.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Bryan Adams

Jeta e Bryan

Bryan Adams föddesi Kingston, Ontario në nëntor 5,1959. Ai ishte një djalë ngrënë një diplomat kanadensiisk, ai
lejon të lëvizë në erupa me prindërit e tyre në shkollat ​​britanike dhe amerikane kanë gjjort atë ashpër.
Kur ai ishte 14, ai ka jetuar në Vankuver, ai ka luajtur kitarë dhe në rritje
zhgënjyer me besojnë që ai bën të shkollave të Amerikës së Veriut. Karta e tij raport të lexoni: "Bryan është shumë i vëmendshëm
Studenti - kur ai merr pjesë ". Por, ai kishte zbuluar 'n' Roll Rock Dhe nuk kishte kthim prapa ......
1976: në moshën 16 vjeç, Bryan bashkohet një grup dhe të shkoni në lidhje me rrugët e Kanadasë.

1977: Adams träffer Jim Vallance, dhe ata fillojnë britmat këngë. Materialet e tyre janë
Pasi të këndohej nga shumë artsiter.

1979: A & M Kanada dëgjuar disa prej Adamit popull, duke përfshirë edhe këngën "Më lejoni të përfitoj t'ju dancing'och jep hanom një kontratë regjistrimi.

Dhjetor 1979: Bryan nënshkruan me menaxher Bruce Allen e loverboy dhe Bachman Turner sukses lodh.

Shkurt 1980: "Bryan Adams" qenë CD e tij të kryer, të regjistruara në Toronto në A & M Records. Adams bën një klub

dhe turne shkolla nëpër Kanada në katër muaj.

Pranvera 1981: Bryan regjistrimi albumin e tyre të dytë me inxhinier Bob Fshij Mountain (Stone, Roxy
Muzikë, Bruce Springsteen).

Qershor 1981: Albumi i tij i dytë është lëshuar; Gara për idenë e titullit është 'Bryan Adams nuk ka dëgjuar për ju
Ose ', para se ai u bë' ju duan që ajo, Ju Got It '. prodhuar nga Adams dhe të qartë malit, album
inhåller katër teke suksesshme - "Lonely Nights ',' vjen në shtëpi ',' Një arsye e mirë 'dhe' i përshtatet Ya Mirë '.

Shtator 1981: Së pari terren-thyer SHBA datat përfshijnë Detroit, St Louis, Kansas City dhe Dallas.

Tetor 1981: Kanadaja Perëndimore turne fillon.

Jan maj 1982: Bryan shpenzon muaj në rrugë, hapja për The Kinks dhe i huaji dhe përsos materiale
për album.Introduces e tij e ardhshme veten në Kinks kitarist Dave Davies, i cili mendon se Adami është një Roadie.

Gusht 1982: regjistrimi i albumit të tij të tretë bends në Vankuver-së Mountain pak Sound Studios.

Tetor 1982: Bryan kryen me Jim Vallance në bateri në Festivalin e Muzikës Yamaha në Japoni.

Dhjetor 1982: kjo është New Years Eve, Bryan Adams dhe loverboy mantelet në Forumin e Los Angeles në Kaliforni.

Jan 1983: album, "shkurton si një thikë 'është liruar. Produserat i Adamit dhe i qartë Mountain, Gara për
e vetme është "Drejt nga Zemra". Ajo arrin 10 spot # 10 në Billboard Singles Chart. Video për të dytë të vetme, "Cuts si një thikë" është qëlluar në një tavanë pishinë Los Angeles nga Steve Barron. Muzikë Express
Popullor Opinioni-sondazh vendas revistës voton atij vocalist lartë Kanadasë mashkull për 1982

Jan-Shk 1983: Bryan turne nëpër Lindore dhe Qendrore Kanada.

Mars 1983: Bryan hits rrugë në Amerikë, hapjen për udhëtimin dhe kryerjen e mbi 100 datat në pesë
muaj. Bryan është paraqitur në 'American Bandstand'!

Prill 1983: Një pushim në orar është përdorur për të xhiruar një video për të vetme e tretë: "Ky Time'at Edwards Air
Baza forca në Kaliforni. Video drejtohet nga Steve Barron me kinematografi nga Lazlo Kovaç.

Maj 1983: Ai Shkurtimisht ndërpret turne udhëtim për titull linjës klub Bottom në New York City.
Audienca janë Mick Jagger, Nils Lofgren, Rick Nielsen (Trick lirë), Gene Simmons, Paul Stanley (Kiss) dhe
John McEnroe. Paul Dean (loverboy), John Waite dhe Rick Derringer bashkohet me atë në skenë.

Qershor 1983: "Shkurtimet si një thikë 'do të jetë amerikan parë Bryan. Albumet ari. E vetme e dytë, duke arritur në # 15 në
Billboard.

Gusht 1983: Udhëtimi / Adams turne erërat poshtë.

Shtator 1983: "Shkurtimet si një thikë 'është platin në U.S.A., duke kaluar një milion të shënojë në shitje dhe Hyrja
Billboard Top 10. E treta e vetme 'This Time' arrin # 24. Bryan luan me Përkthimi i këngës për 30,000
Tifozët Vankuver në stadiumin e ri BC Place kube. ai kryen në vendet e nxënësve në një solo gjashtë javë
turne të Evropës. Ndërsa në Gjermani, ai kaseta popullore show televiziv rock, "Rockpalast '.

Nëntor 1983: Bryan turne Japoni. Deri në fund të vitit, ai është në rrugë 283 ditë. A & M liron film
album fonogram për "një natë në Qiell", duke shfaqur këngë 'Heaven'. Kjo bëhet një top 10 AOR
airplay goditur. Ai titujt një "SOR 'turne të Kanadasë perëndimore.

Dhjetor 1983: Shumë Music Industry Awards Bryan për vitin përfshijnë Bestselling New Artist (
Shoqata Kombëtare e Record Merchandisers), # 2 Mashkull AOR Artist (Rrjeti Album) dhe # 3 më
Albumet Luajtur AOR (Radio & Records), si dhe Çmimin Juno për Top Mashkull këngëtar.

Jan 1984: Adams dhe Vallance filloni të shkruani për albumin e ardhshëm.

Shkurt 1984: Adams Tours Australia, Zelanda e Re dhe Hawaii me Policinë.

Mars 1984: Regjistrimi për 'pamatur "fillon në Vancouver, BC

Qershor 1984: I pakënaqur me projektin, ai merr një muaj të papritur off.

Gusht 1984: Ndërsa në turne dhe kryerjen në Vankuver një natë, Tina Turner bashkohet Bryan në studio për të prerë një
duet i 'Është Vetëm Love'. Ai kthehet në studio freskohet me më shumë këngë të reja dhe ri-regjistron disa këngë
me bateristi i ri Pat steward.

Shtator 1984: Fonogram Capital Shënimet për "Mësuesit" film përfshin dy këngë Adams / Vallance
Kryhet nga 38 të veçanta (Mësuesi Mësuesi) dhe Joe Cocker (buzë e një Dream) kokat në 10 Top

Tetor 1984: vetëm "Run To You" është lëshuar dhe video është shtënë në Angli dhe Los Angeles. Bryan
jepet një koncert falas në Vankuver të hyni pamjet për pjesën tjetër të paketës video. Një 6:00 Ticket
dhuroj tërheq një numër i madh i tifozëve, shkakton një bllokim të madh të trafikut në qendër të qytetit dhe një protestë pranë.
Bryan dhe menaxher i përgjithshëm Bruce Allen blerë pizzas dhe kafe për Mijëra ngritën kampin e tyre gjatë natës në biletë
qendërzim.

