.nu

Punën e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Dubai

Gjiri Persik qëndron Dubai shejkdömet: një nga shtatë emiratet e Shtetit Federal të Emiratet e Bashkuara Arabe - e cila u themelua në vitin 1971, dhe në kufi Omani dhe Arabia Saudite.

Qyteti i Dubait ishte 200 vjet më parë një fshat peshkimi dhe tregtare. Emirati i Dubait merr vendime dhe ka përgjegjësi të përbashkët me emiratet e tjera. Në Dubai, ka kultura perëndimore. Dubai është e sunduar nga Sheikh Mohammed. Högarabiska është gjuhë zyrtare dhe angleze është gjuha e turistike.

Dubai ka një klimë tropikale; merr rreth 100 mm e shi / vit. Temperatura është zakonisht në mes të 40 dhe 54 gradë gjatë ditës gjatë muajve të verës, lagështia është rreth 60%.

Dubai është një nga qytetet më të shpejtë në rritje në botë.

Dubai ka ndërtuar në botë më e lartë: Burj Dubai, Burj Al Arab është vetmi hotel 7stjärniga e mire ', ku dy katet e para janë nën nivelin e detit. Hoteli i ngjan një lundrim dhe është ndërtuar në 18 muaj. Deri në tavanë objektet përfshijnë një fushë tenisi dhe pamje është e thënë të jetë e bukur. Dubai gjithashtu ka një nga shpatet më të mëdha botërore të mbyllura e skive, i vetmi i këtij lloji në këtë pjesë të botës - Ski Dubai, në mes të një qendre tregtare.

Dubai ka më të mëdha masa artificiale në botë e tokës në oqean: Palm dhe World-- mund të shihet nga hëna.

Ndryshe nga shumë shtete të tjera në rajon nuk është i bazuar në ekonominë e naftës Dubai. Vetëm 3% e ekonomisë konsiston në nxjerrjen e naftës dhe gazit natyror dhe naftës janë thënë të jetë i rraskapitur në 20 vjet. Ekonomia Dubai është i shtyrë nga tregtia dhe turizmi. Sot, Port Jebel Ali, më i madh i bërë nga njeri port në botë.

Shkretëtirë është fshinë, fshat i vogël peshkimi është bërë një metropol - rrokaqiejt dhe autostradat po rritet me shpejtësi. Shumë kompani të huaja janë investuar këtu, njerëzit janë duke lëvizur këtu për të dy klimën dhe hir të Jobit. Shkretëtirë në Gjirin Persik është shndërruar në një qytet të betonit, alumini dhe xhami.

Një udhëtim në Dubai nuk është më e shtrenjtë se Mesdheut. Ka shumë ngjarje për të zgjedhur. Dubai City është një qytet ku ju mund të bëj banja dielli, duke notuar, dyqan dhe të gëzojnë. Dëshironi të "të bërë biznes" për të shkuar në tregjet e ndryshme (mëndafshi, pambuku, elektronike dhe souks ari). Në fillim të vitit, shumë turistë shkojnë atje për të thjesht shkoni pazar, sepse kjo është kur është koha për shitje në Dubai. Muret e al Arab Burj është pikturuar me 24 karat ari. Hoteli është 10 metra e lartë se Kulla Eifel dhe krenohet helipad e vet, e cila shtrihet nga mbi oqean. Monedha është Dirham (1 Dirham vlen sa më shumë si dy kurora Suedisht). Një nga champagnes më popullore Moët është. Diferenca kohore është 3 orë në mes të Suedisë dhe Dubai. Plazh në Gjirin Persik është quajtur "Jumeirahbeach".

based on 9 ratings Dubai, 3.2 nga 5 në bazë të 9 ratings
Vlerësoni Dubai


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Dubai apo në asnjë mënyrë në lidhje me Dubai.

Koment në Dubai

« | »