.com

Shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Martin Luther King

Subjekti: Biografitë

Martin Luther King dhe padrejtësi

I lindur në një familje të varfër të Zi më 15 janar të vitit 1929 në jug të Shteteve të Bashkuara. në 20 vjet
mosha ai ishte fetare dhe liderët politikë medborgrättsrörelsen. Me e saj
guxim dhe bindje, ai ishte një udhëzues për njerëzit e zezë në Shtetet e Bashkuara në 1950 - shekulli.
Ai e dinte, besonte dhe dëshironte të gjithë të jenë të barabartë para Zotit, pavarësisht nga ngjyra
apo seksi. Në 1863, skllavëria u hoq në veri, por ai vazhdoi në
Jug. Zezakët nuk ka shkuar në të njëjtin film si të bardhët, të hani në të njëjtën
restorante, pini nga i njëjti burim uji, ai ishte edhe në stacionet e autobusëve
ata do të ulen në platformat e dytë të pasagjerëve dhe nëse ata do të shkojnë në autobusët kishin
ata të ulen në pjesën e prapme.
Kishte njerëz të zeza të cilët ishin kokë turku për gjithçka ond`t ndodhur dhe ata ishin të
më pak të denjë pa marrë parasysh atë që ata vepruan. Por nuk kishte njeri që kishte protestuar
pabarazi të para. Sepse edhe në mes të shekullit 50 kur Martin Luther King hyri në
image.

Në fillim ai nuk ka dashur të qëndrojë si lider, por pas disa presioneve dhe presionin e
populli i tij, ai pranoi. Nga Jugu, ai shkoi në malin Gonory në veri
pjesë e SHBA-ve.
Ai mendonte se ishte një qytet i qetë dhe i qetë pak ku ai mund të përfundojë e tij
Teza PhD dhe të fillojnë për të punuar si një pastor. Ai përfundoi e tij
i doktoratës
dhe ka marrë shkallën e tij. Një shembull i padrejtësisë dikur ishte ishte një i vjetër
zonjë e zezë i cili ishte jashtëzakonisht i lodhur atë ditë dhe ai u ul mjaft larg
e përparme e autobusit dhe refuzoi të braktiste vendin për një njeri i bardhë që donte atë dhe kur
ajo u arrestua.

Bojkotimi i autobusëve dhe burgu

Detyra e parë e Mbretit si lider ishte organizimi i një bojkot autobus, i cili erdhi në jetë
duke u bërë një nga ngjarjet më të rëndësishme në historinë Kings. Ka qenë rreth 20,000 zezë
njerëz të cilët ishin mbledhur në Alabama dhe u bashkua me një demonstratë paqësore kundër
racizmit dhe kundër në këtë rast duhet të jenë të detyruar të ulen në pjesën e prapme të autobusëve.
Demonstrata u takua me dhunë dhe çoi në disa qindra ishin të rëndë
plagosur dhe dhjetra të vrarë. Mbreti shkoi në president dhe i mbështetur nga atje.
Presidenti i atëhershëm
John F Kennedy ishin jashtëzakonisht i mërzitur dhe i shkroi një letër autoriteteve të
Alabama ku nisë ishte "Unë nuk mund ta kuptoj pse ju nuk mund të negociojë
me të zezë dhe në një mënyrë paqësore për të përmbushur kërkesat e tyre për barazi
kjo shoqëri amerikane. Dhe ju nuk mund të bëjë të njëjtën gjë si me SHBA
Qytetarët "
Presidenti donte të presë të bëjë asgjë në lidhje me të deri sa e zezë kishte pësuar
mjaftueshme dhe ndoshta qëndrimi të bardhët 'për zezakët kishin ndryshuar dhe
Ndoshta një ditë do të bëhet më mirë. Por ndoshta kjo ishte tepër vonë për 1963 pa një
tronditur kombin si një demonstratë paqësore në Birmingham, Alabama kaluar
në dhunë dhe si 5000 populli shkoi në burg dhe ishte atje me Martin Luter
Mbreti. Në muajt kur Mbreti ishte i burgosur, ai shkroi një letër
"Ne e dimë nga përvoja e dhimbshme se shtypësi kurrë nuk jep vullnetarisht
lirinë shtypur. Ajo duhet të kërkohet nga të shtypurit vetë. Ne nuk kemi tjetër
alternativë por për t'u përgatitur për veprim të drejtpërdrejtë "

