.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Greqi

Greqia ka një sipërfaqe prej rreth 132000km. Ata gjithashtu kanë një popullsi prej rreth 10 milion njerëz. Qyteti i tyre kapitale Athina dhe ishte një qendër e rëndësishme fetare në kohët e lashta. Qytete të tjera të mëdha janë të Selanikut, Iraklionit, Lorisa dhe Patras. Gjuha kryesore e Greqisë është grek. Feja e tyre është ortodokse greke. Në Greqi ju paguani me dhrahmi. Një GRD 100 Lepta. Në një suedez 100-prehër shkon afërsisht: 3496,50 dhrahmi.

Gjeografi

KLIMA

Greqia është shumë i njohur për plazhet e saj dhe bregdetin e saj shkëmbor, por Greqia qendrore nuk është vend i bukur pushime. Transporti dhe bujqësia janë shumë të vështira për të ndjekur. Kjo është për shkak se 3/4 e Greqisë përbëhet nga male. Greqia kufizohet me tri dete, të Egjeut, Jonit dhe Mesdheut. Shumë ishuj të Greqisë janë të shpërndara në të gjitha tre oqeane. Ishujt janë fillimisht maja e një varg malor që ishte pjesë e kontinent. Ata u bënë ishujt për rreth një mijë vjet më parë, kur fyldes Mesdheut e sotme me ujë. Mali më i lartë i Greqisë Olimpit me 2917 m saj ishte në antikitet një vend fetar. Ku besohej se zotat jetonin. Pindi është shpinë Greqisë. Ka një varg malor me majat më të larta se 2100 m. Shpatet Pindi janë të mbuluara me pyje, kryesisht bredh dhe TLL. Ekzistojnë dallime të mëdha në mes bregdetare apo öklimatet dhe në brendësi të klimës. Greqia ka dy klimë evropiane me somraroch lagësht dimër të nxehtë të ftohtë me dëborë. Klima mesdhetare është pothuajse e kundërta. Ajo ka të ngrohtë, dimër të lagësht dhe e nxehtë, verë të thatë. Pjesë Istora e Greqisë, dielli shkëlqen gjatë gjithë vitit pavarësisht dëborë lënë në male të gjitha rrugën në qershor. Athina në Greqinë qendrore merr një mesatare prej 402mm reshjeve në vit, ndërsa në Selanik do 477mm në vit. Ende nuk është aq shumë shkalla e shpenzimeve të arbitrazhit që tror.Korfu është verior, por edhe ishulli gjelbër Greqisë.

Bimët dhe kafshët

Bimët dhe kafshët greke kanë një aftësi për të mbijetuar në kushte armiqësore. Moti zakonisht është e ngrohtë dhe e thatë dhe tokës është shterpë dhe shkëmbore. Në mënyrë që të mbijetojnë, bimët zhvilluara vetitë mbrojtëse të tilla si Portokalli dhe pemë limoni shtresë dylli mbrojtëse në bladena. Dylli mbron gjethen nga tharje dhe vdes. Flora dhe fauna e Greqisë janë një përzierje e bimëve dhe kafshëve evropiane dhe sydlänska. Në veri është më shumë i zakonshëm me bimët dhe kafshët evropiane, ndërsa në jug është më shumë i zakonshëm me sydlänska. Në veri është e zakonshme me Iris, tulips dhe crocus. Ndërsa në jug është më shumë i zakonshëm me daffodils, zambakëve të ujit dhe kamomil. Në Greqinë e lashtë ka luajtur një rol të rëndësishëm në natyrë. Kjo ishte një pjesë e rëndësishme e tregime dhe mitologjinë e tyre. Por, pasi grekët e lashtë u zhduk ajo nuk ka marrë harkun vëmendje pas Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Pas Luftës së Dytë Botërore, qeveria ngriti një numër të programeve të ruajtur natyrën. Ata filluan mbjelljen e pemëve në clearcuts dhe në qytetet. Me qëllim të mbrojtjes së mjedisit detar, qeveria ka begränsatt emetimet industriale dhe ata kanë krijuar edhe rezervat detare. Në këto rezervave detare janë të gjallë se çfarë shkencëtarët kanë vlerësuar 246 lloje të ndryshme të jetës. Shembuj të kafshëve të tilla janë breshka, vula, karkaleca, lobsters, dhe shumë e shumë të tjerë. Menaxhimi i pyjeve në Greqi ka krijuar naturresevat atje birdwatchers shkuar për të parë çdo gjë nga shqiponja me bylbylave. Greqia thuhet se rreth specie 358st të zogjve. Në Greqi, ju nuk e shihni kafshë të egra aq shpesh. Tani kërkohet pagesa pas mijëra viteve të Jackt. Pavarësisht gjueti, janë kafshët që i përkasin në Greqi për shembull, derri i egër, baldosa, ariu i murrmë, Rrëqebulli, çakejtë dhe porcupines. Ka edhe kafshë që janë gjetur vetëm në Greqi, të tilla si agrimigeten në Kretë.

