.nu

Punën e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Ushqimi

Hyrje

Unë kam zgjedhur për të punuar në energji në ushqim, sepse unë dua të di se sa energji që ju të merrni në lloje të ndryshme të ushqimit. Çfarë lloj ushqimi jep energji më të mirë dhe si mund të rritet energji nga unë hani ushqim. A ka mënyra të tjera për të mbledhur forcën dhe energjinë?

Unë gatuaj disa ushqime, por ushqim më të shpejtë. Çfarë ushqimi të gatuaj? Çfarë mund të marrë energji prej saj? Sa kohë apo kohë të shkurtër, kam matur mbi I hani ushqim?

Ajo që unë di për këtë temë është se në qoftë se unë e ha ushqim të shpejtë të merrni uritur përsëri më të shpejtë, por në rast se kam ngrënë ushqim të mirë të tilla si gatim, unë të ndjehen të plotë më të gjatë. Pse agjërojmë? A është kjo për shkak se ata mendojnë se është më e lirë apo është për të kursyer kohë? Pse kaq shumë TV Show që flasin për atë që hani dhe si të hamë ushqime të gabuar. Ne në botën e zhvilluar vetëm merr më të trashë dhe të trashë nga çdo ushqim të pahijshme që hani. Do të ishte më mirë për të shkuar për të mësuar se si lloje të ndryshme të ushqimit na jep energji, dhe se si ne mendojmë pas të hamë lloje të ndryshme të ushqimit.
Unë dua të gjeni se sa e rrezikshme është me ushqim të shpejtë. Ne duhet të zgjidhni më shumë energji të pasur me ushqime të ndihen mirë.

Ushqim të kemi në shkollën tonë
- A është aq i mirë?
- A ka energji të mjaftueshme në mënyrë që ne për të përballuar me një ditë të plotë të shkollës?
- Pjesa më e madhe e ushqimit që ne të merrni në gjysmëfinale e shkollës, dhe kjo është lloj ushqimi ne duhet të shmangin.

Pse rriten priza e ushqimit të shpejtë si kërpudha? Ne njerëzit kanë gjithnjë e më pak kohë për të menduar në lidhje me mbledhjen e të energjisë, ne vetëm djegiet e energjisë dhe se si jemi ne në gjendje të bëjë çdo gjë që dëshironi.

Çfarë ndodh nëse ju nuk hani shëndetshëm?

Ushqimi një dietë të mirë dhe të shëndetshëm na bën të ndjehen mirë, sëmundje të lidhura me zakonet e varfër të hahet mund të shpëtojnë. Sot ka shumë sëmundje që janë të lidhura me dietë të varfër, të tilla si obeziteti, hipertension, sëmundje kardiovaskulare, diabeti. Shumë nga këto sëmundje janë rritur shumë në 10 të fundit - 20 vjet, sepse shumë kanë zakone të pahijshme të hahet. Ushqimi dietë të ekuilibruar është e mirë, të tilla si mish, peshk, perime, fruta, ushqime që duhet të përfshihen në dietë. Hahet tre vakte në ditë plus snacks të bëjmë diçka që ne konsumojnë ushqyesve dhe energji ne kemi nevojë. Ushqimi yndyrë më pak të ngopur është e mirë për trupin.

Sot ka shumë pak ushqime që kanë përbërës të mirë në vetvete, shumë e para-gatuar porcione ushqimore përmbajnë shumë yndyrë dhe sheqer. Shpesh, ka shumë carbs thjeshtë në ushqim të shpejtë dhe kjo na lejon të shpejt të merrni uritur përsëri, pasi që kanë ngrënë lloj të ushqimit. Ekziston edhe shpesh një sasi të madhe të ngopur yndyrë në këto produkte.

Shumica e yndyrë të hamë është e fshehur në djathë, krem, çokollatë, patate të skuqura, biskota, ëmbëlsira.

Pse duhet të hani shumë fruta dhe perime?

