. Tani

Punimet e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

FALU bakri Mine - pikë referimi i parë i Suedisë

Herën e parë fjala "turistik", tregon në gjuhën suedeze është një från1824 vizatim. Në foto, ai thotë se "Një Turistike. Falun Mine. 1824 "

Justifikimi i UNESCO-s për minierën bë një Trashëgimisë Botërore e sitit në vitin 2001 thotë: "E peisazhit historik industriale të bakrit Malore Madhe dhe Falun është një nga fushat kryesore për të minierave dhe të metalit të prodhimit. Operacionet e minierave ndërprerë në vitet 1900 përfundoi, por ka për shumë shekuj patur ndikim të madh në zhvillimin teknik, social dhe politik në Suedi dhe Evropë.

FALU bojë të kuqe

Nëse ju keni parë "Fëmijët e Noisy fshatit" ose "Emil", ju keni parë edhe një shtëpi të kuqe. Ngjyra të bojës këto shtëpi klasike të kuqe me vjen nga

Minave bakrit Falun.

Është thënë se kjo ishte një Bock me emrin Kari, i cili bredh tokën me brirë e tyre dhe u kthye në shtëpi për të pronarit të tij me brirë të kuq pas së cilës u zbulua FALU bojë të kuqe. Ngjyra dokumentohet miqësore me mjedisin dhe në mot normale një efekt të ruajtjes në dru. Kini kujdes të mos për të ligët në një shtëpi të pikturuar me ngjyrë të kuqe FALU si bojë mund të kandidojë edhe kur ajo është e thatë.

Fet-Mats

Më 2 dhjetor 1719 filloi ore minierave në pjesë të minierës që ka qenë përdorur për një kohë të gjatë. Befas u shfaq një kufomë që nuk mund të pasur marrëdhënie seksuale ka kohë të gjatë për shkak se trupi ishte ende i butë. Nuk ishte eksitim i madh, por askush nuk e njohu njeri të vdekur. Por, kur një grua e moshuar me emrin Margaret dëgjuar për këtë, ajo e kuptoi se duhet të jetë Mats. Mats ishte hubby por u zhduk pa gjurmë nga 42 vitet e saj më parë. Mats kishte rënë kështu nga gara dhe kopparvitriolen kishte ruajtur trupin.

Askush nuk e di saktësisht se kur filloi imja, por ju e dini se ajo ka filluar përsëri në 700-ta. 1687 rënë minave së bashku dhe ajo që ka mbetur sot quhet hit Madhe. Në mënyrë të pabesueshme, jo plagosur një njeri në fund të rënies, sepse të gjithë minatorët ishin në atë ditë. Mine është përdorur për minierat e bakrit deri në dhjetor të vitit 1992.

Shitet / Turizëm

Mënyra më e lehtë (në qoftë se ju nuk llogariten makinë) për të marrë në Falun është me autobus ose tren.

http://www.swebusexpress.se kanë udhëtime me autobus në Falun me një pre. Autobusi niset nga Stokholm C dhe zgjat rreth 3 orë dhe 20 minuta, duke përfshirë ndryshimin. Një udhëtim raund biletë të rinjtë kushton rreth 290 kr.

Dikush mund të lehtë të librit dhe të paguajnë për biletën e tij të trenit në faqen e internetit SJ. www.sj.se. Një biletë 2 klasë për një të rinjtë deri në 19 vjet vajtje-ardhje nga Stokholm C në Falun C kushton 190 korona në qoftë se ju librin të paktën një muaj përpara. Tren udhëtim merr rreth 2 orë dhe 45 minuta.

Bo

Hotele Scandic Qetësi ndodhet rreth 1 km nga stacioni hekurudhor dhe një busride 10 minuta në Falun minierë.

Në Scandic ju mund të qëndroni nga 1250 SEK / nata, duke përfshirë mëngjesin dhe është e vendosur 10 minuta më këmbë nga qendra e Falun. Hotel amenities përfshijnë një sauna, pishinë, bowling rrugicë, bar, dyqan dhuratash, parking, internet, zona e relaksimit, dhoma me aftësi të kufizuara, shërbim lavanderi, ashensor, objektet takimi, restorant dhe kafshët shtëpiake janë të mirëpritur. Te gjitha 161 dhomat janë jo-pirja e duhanit.

Making

Ju mund të marrë një turne udhërrëfyes që merr 1 orë dhe fillon 14:00 çdo ditë të javës dhe 12:00 në fundjavë. Ka turne të dy më sipër dhe poshtë tokë. Dikush mund të librit turne udhëzuar në të dy anglisht, suedisht dhe në shumë gjuhë të tjera.

Gjatë turne udhëzuar ju do të merrni të dini se si minave shikuar përmes moshave dhe disa incidente të pakëndshme ka ndodhur.

Dikush mund të shkoni mbi tokë nëpër minierë të tyre dhe të lexoni për të informacionit të disponueshëm në tabela.

Në pushimet shkollore dhe në raste të tjera, fëmijët minave hapur me një gjueti thesari në minierë për fëmijët dhe familjen

Këpucë guximshëm ose çizme të gomës janë të rekomanduara në minierë. Përkrenare dhe shi kep në dispozicion për të kreditimit.

Ha

Në minierën e bakrit Falun, ka disa opsione në qoftë se ju jeni të uritur.

Në Geschwornergården ju mund të merrni ushqim tradicional suedez me një kthesë moderne. Restoranti është i hapur për drekë dhe darkë. Drekë kushton 80 euro përfshirë bukë, pije, sallatë, kafe dhe tortë. Ka edhe opsione vegjetarian.

Cast kafene strehim ofron Panini nxehtë, sanduiçe, pasta, waffles, rrotullon kanellë, akullore dhe shumë më tepër. Moti lejuar, ju mund të rri jashtë.

Tzatziki është quajtur një restorant brenda Falun i hapur deri 23:00 të premteve dhe të shtunave në orën 22:00 dhe ditë të tjera. Ajo merr rreth 20 minuta për të ecur për Restorante-nga hotelet Scandic.

based on 9 ratings FALU bakri Mine - pikë referimi i parë i Suedisë, 3.0 nga 5 në bazë të 9 ratings
Rate FALU bakri Mine - pikë referimi i parë i Suedisë


Related schoolwork
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me COPPER MINE Falun - historike i parë i Suedisë ose në ndonjë mënyrë lidhur me Falun COPPER MINE - tërheqje e parë e Suedisë.

Koment FALU bakri Mine - pikë referimi i parë i Suedisë

« | »