Histori

Greqia e lashtë

Grekët nuk kanë qenë të parët që e ka zhvilluar një qytetërim të Evropës bashkëkohore. Por kjo ishte në Kretë dhe ishujt përreth. Gjithashtu në kontinent pritet që civilizimi ekzistuar. Caucasians ishin emigrantët e parë, por ata ishin ndoshta nuk Grekët, sepse ata ishin të bardhë. Qytetërimi u emërua Klykladiska por nuk ishte aq brilante sa Kretës ose Minoan. Gërmimet kanë thënë se qytetërimi ishte një komunitet i gjallë dhe të gjallë që ata besojnë zhdukën nëpër një shpërthim vullkanik. Shpërthim ka ndodhur në lidhje me 1400 pes Qytetërimi Minoan formuar bazën për atë që ne e dimë si Greqia e Lashtë. Qytetërimi të ri të quajtur miken dhe u krijua nga grekët e parë që ne e dimë erdhën në Greqi (rreth 2000f.kr). Është ky popull që Iliada dhe Odisea përshkruan. Të dy koleksionet poezi të shkruar nga Homeri. Sepse jashtë luftës civile dhe një pushtim nga fiset në veri zhdukur këtë 1100f.kr kulturë, shumë prej banorëve të vjetër vendosën në Azinë e Vogël. Pas viteve 800f.kr formuar grekët stadsstater.De ishte självstäniga dhe kishte sundimtar vet dhe qeverinë. E drejta këtu që ju së pari të praktikuar demokracinë, dmth qeveri nga zgjedhjet e përgjithshme. Kjo ishte gjatë Vitet 500 Grekët f.kr u intreserade në artit, shkencës dhe kulturës. Pastaj ndërtoi p.sh. Partenoni në Akropolit kodër jashtë Athinës. Gjatë kësaj kohe luftoi edhe në qytet-shtetet e vogla kundër luftës varandra.Detta dobësuar shtetet e vogla dhe vite 338f.kr pushtuar Filipit të Maqedonisë. Djali i tij, Aleksandri i Madh, i cili sulmoi persët dhe zgjeruar mbretërinë e vjetër të atit larg si India. Vetë Aleksandri vdiq gjatë kryqëzatë dhe perandoria e tij nuk zgjati shumë. Greqia shpërbë dhe vit 146f.kr romakët pushtuan Greqinë. ‰ r 395e.kr dha pushtetin rommerska madh në dy pjesë. Në një lindore dhe perëndimore. ‰ r 1453 ra östrommerska ose i quajtur edhe Bizanti-perandoria e turqve të cilët pushtuan Greqinë deri në 1821 grekët filluan luftën e çlirimit nga turkarna.Stridigheter kishte ndodhur gjatë shekujve të fundit. Me anë të kësaj pason disa datat e rëndësishme që ju duhet të dini.

3000-2000f.kr kultura cikladik 2000-1400f.kr kulturës Minoan 1600-1100f.kr kultura miken 800f.kr qytet-shtete të zhvilluara grekët 480f.kr mposht Persinë. Athina bëhet kreu i një aleance të qyteteve të njohur si Shoqata Deliska për qëllim për të mbrojtur vendin nga pushtimi nga deti.

