.nu

Punën e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Janis Joplin

Jeta dhe karriera

Në Port Arthur (Texas), në mëngjes 19 janar 1943 (në mes të Luftës së Dytë Botërore) pa Janis Joplin për herë të parë dritën e ditës. Saj nëna Dorothy dhe babai Seth vonë prodhuar dy motra si një shok për të.
Edhe si një Janis pak dëgjuar një shumë të muzikës, jazz ishte ajo që ajo i pëlqente më, por ajo gjithashtu i pëlqente shkëmbin. Blues ... sidomos Bessie Smith, dhe "e zezë" popullore të interesuar në të, shumë, dhe kjo ishte ndoshta se cila karakterizohet produkteve të saj më, ose të paktën një pak më të qetë dhe "gråtmildare", e cila erdhi nga fundi i jetës dhe karrierës së saj.
Janis nuk punojnë menjëherë me muzikë, madje edhe kur ajo e kishte bërë atë, kështu që ajo vazhdoi me karamele me gjalpë shtesë në rrugicë bowling dhe si një operator Centrali. Industria e muzikës është e rrallë e drejtë fitimprurës nga fillimi. Paraqitjet e saj e parë ishin në vende të vogla në shtëpi në Teksas në fillim të 60-së, por ajo nuk e ka marrë shumë vëmendje, por vënë talentin në raft një kohë të pacaktuar. Clean profesionalisht të paktën, në kohën e tyre të lirë ajo ende ka luajtur si një anëtar i "Waller Creek Boys."
Janis nuk ishte vetëm një talent muzikor, ajo ishte gjithashtu shumë i interesuar në poezi dhe në art të veçantë dhe ajo me sa duket e planifikuar për të bërë një jetë në të, sepse ajo filloi studimin e artit në Universitetin. Por ndoshta "gërvishtem në litarët vokale" shumë, ajo braktisur planet e saj në drejtim të artit dhe u zhvendos në San Francisko, ku klima për artistët që aspirojnë ishin më të mirë (po, ajo mendoi). Pas dy vjet e më shumë ose më pak të suksesshme koncerte të dy atje dhe në Nju Jork, për një kohë me një grup xhazi, ajo u kthye i zhgënjyer në qytetin e tij të vitit 1965.
"Tani ajo me siguri do të japë" menduar më dhe ai e bëri ndoshta Janis veten song-zot shumë, por edhe një herë, nuk donte të lënë vetëm atë. Së shpejti, ajo kishte nga forcat misterioze u tërhoq përsëri në skenë, dhe filloi të luajë këtu dhe atje në Houston dhe Austin, Teksas. Ajo shkoi mjaft mirë, dhe kur ajo dëgjoi se kishte një vend në San Francisko, ajo udhëtoi atje përsëri me besim të përtërirë. Ajo filloi si një këngëtare në "Big Brother & Kompania Hollding", një grupi me një emër sa duket rrallë të vështirë.
Tani ajo filloi të shkojë mirë. Grupi regjistroi albumin e "Big Brother & kompani holding" në vitin 1966, e cila shitet shumë mirë, dhe ishte një hit në mesin e të tjerëve. Në festivalin e famshëm pop në Monterrey. Joplin dhe shokët e saj mori në turne në të gjithë vendin, dhe ajo u bë gjithnjë e më e njohur dhe të vlerësuar. Por, për disa arsye nuk duan të mbajnë grupin së bashku me të vërtetë, dhe ajo shpërbëhet pas albumi "trillime të lirë" në vitin 1968, e cila ishte ende një sukses, dy muzikore dhe financiare. Megjithatë ju ndoshta duhet të përjetojnë band jetojnë në skenë për të marrë përvojë "të vërtetë".
Joplin filloi sërish me një grup krejtësisht të sapokrijuar, "squezze Main" nëse flopped totalisht. Turma fishkëllyen ato nga fuzhnjë e tyre të parë dhe të fundit, dhe Janis zier-up të grupit, filloi disa anëtarë dhe solli në të tjerët. Emri u zëvendësua gjithashtu, për të kaluarën më pak të suksesshëm nuk do të ndikojnë në pranimin e ardhshëm. Grupi tani ishte në të "The Kozmic Blues Band", "Blues Kozmic", e cila u shfaq në vetëm albumin e grupit (e cila në mënyrë qesharake sa e quajti "I kam ata ol 'Kozmic Blues përsëri Mama!").
Grupi u prit shumë mirë në turne evropian, i cili u krye, por kur turne erdhi në ngjarje të mëdha të viteve gjashtëdhjetë, festival hipi dhe lule-fuqi partia Woodstock, në verën e 1969, ajo shkoi të gjitha gabim. Performanca Joplin në festivalin Woodstock ka emëruar në përgjithësi më i keq i saj ndonjëherë om.Istället filluar Janis band e saj të fundit, "Full Tilt Boogie" .Ajo filloi u vënë re nga varësia e tij të heroinës, e cila tani është në vazhdim e sipër për disa vite, dhe ajo ishte si fizikisht dhe mentalisht të dobët. Dhe ju nuk mund të them se ajo e mori atë të lehtë, ose, mbrëmje shumë që duhet të ishin shpenzuar në shtëpi në shoqërinë e qetë të qenit Charlie George dhe peshku u shtyrë në vend të pije alkoolike dhe drogë.
Por ende, ajo ishte në kulmin e karrierës së tij në vitin e fundit, 1970, ishte më në fund rescencenter dhe audienca të bien dakord për të dhe madhështinë e grupit. Albumi i fundit që grupi regjistruar, "Perla", ishte, sipas më të Joplin të mirë, edhe pse disa argumentojnë se disa këngë janë mbeturina të pastër. Pjatë nuk mund të publikohet para vetë Joplin vdiq nga një mbidozë në tetor 1970.