Nëntor 1984: "pamatur" është lëshuar nga A & M Records më 5 nëntor, ditëlindjen Bryan-së. Albumi i katërt
prodhuar përsëri nga Adams dhe Clear Mountain përfshin 'heaven', 'kjo është vetëm dashuria' dhe 'Kids energjike
Dëshironi Rock '. "Pamatur" akull lëshuar të njëjtën kohë si një album, kasetë krom, kompakt disk dhe një 30-
minutë paketë Video në shtëpi; drejtuar nga Steve Barron. Këngët në video përfshijnë "kandiduar në
You ',' Dikush ',' Heaven ',' Kids Wanna Rock ',' Summer Of 69 ', alongwith një version të pabotuar të' Kjo
Koha '. Ai embarks në një turne për shtyp dhjetë ditë të Evropës, e cila përfshin një pamje në "Rock Gjermanisë
Pop në bashkëpunim 'Me një audiencë prej 20 milion shikues.

Dhjetor 1984: Adams dhe grupi i tij: Keith Scott (kitarë), Dave Taylor (bas), Pat steward (bateri) dhe Johnny
Blitz (tastierë) Luaj Përzgjidh Datat fundit javë të vitit në Çikago, Detroit, Nju Jork dhe Filadelfia.
Viti i ri fillon me mysafir Adamit starring në New Years Eve Partia spektakolare MTV dhe e sheh Atë
shfaqje në të gjithë SHBA, Australi, Japoni, Evropë dhe Kanada. Bryan Juno katër fiton, duke përfshirë edhe më të mirë
Mashkull këngëtar, albumeve dhe Prodhues i Vitit për "shkurtime si një thikë 'dhe aksionet kompozitori i
Viti Award me Vallance.

Jan 1985: Bryan turne qytetet e mëdha Nëpër Kanada pastaj kryeson jug përmes Bregut Perëndimor amerikan,
duke kulminuar me dy datat në Paladium fortë studded në Los Anxhelos.

Shkurt 1985: Kryetari i Bashkisë së Los Angeles shpall shkurt 1 Bryan Ditën Adams. Adams dhe Vallance CO-
shkruani "Lotët nuk janë të mjaftueshme" alongwith David Foster, dhe regjistruar këngë në Toronto me Top Kanadasë
interpretues. Të gjitha të ardhurat nga mendje të shkojnë për të ndihmuar lehtësim urinë në Etiopi. Bryan dhe grupi kokën mbrapa për
Evropa për një pesëdhjetë e qytetit turne koncertesh me Tina Turner, duke kulminuar në prill me kthimin e tij në Londër në
titull tre shitur-nga tregon në Hammersmith Odeon.

Mars 1985: Bryan shoots një video për "Qiell" në Londër, Angli.

Maj 1985: Bryan fillon pjesën e parë të tij "World Wide në 85" turne të Amerikës në Tulsa, Oklahoma. Ajo zgjat
Në tetor.

Qershor 1985: Bryan bën një përpjekje pranë fatal në fluturim me parashutë në Memphis, Tennessee. Ai u shfaq Kjo lateralis
javë në "Natën vonë me David Letterman". 'Heaven' hit # 1 në Billboard Magazine.

Korrik 1985: Bryan kryen në koncert gjigand Ndihmës jetojnë në Filadelfia në 13. Ai dhënat e vetme
'Christmas Koha' para se të rinisjen turneun e tij amerikan.

Gusht 1985: pamatur hit # 1 në Top 100 Albums Chart si turneut të tij amerikan po vinte rreth të plotë.

Shtator 1985: tregon Homecoming Bryan në Vankuver të shitur në rekord thyer kohë. Turneu kthehet në
Lindja amerikan për të luajtur dy koncerte shitur-out në Madison Square Garden në Nju Jork.

Tetor 1985: merr pjesë në filmin kryeministrin e filmit "Lotët nuk janë të mjaftueshme" dhe pranon William Haroldin
Award moon nga PRO Kanada në Toronto. Ai dhënat vokal sfond mbi "Mos harroni mua" për Glass
Tiger.

Nëntor 1985: Bryan bën një spastrim të pastër të Awards Juno, duke fituar mirë Album (fodull), Mashkull këngëtar
dhe Kompozitori i Vitit me Jim Vallance.Bryan kthehet në Londër për të bërë një pamje mysafir në
Video xhiruar për Roger Daltrey s 'le të më poshtë Easy', e cila Bryan dhe Jim bashkë-shkruar.

Dhjetor 1985: Bryan pranon çmimin prestigjioz Diamond në një ceremoni në Vankuver, duke përkujtuar
Shitjet e një milion kopje të "pamatur" të gjithë Kanadanë. Deri në fund të vitit, gjashtë teke nga 'pamatur "Arritur
Më 10 Statusi; Një feat realizohet vetëm nga dy artistë të tjerë.

Shkurt 1986: Bryan është nominuar për dy Grammy Awards. Shkrimi dhe regjistrimi popull për një album të ri
fillon.

Maj 1986: Bryan kryen për Princi dhe Princesha e Uellsit në Gala Expo hapjes në Vankuver.
Bryan dhe Jim shkruaj një këngë për albumin e ri Tina Turner dhe Bryan prodhon dy shkurtime për saj në Nju Jork;
fluturon në Londër për të regjistruar "Kthehu ku ju keni filluar 'me të.

Qershor 1986: Bryan kryen në "Conspiracy Amnesty International e turneut Shpresës '. Ai gjithashtu kryen në
Trust princit koncerte bamirësie në stadiumin Wembley në Londër në 20.

Gusht 1986: Bryan dhe Bob Clear Mountain fillojë regjistrimin e albumit të pestë në cliffhanger Studios, Bryan-së
studio regjistrimi në shtëpi.

Shtator 1986: Bryan dhe Tina Turner fitojë çmimin MTV për jetën shfaqjen më të mirë për 'Është Vetëm Love'.
Bryan dhe Jim Vallance marrë dekorata e lartë për 'buzë të një Dream', 'Dikush' dhe 'verën e vitit 69' në
18 Vjetor PRO Kanada Awards në Toronto.

Nëntor 1986: Bryan edhe një herë pranon Mashkull këngëtar i Vitit në kanadeze Juno-së. Ai është mbiçmuara votuar nga
Sondazhi Express revistë kombëtare për lexuesin si Top Meshkuj këngëtar për vitin e katërt me radhë.

Jan 1987: album të ri me titull, 'në zjarr' akull përzier në Angli. Bryan ka një distancë të jetojnë në Kullën
Të dhënat në Picadilly Square KMEL Radio në San Francisko.

Shkurt 1987: Bryan është shpërblyer me Çmimin Humanitare Bob Geldof për punën e tij me dritat e veriut,
Amnesty International dhe projekte të tjera bamirëse. Bryan prodhon 'Ajo duhet të ketë qenë Me' Carly Simon në New
York. Bryan takohet me Radio japoneze dhe Magazine shtypit në Hawaii. Intervistat përfshijnë Music Life, pop
Gear dhe Rockin 'On.

