.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Vdekje

Paramendoni nëse ju papritmas do të fillojë për të kujtuar ish-jetën e tij. Kjo ishte ajo që ndodhi me Max. Ai ishte një djalë i zakonshëm, i cili kishte pasur sukses. 31years dhe ishte duke punuar në një firmë të suksesshme të ligjit në Las Vegas. Gruaja dhe fëmijët nuk ishin me të vërtetë gjë e tij, ai ka punuar shumë. Por ai socializuar shpesh me shokët shumë puna e tij i dha atij. E tëra filloi diku pas Max kishte ardhur në shtëpi pas pushimeve 98. Pastaj ai mendonte vetëm se kjo ishte një ëndërr e përsëritur. Por, pas Vitit të Ri, ai filloi të marrë rrufe memorie në mes të ditës. Personi në ëndrrën e tij të quajtur Kevin Stanfield dhe jetuar në Denver në mesin e shekullit.
Rreth ditëlindjen e tij në fund të shkurtit 99 Max shkoi në Denver për të përshëndetur një koleg nga shkolla e ligjit në Seattle. Ata kishin mbajtur në kontakt gjithë këto vite dhe ndihmuar njëri-tjetrin në raste të vështira. Ata dolën dhe peshkuar dhe bëri pikërisht të njëjtat gjëra me ato që përdoren për të bërë çdo vit. Por, para se Max mund të shkojnë në shtëpi, ai shkoi deri në Bibliotekën e qytetit. Ai u kërkoi atyre të kërkojë nga të gjithë që ishte rreth Kevin Stansfield, i cili jetoi në Denver në 40s. Ata u kthyen me një grumbull të tërë të dosjeve. Ai u ul poshtë dhe shkuan nëpër të gjitha copa të prera e vjetër e gazetave dhe shënime. Kevin duket të ketë qenë diçka e një njeri i famshëm lokal, ai ishte kudo në imazhet, së bashku me njerëzit e lartë. Kevin Stansfield u lind në Denver në vitin 1928, ku ai ka jetuar pothuajse të gjithë jetën e tij. Si paditur kohë çdo gjë eerily edhe me Person Max s ëndërr. Ai trajnuar si mjek, dhe ka punuar në Denver deri në vitin 1967, kur ai kishte për të shkuar larg si një mjek në Vietnam. Ku ai vdiq më 15 shkurt, 1968. Max u tronditur. Ishte kjo një rastësi që Kevin kishte vdekur në Vietnam në të njëjtën ditë si Max ka lindur në Lincoln?
Konfundersam ai u ul në makinë për të shkuar në shtëpi në apartamentin e tij në shtëpi në Las Vegas. Ishte pasdite dhe Max nuk presin për të ardhur në shtëpi deri natën vonë. Ajo filloi të marrë errët dhe ishte i errët. Kur ai e dëboi disa orë, ai u ndal për të ngrënë në një restorant tjetër në rrugë. Ai u largua nga restoranti vetëm një orë e gjysmë më vonë pasi ka qenë në mosmarrëveshje me kameriere. Ai sapo kishte rrumbullakuar një kthesë kur e pa se nuk kishte mes të rrugës! Njeriu nuk treguan prirje për të lëvizur, dhe Max erdhi afër dhe më afër. Një moment gjithçka u ndal, pa e tij njeriun vetëm pak metra përpara. Ai ishte larguar, dhe qarkulloi si në mjegull të dendur. Por pastaj ai u kthye dhe ulëritës dhe çdo gjë shkoi në mënyrë të shpejtë. Kevin braked, por shpejt e kuptuan se nuk ishte një shans që ai mund të kapur, kështu që ai dërgoi topin shpejt larg, shkau nëpër rrugë në një mur guri në anën tjetër. Para se ai çuan larg, ai kishte një paraqitje e shkurtër e fytyrës së njeriut, ai ishte absolutisht i sigurt i tokës së tij. Ajo ishte Kevin ...
Ata dëgjuan zhurmë të gjithë rrugën në restorant. Pas disa minutash erdhi një ambulancë dhe mori Max në spital. Mjekët në spitalin e vogël në qytet mund të bëjë asgjë, por ai u dërgua në Phoenix. Pas disa operacioneve, mjekët hoqi dorë, dhe tha se ishte deri në atë nëse ai do të mbijetojë.