"Unë kam një ëndërr"

3 muaj pas Mbreti u lirua nga burgu i Presidentit John F Kennedy
një propozim për llojin e duhur të qytetarëve.
Pasi ajo ishte Martin Luter King, një fjalim historik ......... .. Unë kam një ëndërr ..........
ajo ishte fundi i vitit 1963 në përmendoren Uashington, kur një e katërta e një milion
populli erdhi në vend për të dëgjuar.

"Unë kam një ëndërr se një ditë në kombin mund të qëndrojë deri
dhe jetojnë deri
në kuptimin e vërtetë të trobekännelse saj.
Ne mendojmë se është e qartë se
gjithë njerëzit kanë lindur të barabartë. Unë kam një ëndërr se katër fëmijët e mi
do të jetojnë një ditë në një komb
dhe jo të gjykohen për ngjyrën e lëkurës së tyre, por me karakterin e tyre.
Unë kam një ëndërr që
Duke punuar së bashku, lutuni, për të luftuar dhe të shkojnë në burg së bashku
dhe ngriteni për liri së bashku, dhe t'i tregojmë se ne një ditë do të jetë e lirë.
Për qasje dita kur të gjithë fëmijët e Perëndisë, të zeza e bardhë, hebrenjve dhe hedingar,
Protestantët dhe katolikët. Për t'u bashkuar duart dhe të këndojnë në të vjetër
Kënga negro "
Martin Luther King në vitin 1963

Të Drejtat Qytetare Akti dhe të drejtat e votimit

Presidenti John F Kennedy u vra në vitin 1964 dhe arriti të dalë nga mjaft
kortvarige dhe Presidenti i panjohur Lindon Xhonson.
1964 ishte viti kur Kongresi miratoi ligjin e të drejtave qytetare. Në të njëjtin vit Martin
Luter King mori Çmimin Nobel për Paqe. Në shpërndarjen, tha ai
"Unë e pranoj Çmimin Nobel për Paqe në një kohë kur 22 milionë njerëz zezë
në Shtetet e Bashkuara është e angazhuar për t'i dhënë fund rasåtskilldnaden SHBA "
Pasi mbreti kishte marrë Çmimin Nobel për Paqe, ai u kthye në jug të
në përpjekje për të fituar përsëri fitoren që do të marrë votën e zezë.
"Unë nuk e di se si ju mendoni, por unë jam i lodhur e duke u shfrytëzuar. Unë jam i lodhur
që dhjamor nga të tjerët, unë mendoj se të gjithë së bashku mund të them se ne
janë lodhur e jetesës në ato shtëpi më të këqija, kanë punë më të këqija, të lodhur nga
të fitojnë të paktën, ne jemi të lodhur e duke ecur në to shkolla më të këqija. Por ne duhet të ndryshojë
ajo, dhe për të luftuar për të drejtën e votës ", fushatë për të drejtën për të votuar në të zezë
ishte entre ishte fillimisht në Misisipi dhe Alabama. Ishte një ditë vere
Vitin 1965, kur një incident i përgjakshëm ka ndodhur në Alabama, ku demonstruesit u mblodhën për një
marshimi paqësor i 5 ditëve nga Selana në malin gonnory ishte rrahur brutalisht poshtë
nga policia lokale që të shprehin mendimet e tyre. Kur zhvilluar presidencial
Lindon Xhonson Ligji për të drejtat e votimit për njerëzit e zezë. Nga 1945-1955, Martin
Luter King dhe popullsia e zezë në Jug ëndrrat e tyre vijnë e vërtetë. Gjykim
zezakët janë lejuar të votojnë dhe urrejtja e popullsisë zi nuk ka ndodhur
si shumë më të gjatë.