Mars 1987: Bryan embarks në një shtyp European Tour. Vendet përfshijnë Angli, Itali, Holandë dhe
Gjermania. Albumi i parë i vetëm, "Nxehtësia e natës 'është lëshuar; Videoja është xhiruar në Los Angeles, e drejtuar
nga Wayne Isham të kompanisë, e ndjekur nga shkarkimet e 'në zjarr'. Ai fiton International
Achievement Award në haraç për West Coast Muzikës në Vankuver. A & M liron Një parë ndonjëherë
"Cassingles" me "vapën e natës" dhe "një ditë tjetër" si B-krah.

Prill 1987: Provat fillojnë për ardhshme World Tour. Një Satellite Japanese simulcast akull transmetuar nga
86 Rruga Music Hall në Vankuver 'Night Hit Studio' dhe Bryan mysafirët Vancouver parë ndonjëherë bazuar
transmetimi i "Rock Line '.

Maj 1987: Bryan nis turin nga Shreveport, Louisianna me grupin e tij të Keith Scott, Dave Taylor,
Mickey Curry dhe Johnny Blitz. Një shfaqje të jetojnë video është filmuar në Lakeland, Florida për të dytin
të vetme, "Zemra në zjarr '.

Qershor 1987: Bryan kryen dy shfaqje në të Mirëbesimit koncertin e Prince bamirësie në stadiumin Wembley në Londër.
Ai shënon një koncert të befasishëm në 400 vende Marquee Club cila e sheh më shumë se 1.500 tifozë të vijë në rrugët e
London. Të rinis turne në SHBA dhe Bryan shfaqet në David Letterman Show nga. Shet dy
netë në Madison Square Garden në New York City dhe është vizituar backstage nga Brian Wilson e Beach Boys.
Ylli kanadez hokej Wayne Gretsky fjala për "rri" me Bryan backstage në emisionin e tij të shitur në
Toronto, Ontario.

Korrik 1987: "në zjarr" është platin certifikuar në SHBA Ai bën një intervistë ekskluzive me Londrës
Revista "Q". Bryan pret fituesit e një konkursi radio në bordin e një cruiseship para Duluth, Minnesota
show. Ai përfundon fundit nga tre datat kanadeze në Ottawa, Ontario - kryeqytetin e vendit më 1 korrik
për të përkujtuar Ditën Kanada. Bryan mixes tregojnë London Marquee në Nju Jork nga të cilat vjen një
regjistrimi i Chuck Berry-së 'Run Rudolph Run' që do të dalë në A & M Records 'një shumë të veçantë
Christmas Album '. Ai shfaqet në "Good Morning America" ​​dhe "Show Sot '.

Gusht 1987: Tour vazhdon nëpër Shtetet e Bashkuara perëndimore. Pavarësisht një orar koncert rëndë, Bryan
shoots një video në 14 për vetme e tij të tretë, "viktimë e dashurisë" në Los Angeles, e cila është drejtuar nga
Dominic Sena e propagandës Films.

Shtator 1987: SHBA këmbën e Tour Botërore ka përfunduar në Allentown. Bryan kryen në
MTV Awards tregojnë më 11 dhe "të lartë të Pops" Kryeministri amerikane në 16.

Tetor 1987: Bryan dhe kreu grupit në Paris, Franca për të bërë për shtyp para-turne. Data e parë në Mbretërinë e Bashkuar fillon në
13 në Newcastle, Angli, me të ftuar të veçantë, T'Pau. Shet katër netë në Wembley Arena në Londër.
Dave Edmunds bashkohet Bryan në skenë për shfaqjen përfundimtare.

Nëntor 1987: Si Tour Evropian vazhdon, Bryan fiton dy Juno Awards në 2. Një akull për meshkuj
Këngëtar të vitit, mikpritës të tjera të vitit - një kategori firsttime dhe një nder për Bryan si
Votat vijnë direkt nga publiku. 'Pamatur' arrin statusin e artë në Suedi dhe 'në zjarr'
Arrin Gold në Zvicër.

Dhjetor 1987: këmbën Europian i 'në zjarr' përfundon në Dublin, Irlandë. Duke Kryer në një duzinë
Vendet në më pak se dhjetë javë kohë, turne ka qenë një sukses i plotë me pothuajse çdo shfaqje shitur
kasetë out.the është shtëpia në kohë për Krishtlindje. "Një Krishtlindje albumeve Very Special" është lëshuar në ndihmë të veçanta
Olimpiada.

Jan 1988: Bryan dhe grupi janë edhe një herë në rrugë. Duke filluar në Alaskë në 22, pastaj niset për
Japonia për të luajtur 10 shitura koncerte - 5 prej të cilave janë në Tokio Budokan. Bryan është paraqitur me një tjetër
Award Platinum për 100,000 kopje të 'në zjarr' në Japoni.

Shkurt 1988: turne Japanese është e përfunduar. Bryan kryen një shfaqje të veçantë në Lojërat Olimpike Dimërore 1988 në
Calgary, Alberta në 20 për atletët dhe personalitete të lojrave.

Mars / prill 1988: Bryan dhe Jim fillojnë shkrim në album gjashtë. Bryan u nderua edhe një herë me çmime
për Meshkuj këngëtar dhe të vetme të vitit për "Viktimë e Dashurisë" në Rock Express Music Awards në
Torontos.

Maj 1988: Tommy Mandel bashkohet grupit të Adamit si tastierë të re. Një minutës së fundit qytetin e fuzhnjë akull
Planifikuar për 86 Rruga Music Hall në 24 dhe bileta shitur jashtë brenda 7 minuta për të shkuar në shitje. Jon
Bon Jovi bashkohet në në skenë. Bryan dhuron Të ardhurat tëra me leukimi Kërkime në një prezantim në BC-së
Spitalin e Fëmijëve. Bryan kthehet në Evropë edhe për 2 muaj turne. Kurrë më parë giveaways përfshijnë
Isreal, Gjermania Lindore dhe Belgjika. Bryan Bëhet më të shpejtë artist Veriut amerikane ndonjëherë për të shitur në
Greqia.

1988 Qershor vë të dhënat e frekuentimit në Portugali dhe të tre tregon janë SRO në Isreal. Bryan kryen zoom
e përparme e 120.000 tifozë në Berlinin Lindor; Tre ditë më vonë ai luan në Berlin West. Bryan merr pjesë në Freedom Fest
për të nderuar Nelson Mandela në stadiumin Wembley në Londër për të më shumë se 70.000 tifozë. Ai fiton Çmimin Crystal
nga PRO Kanadaja për të përkujtuar airplay radio e mbi 100.000 Times "Drejt nga Zemra".
Bryan dhuron këngën 'Ditën e Përkujtimit' në një video të sponsorizuar nga qeveria në nder të Kryqit Fitorja
Medalja e dhënë gjatë kohës së luftës.

Korrik 1988: këmbën e fundit e 'në zjarr' turneu tani është kompletuar, duke përfunduar në Lokarno, Zvicër;
Bryan kthehet në Londër 10 ditë të albumit prodhimit para se të kthehej në shtëpi.

