.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Dubai

Në Gjirin Persik është shejkdömet Dubai është një nga 7 Emiratet në shtetin federal të Emiratet e Bashkuara Arabe - e cila është themeluar në vitin 1971 dhe është ngjitur në Oman dhe Arabisë Saudite.
Qyteti i Dubait ishte 200 vjet më parë një fshat peshkimi dhe tregtare. Emiratet e Dubait merr vendime dhe ka përgjegjësi të përbashkët me emiratet e tjera. Në Dubai, është kultura perëndimore. Dubai është e sunduar nga Sheikh Mohammed. Högarabiska është gjuha zyrtare e vendit dhe angleze është vend turistik.
Dubai ka një klimë tropikale; merr rreth 100 mm shi i rrëmbyeshëm / vit. Temperatura është zakonisht midis 40 dhe 54 gradë gjatë ditës gjatë muajve të verës, lagështia është rreth 60%.
Dubai është një nga qytetet më të shpejtë në rritje në botë.
Dubai ka ndërtesa më e lartë në botë: Burj Dubai, Burj Al Arab është vetmi hotel 7stjärniga të botës, ku dy katet e para është e vendosur nën nivelin e detit. Hoteli i ngjan një lundrim dhe u ndërtua në 18 muaj. Objektet tavanë të përfshijë një fushë tenisi dhe pamje është e thënë të jetë e bukur. Dubai gjithashtu ka një nga shpatet më të mëdha botërore shtëpie skive, i vetmi i këtij lloji në këtë pjesë të botës - Ski Dubai, ajo është e vendosur në një qendër tregtare.
Dubai ka më të mëdha masa artificiale në botë e tokës në oqean: The Palm dhe World-- mund të shihet nga hëna.
Ndryshe nga shumë shtete të tjera në rajon nuk është i bazuar ekonominë Dubai në vaj. Vetëm 3% e ekonomisë përbëhet nga nxjerrja e naftës dhe gazit natyror dhe naftës është e thënë të jetë në gjendje për të dalë jashtë, brenda 20 viteve. Ekonomia Dubai është i shtyrë nga tregtia dhe turizmi. Sot, Port Jebel Ali, porti më i madh i ndërtuar në botë.
Shkretëtirë është fshinë, fshat i vogël peshkimi është bërë një metropol - rrokaqiejt dhe autostradat po rritet me shpejtësi. Shumë kompani të huaja të investojnë këtu, njerëzit janë duke lëvizur këtu për të dy klimën dhe hir të punës së. Desert në Gjirin Persik është shndërruar në një qytet të konkrete, alumini dhe xhami.
Një udhëtim në Dubai nuk është më e shtrenjtë se Mesdheut. Ka shumë ngjarje për të zgjedhur nga. Dubai City është një qytet ku ju mund të bëj banja dielli, duke notuar, dyqan dhe të gëzojnë në. Nëse ju doni që të "bëjnë biznes" ju shkoni në tregje të ndryshme (mëndafshi, pambuku, elektronikës dhe souks ari). Në fillim të vitit shumë turistë shkojnë atje për të vetëm të shkojnë në dyqane, sepse kjo është kur është koha e shitjes në Dubai. Muret e Al Arab Burj është pikturuar me 24 karat ari. Ky hotel është 10 metra e lartë se Kulla Eifel dhe ka një helipad privat, i cili shtrihet nga mbi oqean. Monedha është dirham (1 dirhemi vlen sa më shumë si dy kurora suedeze). Një nga Champagnes më popullor është Moet. Diferenca kohore është 3 orë në mes të Suedisë dhe Dubai. Plazhi në gji të quajtur "Jumeirahbeach".

based on 35 ratings Dubai 1.9 nga 5 në bazë të 35 ratings
Shkalla Dubai


Projektet Related shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Dubai apo në ndonjë mënyrë lidhur me Dubai.

Koment Dubai

« | »