Vrasjet Historia greke

Vendet evropiane ndjekur nga afër luftën çlirimtare të Greqisë. Greqia u bë në 1832 shtet i pavarur me formë monarkisë së qeverisë. Otto i Bavarisë ishte mbreti grek. Grekët nuk janë të kënaqur me atë si vazhdoi lufta civile. ‰ r 1864 grunades një monarki kushtetuese. Në fund të Luftës Ballkanike (1912-1913), bëri pjesët veriore të Greqisë dhe të disa ishujve të lirë nga Turqia. Pas trazirat e vazhdueshme dhe një përpjekje e dështuar për të formuar një republikë mori diktatorin pushtetin Ioannis Metaxas në vitin 1936. Vendimi i tij përfundoi kur Gjermania dhe Italia pushtoi Greqinë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Greqia ishte e zënë deri në 1945. Gjatë këtyre viteve u vranë apo u zhdukën shumë grekë në lëvizjen e rezistencës. Pushtuesit spastruan fshatra të tëra, dhe një pjesë e madhe e popullsisë ka jetuar në ose nën breadline. Uria e përhapur për shkak nga ushtarët italianë dhe gjermanë shkatërruar fermat civile të popullsisë, dhe ishte e vështirë për të gjetur ushqim. Pas Luftës së Dytë Botërore ka filluar një luftë të re civile gërmadhë Greqinë. 20 vjet më vonë Greqia në fund do të ketë një qeveri të qëndrueshme, dhe grekët mund të nxjerr. Por dy vjet më vonë, në vitin 1967 përmbysën 27-vjeçar Mbreti Konstantin i një grupi të oficerëve të rangut të lartë. Kjo çoi në Konstandini shpërndau parlamentin. Oficerët e pastaj u ul në pushtet për shtatë vjet. Grekët kishin shumë të vështirë gjatë këtij tirania e oficerëve të kishte kontroll të shtrënguar të gjitha mediat në vend (televizion, radio dhe gazeta). ‰ r 1974 rrëzoi një grup Grekët presidentit të Qipros. Turqia ndërhyri ushtarakisht si në Qipro për të mbrojtur popullsinë turke atje. Ky ishte gati për të filluar një luftë mes Turqisë dhe Greqisë. Oficerët të rangut të lartë të cilët e morën pushtetin nga Mbreti Konstantin thirri në shtëpi politikanin Konstantinos Karamanlis nga Parisi ai kishte ikur atje gjatë diktaturës. Ai krijoi themelet për sundimin ditore në Greqi, të ashtuquajturin sistem parlamentar.

FEJA

Grekët në kohët e lashta adhuronin disa perëndi dhe perëndesha. Janë zotërat ishin shpesh krijesa çuditshëm që luajtën një rol të rëndësishëm në jetën e tyre të përditshme. Aventurat këto krijesa 'janë mitologjia e lashtë greke. Mitet e perëndive, aventura dhe jeta është më shumë se vetëm mite. Ajo gjithashtu tregon për rrugën e grekëve 'e jetës dhe për të zgjidhur problemet dhe për të shpjeguar ngjarjet e mbinatyrshme. Për grekët, mitologjia ishte gjithashtu një shumëllojshmëri të argëtuese. Homercos që mblidhen këto mite në dy libra, Iliada dhe Odisea, ka jetuar në 800f.kr. Edhe pse ai ishte i verbër, ai arriti të mbledhë mite. Sipas mitet ishin perëndi në malin Olimp. Ka jetuar në mesin e Zeusit tjetër i cili ishte kreu i perëndive. Ai ishte i martuar me perëndeshë Hera. Unë do të në parim të numëroj të gjitha ato, por pastaj unë kurrë nuk do të përfundojë për shkak se ka pasur qindra e perëndive të ndryshme të quajtur ndryshe dhe duke bërë gjëra të ndryshme. Disa ishin ngjashëm me njeriun, ndërsa të tjerët ishin kalë gjysmë gjysmë njeriut dhe ose dhi. Të gjitha këto gjysmë dhi gjysmë njeri, etj quheshin saker.t.ex.dryader ndryshme ose nymphs pyjore, nymphs naiads detit dhe demonët. Disa bimë janë emëruar pas njerëzve ose perëndive që kanë humbur në favor të fuqishme Olympernas. Sipas legjendës, transformuar nimfë vetë Daphine në një pemë dafine, kur ajo u përpoq për t'i shpëtuar zot Apollonit. Që nga Apollo dashur avbildes nimfë ai shpesh me një kurorë të lgerblad që ai mbart në kujtesën e saj. Sot, Kisha Ortodokse greke Greqia vend tempull të lashtë. Pothuajse të gjithë i përkasin kishës ortodokse greke. Do të thotë ortodokse në Parimin "right-besimtare". Ata që i përkasin kësaj kishe shkon në kishë të dielave. Ky shërbim mund të zgjasë deri në tre orë. Në kishat trditionella dhe në fshatrat e kishat janë vendi i njeriut në njërën anë dhe gruaja nga ana tjetër. Shumë qëndron deri në të gjithë shërbimin. Adhurimi thërrisnin dhe shumica e saj bëhet pas një ekran që rrethon altarin. Gjatë panairit, njerëzit shkojnë rreth kishës dhe puthi imazhet shenjtorët që janë në brendësi të kishës. Këto fotografi janë imazhet e Jezusit, Marisë dhe shenjtorëve të tjerë. Për kishës ortodokse greke këto imazhe të shenjta. Në kishat ortodokse greke nuk ka statujat e shenjtorëve, por vetëm ato imazhe. Priftërinjtë ortodoksë grekë shpesh veshin Kaftans zeza të gjata dhe një kapelë të lartë të rrumbullakët. Gjatë shërbimit që ata mbajnë rroba shumë më tepër ngjyra. Priftërinjtë janë as të prerë flokët tuaj apo rruajtje. Flokët në kokë, ata kanë krijuar me një nyjë në qafë. Priftërinjtë e kishës ortodokse greke mund të martohen, por të tjerë, klerikët më të lartë të tilla si peshkopët nuk mund të martohet. Kisha ortodokse greke ka një patriark në vend të Kishës Katolike Papa. Patriarku i ngjan një kryepeshkop dhe është në shpirtin historike të Stambollit. Ai dikton e rregullave dhe kontrollit mbi besimtarët e Kishës Ortodokse. Në Kishën Ortodokse Greke është manastire shumë të rëndësishme. Manastiret janë të vendosura në të gjithë territorin. Ka një koleksion të famshëm të 20 manastireve në Malin Athos. Në këtë shtet të manastireve lejohet asnjë qenie feminima. Klosetrna ka marrë një të pavarur të veçantë nga Greqia. Për të shënuar vendin e aksidentit është përdorur shpesh tempujt.