Gusht 1988: Bryan takon grupit mjedisor Greenpeace në port Vancouver për të ndihmuar promovimin e
Fushata anti-bërthamore. Prodhues Steve Lillywhite arrin në Vankuver. Lillywhite është i famshëm për tij
prodhimit me U2, Talking Heads, Rolling Stones dhe e pretendentë. Regjistrimi për albumin e ardhshëm fillon
dhe parashikuar release date është prill 1989.

Shtator / tetor 1988: Bryan nuk është plotësisht i kënaqur me 4 nga 8 meloditë regjistruara, kështu që ai rifillon shkruar më shumë
materiale album. Kjo kthesë e papritur e ngjarjeve shtyn lirimin projektuar album për Fall '89.

Nëntor 1988: Shfaqja e Bryan burrit që vepron në film Clint Eastwood, "Pink Cadillac". Filmimin ndodh
në Reno, Nevada. Bryan dhënat mbrapa deri vokal këngë Charlie sexton, 'A nuk shohim prapa "në shtëpinë e tij
studio. Departamenti kanadez i Mbrojtjes Kombëtare për Shtyp videon 'Dita e Përkujtimit' në mijëra
Shkollat ​​në të gjithë vendin.

Dhjetor 1988: Bryan bashkohet Joe Cocker në Nju Jork për të regjistruar mendje Adams / Vallance, 'Kur Night
Vjen "LP ardhshme Joe.

Jan 1989: Bryan Merr nominimin Juno për 'mikpritës kanadez i Vitit "i cili zhvillohet në
Mars. Nje parë ndonjëherë një orë të veçantë televiziv "Bryan Adams: Jetojnë në Belgjikë" është transmetuar në të gjithë vendin,
E cila ishte filmuar në Werchter, Korrik 88. Bryan shkruan letra për të mërzit e gazetave të përditshme Vankuver
hedhur poshtë nga prishjen e një nga monumentet cities'older - Medical ndërtimin e Gjeorgjisë. Kjo
nënkupton fillimin e trashëgimisë Bryan dhe fushatë të ndërgjegjshëm për mjedisin.

Shkurt 1989: Bryan fluturon në Los Anxhelos A & M Regjistrimi Studios për të shtuar këngë kitarë në një tjetër
Mendje Adams / Vallance, "Drive All Night" për Hall of Fame rekrut, Dion.

Mars 1989: Kënga 'Dikush' Bryan është përfshirë në dy grup rekord, Warriors Rainbow: Ekskluzive
Lirimin ruse nga grupi mjedisit, Greenpeace.

Prill 1989: Bryan dhe Keith ikur në Moskë për të kryer jetojnë në satelit televiziv Botërore Music Video
Awards. I shoqëruar nga një sovjetike back-up kaseta, Ata kryejnë 'Kids Dëshironi Rock' për rreth 750
milion shikues. Bryan Kontribuoni mbështetjen vokal në një udhë të re Crue Motley me titull 'Sticky Sweet' me
Rrokut shokët Steven Tyler (Aerosmith), Jack Blades (Night Ranger) dhe Vince Neil me pak Vankuver
Mountain Sound.

Maj 1989: Bryan Paraqet një çek në emër të Dritat e veriut për Afrikën - nga shitjet e albumit të kryetarit
Campbell në Vankuver për Walk kryetarit për uria Relief. Shfaqet në video Joe Cocker-së, "Kur
Night Vjen '.

Qershor 1989: Ekipet me producentin e famshëm / kompozitori Mutt Lange (makina, Def Leppard) në Londrës
Studios Olimpike për të shkruar më shumë materiale për LP ardhshme. Bryan ndjek një konferencë për shtyp në 8 për
nisë lirimin Amerikës së Veriut e Warriors Rainbow. Gjithashtu bashkohet artistët Botërore famë të ri-regjistruar
hit klasik Deep Purple, "Smoke On The Water" në ndihmë të viktimave të tërmetit armene.

Korrik 1989: Kthimet në mal pak Tone Vancouver-së për të regjistruar më shumë këngë për LP me Bob
Qartë Mountain. Bryan dhe Keith pjesë në David Foster famshëm softball turne gosti në Victoria,
BC - një paraprake vjetore fond për kërkime veshkave.

Aug1989: Records back-up vokal për këngën Belinda Carlisle-së, "çfarëdo qoftë ajo merr '.

Tetor 1989: Bryan kryen dy koncerte të përfitojnë në klubin 86 Rruga Music Hall në Vankuver në 18 &
19. "Një natë për mjedisin 'ngritur $ 40,000.00 për katër grupeve lokale mjedisore. Bryan akull
Nominuar për një Award Binjakët për shfaqjen më të mirë (muzikë) për "të jetuar në Belgjikë 'televizionit CBC-së
të veçantë.

Nëntor 1989: Bryan fluturon në Londër, Angli në 18 për intervista për shtyp për shfaqjet e ardhshme e Vitit të Ri
në Japoni. Rifillon Shkrimi materiale album me Mutt Lange dhe ndjek palën 50 Tina Turner s ditëlindjen në
Klubi Reforma prestigjioze të Londrës.

Dhjetor 1989: Një pritur gjatë të parë ndonjëherë lp jetojnë është lëshuar në Japoni. Titulluar regjistrimet 'gjalla gjalla live' janë nga
Jetojnë në performancën Belgjikë. Bryan kthehet në pak Malore Sound Studios mes muaj për rekord
edhe më shumë material për albumin e ardhshëm. Data e lëshimit është parashikuar paraprakisht për prill 1990. Bryan dhe
kreu rrethim për Japoninë në 27.

Jan 1990: Bryan, alongwith Don Henley, Heuy Lewis, Michael Monroe dhe Loudness fillojë 1990
me dy Vitin e Ri tregon dhjetor 31 Jan 1 në Japoni 70.000 vende Tokio Dome. Ai menjëherë kokat
Mbrapsht në studiot Londër vazhdueshme albumeve Prodhimi dhe optimizëm parashikon një shumë të zënë të reja
Dekada!

Shkurt 1990: Bryan dhe Keith Scott Fluturojnë në Los Angeles më 21 për të marrë pjesë në Grammy Java live - Një
Mbledhja e 15 transmetimeve të lartë radio stacionin jetojnë nga Hotel Roosevelt. Në 23, Bryan Performed
Një shfaqje të veçantë në A & M Charlie Chapman fazë të shëndosha për Konventës Radio Pollack Media
Ekzekutiv.

Mars 1990: Bryan paraqet "Album i Vitit 'në Alannah Majls në kanadeze Juno Awards në Toronto
mbi 18. Ai shton këngë vokale si zërin e "mashtruar" për një film të ardhshëm animuar me titull 'akullin
Dorashka Mbretëreshës ', e cila është më vonë ri-titulluar, "historia e vërtetë e tre kotele pak'.

Prill 1990: Bryan kthehet në Londër dhe të bashkohet Eric Carmen në studio për të regjistruar që mbështesin vokal për
Adams-shkruar mendje, "ndjehet si Gjithmone" për LP ardhshme Eric. Projekti i vet Bryan prodhimi vazhdon
me Mutt në Angli për dy muajt e ardhshëm.

