.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Dashuria e jetës dhe vdekjes

Subjekti: Suedisht

Ishte një mëngjes i zymtë, kur anija franceze zbarkuan në portin Anglisë. Shiu varur në ajër dhe ka pasur pak njerëz atje, por disa që ishin aty dukej interesant në anije kur ajo erdhi në port të vogël. Një grua e bukur e re me flokë të gjatë dredha-dredha sofër kafe dha dorëheqjen në urë. Ajo ishte Helena, e bija e Mbretit të Francës. Një jet topi i zi tërhequr nga kuaj po aq e zezë erdhi ngarje poshtë rrugës dhe ndalimin në frontin e Helena dhe shërbëtorëve të saj. Ajo u ngjit në kamionçinë dhe mori një vështrim të fundit në fshatin e vogël.
Disa gra të vjetra pëshpëriti excitedly për njëri-tjetrin, kur e panë që ishte gruaja e bukur. Thashetheme kishte shkuar për të që mbreti do të kishte martuar jashtë vajzën e tij të mbretit të Anglisë. Thashetheme u artistikisht vërtetë femrat, pse tjetër do Helena që të jetë këtu në Angli, por prindërit e tij? Ajo ishte, në fund të fundit, vetëm 16 vjeç. Karrocier kërceu deri në karrocë dhe kthyen kuajt nga fshati në drejtim të jetuar kalaja mbreti i Anglisë.
Helena shikuar trishtim nga dritarja topi në peisazhin e bukur të gjelbër. Ajo psherëtiu dhe u përkul përsëri në karrocë.
Disa orë më vonë qëndroi në karrocë fundit. Helena u largua dhe shikuar deri në kështjellën e madhe madhështore. Ai ishte i rrethuar nga një hendek i thellë me ujë kristal e qartë. Në frontin e dyerve të mëdha të lisit që për tregtarët në kullën qëndronte një çift të rojeve me ngrys. Helena ndjeva fluturat filluar fluturon rreth në barkun e saj. Kur ajo nuk ishte plotësisht i kënaqur me duke u martuar jashtë në një njeri që ajo kurrë nuk e ka takuar ajo donte për të bërë prindërit e saj krenar e saj dhe të bëjë gjithçka që ajo të pamundurën për burrin e saj të ri. Ajo nuk e dinte se çfarë pritej prej saj, atëherë nxorrën dyert e madhe e hapur dhe një njeri i fuqishëm me flokë të errët dhe një mjekër doli. Duke gjykuar nga veshje e tij ishte William, mbret i Anglisë. Helena gëlltitur nervozizëm dhe shkoi për të takuar burrin e saj të re. Ai nxorrën jashtë armët e tij të fuqishme me një buzëqeshje të madhe.
"Ju duhet të jetë Helena, i mirëpritur në Angli," tha ai.
"Faleminderit, kjo është një nder që u njohëm", tha Helena dhe curtsied nervozizëm. William mori Helena njëra anë dhe e puthi atë lehtë.
"Kënaqësia është tërësisht në anën time"
Ai tregoi për shërbëtorët që ata mund të përzënë larg transportin dhe shoqëruar më parë Helena në fortesë. William treguan Helena rreth parkut të vogël në pjesën e pasme, dhe të gjitha dhomat në kështjellë. Së fundi, ai tregoi dhomën e saj në katin më të lartë. Mobilje ishte e gjitha në një ngjyrë të ndritshme trëndafili, ishte e qartë se kishte një grua që do të qëndrojnë këtu.
"Ushqimi është shërbyer për një orë në hollin kryesor, unë shpresoj që ju të vijnë dhe të hani me ne," tha ai, duke e lënë Helena në dhomën e trëndafili. Helena dha atij një buzëqeshje miqësore dhe nodded para se ajo hodhi veten poshtë në shtrat rozë.
"Pra, ky është vendi ku unë do të shpenzojnë pjesën tjetër të jetës sime," mendoi Helena trishtim.