Festat greke

Pushime kryesore greke është Pashkëve. Pastaj mblidhen në fshatin e tij në shtëpi për një festë të veçantë kur të hahet i pjekur në skarë mish qengji rosto dhe shërbime të veçanta. Festimet mund të zgjasë për disa ditë. Në disa fshatra ata nuk përulen përfundon 40 ditë më vonë, në ditën e Ngjitjes. Për nxënësit, kjo është lloj i si Krishtlindjet. Sepse ata kanë 15 ditë jashtë nga shkolla (3 javë). Ata shpesh mund edhe rroba të reja. Ajo feston vdekjen dhe ringjalljen Easter Jezusit, ajo simbolizon mbjellje bimëve dhe rritjen. Dikush mund të thotë se kjo festë është e njëjtë si e lashtë pjellorisë njësi festë kur një sakrifikuar për të marrë një korrave të mirë. Lent gjithmonë fillon me një karnaval. Atëherë kjo është vetëm 40 ditë që kanë mbetur, derisa fillon Pashkës. Veshje karnaval Fëmijët në kostum dhe vizitojnë miqtë e tij. Fëmijët kanë kostume popullore veshur në shkollë dhe në të kënduarit e shkollës të këngëve të veçanta karnaval. Në qytetet mbahet parada të mëdha me vagona dhe marshim bende. Në Greqi festuar ditët emrin në vend të ditëlindje. Emri i ditëve që janë të lidhura me shenjtorit është quajtur pas. Personi i cili ka namsdag pastaj shkon me miqtë e tyre dhe të ofrojnë shembull ëmbëlsira. Ju gjithashtu merrni veten dhurata. Gjatë ditës ka mbajtur një shërbim të veçantë kishtare në kishën e fshatit për personin që ka ditë emrin. Ky shërbim është edhe për publikun. Fshatrat gjithashtu kanë namsdagar e tyre e cila feston të gjithë me ushqim të mirë, muzika dhe vallëzimi. Bykyrkans këmbanat unazë gjatë gjithë ditës për të treguar fshatrat përreth qendrës që janë palë në atë kohë. Gjatë sezonit të Krishtlindjeve më vonë në vit, zakonisht familjet ribashkohen. Krishtlindjeve është më shumë se një ceremonie fetare. Ju gjithashtu mund të merrni dhurata. Dhuratat do të jepen në Agios-Vasilis-ditës apo Basiliusfesten. Gjatë partia shërbyer një tortë të veçantë që ka një monedhë në, ju merrni monedhë që ju mendoni se ju jeni me fat pjesa tjetër e vitit. Ka shumë raste psh Dita e Pavarësisë 25 Mar, ditë festohet me fishekzjarre të mëdha dhe pastaj ne ohidagen OHI do të thotë nuk ka në greqisht dhe festohet për shkak se Kryeministri grek tha të Benito Musolinit (diktatorit Italisë), në vitin 1940 se ai nuk kishte trupat e tij në Greqi.