Droga

E dashuruar dhe e qasjes së të epokës paqes re për dashuri, liri dhe kënaqësi, arriti në përfundimin, për fat të keq, mund të thuhet, pamje të një marrëveshje të mirë më shumë liberal mbi drogat. Abuzimi konsiderohej pozitiv nëse jo atëherë të paktën në mënyrë të qartë e pranueshme, sidomos në mesin e artistëve. Dhe për ata që ishin tërhequr nga substancat kimike emocionuese, përfshirë edhe Janis Joplin. Alkooli dhe droga në kombinim me të jetuarit e saj të tjera të egra ishte fundi i tij senare.1970, vetëm 26 vjeç, ajo vdiq në një dhomë hoteli pas një mbidozë të heroinës, por ende ajo është spekuluar wildly për shkak "të vërtetë" të vdekjes. Ndoshta ajo ishte "vrarë gjatë fushatës anti-rock kundër artistëve emri i të cilit filloi me J, Q ose K, në lidhje me vrasjen e Presidentit Kennedy" ...

Muzikë

Kozmic Blues album është një hibrid i stileve të ndryshme të saj; ajo ka kënduar edhe këngë që kishin më shumë blues ("gjendje e dëshpëruar Turte" dhe të tjerët. hershme), më shumë vend ("Mua dhe Bobby McGee") ose më shumë shkëmb (sidomos në albumin e fundit, "Pearl"). Ajo blends çdo gjë së bashku në një përzierje pa dyshim bukur slätstruken.
Kënga, "Kozmic Blues" është shkruar nga vetë Joplin në bashkëpunim me G. Mekler. Teksti është vuajtja sentimentale, por ritmi është gjysma rokenroll vetëm e drejtë. Kënga titullohet "bluesy"; mund të shohim në sy mendjen të tij rrugën e saj të drithëruar ulët cik, dhe në fund atë një wailande pak i trishtuar (por ndoshta më shumë për shpirtin krejt?).
Zëri Joplin ndihet pak i hollë si rritjen e shpejtësisë, por burimet e saj janë ende të mëdha. Dhe më e rëndësishme është ndjenja e fortë që me të vërtetë është atje; Unë do të thotë, kjo vajzë ka dhimbje në pompë të gjakut apo çfarë? Unë me të vërtetë veten se si ajo dukej kur ajo këndoi - gjuhën e saj të trupit dhe karizmin folur aq shumë, por unë kurrë nuk kam parë ndonjë regjistrim televiziv. Se si ajo erdhi në skenë ishte gjysma fun me koncertet e saj, duket se komentet e gjyqtarit.
Disa nga hitet Janis Joplin-së janë të ...
"Piece Of My Heart" (1968)
"Turtle Blues" (Joplin, 1968)
"Ball dhe Zinxhiri" (Big Mama Thornton, 1968)
"Kozmic Blues" (Joplin & G. Mekler, 1969)
"Mercedes Benz" (Joplin & M. McClure, 1971)
"Mua dhe Bobby McGee" (K. Kristofferson, 1971) (nxorrën në më të holla të gjithë dhe erdhi krye të Listat.)

based on 1 rating Janis Joplin, 2.5 nga 5 bazuar në 1 vlerësim
Vlerësoni Janis Joplin


Related schoolwork
Vijim janë punë e shkollës është rreth Janis Joplin apo në asnjë mënyrë në lidhje me Janis Joplin.

Koment Janis Joplin

« | »