotëruar vullnetin e tyre dhe rezistojnë tundimit të pushtetit. Kjo është mesazhi që unë mendoj është se sa shumë mund të ndodhë në një luftë të madhe dhe se ajo mund të ndikojë i pafajshëm në qoftë se ju nuk e ndihmoni njëri-tjetrin.

John Ronald Reueli Tolkien ka lindur në Afrikën e Jugut në 1892 dhe vdiq në vitin 1973, domethënë se ai ishte 81 vjeç. Ai u rrit në Angli dhe u bë profesor i vjetër angleze dhe letërsi angleze në Oksford. 1937 erdhi libër për Bilbo, e cila është se si Bilbo mori të mbajë unazë e Gollum. Bota Tolkien-së fantazi e frymëzuar nga mitet nordike dhe gjermanike dhe ai shkroi "Zoti i unazave", i cili u botua 1954-1956.

based on 8 ratings Book Review - Kthimi i Mbretit, 3,5 nga 5 bazuar në 8 vlerësime
Rate Book Review - Kthimi i Mbretit


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë Book Review - Kthimi i Mbretit apo në asnjë mënyrë në lidhje me Rishikimit Librit - Kthimi i Mbretit.

Koment mbi Book Review - Kthimi i Mbretit

« | »