Një orë më vonë, Helena erdhi në sallën e madhe, ajo kishte veshur një fustan të bukur rozë me një neckline thellë. Rreth tridhjetë njerëz ishin tashmë të ulur në tavolinë dhe hëngri ushqimin e tyre. Të gjitha ra heshtur kur Helena, doli kundër kreut të tabelës ku William u ndalua. Ai bëri një gjest i cili sugjeroi se ajo do të ulen pranë tij poshtë.
"Zonja dhe zotërinj, kjo është gruaja ime Helena", tha ai, duke kërkuar me krenari në Helena. Të gjithë njerëzit në sallë dukej interesant në Helena dhe filluan të duartrokasin. Më pas erdhën shërbëtorët në me ushqim, njerëzit u hodhën veten zellshëm mbi ushqimin.
Darka zgjati disa orë, por Helena shkoi pak më parë në dhomën e tij për të pushuar dhe për të marrë jashtë fustan të ngushtë. Ajo e kishte marrë atë nga nëna e saj para se ajo shkoi, ai padyshim do të jetë një përshtypje të madhe të parë të veshin atë kur ajo takohet William. Por kjo ishte pothuajse e pamundur për të marrë frymë me korse të ngushtë. Kur ajo më në fund mori off Helena shkoi dhe u shtri në shtratin e tij. Ajo ishte atje një kohë të gjatë, duke menduar. Ajo ishte gati mesnatë, kur William hyri në dhomën e saj. Helena ndjeu zemra e saj filloi të mundë të shpejtë, ajo pretendoi ajo ishte në gjumë dhe shpresonte se burri i saj do të shkojnë. Dhe ai e bëri. Helena fryrë jashtë dhe ra në gjumë përfundimisht.
Koha kaloi dhe Helena filluan të ndihen gjithnjë e më shumë në shtëpi në kështjellë, ajo filloi të mësojë se ku çdo gjë ishte dhe emrat e shërbëtorëve. Ajo nuk ka shpenzuar sa më shumë kohë me William. Ai mund të ketë shkuar për ditë në fund, dhe ndonjëherë edhe javë. Pasi ai ishte në pallat, ai kishte zënë për të diskutuar me këshilltarin e tyre. Por Helena kishte asgjë kundër kësaj, ajo në të vërtetë ishte vetëm i lumtur që ajo kurrë nuk pothuajse të takuar atë. William kishte qenë vetëm miqësore dhe të këndshme për të Helenës, por ai ishte i vetmi. Ai ishte më shumë se dy herë më i vjetër sa ajo ishte dhe ata nuk ishin të barabartë në të gjitha. Nëse Helena kishte për të zgjedhur, ajo kurrë nuk e kishte martuar atë.
Një ditë kur ajo ishte ulur në dritaren e dhomës së saj, ajo pa disa djem në anën tjetër të hendek i thellë për të ushtruar për të xhiruar me hark, dhe ajo i dha një ide e saj. Kur William më vonë atë ditë u kthye në shtëpi nga një tjetër i udhëtimeve të tij erdhi Helena springandes poshtë shkallëve për ta takuar atë.
"William" ajo bërtiti dhe nxituan përpara për t'i dhënë atij një përqafim.
"Helena ishte e bukur që më në fund u njohëm", tha ai dhe të mbajtur atë.
"Më trego në lidhje me udhëtimin tuaj," tha Helena fat të mirë si ata ecte përmes kështjellës. William foli për mënyrën se si ai e kishte atë në Londër, por Helena zor dëgjuar. Kur ai ishte i përfunduar në fund, ata qëndruan në park të vogël në diell.
"A ju pëlqen atë në kështjellën e mia?" I pyetur William miqësore dhe shikoi Helena.