Në fruta dhe perime, ekzistojnë substanca që janë të mira për të ngrënë, për shembull. Vitamina, antioksidantë, flavonoids dhe fibrave. Në fruta dhe perime, aty janë të larta në karbohidratet dhe me ndihmën e tyre, ne mund të merrni një dietë të mirë të larmishme. Fakti se dietë është i balancuar në mënyrë që ka një sasi e moderuar e yndyrë dhe karbohidratet portein. Një rekomandim nga NFA është se ju duhet të hani 250 gram fruta dhe 250 gram perime në ditë. Ushqimi perime rrënjë të tilla si lakër, karrota, brokoli është e mirë në vend të zgjedhjes trangujve dhe domate të cilat përmbajnë shumë ujë. Frutat dhe perimet përmbajnë fibra, që do të thotë të kemi një nivel të qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe kështu të energjisë shumë më të mirë si fizikisht dhe mentalisht.
A jeni duke menduar për të ngrënë karbohidratet të shpejtë apo të ngadalshëm sigurimin e energjisë në?

Karbohidratet janë gjetur kryesisht në bukë, makarona, oriz, patate, fruta dhe perime.
Karbohidratet janë të karburantit kryesor të trupit. Truri ka nevojë për karbohidratet të funksionojë dhe trupi ka nevojë për ato në mënyrë që të krijojnë qelizat. Nëse ju hani shumë pak karbohidrate, kështu që të mbajë ju pak. Karbohidratet e marra në kohë të ndryshme në trupin tuaj janë të shpejtë dhe të ngadalshëm. Karbohidratet e ngadalshme gjenden në fasule, bishtajore, makarona, oriz dhe patate.
Karbohidratet Fast gjetur në ëmbëlsirat, Soft Drinks, dehja, ëmbëlsira, buns, biskota dhe bukë të bardhë. Karbohidratet Fast na japin një goditje të shpejtë, por kjo na lejon të shpejt të marrë lodhur përsëri. Kjo është për shkak se insulinë ynë hedhje deri më shpejt, por bien po aq shpejt. Megjithatë, nëse ju hani karbohidratet komplekse ndjenjë të qëndrueshme të cilat ne jemi të plotë më të gjatë dhe ne të merrni për të mbajtur energjinë më.

Nëse në vend të kësaj ne kemi zgjedhur para-kuvendit nga FINDUS, sa kohë ishte energjia atëherë?

Një shumë e ushqimit të shpejtë përmban shumë kripë, llojet e gabuar e yndyrna, karbohidrate gabime, dhe mund të ketë mangësi në ushqyesve thelbësore. Jo perime, manaferrat apo rrënjët pa shtuar enhancers shije dhe produkte të tjera më pak të shëndetshme. Një nga problemet është që ne të merrni një nxitje të lartë të energjisë kur të hamë ushqim të shpejtë, por ne gjithashtu do të jetë më i shpejtë uritur përsëri dhe atëherë ajo është e lehtë për të marrë një punë e lehtë të shpejtë, të tilla si çokollatë apo karamele për të kaluar pjesën tjetër të ditës, kjo është absolutisht e nuk është e mirë. Insulinë pastaj shkoni slitë rul dhe e bën të vështirë për të punuar në, për shembull shkollë. Trupi pastaj ruajtur yndyrë nga çokollatë ne trupin dhe formen e trupit yndyrë në trupin tonë.
Nëse ju do të blej një FINDUS përfunduar kuti drekë dhe të vini re se ushqimi lundrues në yndyrë, ndoshta ju duhet të përmbahen nga ai, duke marrë në vend të kësaj një sanduiç bruto dhe një fruta apo perime që ju mund të mbani ju të plotë më të gjatë. Prandaj ndjenja se ne kanë filluar të marrë të lodhur dhe se energjia po mbaron do të jetë më i shpejtë në qoftë se ne zgjedhim ushqim të shpejtë.

Cili konsumi i energjisë ka aktivitete të ndryshme?