Qershor 1990: Bryan nderohet me prestigjioze "Urdhrin e Çmimit British Columbia", në një ceremoni në
Victoria më 21. Ai titujt dy festivale evropiane në Midfyns & Rosskilde, Danimarkë, 29 Qer &
30. Interpretues të tjerë të lartë përfshijnë shokët kanadeze, Jeff Healey, Little Feat dhe Bob Dylan. Bryan acidet
këngë vokale në shumën David Foster, "Lumi i dashurisë" në studion e tij në shtëpi në Vankuver.

Korrik 1990: Bryan merr pjesë në prodhimin e përpunuar muzikore të 'The Wall'. Opera rok është organizuar nga
Ish-Pink Floyd kitaristi Roger Waters në Potsdamer Platz në Berlin,-Gjermani dhe transmetohet në mbi 30
Vendet në frontin e një audience të jetojnë në natyrë e 200.000 tifozë. Interpretim Bryan-së 'Rinj epsh' merr
Brohorit kritike dhe shpejt ngjitet Listat Stenda AOR.

Gusht 1990: një festival në natyrë TITUJ Bryan 'Live at the Park'- në Calgary, Alberta në 17. Gjithashtu në
ligji janë ndjekja e lumturisë dhe Vancouver Paul Laine. Pjesëmarrja tejkalon 27.000. Turne
fotograf Andrew Catlin Ice në qytet për seancat foto me Bryan dhe grupi për albumin e ardhshëm
dhe MuchMusic intervista atë për një artist të Dekadës veçantë. Në frontin ndërkombëtar, 1985 LP,
'Pamatur ", dhe vetëm' Summer Of 69 'janë ngjitur Listat në Holandë në # 10 dhe # 4 spote
respektivisht.

Shtator 1990: Bryan Sings të Himnit Kombëtar të fillojë zyrtarisht Vankuver e parë ndonjëherë Molson Indy Car Race
mbajtur 2 Sht. Ai Merr Humanitare i Vitit Award nga lokale Spitali Maple Ridge
Fondacioni, por nuk është në gjendje, për të marrë pjesë festë çmime mbi 29, si Bryan dhe bende janë enroute të Jugut
Amerika për një parti Tre Dita e Lirisë. Ata kryejnë në të madhe 55.000 vende Estadio Kili në Santiago,
Kili, në 28, pastaj kreu në Buenos Aries, Argjentine ditë më pas për të kryer së bashku me David
Bowie dhe Mick Taylor në Estadio Rio Plat. Shtypi lokal përshëndet punën e tij si një klasik hard-goditur
Rock & roll show. Ai ka pushtuar një treg relativisht e panjohur.

Tetor 1990: Në njohjen e arritjeve të tij si qytetar kanadez, Bryan nderohet me "nderin e
Kanada Award "në një ceremoni në Ottawa, Ontario në 24.

Nëntor 1990: Shoqata Kanadeze Recording Industry ai zgjedh Bryan si Mashkull Artist më të mirë të 80-së.
Një Awards Gala dhe Bamirësia Darka është mbajtur në Toronto më 20.

Dhjetor 1990: Regjistrimi Vazhdon në Angli të gjithë më të madhe të muajit. Bryan kthehet në shtëpi për
Festat me familjen dhe miqtë. "LIVE LIVE LIVE 'është Gold Certified në Japoni, duke përkujtuar shitjen e
mbi 50.000 njësi.

Jan 1991: Ai kthehet në Londër, më 6 të fillojë përzierjen me Mutt Lange. Parashikuar Data e lëshimit për
"Waking Up fqinjët 'është planifikuar për fund të prillit. Datat e festivalit evropiane me ZZ Top të njoftohet për
Qershorit.

Shkurt / Mars 1991: Regjistrimi dhe përzierjen Vazhdon në Londër. (Paul Rodgers / Kenney Jones) rekord Ligji
"Natyra e Beast'- një mendje shkruar nga Adams dhe Lange. Bryan bashkohet atyre në studio për të dhënë hua vokal
dhe Guitar Tracks.

Prill 1991: Bryan dhe Mutt Lange shkruajnë dhe rekord "(Gjithçka I A) I Do It For You" për filmin
Fonogram i Robin Hood: Prince of Thieves. Bryan kthehet në shtëpi për një pushim, dhe për të marrë një ski shkurtër
Festa në kallëzimtar - një tërheqje fshat jashtë Vankuver.

Maj 1991: Regjia Julien Temple, një video për këngën është qëlluar në Sheffield, Angli, 17 Maj dhe 18.
Provat fillojnë për të ardhshëm Tour Evropian me ZZ Top.

Qershor 1991: Midis qershor 3 & 6, një video është shtënë për albumin e parë single.'Can't ndaluar këtë gjë që
Started "është drejtuar nga Kevin Godley (p.sh. 10cc) në PINEWOOD Studios në Londër. Në 8, Bryan nis
Turneu duke headlining Festivalin Jubeck në Gjermani. Në 17, ai kryen një shfaqje private për Shërbimin
personale kthyer kohët e fundit nga Lufta e Gjirit Persik në kanadez Forcave të Armatosura Base në Baden Baden,
Gjermania. Në 12, "Çdo gjë bëj" është lëshuar Ndërkombëtarisht - Ditët Pas kryeministrit film.
anijeve fillestar prej 385.000 kopje në shitore rekord në të gjithë vendin ishte dërgesa më e madhe e vetme në
A & M Records histori. Ndërsa filmi i regjistruar 8 fundjavë më të mirë debutues në historinë e filmit, vetëm debutuar
në # 1 në të gjitha formatet e radios - nga shkëmbi në radio hit bashkëkohore.

Korrik 1991: Deri në javën e parë të korrikut, gara "çdo gjë që bëj 'në pozitën # 1 tabelë në Irlandë, Ndjekur
menjëherë nga Britania e Madhe. Ajo has've bëhet Bryan dytë # 1 Billboard vetme, dhe parë ndonjëherë # 1 hit në Mbretërinë e Bashkuar
Adams / ZZ Top Tour përfundon më 6 në Milton Keynes në Londër. Një amazing 70,000 tifozë janë vendosur
frekuentimin. Në 10, Bryan dhe grupi të kryejë "Çdo gjë që bëj 'në krye të Britanisë së Pops
programet televizive. Bryan mbetet në Londër për përfundimin album. Një datë firmë lirimin është planifikuar për në fund
Shtatori.

Gusht 1991: Bryan takohet me japonez gear POP Shtypni dhe jeta e revistës muzikore në Londër
5. Ai kthehet në Vankuver dhe një koncert është planifikuar në 10 në Revelstoke, BC një komunitet i vogël
në kufirin pes Alberta. Mbi 12.000 bileta janë shitur për shfaqje në natyrë. Më 19, Bryan dhe
band kthimit në Londër për të xhiruar dy video më shumë për albumin e ardhshëm. "Mendova se do të vdekur dhe shkuar në
Qielli 'dhe' të gjitha unë dua është që ju 'është filmuar edhe një herë nga Kevin Godley në PINEWOOD Studios. "Nuk mund të Stop
Kjo gjë që ne Started "është lëshuar ndërkombëtar më 27 Gusht - ngjitje të shpejtë në tabelë teke.
Ndërkohë, ende në Londër, Bryan takua me evropiane dhe në Mbretërinë e Bashkuar njerëz të mediave nga dhjetra revista
publikime dhe programe televizive.

