.com

Shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Pambuk, liri, etj

Fjala pambuku vjen nga fjala gjermane "baumvolle", që do të thotë lesh pemë. Pambuku është një fröhårsfiber lloj. Mbi 40% e fibrave botërore është pambuk, dhe mbi 50% e të gjitha rrobat janë bërë nga pambuku ose një përzierje e pambuku dhe materiale të tjera. Pambuk bush rritet pothuajse kudo ku ka një klimë tropikale dhe subtropikale. Pambuku është një transportit jetik të jetë në shumë vende, dhe vendet që rriten më janë SHBA, Kina, India, Pakistani, Egjipti, Meksika dhe Brazili. Ata përdorin pambuk aq shumë sa që ajo është e lehtë për të korrat, tjerr, përdorimin, larë dhe zakonisht nuk është alergjik. Pambuk nuk është aq e nxehtë të veshin sepse nuk ka ajër të bashkërenduara ndërmjet temat në pëlhurë. Veshje pambuku janë në rritje më të fortë për të larë dom.Linne është një pëlhurë të endura bërë nga kërcell i Linblomman. Pëlhurë ndihet e ftohtë, është e zakonshme për të përdorur çarçafin për veshje verore. Lin është i fortë dhe ka aftësi të madhe wicking. Elasticiteti është i ulët dhe për këtë arsye pëlhurë liri rrudhë lehtë. Linblomman mund të rritet deri në 80 cm e lartë dhe ka lule blu. Lintyget më shpesh përdoret për peshqir, peshqire dhe shtrat. Karl Lineus dha liri usitatissium vet emri lirit ", më e dobishme" ose "liri më të dobishme"

Silk është fibrave tekstile nga fshikëzat e mole mëndafshi. Larvat e krimbit të mëndafshit hani vetëm pemë manit. Kur ata të kenë ngrënë 20 - 30 ditët e gjethet manit janë të rriturit dhe flutur pastaj vetë në fshikëzat. Fije mëndafshi që vjen nga gjëndra tjerrje e larvave krimbit të mëndafshit. Ajo merr rreth katër ditë për larvat për të telave të dyfishtë në një gjatësi prej rreth 4000 m. Pas tre javësh çelur flutur që hap fund Koko-së dhe për të marrë jashtë. Në qoftë se kjo ndodh fije mëndafshi prishur.

Leshi vjen nga, duke përfshirë dele, disa dhi dhe camelids. Leshi është e gjobës në varësi se ku delja është ulur. Asnjë kafshë kanë saktësisht të njëjtën leshi të. Leshi është i ndryshëm nga delja në dele, ashtu siç është e flokëve në një njeri. Leshi është një material që është përdorur për kohë të gjatë. Egjiptianët dhe Babilonasit kishin zbutur dele që ata të prerë leshi off dhe wove prej liri në të kaluarën. Në mesjetë, leshi është një pjesë e rëndësishme e tregtisë botërore. Kashmiri është një lloj leshi mbi një dhi indiane njohur si dhi kashmiri. Leshi lesh kashmiri është në dispozicion në vende të tjera edhe, për shembull, në Iran. Në 1700-së ishin lesh kashmiri është shumë popullor në mesin e zonjat klasës sipërme, dhe është përdorur shpesh për të shtrenjta, shawls ngjyra. Në ditët e sotme, lloji më i shtrenjtë i leshit vjen nga kashmirgetens para qafës, kjo është pjesa softest e të gjithë buxhetit dhe e quajti leshi pashmina.

based on 11 ratings Pambuk, liri, etj, 2.2 out of 5 bazë të 11 ratings
Pambuk normë, liri, etj


Projektet e ngjashme shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me pambuk, liri, etj, ose në ndonjë mënyrë në lidhje me pambuk, li etj

Një përgjigje të "pambuk, lino, etj"

  1. Michelle Stenström më 6 dhjetor, 2010 në 9:35 pm #

    Hello! Unë jam një vajzë e 12 të cilët kishin nevojë për ndihmë me punën time në shkollë, ajo ishte e mirë, por ajo është ndryshuar pak shumë. TEX e deleve Merino, unë mendoj se duhet të qëndrojë së paku 5 dënime në lidhje me të. kur kam lexuar në lidhje me lirin kështu plötsigt ajo ishte vetëm se lule liri mund të jetë 80 cm e lartë, ajo mund të bymehet për të bërë një pak më shumë? por ju mori gjithsesi gjeni Veprat shumë, por ajo do të jetë shumë më shumë !!

Koment mbi pambuku, liri, etj

|


Warning: Unknown: open (/ var / apachefs / seanca / sess_ris5step89a7so2drbor5tnrd3, O_RDWR) dështoi: Nuk ka lënë në pajisjen (28) hapësirë ​​në Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed për të shkruar të dhëna sesioni (files). Ju lutemi të verifikojë se vendosjen e tanishme e session.save_path është i saktë (/ var / apachefs / sesion) në Unknown on line 0