SHOQËRIA

Grekët gjithmonë kanë pengues vendin e tyre dhe mënyrën e jetesës së tyre. Politika luan një rol shumë të rëndësishëm në jetën e grekëve. Ndoshta kjo është për shkak se ata luftuan aq shumë për të marrë dikujt qeverinë e vet. Greqia ka shumë emigrantë. Gjatë Revolucionit Rus ikur disa rusët në Greqi. Rusët u larguan ndoshta aty për shkak se i kishës ortodokse. Ata nuk u larguan aq shumë, dhe fëmijët e tyre kanë qenë të përziera me kulturën greke. Ekziston edhe një pjesë turko-greke e popullsisë. Kjo pjesë nuk është se e madhe. Pjesa turke vjen nga turqit të cilët sundonin në Greqi. Kjo popullatë është gjithashtu shumë i vogël. Ajo është vetëm në një për qind e madhe. Greqia ka, gjatë shekujve ka pasur shumë njerëz të cilët emigruan nga Greqia, emigreringsvågen fundit ndodhi gjatë viteve '50 deri në vitet '70, gjatë së cilës shumë grekë erdhën në Suedi. Si Greqia është BE-ja në mënyrë që të mund grekët e lehtë të vendosen në pjesët e tjera të Evropës, ku ju mund të merrni punën më të mirë. Disa largohen nga Greqia për të ardhur përsëri me një shumë të holla në mënyrë që ata t.ex.kan blerë shumë tokë, të filluar një biznes. Për ata që qëndrojnë, dallimin në mes urbane, rurale, kontinentale dhe ishuj shumë të mëdha. Fshatarët në fshat zakonisht qëndron në shtëpi, shkolla të vendosura pranë oborrit apo shtëpi. Në qytete është më jeta dhe lëvizja. Këtu janë njerëzit që jetojnë në shtëpi të vogla apo apartamente. Në ishujt është në një listë në verë, por në dimër ajo vdiq zbatohet kanë të gjitha turistët shkuar në shtëpi. Shumë prej ishullit u zhvendos në kontinent gjatë muajve të dimrit për të punuar. Ata do të kthehen në kohë për sezonin turistik.

Qytetet greke

Qyteti i Greqisë kryeqyteti i Athinës dhe ka rreth 3 milion banorë me territoret përreth përfshira. Në Greqinë e lashtë, Athina ishte një qytet i rëndësishëm. Në Athinë u ndërtuar shumë tempuj të rëndësishme për zotat. Tempuj janë ndërtuar mbi Akropolit malore. Akropoli do të thotë në greqisht qytetin e sipërme. Në Akropolit janë ende një andvänds antike teatër. Kur Athina u bë kryeqyteti në 1834, qyteti ishte vetëm një fshat i vogël, por sot ajo zgjeron mbi një luginë. Pas Luftës së Dytë Botërore, Athinë nga një fshat i vogël apo qytet në një qytet gjigand. Kur lufta mbaroi, qyteti zhvilluar edhe një qendër industriale. Një e katërta e popullsisë greke jeton në këtë qytet. Gjatë shekullit të 60, kur qyteti rritje ndërtuar me shpejtësi në një godinë zyre dhe strehim për të përballuar me rritjen e popullsisë. Kjo pranoi se shtëpitë nuk janë të planifikuara si dhe ata duhet të jenë. Pra, shtëpitë qëndrojnë sot shumë i ngushtë. Kjo e bën të qytetit duken të imët banuar jashtë. Për t'i bërë gjërat edhe më keq, ka shumë pak hapësira të gjelbra në qytet. Qeveria është duke u përpjekur për të marrë kontrollin mbi emetimet nga makinat dhe fabrikat. Ajo ka filluar në vitet e fundit për të mbjellë pemë me shpresë se qyteti do të jetë më të kënaqshme. Brenda qendrës janë makina të ndaluara gjatë ditës, vetëm automjetet emergjente janë të lejuara aty pastaj. Është e ndaluar për shkak se nga të gjitha smogut në ato shkaktojnë. Një tjetër qytet i madh është Selanikut në Greqinë veriore. Kjo është një qytet port me rreth 400.000 banorë. Ky qytet është një qendër për të dy anijeve dhe bankare. Qytete të tjera të mëdha sesa Athinë dhe Selanik, Iraklionit në ishullin e Kretës dhe L · Risa në kontinent.