Shtator 1991: Në 1, Bryan dhe kaseta ikin në Paris, Francë në kasetë dy shfaqje televizive; Tous Një La Une dhe
Stars 90. Djemtë kthehen në shtëpi në përgatitje për pritje lirimin album. Albumi i shumëpritur,
"Waking Up fqinjët 'është lëshuar ndërkombëtarisht në 24. Mëngjesin e 23, Dyer e A & B
Sound në Vankuver hapur në 06:00 për shitje paraprakisht. Mbi 400 njerëz turmë dyqan. Bryan dhe Keith
të bëjë një pamje të papritur për të nënshkruar autografe për një orë. Album Hyn Listat britanike në një
Incredible # 11.

Tetor 1991: Bryan kryen një koncert bamirësie në Vankuver 86 Rruga Music Hall në 6. Pranë
Bryan - Colin James, Chrissy Steele, loverboy dhe Bill Henderson të bashkohen së bashku për të rritur më shumë se $ 50,000 për
Brian MacLeod - një muzikant nënshtruar trajtimit lokal të kancerit në një klinikë mjekësore Houston. Në 14,
Bryan shfaqen në të botohet njëkohësisht në shkallë kombëtare thirrjes-në programet e radios, LINE ROCK - transmetua drejtpërdrejt nga CFOX
Radio Stacioni në Vankuver. Në 24, Tour Botërore nis në Belfast, Irlandë. Gjithë turne është një
plotë shesin-out dhe Bryan do të kryejnë në mbi 16 vende në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropës. Ai fiton
Smash Hit sondazh lexuesit për Best Mashkull Artist.

Nëntor 1991: Një video është shtënë për një tjetër të vetme. "Nuk kurrë nuk do tjetër Sonte" është filmuar gjatë
Sheffield, Angli tregon më 1 dhe 2. Kënga është lëshuar si vetme e tretë në 11. Bryan
merr London nga stuhia - kryerjen e tre back-to-back tregon në Wembley Arena. Celebrities ndjekin
përfshijnë Roger Daltry, Paul Young, Belinda Carlisle dhe Chrissie Hynde. Slim Whitman bashkohet Bryan në skenë
për të kënduar e tij chart-klasës së parë hit, "Rose Marie'-Cili mbajti postin # 1 për dymbëdhjetë javë në vitin 1954. Backstage,
Bryan është paraqitur me një pllakë nga Librin Gines të Rekordeve britanike - për rekord-thyer 16
javë në pozitën # 1 tabelë me "çdo gjë që bëj '. Rreth 1500 tifozë të dal gjigand HMV Record
Shitore në një sesion të nënshkrimit autograf mbi 7. Kjo mbrëmjes Same, Bryan është intervistuar jetojnë në Wogan
Televizioni dhe kryen 'Ka kurrë nuk do tjetër Tonight'. Në Vankuver West Coast Muzikë
Awards, menaxher Bruce Allen pranon në Emër Bryan-së, të Achievement Ndërkombëtar. Keith Scott
Gjithashtu fiton për Best kitarist. Femra pranuese përfshijnë Mirë për Meshkuj dhe këngëtar 1991 nga tre revistës gjermane:
Kokoshka, Bravo dhe Pop Rocky. On the 23rd, Bryan sweeps the Australian Music Awards- winning Most
Popular International Male, Most Popular International Song and Most Popular International Album.
Bryan's acceptance was pre-taped from Europe two days earlier.

Dec 1991: On the 9th, Bryan receives Billboard Magazine's 'Hot 100 Single','Hot AC Single' and '#1
World Single' Awards. 'Waking Up The Neighbors' has sold more than 5.5 million copies. It has dominated
charts in 10 countries, including 9 weeks and still counting at #1 in Canada. 'Everything I Do' achieved #1
status in 19 countries with sales of over 8 million units. It now ranks second only to 'We Are The World' as
the top-selling single of all-time in America. 'Can't Stop This Thing We Started' was #1 in Canada for four
weeks and has also charted around the world. Tour continues through Europe – wrapping up on the 18th
with 2 first-ever shows in Reykjavik, Iceland. Bryan and band receive gold and platinum achievement awards
in every country on the tour!

Jan 1992: Bryan takes a much deserved week- long New Years sailing vacation. He attends a press
conference in New York to announce the nominees for the 34th Annual Grammy Awards: himself being
nominated in 6 categories ( a record for a Canadian Artist)! He does interviews with VH-1 and MTV's
'Rockline' on the 9th- speaking with callers live across the country. A concert is scheduled at the 2500-seat
Ritz Theatre on the 10th. It's a sell-out in less than 20 minutes. In attendance is music legend Ben E. King
and Nona Hendrix. He records vocals at New York's Power Station for 'Everything I Do' in Spanish. The
tune is released Valentines Day in Spanish-speaking countries. The Canadian leg of the 'Waking Up The
World' Tour kicks off in Sydney, Nova Scotia January 13th, wrapping up with an SRO concert in
Vancouver on the 31st. Bryan tapes an interview with Much Music's Terry Dave Mulligan in Calgary,
Alberta. Air date is scheduled for mid-March.

Feb 1992: The tour continues to New Zealand & Australia for 7 dates- kicking off with a press conference in
Sydney. In Melbourne, the Irish group, The Commitments join Bryan on stage to perform 'Mustang Sally' &
'Midnight Hour'. Bryan does interviews for “Hey Hey It's Saturday”, MTV and the “Homefree” radio
show. The fourth single, 'Thought I'd Died And Gone To Heaven' is released internationally on the 14th.
On the 21st the tour heads to Japan for close to a dozen shows in 6 cities. Bryan, Mutt Lange & Michael
Kamen receive a Grammy Award on the 25th for “Best Song Written Specifically For Motion Picture or
Television” for 'Everything I Do'. Manager Bruce Allen accepts on Bryan's behalf.

Mar 1992: The Japanese tour is completed with 4 shows in Tokyo on the 6th. Back home on the 12th,
Bryan does an exclusive Album Network interview and live concert set. 18 Radio station contest winners
from across the US are flown in for the event, which is broadcast live across North America from
Vancouver's Little Mountain Sound Studios. The US tour kicks off in Cincinnati, Ohio on the 15th, with
former Journey members, The Storm as backup. Nominated for an unprecidented SEVEN JUNO Awards,
Bryan attends the ceremonies in Toronto, Ontario on the 29th. Bryan and the band open the show with
'Can't Stop This Thing We Started', and by night's end he has received JUNOS for 'Producer Of The
Year', 'Canadian Entertainer Of The Year' and a first ever 'Special Achievement Award'. The following
night, Bryan performs 'Everything I Do' with co-writer Michael Kamen accompanying on piano, at the 64th
Annual Academy Awards in Los Angeles, California. He is nominated for an Oscar for 'Best Achievement in
Music (Original Song)'. To date, 'Waking Up The Neighbors' has sold more than 8 million units worldwide.

Apr 1992: The US tour continues, playing nearly 40 dates in total. Live concert footage is filmed in Miami,
Florida for the forthcoming single, 'Touch The Hand'. Bryan does an MTV update interview in Dallas on
the 18th.