Kevin Stansfield vazhdoi rrugën shtëpi të Danilli Hill, në fermë e vjetër e familjes. Ai gjithmonë shkoi në dhe nga puna në spital brenda në Denver. Ajo ishte e vetmja ushtrim ai mori. Ajo ishte në fillim të vitit 1967, dhe e vetmja gjë që u transmetua në radio (një risi të tillë që TV nuk ishte për Kevin) ishte lajmi nga lufta në vazhdim në Vietnam. Ai ishte i lumtur ai u arratis për të shkuar larg, ju kishte dëgjuar për disa gjëra të tmerrshme atje poshtë, dhe shumë nga kolegët e tij mjekësore kishte qenë dërguar larg. Shumë mendonin se do të ishte më shumë se shpejti, dhe Kevin ishte i lumtur çdo ditë ai kishte për të qëndruar në shtëpi. Danilli Hill ishte një fermë cute pak jo shumë larg nga Denver, por jo shumë jo të afërt të jetë në tokë. Kevin jetuar aty me nënën e tij, dhe Sara një grua që kishte takuar disa kohë. Apo, pse ata kishin qenë ndoshta së bashku para se Kevin fillova të lexoja. Shumica mendonin se ishte "i sëmurë", të ketë jetuar kaq gjatë së bashku pa qenë të martuar. Por Kevin ishte tashmë 39, pse ai do të shkojë dhe të martohen, ata lulëzoi pasi ata kishin atë tani. Tani ai mund të shihte shtëpinë vogël vetëm disa qindra metra larg, ai mendonte se ndoshta do të duhet të rilyej atë në verë. Blu, Danilli Hill kishte qenë blu për aq kohë sa Kevin jetuar atje, dhe Kevin ka lindur në shtëpi pak blu poshtë kodrës. Ata kishin qenë pesë vëllezërit e motrat para tij, por i vjetër ishte vetëm shtatë, kur ai ishte lindur. Tre prej tyre kishte vdekur vit pasi Kevin u lind. Dy të tjerët u zhduk nga shtëpia, kur ata ishin vetëm të rinj, dhe ka pas kurrë nuk e bëri një tingull. Kevin kishte qëndruar si minuta gjërat dhe duke u kujdesur për oborr dhe prindërve. Ai ndjeu diçka sentimentale, ku ai shkoi dhe shikoi përsëri në rininë e tij. Por kjo ishte një atmosferë pak frikshëm në ajër këtë ditë të bukur marsi. Kur ai ecte nëpër derën e përparme ai u shkretua qetë, ajo ishte e pazakontë për shkak të dy në shtëpi pëlqente të thashethemeve. Ata u ulën në kuzhinë dhe njeriu i ngulur sytë mbi ta ata filluan të bërtasin. Nëna e tij i dorëzoi një letër. Ai nuk kishte për të lexuar atë, ai e dinte me vete atë që ishte në letër. Kur ai u largua Danilli Hill vetëm një javë më vonë, ai ndjeu se ai kurrë nuk do të merrni një shans për të pikturuar në fermë për të verës.
Ai mbërriti në Vietnam në prill 1967. Ai ishte menjëherë në punë, dhe kjo nuk ishte e gjatë para se ai u ndal duke menduar rreth tyre në shtëpi. Ditët u zhvillua në dhe u bë javë, ai pa shumë njerëz vdesin në një javë se ai e kishte parë gjatë 15 viteve të tij në spital në Denver. Atje ai u drodh çdo herë për takimin me të afërmit. Tani ai nuk ishte duke menduar se i riu i cili vdiq në tryezë në frontin e tij, ndoshta kishte një grua apo fëmijë pritur atë në shtëpi. Në fund të shtatorit 1967, ai përjetoi keq deri më tani. Nuk ishte një aviator i ri i cili u rrëzua, mbijetoi, dhe u kap nga Vietnamese Veriut. Ai kishte plagosur veten e vështirë në aksident, e pastaj është rrahur para se ai arriti të shpëtojë. Pastaj ai kishte luftuar në rrugën e tij nëpër xhungël të dendur në këmbë në 3dygn para se ai u gjet. Ai ishte dobësuar, dhe shumë të thyer. Ajo mori një ditë të tërë për të rregulluar atë, ata ishin të detyruar të prisnin një krah larg. Kur ai u zgjua pas fjetur dy ditë, ai u nis për jeta nuk ishte me vlerë që jetojnë më, dhe shkoi dhe e qëlloi veten pas infermieri. Në Vitin e Ri të njëjtin vit ai mori nga ai do të ketë lëvizur në një zonë të qetë. Ai ishte thuajse indiferent, dhe menduan se ishte një dhimbje që të ketë për të lëvizur. Por, pasi ka qenë në kampin e ri për një javë, ai zbuloi se kampi i vjetër ka qenë e bombarduar. Vetëm pak kishte mbijetuar.