Konsumi i përafërt i energjisë për aktivitete të ndryshme mund të gjenden këtu në një aktivitet të një-orëshe:

Aktivizimi KJ kcal
Ende duke punuar në kompjuter 210 50
Pastrimi 840 200
Ecni (5km / h) 1260 300
Dance 1260 300
Not (20 m / min) 1470 350
Kopshtari 1680 400
Gjimnastikë 2100 500
Cycling (16 km / h) 2100 500
Drejtimin (10 km / h) 4032 960
Drejtimin (16 km / h) 4790 1140
Forca e trajnimit (mesatare) 1260 300
Tabela: Konsumi i energjisë gjatë aktiviteteve të ndryshme në orë, nëse ju peshojnë 60-70 kg.

Mënyra jonë e jetës na ndikojnë negativisht, për shembull?

• Se të hamë ushqim që përmban më shumë yndyrë
• Se të hamë në mënyrë të parregullt
• Se ne jemi të theksuar
• Që ne jemi duke ecur shumë pak
• punë ndenjur
• Fast

Pse kemi blerë ushqim të shpejtë, kur ai ende nuk jep energji të mirë?

Sot, ne jo me të gjitha 24 orë dhe mund të duhet të prioritet. Një mom ose baba për të lënë fëmijët në çerdhe ose në shkollë, pastaj duke marrë për punën e tij të cilat sot shpesh janë ulur. Në vend të punës, ne duam që të merrni sa më shumë të jetë e mundur gjatë orëve që janë atje. Ajo pastaj zgjedh një drekë të shpejtë, për shembull Mc Donalds apo qen të nxehtë, ose vetëm një filxhan kafe. Pas datës së përfundimit do të shikohet fëmijët lodhur në njeri çerdhe rushes në Ica ose Mac Donalds dhe për të blerë diçka që është i shpejtë për t'u përgatitur. Kjo gjithashtu ndikon në fëmijët tanë. Ato nuk mund të përballen me një stërvitje të tërë, me vetëm një hamburger në stomak. Pas trajnimit të uritur përsëri, nëna nuk mund të arrijnë të gatuaj në mbrëmje, kështu që atëherë ajo mund të urdhërohet në shtëpi një pizza. Për shkak se ajo është e carbs thjeshtë në pica, fëmijët shpejt të uritur përsëri, ajo do të pastaj të bëhet një sanduiç para se është koha për të fjetur. Kjo hahet i llojit të gabuar e ushqimit nuk është e mirë për fëmijët, ajo do të jetë e lehtë për fëmijët duke u bërë mbipeshë.

Një nga arsyet pse njerëzit të marrë në mënyrë të trashë nën kujdesin shëndetësor të internetit këshilla, është se shumë prej punës sonë është i ulur, ne jemi të makinës mbrapa dhe me radhë për të punuar në vend të hipur në një biçikletë, ose të ecin në qoftë se kemi mundësi. Çdo gjë ulur para TV dhe kompjuterit mund gjithashtu të jetë një nga arsyet.

Në të kaluarën, ka pasur më shumë punë e trupit, e cila bëri që ne të djegur yndyrë madje edhe gjatë orarit të punës. Ajo ishte më shumë i zakonshëm me dikë që ishin amvise dhe të përkushtuar më shumë kohë gatim dhe nuk ishin aq shumë vende të ushqimit të shpejtë për të shkuar dhe të hahet jashtë ishte shumë e shtrenjtë për shumicën. Ata nuk e kishte hobi aq shumë që merrnin kohën e tyre.
Kjo nuk është një kohë që unë dua të kthehem.
Unë shoh një lidhje me të, për shembull, ka shumë restorante të ushqimit të shpejtë, reklamat e ushqimeve të energjisë-dendur me çmime të ulëta që e bëjnë të lehtë për të blerë këto shpesh. Për pjesë të mëdha të këtyre ushqimeve nuk janë të mira për shëndetin tonë. Në shtëpi dhe shkollë mjedisi i dobët mund të ndikojë të na. Për shembull, që prindërit nuk kanë kohë për të gatuar pa fëmijët mund të në vend që të marrë një sanduiç në mbrëmje se nuk është e mjaftueshme. Se ne nuk do të hani një mëngjes të mirë, bën që energjia nuk ka kaluar të gjitha në mëngjes deri Bamba se ushqimi është shërbyer.
Një pjatë me 8-10 pommesfritts, ka të njëjtën vlerë e energjisë si një e tërë perime mat të pasur. Cili pjatë saturates në mendoni ju? E pra, kjo padyshim e bën pjatë tuaj me perime, dhe ne jemi natyrisht më energjia e pjatë fundit.