Arsimimi Greqisë

Në Greqi, arsimi është diçka e rëndësishme. Greqia për shumë vite ka pasur disa shkolla dhe madje edhe më pak universitete. Tani që standardet e jetesës të Greqisë janë rritur në mënyrë prindërit janë bërë më të shqetësuar se fëmijët e tyre duhet të marrin edukim më të mirë në shkolla. Shumë prindër duan të, dhe me fëmijët për të përballuar me shkollë të mesme. Dikush mund të gemföra shkolla greke me shkollat ​​që ekzistonin këtu më parë. Kjo do të thotë se shkollat ​​janë shumë strikte në Greqi. Ai pritet gjithashtu të jetë në gjendje të lexojnë dhe shkruajnë në moshën tetë. Në Greqi fëmijët vetëm 8:30-13:30 në shkollë, por pastaj ata shpesh kanë më shumë detyra shtëpie se sa ne jemi. Studimi subjektet t.ex.geografi, matematikë, histori, fe dhe greqisht. Kjo është vetëm ata që nuk janë grek ortodoks të cilët nuk kanë fe. Gjatë ditës së shkollës shërbyer asnjë drekë. Nxënësit shkojnë në shtëpi për të ngrënë drekë gjatë Madh hedhur qëllimi të hani të gjithë nxënësit në të gjithë shkollën. Por studentët kanë më shumë pushimet sesa një. Ata kanë një pushim 10 minuta pas çdo mësim. Shteti paguan të gjithë shkollën, derisa ata janë pesëmbëdhjetë e të cilit përfundon shkollën fillore. Edhe në Greqi është një shkollë fillore dhe të mesme pantallona të gjera dhe pastaj të shkollës së mesme dhe pastaj universitet ose kolegj. Edhe pse këtu është vetëm tre fazat dhe kështu me universitet apo kolegj. Faza e parë është shkolla pricip fillore dhe shkollën e mesme, por janë në mes të gjashtë dhe dymbëdhjetë vjet. Faza tjetër është kur faza e dytë dhe kjo është në lidhje me atë që ne e quajmë të shkollës së mesme. Këtu janë fëmijë afërsisht në mes të dymbëdhjetë dhe pesëmbëdhjetë vjeç. Pastaj nuk është një fazë fakultative para universitet apo kolegje. Kjo fazë është quajtur Lycaeum. Studentët që vijnë nga Lycaeum gjithashtu të kandidojë për një shkollë speciale cramming. Kjo shkollë zgjat për tre deri në katër orë. Cramming shkollën mbajtur në pasdite. Shkolla është private dhe prindërit paguajnë shkollimin. Studentët janë të mësohen tema të tilla si muzikë, gjuha, dhe subjekte të caktuara teknike. Kjo shkollimi është vetëm për të përgatitur studentët për provimin e ardhshëm hyrjes në universitet. Si Greqia ka vetëm 17 universitete që janë luftuar e vështirë për vende. Ata të cilët nuk e kalojnë testin mund të bëni në lidhje me të. Kjo nuk është e kufizuar se sa herë ju mund ta bëjë këtë. Ka edhe shkolla që ofrojnë trajnime shtesë për studentët që duan të hyjnë në universitete. Në Suedi quajtur këto shkolla, arsimin për të rritur.