"Më pëlqen që vetëm gjobë këtu!" Tha Helena trevandes për fjalë të drejtë. "Por ... kur ju jeni larg aq shpesh unë kam pak i mërzitshëm. Ajo do të jetë kënaqësi që të ketë diçka për të bërë, kështu që mendova nëse unë mund ndoshta të mësojnë harkut! "
"Archery" tha William, duke qeshur argëtuar "Gratë nuk duhet të përzihen me hark!" Ai shikoi Helena me sytë shpresëdhënëse shikuar në tij. Ajo ishte krijesa më e bukur që kishte parë ndonjëherë dhe donte që ajo të jetë e lumtur. Ai mori dorën e saj në e tij dhe tha:
"Nëse kjo është ajo që ju dëshironi. Unë do të kontrolloni nëse ka dikush që mund të merrni në poligonin e qitjes, "tha William dhe i dha një puthje më dritën e saj para se ai shkoi përsëri në fortesë. Helena u ul në një nga bankat dhe buzëqeshi për veten e tij.
Të nesërmen në mëngjes para se William shkoi ai paraqiti Helena për Jack, mësues e saj në hark.
"Për fat të keq më duhet të jetë larg për një javë të tërë," tha William për Helena. "Unë jam me të vërtetë keq që unë nuk mund të qëndrojë këtu me ju"
"Mos u shqetësoni, unë do të jetë mirë," tha Helena, duke buzëqeshur. "Sigurohuni që të qëndrojnë dhe një pak më të gjatë herën tjetër që ju vijnë në shtëpi vetëm."
William përqafoi Helena para se ai u largua nga pallati dhe u largua në karrocë zi. Helena u kthye dhe shikoi traineri i tij harkut. Ai dukej të jetë vetëm pak vite më të vjetër se veten. Ai ishte i gjatë dhe i hollë dhe kishte flokë të gjatë ngjyrë kafe goxha. Ai e shikoi atë me sytë e tij ngjyrë kafe dhe mbajti dorën e tij.
"Emri im është Jack," tha ai me një buzëqeshje.
"Helena" u përgjigj Helena dhe i shtrëngoi dorën e tij.
"Sigurisht Archery është e vendosur pak larg kështu që ne do të duhet të shkojë atje, nëse kjo është në rregull me ju," pyeti Jack. Helena nodded. Rojet Williams pyetën nëse ata kishin nevojë për t'u shoqëruar me kursin hark, Helena ishte në fakt Mbretëresha e Anglisë. Rojet u kthyen në dyert e mëdha të lisit dhe Helen dhe Jack zbriti në stallat për të bërë për të porositur dy kuaj. Helena nuk është përdorur në mënyrë të vetë e në kalë rendit. Ajo gjithmonë kishte një shërbëtor i cili udhëhoqi kalë të saj kur ajo do të shkojë si Jack mësuar atë se si të bëjë. Pasi ajo u ul mbi kalin e tij, ajo lëshoi ​​në Jack si probleme kërceu deri të tij dhe buzëqeshi në e saj. Ai kishte një buzëqeshje të mrekullueshme. Helena mori një ndjenjë të ngrohtë brenda çdo kohë Ai buzëqeshi në e saj. Hipën në galop të plotë ndaj kursit harkut e cila ishte pak kilometra nga kështjellë në një fushë. Kur arritën ndihmuar Jack për kalin e saj, ajo ishte pak e vështirë me fustan të gjatë. Ata ishin pothuajse vetëm në kursin e madhe hark përveç disa djem të rinj praktikuar teknikën e tyre harkut. Helena dhe Jack shkoi largët, ku ata mund të trenit vetëm. Jack mori një hark dhe tregoi Helena se si ajo do të mbajë atë dhe pastaj ia dha Helena. Helena mori atë dhe u përpoq për të mbajtur si Jack udhëzuar.
"Për" pyeti Helena kur ajo ishte në hark. Jack qeshi kur ajo shikoi Helena skuq pak.
"Jo këtë", ka thënë ai dhe qëndroi në Helena dhe vunë duart e tyre mbi të. Helena nervor gëlltiti.
"Mundohuni të relaksoheni, dhe bërryl të ulët", tha ai dhe vuri dorën e tij në bërryl Helena s. "Shto shigjetë kundër string. Tërhiqe prapa dhe lirimin e tij larg. "
Ajo bëri ashtu siç ka thënë ai dhe ka rënë off arrow. Ajo u ul pak metra nga dartboard. Helena skuq dhe e uli harkun.
