. Tani

Punimet e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Worms

Ndërsa nässeldjuren është ndërtuar radiately është një rrjetë-njëanshëm simetrike, siç thonë ata. Maskë ka një të drejtë dhe një nga e majta dhe një fund para dhe një fund pasme. Fund para është kreu dhe fundi prapa ulet një hapje anal.
Krimbat nuk kanë këmbët. Fölyytar vetë duke kontraktuar ose shpalosur trupin e saj.
Shpesh është thënë se ka tre lloje të krimbave, ato janë: • Worm Ring
• roundworms
• Flatworms

Lajkatar

Lajkatar takon worms rrjet, sepse trupi i saj është i ndarë në seksione, të cilat duken si unaza.

Një lajkatar, nuk doja ne njerëzit nuk e organeve të veçanta të frymëmarrjes. Pa atë, të marrë frymë përmes lëkurës së tyre. Lëkura e vesës mjerë e duhet të jetë vazhdimisht me lagështi për të për të marrë frymë. Nëse një lajkatar do të jetë shumë e thatë se do të më merret fryma.

Në çdo maskë janë të dy organe gjenitale meshkuj dhe femra. Një lajkatar duhet ende të martohem me një tjetër lajkatar për fekondimi të bëhet.
Kafshët që janë biseksualë janë quajtur hermaphrodites. Fjala vjen nga perënditë greke Hermes (mashkull) dhe Afërditë (femra).
Të lajkatar jetojnë në tokën me lagështi dhe ushqyese, që ndonjëherë do të jetë me lagështi. Në tokën me lagështi gërmimi maskën e një rrjeti të rrugëve nga sipërfaqja e deri në një inç pak të thellë, përveç dimrit kur rrinin në thellësi deri në një metër. Jetët lajkatar e ushqyesve të përmbajtura në gjethe dhe pjesë të tjera të bimëve, por ata nuk e hanë gjethet si ata janë pa lirimin poshtë gjethe, ose pjesë të tjera të bimëve në korridoreve të tyre të vogla. Atje poshtë, së shpejti e lë të tretem dhe të bëhet tokën sa më shpejtë mixes me tokën. Krimbat hani veten pastaj përpara nëpër tokë shpella përzier dhe biofeedback mund të shkojë deri ushqyesve në tokë. Në këtë mënyrë, të përziera në tokë. Në sajë të pasurive të tyre të bëhet tokë poroz në mënyrë që ajri mund të arrij në rrënjët e bimëve. Prandaj, krimbat rëndësie shumë të madhe si improvers tokës. Toka pjellore, mund të ketë më shumë se një ton në hektar maskë. Ku toka është pjellore humus dhe ka lajkatar ...
Feces Rra-së mund të shihet si mounds të vogël në sipërfaqe.

Pse është lajkatar? E pra në netët njomur tërhequr sipërfaqe tokë, dhe kështu emrin lajkatar.

Lajkatar është një ushqim i rëndësishëm për një shumë të kafshëve, duke përfshirë shpendët të ndryshme, moles dhe lepujve, por edhe një shumë të insekteve.

Të krimbat e tokës suedeze bëhet maksimale është jo më shumë se 3 inç i gjatë. Krimbat e tokës më të gjatë në botë jetojnë në Australi, ata mund të jetë 2 metra të gjatë.
Deti i Ring rra, worms polychaete!

Krimbat segmentuar që jetojnë në oqean shpesh kanë më shumë dhe më fort të zhvilluara shpohet se lajkatar ka. Prandaj ata bënë thirrje për polychaetes. Disa polychaetes janë grabitqarët fast-not. Të tjerët jetojnë në tuba, ata prodhimin e balta dhe rërë kokrra me mukozë nga lëkurë. Krimbat segmentuar që jetojnë në oqean të marrë frymë, si peshku, me gushë. Të gushë janë hudtofsar të vogla, të vendosura në rreshta në të dy anët e maskë.

Rra Sand takon polychaete krimbat dhe mëlçinë varrosur në pjesën e poshtme të llumit në breg të detit të cekët, ku kërkon ushqimin e vet në mesin e materialeve organike në llum. Krimb Sand mund të rritet deri në 2 DM gjatë.
Peshkatarët zakonisht i bie krimbat rërë dhe përdorimin e tyre si karrem.

Rovborstmasken janë omnivores që donte për të sulmuar djurmed nofullat e saj të fuqishme. Rovborstmaskar strofkë tunelet në fundeve mjka, por edhe të gjej në mesin e algave dhe nën gurë.

Sabel Lama Shine jetojnë në tuba, ajo përforcon balta. Një kurorë të mrekullueshme e tentacles rrethojnë gojën. Kurora Filtri plankton nga rrymave të kalueshmërisë.

Leeches

Leeches janë të segmentuar krimba që kanë gota thithje në të dyja anët e trupit. Shumica e Leeches janë kafshë ujore. Në Suedi, e hästigeln më të zakonshme rrodhe. Hästigeln është një grabitqar që jetojnë në anën tjetër - më e vogël - kafshët e ujit. Shumë lloje të ndryshme të Leeches thith gjakun e kurrizorëve të ndryshme. Në Suedi ka një specie që mund të thith gjakun e njerëzve, ajo është rrodhe, të cilat me siguri keni dëgjuar. Leech mund të jetë deri në 10-15 cm dhe kjo ndodh më shpesh se në liqene dhe pellgje të vogla, kryesisht në Suedi jugore. Rrodhe është përdorur si një ilaç dhe të shiten në barnatore deri 1940 - shekullit, ajo është konsideruar se Leeches na pastruar nga sëmundje kur ata thithur gjak. Në natyrë shpesh ngatërrohet rrodhe me hästigeln gjithnjë e më të zakonshme. Në Suedi, nuk ka Leeches tokës gjaku-gjiri, por ato ndodhin në rainforests tropikale.