Bujqësisë e Greqisë dhe të peshkimit

Greqia ka shumë të shkurtër të tokës bujqësore të mirë. Por ende, Greqia është shumë e bujqësore të orientuar. Ajo është më pak se nje e treta të tokës që mund të kultivuar. Natyra e Greqisë përmban kryesisht të rock. Fushat kryesore bujqësore janë fushat e në lindje të Maleve Pindit. Jo shumë kohë më parë ishte peshkimit burimin më të madh të të ardhurave helene. Duhanit greke dhe pambuku janë produktet kryesore të vendit. Por edhe gruri, sheqer, limon, portokall, oriz, ullinj, fiq dhe bajame rritur. Kreta është shumë i njohur për rrush e saj. Ata rriten vetë rrushi. Aftësia e Greqisë të rritet në mënyrë që ajo mund të eksportojë janë tretur. Pothuajse çdo fermë është shumë i vogël. Shumica janë vetëm disa hektarë. Pra, ata nuk janë në gjendje për të kultivuar e sasive të mëdha të nevojshme për eksportet që të bëhet e mundur. Në shumicën e fermave janë të gjithë anëtarët e familjes që punojnë. Nuk është e pazakontë për të parë hallat vjetra dhe xhaxhallarë që punojnë në fermat me. Përafërsisht 1/3 e punës së popullsisë në bujqësi e vendit. Qeveria inkurajon kultivimin e produkteve të cilat janë të përshtatshme për eksport. Greqia do të marrë më shumë para kur ata fillojnë të eksportit të produkteve bujqësore të tilla si gruri dhe duhanit. Qeveria ka filluar të rrisë zonën për bujqësi. Kjo është bërë nga kullues e kënetave. Peshkimi në Greqi është një punë gjigande. Ajo mbulon rreth 50000 njerëz. Ata punojnë në fabrikat që pastron dhe ruan peshk. Shumë prej tyre janë duke punuar edhe për të kapur të gjitha këto peshk. Ka edhe njerëz që ulen dhe paketë e peshkut. Greqia ka burime të mëdha të peshkimit, por importet ende shumë produkte të peshkut. Në të kaluarën, sfungjer peshkimit një pjesë të rëndësishme të fskindustrin. Ajo mbajti shumë njerëz të punësuar. Por sot ajo është gati të zhduket për njerëzit blejnë kërpudhave më të lirë, por ata janë zakonisht konstjorda.

Industrial

Greqia nuk ka aq e pasur në burime natyrore, e cila ka bërë që ajo ka marrë një kohë të gjatë për industrinë e vendit të zhvilluar. Pas Luftës së Dytë Botërore, qeveria është përpjekur për të sjellë industrive të reja për të ardhur në vend. Ajo mirëpret të gjitha industritë nga makina për përgatitjen e ushqimit. Shumica e industrive të sotme janë në qytetet e Athinës dhe Selanikut. Në sajë të traditës greke, industritë e Greqisë i vogël dhe kryesisht në pronësi të familjes. Ka përjashtime të tilla si anijeve dhe shpejtësia anije. Flota tregtar i Greqisë është më i madhi i gjashtë në botë. Disa prej njerëzve më të pasur në botë janë pronar anije greke. Gjatë 60, qeveria u përpoq për të marrë këto pronarët e anijeve për të investuar në miniera, prodhimin e energjisë, transportit dhe kompanitë e financave. Kjo e lejoi këto industri marrë një shtytje. Qeveria mbështeti gjatë shekujve 50-të dhe të 60, duhanit, pambuku dhe grurit prodhimit. Kjo lejohet një nxitje për të dy industrinë tekstile dhe industrinë e cigareve. Çdo vit, rreth 8 milion njerëz Greqi. Ajo ka dhënë paga më të larta për shumicën e grekëve. Kjo varet nga sasia e parave turistët të kalojnë në hotele, restorante dhe si. Për fat të keq turistmen një efekt negativ në bizneset e vogla. Ata marrin shumë më e vështirë për të përballuar konkuransen. Të gjitha mallrat që janë të paktën përdorura është ujë. Prandaj, Qeveria bën thirrje kompanive të andvända pushtet nga hidrocentralet në vend të nga kolverken. Disa nga mallrat kryesore të eksportit të Greqisë janë: Veshje, teli, produkteve të naftës, duhanit, vaj ulliri, fruta dhe çimento. Mallrat e importit janë: makineri dhe pajisje transporti.