"Kjo nuk ishte aq e keqe për herë të parë," tha Jack, dhe buzëqeshi në e saj. Ai ishte ende në këmbë në afërsi të saj. Era e kashtë goditi atë dhe ajo ndjeu zemra e saj u anashkalua një mundi. Ajo mund të pothuajse të ndjehen gjoksin e tij ngritët dhe zbritet kur ai fryu. Nervozizëm, ajo dukej deri në fytyrën e tij dhe para se ajo e dinte këtë, ai vendosur përpara dhe e puthi atë. Helena mbyllur sytë e saj dhe për një moment ka harruar të gjitha në lidhje me kohën dhe vendin, që ajo ishte e martuar dhe se ajo që ajo e bëri ishte e keqe e madhe kundër njërit tij të vërtetë. Por ajo nuk u kujdes, të gjitha ajo kujdesej për ishte këtu dhe tani dhe burri ajo i puthi. Ajo nuk ka dashur këtë moment për t'i dhënë fund. Por ajo e bëri. Helena hapi sytë dhe shikoi Jack nervozizëm mori një hap prapa.
"Na vjen keq," ai fillonin t'u merrej goja, "unë nuk do të kishte bërë atë, unë nuk e di se çfarë mori në mua"
Jack dukej kaq të trishtuar dhe në të njëjtën kohë të tmerruar nga Helena mori një hap më afër tij.
"Është në rregull" pëshpëriti Helena "Unë ju fal." Ajo vuri krahët rreth qafës së tij dhe e puthi. William nuk ishte atje, dhe ai kurrë nuk nevojitet të dini.
Kur dita filloi të tërheqë në një të afërt, Helena dhe Jack ishte ende në kurs harkut. Por Helena ishte po aq e keqe sa kur ajo filloi. Ajo ishte shtrirë në bar pranë Jack dhe pa muzg. Ajo kishte thënë më shumë për Jack atë ditë se ajo ndonjëherë e bëri për William gjatë gjithë muajit ka jetuar në kështjellën e tij. Ajo kishte më tha në lidhje me shtëpinë e tij në Francë, ku prindërit e tij dhe rritjen e tij. Jack kishte nga ana e tij tha për rritjen e tij në Angli. Kur dielli shkon poshtë ata hipi përsëri në kështjellë. Ajo ka marrë për të thënë lamtumirë për Jack, por ata vendosën të takohen përsëri një ditë më pas. Helena vështirë fjeti asgjë atë natë. Ajo nuk mund të ndalojë duke menduar për Jack dhe sa e mrekullueshme ishte.
Të nesërmen, kur ata u takuan ata hipi nuk shtënat varg. Në vend të kësaj, ata hipi në bregdet, ato bathed në ujë të ftohtë dhe të thata veten në plazh në diell. Kur dielli perëndoi mbi ujë dhe hodhi një shkëlqim të bukur të kuqe mbi oqean ishte Helena dhe Jack ende në plazh. Jack gërshetuar gishtat e tij në Helena dhe dukej në sytë e saj.
"I love you", tha ai seriozisht.
"I love you", tha Helena dhe dukej në sytë e tij të errët dhe e puthi. Ajo ndjehet si asgjë nuk mund të rrënojat jetën e tyre.
Dielli kishte shkuar kohë që poshtë, kur Helena dhe Jack hipi në shtëpi të kështjellës. Që nga William ishte larg Jack qëndruar në kështjellë në dhomën Helena s. Ata u përpoqën për të siguruar që asnjë shërbëtor pa se Jack ndjekur kur Helena shkoi në dhomën e saj dhe mbyllur derën pas tyre.
Kur dielli doli të nesërmen u zgjua Helena në anën e Jack-së. Ai tashmë ishte zgjuar dhe e shikoi atë me ato sy të bukur në natyrë.