Roundworms

Roundworms jetojnë si në ujë dhe në tokë. Disa nga këto janë grabitqarët dhe lëng tjetër të pijshëm nga qelizat bimore. Worms Round mungon unaza apo segmente. Shumë lloje roundworms jetojnë si parazitë në kafshët, njerëzit dhe bimët dhe të shkaktojë sëmundje të ndryshme.
Një specie e zakonshme gjetur në parazitë të tjerë janë trikinen. Ajo mund të jenë të infektuar me Trichinella duke ngrënë mish derri i infektuar, e cila nuk ka qenë e mjaftueshme skuqur ose të ziera. Rreziku për t'u infektuar nga ky krimbi është i vogël, të paktën në Suedi, që nga mishi i derrit nuk mund të shiten në dyqane, përveç nëse është inspektuar dhe trikinfritt.
Krimb milimetër të gjatë është mbështjellë me bombola gëlqeres në mish. Kapsula janë tretur më pas nga acidi stomak dhe trichinae janë të lirë dhe më pas mund të merrni në zorrët, ku ata shumohen. Larvat që bëhet pas mating të marrë me murin e zorrëve dhe pastaj ndiqni me gjak në muskujt e trupit, ku ata të bashkëngjitni veten e tyre dhe të bëhen encysted. Kjo është vetëm kur larva del në trupin tuaj që ju të vini re se ju jeni i sëmurë. Ajo është gjetur më shpesh si një temperaturë të lartë dhe punëve.

Një tjetër krimb që jeton si parazit është duke rra, e cila zakonisht ndodh në mesin e fëmijëve. Kjo është gjysmë krimb inç të gjatë që jeton në zorrë. Fëmijët e infektuar kur ata marrin vezë krimb në gojë në asnjë mënyrë. Infektuar vuajnë nga kruhet në rektum.

Pastaj ka një krimb i quajtur roundworms dhe ajo jeton në zorrë, ku sfungjer në ushqimin tonë. Vezët dalë me feçe. Ata infektojnë kafshët dhe njerëzit pijshëm ujë të kontaminuar ose të hahet perime të shpëlarë dobët. Infektuar bëhen të lodhur dhe për të marrë një dhimbje koke. Në rastin më të keq, maskë mund të pengojë zorrë, por pastaj ka mjekime të veçanta për të ndihmuar.

Flatworms

Flatworms ka një pjatë formë trupit, por ndryshe mund të jenë shumë të ndryshme.

Ndër flatworms janë inälvsparasiterna më të zakonshme, binnikemaskarna. Binnikemaskarna ka një physique shumë të sheshtë dhe maskë është e ndarë në segmente, si krimbat e tokës dhe annelids tjera.
Binnikemaskarna jetojnë në traktin e zorrëve të kurrizorëve të ndryshme. Vetë shirit nuk ka traktin e zorrëve dhe për këtë arsye të marrë ushqyesve nga kafshët tashmë të thyer ushqim, direkt nëpërmjet lëkurës. Kokat Krimbat 'kanë gota thithje ose grepa, të cilat krimbi i jep veten në murin e zorrëve.
Shirit është rrallë fatale, por zakonisht shkaktojnë vetëm humbje peshe, ata mund të trajtohen me maskë numbing mjekësi në kombinim me fondet fekal.

Më e zakonshme tek njerëzit është shirit i gjerë që ka një zhvillim interesant:

Zhvillimi i gjerë shirit:

1 Një segment me vezë të fekonduar, në ujë me feçe
Larva e dytë ngrënë nga një copepod
Larva e tretë zhvillohet në një fazë të larvave në copepod
Hope Kanceri 4 ngrënë nga një peshk
5 Si zhvilluar në atë që njihet si cysticercosis në mish i peshkut
6 Në qoftë se një person ha peshk i gatuar keq, mund dynet zhvillohej në një shirit të ri në zorrë të njeriut.

Shirit i gjerë mund të rritet deri në 10 metra të gjatë!

Një flatworm është mask vorbull që është një predator vogël. Rrotullim Ajo jeton në liqene, oqeaneve dhe madje edhe në tokën me lagështi.

Më i lartë

• Të gjitha krimba nuk kanë këmbë dhe ata kanë një lëkurë të butë muskelrik dhe lëviz nëpër të shtrihet dhe do të forcojë trupin

• Krimbat janë të ndarë në worms segmentuar, roundworms dhe flatworms

• lajkatar që ka një ndikim të rëndësishëm në statusin ushqyese të tokës mes annelids

• krimb Sand është një krimb unazë që jeton në gjiret bregdetare

• Trichinella dhe Pinworms janë roundworms

• Të flatworms të dëgjoni shumë e parazitëve të zorrëve të tilla si shirit.

based on 29 ratings Worms, 2.5 nga 5 në bazë të 29 ratings
Rate Worms


Related schoolwork
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë krimbat ose në asnjë mënyrë në lidhje me krimba.

Një përgjigje të "krimba"

  1. Niklas më 12 qershor, 2010 at 09:16 #

    Unë mendoj se kujdesi shëndetësor është përkeqësuar tani para se të 80-së, kur gjëra të vogla të padëmshme bajame dhe sende të tilla ato të fiksuara në mënyrë të shpejtë atëherë ata e bajame operaktion sepse ju nuk do të merrni bajame të ri o të deworm säkeert gjithë njerëzit diku në vit por tani sot, ushtria nuk mund të përballen me sëmundje të rrezikshme si binikemask dhe hemorroide dhe kapsllëk që ju mund të vdesin nga abscesit mosvar qafës mund të mbi jetojë pa spital

Koment Worms

« | »