Transport

Mjetet më të zakonshme të transportit në Greqi është me autobus. Çdo qark ka kompaninë e vet të autobusëve. Në vend duket autobusë si autobusët e shkollës së vjetër. Ata nuk janë të bukura dhe janë të mbipopulluara zakonisht me njerëz dhe kafshë. Autobusi shkon kudo. Edhe kumbues rrugët e malit ligë pa binarët e sigurisë. Por kjo është mjeti i transportit në seri përdor për të marrë nga fshati në fshat në qoftë se ju nuk keni makinën tuaj. Shumica e rrugëve në Greqi janë gunga dhe zhavorrit, por ka edhe autostrada gjobë. Qeveria shpenzon një shumë të holla në marrjen e një rrjeti rrugor më të mirë. Në Greqi është shumë vonë për hekurudhat (në qoftë se ju krahasoni me pjesën tjetër të Evropës). Hekurudhat filloi të mos ndërtojë hark në fund të 1800s. Sot, duke u përpjekur të qeverisë zotëron hekurudhat për t'i bërë njerëzit për të trenin. Por ata kanë ende jo aq shumë pasagjerë për rrjetin hekurudhor nuk është i zhvilluar mirë. Por qeveria është duke punuar në përmirësimin e saj. Shumica e familjeve greke vetë një makinë. Makinat janë shumë të shtrenjta, që do të thotë se familja zakonisht merr vetëm një. Në Greqi, mosha ngarje aq i lartë sa në Suedi (18). Shumë makina janë të importuara, por ato të importuara tatohen shumë e vështirë. Është e zakonshme për shëtitje me varkë nga ishulli në ishull. Tragetet, steamers dhe varka janë vënë përsëri në para quhet caiques. Caiques janë anijet më të zakonshme të vogla, ata janë të shtyrë më nga një familje dhe është një shërbim privat traget. Linja ajrore ndërkombëtare Greqisë quajtur Olympic Airways. Fluturonte në mes ishujve dhe në kontinent. Ai ka gjithashtu edhe rrugët në vendet e tjera. Olympic Airways është në pronësi të shtetit ashtu si hekurudhës.

Qeverisja e Greqisë

Greqia është që nga viti 1974 një republikë demokratike. Kjo në thelb do të thotë se njerëzit të vendosin se çfarë duhet bërë në politikë. Për vitin 1974 zgjodhi grekët se ata nuk do të jetë një monarki më. U vendos në vend se do të ketë demokraci parlamentare. Ajo ka për qëllim të Parlamentit përmban përfaqësuesve të zgjedhur 300st ulur në katër vjet. Ata në të kthehet të zgjedhin një president i cili ulet për pesë vjet. Partia që fiton zgjedhjet ka qenë një udhëheqës i partisë i cili pastaj bëhet kryeministër. Ai / ajo utnäms në postin e presidentit. Sot është lehfweff partisë në pushtet. Pastaj Pasokpartiet erdhi në pushtet në vitin 1981, pasi ka pasur votimi i madh förändringar.t.ex.åldern është ulur për 18 vjet, ata kanë bërë gjithashtu të mundur me një martesë civile. Udhëheqësi i partisë PASOK emrin Andreas Papandreu. Partia PASOK gjithashtu forcohet forca policore. Në të kaluarën, ka qenë dy forcat e policisë një për rural dhe një urban. Nuk ka as edhe një forcë speciale policore për turistët. Ajo ndërhyn në trazirat në mesin e turistëve ndodh. Sepse atje e quajti policinë turistike të drejtë. Çdo polic në forcat e policisë duhet të paktën të flasin një gjuhë të huaj. Greqia ka një problem të veçantë me Qipron. Për në Qipro është 85% greko-qipriotët. Grekët që jetojnë veçanërisht në pjesën jugore të Qipros. Gjysma veriore është e populluar shumica e turko-qipriotët. Ata të dy kanë forcën e tyre policore dhe ata gjithashtu zgjedhin kryetarët e tyre. Qiproja ka qenë e njohur si shtet i pavarur e Greqisë dhe grekët kanë një ambasadë në ishull. Qipro është bërë një çështje e luftës për pjesën turke-qipriote nuk mund të regreing i tij miratohet nga pushim të botës. Kjo është vetëm Turqia dhe Pakistani miraton atë. Greko-qipriotë kërkojnë që ishulli duhet të jetë në sovranitetin grek.

based on 38 ratings Greqia 2.3 nga 5 në bazë të 38 ratings
Shkalla Greqi


Projektet Related shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Greqinë apo në asnjë mënyrë në lidhje me Greqinë.

Një përgjigje të "Greqia"

  1. Moa më 4 mars, 2008 at 22:01 #

    Hej, unë mendova punën tuaj nëse Greklaand ishte madhështor. Unë shkoj në 5 dhe do të bëjë një punë në Greqi, kështu që falë jush unë kam shumë për të shkruar rreth. Para se të kam lexuar punën tuaj, ajo ishte krejtësisht ende në kokën time kështu që ju falenderoj !! /// Hugs Moa

Koment Greqinë

« | »