"Mirëmëngjesi," tha ai dhe e puthi atë.
"Përshëndetje," u përgjigj Helena dhe e puthi përsëri.
"A mendoni se unë mund të qëndroj këtu për një tjetër natë?" Jack pyeti shpresë.
"Unë nuk mendoj kështu ... William vjen në shtëpi herët nesër. Ne ndoshta nuk do të jetë në gjendje për të përmbushur shumë më tepër. "Tha Helena trishtim. Jack ishte i heshtur. Ai konkurroi dorën e tij mbi Helena dhe shikoi me mërzi në unazë e saj.
"Ne mund të strehojë" bërtiti Jack papritmas. "Ne kemi marrë një kalë të kundërt dhe ikin në bregdet, ne mund të marrë një barkë në kontinent dhe të jetojnë atje. Ne mund të martohen dhe të udhëtimit të botës. Ne mund të jenë së bashku përgjithmonë. "
Jack shikoi padurim Helena dhe u ngrit. Ai filloi gërmimi në pantallona e tij që ishin hedhur në dysheme, por e vetmja gjë që ai ishte në kërkim për një varg të kuqe. Helena u ul në shtrat dhe shikuar Jack pasi ai ishte ulur poshtë në një gju dhe mori dorën e Helena s.
"Helena, do të martohesh me mua?" Ai tha dhe shikoi seriozisht në sytë e saj. Ajo nuk e di pse, por ajo ndjeu lotët e nxehtë filluan të rrjedhin poshtë faqet e saj si ajo buzëqeshi.
"Po, sigurisht që unë dua të martohet me ju! Por ... "
"Jo, por" tha Jack, dhe e puthi dorën e saj. "I love you dhe ju e doni mua, kjo është e gjitha që është e nevojshme"
Helena buzëqeshi si ajo e shikoi Jack që grisi deri të vijë të kuqe flakë në dy dhe lidhur një rreth gishtin e tij të majtë unazë dhe mori dorën e majtë e Helena ku unazë Williams vendosur. Në vend të kësaj, Jack mori dorën e djathtë e Helena dhe lidhur kordonin rreth gishtin e saj unazë.
"Ju merrni një unazë të vërtetë sa më shpejt që kam marrë paratë," tha ai dhe qeshi vargun që përfundoi rreth gishtin e saj. Helena u ul në gjunjë e tij në frontin e tij dhe mori në duart e tij në hers.
"Ky varg është dhjetë herë më i mirë se unaza e kam marrë nga William," tha Helena, dhe hoqi unazën e shtrenjtë. Ajo shkoi në dritare dhe e hodhi unazën në ujë.
"Kur ne të mbajë?" Ajo e pyeti, duke buzëqeshur Jack.
"Si për sonte?" Ai u përgjigj, dhe eci deri tek ajo. Ajo nodded dhe shikoi në të djathtë të tij, ku vendosur kurrizit dhe kaloi atë në gishtin e tij të majtë.
"Më duhet të dal," tha ajo për fat të mirë.
Ajo ishte muzg, kur Helena dhe Jack zbriti në hyrje për të lënë kështjellën përgjithmonë. Helena mori dorën Jack dhe ata vetëm do të dalë nga dera, kur ajo u hap dhe në erdhi William. Helena kërceu frikësuar dhe Jack përqafoi dorën e saj. William shikuar në të dy prej tyre dhe kjo nuk ishte e gjatë para se ai e kuptoi se çfarë po ndodhte. Ai dukej i ftohtë në Helena dhe u kthye për të rojeve të tij.
"Konfiskon ato," ai tha, duke vënë në Helena dhe Jack.
"Prisni, William, kjo nuk është ajo që duket si" duke u përpjekur për të Helenës dhe u lirua dorën Jack. William u kthye për të Helenës dhe shikoi me ftohtësi poshtë në e saj.