Më 10 shkurt 1968 ai shkoi në një mision të veçantë. Ata do të në një tjetër stacion mjaft larg për të shkoj të marr ilaçe. Për kampin e ri mund të ketë helikopterë të tokës. Ata ishin larguar disa ditë për të raportuar dhe rregulluar disa sende të tjera. Ajo ishte e bukur për të përmbushur disa njerëz të tjerë dhe të dëgjoni disa lajme nga SHBA. Ata shkuan nga atje në mbrëmje, shkurt 14, dhe do të kthehet në agim. Ata shkuan në xhipa të vogla, 3 copa. Pra, ishin 12 persona vetëm në xhungël Vietnamese errët dhe të dendur. Kjo nuk ishte një mënyrë e mirë kështu që Kevin mund vetëm të bëni një sy gjumë për disa minuta. Në 4 në mëngjes u zgjuan Kevin i motor avion zukatje, ajo ishte aeroplanët amerikanë dhe ajo u shfaq në rrugën e gjatë. Ata u mbyt vetëm mbi kokat e tyre, dhe bubullimë poshtë shpejt. Kur ata ishin aq afër në tokë ata mund të, ata filluan të zbres ndonjë lëng. Ata dukeshin si të planit të ri dizinfektim se fqinji në Denver me krenari tregoi deri verën para Kevin. Ai nuk ka të vërtetë kuptojnë se çfarë po ndodhte, ai e përkuli poshtë dhe të mbrojtur veten e tyre për të gjitha pikat e ujit që të rrëzuara përreth tij. Ajo filloi në erë prishur dhe ku një rënie goditi tani ishte një vrimë në pallton e tij. Ai ndjeu ajo stung kur lëngu gërryjtem me mantelin e tij dhe ka arritur lëkurën e tij. Të gjithë rreth tij vë dhe whimpered, më kishte armë të zhveshur dhe të lëngshme lënë prapa blisters të mëdha. Njeriu pranë tij ra në prehër të tij, dhe e tërë fytyra e tij ishte gërryjtem. Ai ndjeu arterie karotide e tij, dhe se ai mendonte se njeriu është i vdekur. Ai kishte frikë se të gjithë të tjerët kishin vdekur. Avioni kishte ul dhe tani erdhi pilotët dhe pasagjerët stövlande nëpër pyll. Kevin ndjehet shumë i dobët dhe nuk bënë asgjë. Burrat nga aeroplanët kishin maska ​​e gazit kur erdhën afër për të marrë një prej tyre off maskë e gazit dhe ju dëgjohet një zë tronditur:
Perëndia im, ata janë amerikanët.
Tani e kuptojnë, Kevin, ajo ishte e pazakontë të trupave amerikane mjekësore udhëtuar në këtë rrugë vetmuar në mes të natës, (ose ajo kurrë nuk ka ndodhur dhe nuk do të ndodhë përsëri) dhe avioni amerikan kishte marrë për të dhënë se ata ishin të Veriut Vietnamese. Kevin ishte gati të qaj për të, por dikush tjetër më rrihte me të, ai ishte një nga shoferët që bëri thirrje për ndihmë.
- Nuk është dikush i gjallë, bërtiti një zë të ulët.
Për habinë e Kevin burri u kthye dhe vrau shoferin.
- Të sigurojë që askush tjetër të gjallë, ne nuk duam asnjë dëshmitarë të asaj që ka ndodhur. Ne kemi marrë ata në kampin më të afërt dhe të themi se kemi gjetur ato këtu. Kevin vë jetën poshtë, duke u përpjekur të mos për të marrë frymë. Por kjo është e pamundur për të bërë kështu që pulsi nuk mundi. Ata ecur përreth dhe ndjeu në zemrën e të gjithëve, por të gjithë të tjerët duket të jetë zhdukur. Njëri prej tyre erdhi deri tek Kevin përkul, presion gishtat e tij kundër qafës së tij.
- Ja një të tillë që është ende gjallë, por ai duket mjaft e shkuar.
- Sillni atë urdhëroi një zë i trashë.
Burri kap atë dhe pëshpëriti:
- A ka diçka që unë mund të bëj.
- Sigurohuni që fermës do të pikturuar, Kevin nuk mendoj se çfarë tha ai, por në njëfarë mënyre ai ka menduar se ky njeri do të bëjë dëshirën e tij të fundit u bë realitet. Pastaj kam marrë Kevin Stansfield një plumb nëpër kokën e tij dhe vdiq menjëherë 15 shkurt 1968 në Vietnam. "Ai u sulmua nga një grup i Vietnamese Veriut."