Vitet e fundit

Jeta e Martin Luther King u shënua nga dy çështje kryesore:
Problemet e strehimit dhe Luftës së Vietnamit.
Skena e veprimit të tij politik u zhvendos në shtetet e veriut dhe
lagjet e varfëra të mëdha të zeza të Çikagos.
Metodat që kishin punuar në jug provuar joefektive në
Shtetet veriore. Në një mënyrë të përshkruar mbretin diskriminimin në veri si të fshehura
dhe tërhiqeshin
ndryshe nga diskriminimi më të hapur në jug. Ajo nuk ishte e nevojshme
taksat e reja për të bërë të mundur për zezakët për të ngrënë në të bardhë
Restorante.
Situata ishte krejtësisht e ndryshme, kur ai erdhi për strehim dhe punë. Në veriore
Lander ishte edhe Mbret në një mjedis krejtësisht të ndryshme.
Të gjitha fushatat e tij të suksesshme kishte ndodhur në Jug, ku ai ishte
ngritur dhe ndjehet si në shtëpi. Vitet e fundit të jetës së Mbretit u shënua brenda
Lëvizja drejtat civile
Mbreti shikuar demonstratave të dhunshme që ndodhën në qytetet e mëdha si Los
Angeles me shqetësim.
Nacionalistët Zi përfundoi në përplasje me King, i cili ishte kritikuar për të qenë
i dobët dhe shumë të gatshëm për kompromis. Mbreti përfundoi në një pozicion mbrojtës dhe e tij
Angazhimi Vietnam kritikuar për të qenë jashtë çështjet e të drejtave civile. Ai
kurrë nuk kishte ndonjë mundësi për të luftuar për e tyre
"Poor People Fushata" që synon përmirësimin e kushteve të punës të
popullsia e zezë. Në verën e 1966, trazirat e dhunshme shpërthyen në metropolitane
"Geto"
Problemet dhe kriza e ushqimit, para, vende pune, shkolla dhe veshje u bë gjithnjë e
më serioze kështu mbreti vendosi të shkojë në Çikago. Ajo ishte vendi ku Mbretërve
Filozofia e kundër dhunës dhe të drejtave takua me rezistencën më të madhe.
Por kjo ishte vetëm në vitin 1967 se ai ishte vendosur në Opozita DIFERENCA kundër përfshirjes USA`s në
Lufta e Vietnamit.
"Unë duhet të them mendimin tim në lidhje me këtë luftë. Unë jam i zhgënjyer në Shtetet e Bashkuara dhe
janë futur në këtë luftë në rritje. Ajo ka cunguar
ngarje program. Dhe le të Poor Bear bardhë dhe e zezë barrën më të rëndë "
Shumica ishin kundër pikëpamjet e tij në luftë, por në qoftë se një njeri beson në padhunshme
vlen edhe ajo jashtë vendit të tyre dhe kufijtë e vet e dikujt?
Ai e vazhdoi fushatën e tij dhe në pranverën e vitit 1968 ai mblodhi krerët e të tjera
grupet e pakicave për të planifikuar një marshim të varfër në Uashington. Një marshim
siguria ekonomike, strehim të mirë, ushqim të mirë dhe varfëria, dhe
edukimi kvalifiserad për çdo amerikan. Por të gjithë nuk ka shkuar siç është planifikuar
sepse keni pasur për të anulluar angazhimin. Kjo ishte një udhëtim në Memphis për Mbretin që
do të jetë i përfshirë në një grevë të punëtorëve të varfër. Një ditë pas një fjalimi vlerësua
Tennessi ishte Martin Luter King .... Luftëtar i fundit për luftën zi për
Drejtësia në fshat të vogël amerikan ...... 4 prill 1968 të vrarë nga çfarë mendoni
ishte një racist i bardhë. Ai kishte arritur vetëm lartësinë e 39 vjet.

based on 6 ratings Martin Luther King, 2.4 out of 5 bazë të 6 ratings
Shkalla e Martin Luther King


Projektet e ngjashme shkollore
Më poshtë është puna shkollë që është në lidhje me Martin Luther King, ose në ndonjë mënyrë në lidhje me Martin Luther King.

Koment mbi Martin Luther King

|