"Lock e tyre në dhoma të veçanta," tha ai dhe u kthye për rojet përsëri. "Ne kasap djalë"
"Jo," bërtiti Helena tmerruar dhe u përpoq për të drejtuar pas William, kur erdhën rojet dhe e kapi. "William, kjo është krejtësisht faji im, në qoftë se ajo është dikush që duhet ndëshkuar, është e mua!"
William u kthye dhe pa shikim vlerësues në Helena.
"Si ju dëshironi. Ne ekzekutuar të dy prej jush. "Ai tha dhe u larguan. Helena shikuar dëshpëruar në Jack si rojet e zvarritur poshtë në dungeons. Vetë ajo ishte bllokuar në dhomën e saj ku ajo u ul qarë në dritare.
Atë natë ishte më i gjati Helena përjetuar ndonjëherë. Ajo u drodh për nesër, dhe mendohet të jetë e mrekullueshme që ajo dhe Jack do të kishte pasur. Kur erdhi agim, rojet zvarritur atë dhe Jack në një karrocë që do të marrin ata në fshatin më të afërt, ku ata do të varet.
Jack shikoi Helena cili pothuajse u drodh nga frika. Ai u ul pranë saj dhe të mbajtur atë.
"Më fal," tha ai trishtim. "Kjo është e gjitha faji im. Por unë dua që ju të dini se ka takuar ju është gjëja më e mirë që ka ndodhur ndonjëherë për mua. "
Helena shikuar në sytë e Jack dhe mendonte se frika e la trupin e saj.
"Kjo nuk ka rëndësi." Ajo tha dhe u përpoq për të buzëqeshje. "Pak kohë që kishim së bashku ishte koha më e mrekullueshme kam pasur." Ndaloi transportin dhe rojet çoi deri Jack dhe Helena në trekëmbësh. Xhelatit filloi duke vënë lak rreth qafës Jack dhe forcojë lak. Pothuajse të gjithë banorët e fshatit ishin mbledhur në sheshin për të parë gruan e mbretit dhe i dashuri i saj sekret varur. Mbreti vetë u ul në anën e pasme të një podium së bashku me disa njerëz të tjerë të rëndësishëm dhe fisnik. Askush nuk tha asgjë, të gjithë shikuar trishtim në dy të dashuruar të cilët do të jenë të varur. Ajo ishte vetëm William dukej bosh në dy prej tyre. Helena luftoi edhe për të kur xhelati erdhi lak rreth qafës së tij. Në vend të kësaj, ajo e shikoi Jack shikoi mbi turmën. Kur xhelati shkoi jashtë për të tërhequr levë pa Jack thellë në sytë Helena s. Ai buzëqeshi dhe ka arritur për dorë Helena s.
"I love you", tha ai. Një lot i vetëm vrapoi poshtë fytyrën e Helena dhe ajo u përpoq një buzëqeshje.
"I love you too," tha ajo, duke u përpjekur për të mbajtur zërin e tij të qëndrueshme. Ajo donte të jetë aq i guximshëm sa Jack, ai qëndroi aty i paprekur dhe i përgatitur të përballet me vdekjen e tij vetëm për shkak se ai e donte atë. Ai do të vdiste vetëm për të kanë rënë në dashuri me gruan e gabuar. William pa xhelatit dhe nodded. Helena mori frymë thellë dhe e vështirë shtrydhur në dorë Jack dhe u përpoqën për të mbajtur kontaktin me sy me të. Pastaj ajo papritmas ndjeu derën gjatë këmbët e saj i ra ndër këmbë dhe gjëja e fundit që ajo pa në këtë jetë është jeta lënë sytë e saj të dashur Jack.

Sophie Söderholm

based on 13 ratings Dashuria e jetës dhe vdekjes, 2.7 out of 5 në bazë të 13 ratings
Shkalla Dashuria e jetës dhe vdekjes


Projektet Related shkollore
Vijim janë Puna Shkolla është rreth dashurisë për jetën dhe vdekjen, ose në asnjë mënyrë në lidhje me dashurinë e jetës dhe vdekjes.

Koment dashuria e jetës dhe të vdekjes

« | »