Biiip, biiip, biiip gjithë mjekët erdhën drejtimin në dhomën ku ishte Max. Ai kishte pasur dridhje atrial. Mjekët bënë një përpjekje të fundit me masazh kardiak. Por Max vdiq në Phoenix 7 maj 1999 31 vjet të vjetra. Ai kishte qenë në koma për 2 muaj.
Max hedhur në errësirë. Por, gjatë gjithë kohës që ai e pa me vete, fytyra Kevin Stansfield-së, ajo që e bëri atë të drejtuar nga rruga, ajo dukej si ai vdiq. Ai pa Danilli Hill, kur ai ishte i ri blu pikturuar, ashtu siç ka qenë gjatë gjithë rritjen Kevin-së. Ai pa Sarah qëndruar aty me nënën e vjetër Kevin-së. Verë e bukur, por pamë që ishin të pikëlluar. Mbajti zi Kevin vdekur, i vrarë nga bashkatdhetarët e tij. Por ata nuk, ata mendonin se ai kishte vdekur, krenar, në kundërshtim me vendin e tyre. Kur Kevin vdiq, Max vazhdoi të jetojë jetën e tij!? Max dinte se si çdo gjë u zhduk, prekje e tij, trupin e tij, mendjen e tij, vetëdijen e tij. Gjithë ai u zhduk.
Max u zgjua në Askund. Ai e dinte se ai kishte vdekur, ai e dinte se ai do të gjejë shpejt se përgjigje për shoshë pa përgjigje jetës. Por ai ishte i vdekur tani, kështu që ajo do të vazhdojë të jetë përgjithmonë e jetës, gjëzë pa përgjigje. Ai tashmë e dinte përgjigjen për pjesën e parë të misterit, ka pasur një jetë pas vdekjes, por ku? Max ndjerë shikuar, ekzaminuar nga koka deri te këmbët. Çdo gjë u bë i zi përsëri, ai catapulted në një botë të re të hapësirës, ​​por këtë herë ai nuk ka qenë i vetëdijshëm. Kujtimet janë fshirë. Kevin ekzistuar jo më shumë, asnjë Max, ose, vetëm një organ ose një shpirt ishte në rrugën për diku. Kur ai u zgjua për herë të dytë, ai ishte me të vërtetë diku. Qëndrimi në një livadh të gjelbër në qiell. Nuk kishte asnjë e keqe. Ai ndjeu presionin mbi kokë, e cila gjithmonë ka ekzistuar në tokë, ishte zhdukur. Çdo gjë ishte si ai imagjinuar qielli do të jetë si. Të gjithë rreth tij, u zhvillua fëmijë, një lumë farfuritës në rrezet e diellit. Ai nuk mund të ndihmojnë, por të marrë një rënie e horizontit. Ai vetëm e bëri shumë gjëra të mrekullueshme, dijeni se ai dikur i takonin diku tjetër.

based on 2 ratings Vdekja, 1.0 nga 5 bazuar në 2 ratings
Shkalla e vdekjes


Projektet Related shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me vdekje ose kur është në asnjë mënyrë në lidhje me vdekjen.

Koment Vdekja

« | »