May 1992: Don Henley and hockey star, Wayne Gretzsky catch Bryan's show in Los Angeles. The US
tour wraps up in San Francisco on the 16th. On the 23rd, Bryan performs a special concert at a hotel in
Vermont for the US MTV contest winner and 50 friends. Following a brief rest, the band embarks to
Greece for the start of the European/UK Festival Tour on the 30th. Other artists on the bill include Extreme,
Crowded House, Pearl Jam, Lou Reed, Red Hot Chilli Peppers and Cowboy Junkies. Reaching the one
million mark in sales, 'Waking Up The Neighbors' is certified Diamond Status in Canada.

June 1992: The tour continues through several countries, including Italy, Germany, Holland and
Scandinavia. While in France, Bryan and the band appear on STARS 90; in Holland he was interviewed and
perfomed three tunes on 'Veronica's Countdown'.

July 1992: On the 8th, Bryan performs on the England's Top Of The Pops television program, and Wembley
Stadium sees the largest attendance of the tour with an estimated 80,000 fans! Roger Daltry of the WHO
attends the show and joins Extreme on stage. Bryan joins Little Angels in the studio to do backing vocals
on 'Too Much Too Young' and appears briefly in their video. Bryan performs first-ever shows in Hungary
and Turkey. The latest single 'Do I Have To Say The Words' is released and the video is shot by Anton
Coribijn in Istanbul & Iceland on the 28th.

Aug 1992: This leg of the tour wraps up in Thurles, Ireland on the 2nd. Bryan has performed over 30 shows
in close to two dozen countries. He spends a few days seeing the Irish countryside before flying to New
York City to take part in the Stop The Violence Benefit concert alongside Richard Marx & Def Leppard on
the 10th. A Canadian Festival tour kicks off on the 14th in St.John's, Nfld. Extreme returns as warm up act,
along with Steve Miller and Sass Jordan. The Canadian Broadcasting Corporation has filmed much of the
tour for an upcoming CBC documentary.

Sept 1992: The 'Waking' Festival tour wraps up in Alberta on the 7th. Flying straight to Los Angeles to
perform at the 9th Annual MTV Awards, the band performs the newly-released hit single, 'Do I Have To
Say The Words'. Bryan is presented with his Diamond Award at a private presentation in Vancouver by
A&M Records' President, Joe Summers on the 21st. On the 24th, Bryan and Keith record an impromptu
rendition of 'There Will Never Be Another Tonight' in front of his Gastown Management offices for Much
Music's Canadian Music Video Awards show airing later that week; Bryan receives the Special
Achievement Award.

Oct 1992: Bryan returns to US for further dates with support act, Arc Angels. Following the West Coast
southward with several shows in California, two sold-out shows are performed in Mexico City on the 23rd
& 24th. Bryan's Spanish version of 'Everything I Do' sat at the top of the Pop Charts for weeks. 'Waking
Up The Neighbors' is certified Triple Platinum in the US and has gone gold in India!

Nov 1992: Bryan celebrates his 33rd birthday in England, spending the rest of the week penning new
material with co-writer and producer, Mutt Lange. The tour starts up again on the 12th in Wisconsin with
dates throughout the northeastern States. Support act Mr. Big join this portion of the tour. International
sales of 'Waking Up The Neighbors' hits the 10 million mark.

Dec 1992: The US dates wrap up on the 6th in Pennsylvania. Bryan heads to England to spend Christmas
holidays with family & friends. The American music Awards nominates Bryan for Favorite Pop Rock Male
Artist. Waking Up The Neighbors video package is released to retail, and a five-song LIVE CD is released
in Japan & Asia on the 21st. A New Years Eve show is scheduled in Honolulu, Hawaii. He spends a few
brief days in the sun before returning home to Vancouver.

Jan 1993: The video package debuts at #2 on video charts in the UK The Grammy nominations are
announced: Bryan is nominated for Male Vocalist for 'There Will Never Be Another Tonight'. He receives a
Juno nomination for Canadian Entertainer of the Year. With the month off, Bryan spends time at home in
Vancouver. The South East Asian tour kicks off on the 29th with three spectacular shows in Taiwan.

Feb 1993: The Asian tour heads to Thailand, Singapore, Japan, Hong Kong and ending up on the 14th in
Manila.

Mar/Apr 1993: Bryan performs at the Save The Rainforest Benefit at Carnegie Hall in New York. Artists on
the billing include Sting, Tina Turner and several others. Plans are tentatively underway for further American
dates through April, winding down with an appearance at Farm Aid scheduled in Iowa on the 24th.
Following the completion of these dates, Bryan plans to resume writing the next album with Mutt Lange. Jo
speculations on the release date. In celebration of the 125th Anniversary of Canadian Confederation, Bryan
was honored with a Commemorative Medal in acknowledgment for his significant contribution to
Canada,his community and to his fellow Canadians. Bryan participated in the huge FARM AID VI benefit in
Ames, Iowa. Nearly four dozen acts performed during the 1 hour marathon event in front of 40,000 people.

May 1993: After two years on the road, The 'Waking Up The World' tour officially came to a close in
Raleigh, North Carolina on May 2nd. Bryan then headed to Europe and spent time in Paris checking into
possible recording studios. He spent majority of his time in England gearing for the Greatest Hits lp.

June 1993: Aside from writing tunes with Mutt Lange in London, Bryan and Mutt attended the annual five-
day country music Fan Fare extravaganza held in Nashville, Tennessee each year. Bryan was invited on stage
by Billy Ray Cyrus and says he was extremely embarrassed due mostly to the fact that he didn't know his
toon, 'Achy Breaky Heart'! Had a laugh all the same.

July 1993: Bryan headlined two huge outdoor shows in Imst, Austria on the 9th and Zurich, Switzerland on
the 10th. Support acts in Zurich included Mr. Big, The Beach Boys, the Kinks plus fellow Canadians Jeff
Healey and Saga. Other huge-name artists during this three day festival included Lenny Kravitz & Faith No
More, Midnight Oil, Sting and Robert Plant. While in Zurich, PolyGram presented him with a four times
platinum album award for Waking Up The Neighbours. On the 16th, Bryan taped an interview in London to
be included in the Fender Stratocaster Guitar 40th Anniversary television documentary. Other artists
including Mark Knopfler (Dire Straits), Dave Stewart (Eurythmics), David Gilmour (Pink Floyd) & Keith
Richards (Rolling Stones) also took part in the special.

Oct 1993: In early October 'Please Forgive Me', tune written by Bryan Adams and Mutt Lange enters the
charts worldwide! It debuted at #2 in singles charts in Italy and England, #3 on MTV in the UK, #2 in
Spain by Christmas. Entered the Aussie charts at #6 and #1 two weeks later. Mid October saw the recording
of the mighty “The Three Musketeers” movie soundtrack song 'All For Love' at AIR Studios in London.
Sting and Bryan did their bit and then two days later, Bryan flew to Los Angeles to record at Cherokee
Studios with Rod Stewart. By this time 'Please Forgive Me' was #2 in Britain.

Nov 1993: November rocked! Bryan, Rod and Sting were officially brought together for the first time on the
4th to shoot a video for 'All For Love' at the ratty old Ritz Theatre in Elizabeth, New Jersey. This was the
first time that Rod and Sting had ever met. 'All For Love' debuted at #9 on the national charts. Bryan spent
his birthday on the 5th “LOUDLY” with manager Bruce in New York rocking out in a few bars. The
greatest hits lp,'So Far So Good' including the brand new single, 'Please Forgive Me' was released on the
9th, entering the UK charts at #3. The album cover featured four different colorized versions of “the tire”-
and a special lyric book mail order offer which contains exclusive portrait and live photos taken by Andrew
Catlin. It has reached the #1 chart position worldwide. Canada, UK, India , Belgium (11 weeks), Sweden
(7 weeks & counting), Ireland, Finland, Denmark, Austria, Norway, Portugal, Switzerland and Italy(It has
sold more copies there than in Canada). Both 'Please Forgive Me' and 'So Far So Good' ended the year at
#1 in OZ. The Tonight Show was filmed in Los Angeles on the 10th and 'All For Love' hit North American
radio the same day. The long awaited CBC documentary ” Waking Up The Nation” aired in Canada on the
14th. Bryan Adams Day was celebrated on MTV Europe on the 18th- an appearance on “Ray Cokes Most
Wanted” program.

Dec 1993: Bryan was in New York on the 2nd for press interviews and a rear appearance on MTV's John
Stewart Show singing the 'Summer Of 69′ !!! and then off to do The David Letterman Show on the 3rd
with another rare live recording of 'Run To You'. He went back to London for the remaining two weeks
before embarking on the beginning of the 'So Far So Good World Tour'! At the end of December, Bryan
landed in Jakarta, Indonesia to begin the eight week long tour of SE Asia. One of the highlights of the tour
was the show in Vietnam-where Bryan was the FIRST WESTERN ARTIST to ever perform. Concerts
continued throughout several countries including India, Bahrain,Dubai, Hong Kong, Australia, New Zealand
and Japan before wrapping up in Korea on the 22nd of February,1994. All in all over 100,000 fans saw the
tour in Asia alone!!!

Jan 1994: In January, ARIA the BEST OF Charts had 'Please Forgive Me' as the 10th best single and 'So
Far So Good' the #6 best album for 1993.'So far So Good' was the #1 album in the country and was
Bryan's third #1 single in Canada.YEAH!

Feb 1994: During the tour in Australia, Bryan performed at a late-added benefit concert on the 11th in
Sydney. Alongside Sting ( Yes! they performed 'All For Love' together), and Jimmy Barnes, they played to
over 25,000 people and raised over 600,000 Aussie Dollars for victims of the Bushfires which devastated the
environment, wildlife and homes in New South Wales. The day after the benefit concert, Bryan appeared on
'Hey Hey It's Saturday' Aussie television program with Molly Meldrum. The Video package “So Far So
Good and more!” was released in Europe early February and debuted at #2 on the UK video charts. The
rest of the world would see a release by the end of March. The 90 minute compilation features a mix of old
and new videos: including a special Ken Russell video of “Diana” and live version of 'When The Night
Comes' recorded in Vancouver; live concert footage and more.

March 1994: Tour dates were being added around the globe! A single US date was scheduled at Madison
Square Garden in New York for the 6th. The show was a phenomena and a surprise finale ended the evening
when Sting (who was performing downstairs at the same complex) joined Bryan on stage to sing 'All For
Love'…and the crowd went wild! Tickets for the three Vancouver booked for March 18th,19th and 20th
were sold out quickly. The first concert in an incredible 54 minutes.

May 1994: Bryan received the World Music Video Award for 'Best Selling Canadian Artist'. Polygram
presented Bryan with custom made platinum Fender guitar to commemorate worldwide album sales of over
40 million. The mayor of Cleveland, Ohio dedicated May 21st as Bryan Adams Day in recognition of his
work with Amnesty International, Greenpeace and his contribution to the world as a humanitarian and
environmentalist.

Aug 1994: SDR3, a southern German station, joined by nine other radio stations across Europe, conducted
their public poll of the TOP 1000 XL charts. NINE Adams songs were listed, with 'Summer Of 69′ at #7.

Sept 1994:Bryan received the award for 'Best Foreign Video By A Canadian Artist', the song that
catapulted this significant win was 'All For Love' with Rod Stewart and Sting. All this happened on the 29th
in Toronto, Ontario while performing live at the Much Music Video Awards.Bryan was special guest to
World famous classical tenor, Luciano Pavarotti at his annual television special from Modena, Italy on the
13th broadcast live in Italy, South America and a few other countries including Germany.

Nov 1994:Much to Bryan's surprise, he was awarded the honor of Best Male Vocalist by Tracy Ullman at
the first ever MTV Awards on the 24th in Europe. Other nominees included Prince, Springsteen,Seal and
MC Solaar. He also gave out the award for Best Group to British Pop Group “Take That”.

Dec 1994:Bryan received 'International Artist Of The Year' by the Australian Music Association.

Also In 1994: Music & Media Magazine in Europe awarded him with the #1 Selling Album Male Artist.

1995 deri më tani: Bryan u propozua për "Favorite Mashkull Artist" në American Music Awards në January.In
Shkurt "Brits" kanë nominuar atë për "Best International Mashkull Solo Artist '. Në "Awards Echo" në
Gjermania kanë nominuar atë për 'Më Artist suksesshme ndërkombëtare ". Grammy e nominuar atë për
Pop mirë Bashkëpunimi Vocal ("All For Love") 1 mars me Sting dhe Rod. Bryan kompletuar regjistrimin
Një shumë të vetme për Picture Soundtrack Motion, "Don Juan DeMarco. '' A keni ndonjëherë me të vërtetë në dashuri me një
Grua? ' ishte i përbërë lyrically nga Bryan Adams, Mutt Lange dhe Michael Kamen.The këngë u regjistrua
në Xhamajka me gjeniale e kitarist muzikë flamenko Paco de Lucia. Yjet e filmit Marlon Brando, Johnny Depp dhe
Faye Dunaway. Bryan regjistruar këngë në Xhamajka në fund të shkurtit. Vetëm goditi radio ndërkombëtar
në javën e tretë të muajit mars dhe u bë në dispozicion në dyqane në mbarë botën në muajin prill. B-side përmban një tjetër
Brand New Adams në një mendje me titull 'Low Life'. Bryan hapi markë të re Molson Amfiteatri në
Toronto, 18 maj Ontario dhe 20. Bryan Adams ka në krye Listat Amerikës së Veriut edhe një herë me e tij
Kënga "A keni ndonjëherë me të vërtetë dashuri me një grua?" nga filmi fonogram "Don Juan Demarco '. Kënga
Arritur # 1 pozicion në Billboard charts në SHBA Fundit Java e majit dhe mbetet # 1 në
Listat kanadeze. Kjo është e treta # 1 fonogram hit Bryan, dy qenie të tjera "(Gjithçka I A) Unë bëj atë për
Ju nga fonogram film i "Robin Hood: Prince i Thieves" dhe "All For Love", nga filmi
Fonogram e "Tre Musketeers"

based on 1 rating Bryan Adams: 5.0 nga 5 bazuar në 1 vlerësim
Shkalla e Bryan Adams


Projektet Related shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Bryan Adams, ose në ndonjë mënyrë lidhur me Bryan Adams.

Koment Bryan Adams

« | »