Këtë e kam përshkruar, janë disa nga shkaqet e ndryshme që ndikojnë na zgjedhin për të blerë ushqim të shpejtë se si jemi duke menduar për të mbajtur me çdo gjë që ne jemi duke bërë.

Është trashje mirë apo energjia e keqe?

Trashje është një sëmundje që mund të trashëgohet predispozicion për të. Ushqim Bad cilat ne hamë mund të sigurojnë gjithashtu trashje. Nëse ju hani më shumë ushqim se sa ju djeg kështu që ne mund menjëherë të vënë në peshë dhe pastaj ajo mund të çojë në sëmundje të rrezikshme.
Trashje mund të matet duke përdorur diçka që quhet indeksi në masë BMI-trup, dhe ku ata llogarisin se një matje e raportit midis gjatësisë dhe peshës.
Fat është thelbësor për trupin, por jo në sasi të mëdha. Pjesa më e madhe yndyrë e vendosur nën lëkurën tuaj, por ajo është gjithashtu shumë shpesh jashtë më të madhe të stomakut. Dhjami i barkut është më e lehtë për të kthyer të energjisë kur trupi ka nevojë për atë. Por yndyrë nuk është vetëm e keqe, ajo është përdorur edhe për të shokuar dhe të ftohtë.
Obeziteti rrit rrezikun për shumë njerëz për të marrë sëmundje këtu janë disa shembuj:

• Tensioni i lartë i gjakut
• Diabeti Tipi 2
• crregullime lipide
• arteriosklerozës, i njohur gjithashtu si atherosclerosis
• Gurëve të tëmthit
• Formimi pllakë nga të mëlçisë
• Astma
• Problemet Gërhitës dhe Sleep Apnea - ndërprerja e frymëmarrjes gjatë gjumit
• lëndime të përsëritura stresit në joints
• Komplikimet gjatë shtatzënisë
• Kanceri i zorrës së trashë, veshkat, fshikëz e tëmthit, mëlçisë dhe pankreasit
• Steriliteti, domethënë pamundësia për të pasur fëmijë.

Vigjilent dhe i zgjuar i lodhur ose i topitur në shkollë, ne kemi energji për një ditë të tërë në të hamë ushqim?

Dallimi mund të varet nga ajo që ju jeni të hahet, një e treta e të ushqyerit tonë duhet të vijnë nga ushqimi që hani në shkollë. Nëse trupi ynë për të marrë energji ne kemi nevojë për të ngrënë sipas modelit pjatë të cilën shumica e njerëzve nuk e bëjnë dhe për këtë arsye trupin tonë më pak energji dhe ne jemi më pak në shkollë.
Meals've Shkolla mori një të keqe tharë, ajo do të jetë më pak e mirë në bazë të disa nxënësve.
Por sot shkolla shpesh shërbejnë sallata dhe mish peshku bukë dhe patate, dhe kjo është ushqim të mirë. Pra, pse të mos hani ushqimet e studentëve? Ka ndoshta shumë herë se ushqimi është i gatuar në mëngjes dhe më pas transportoheshin për shkollat. Kur ai arrin që kanë humbur freskinë e saj dhe shumë e vitaminave janë edhe shkatërruar. Shije është padyshim e mirë, por kjo nuk duket e mirë jashtë dhe kjo ju bën të mos marrin ushqim. Kush dëshiron ushqim të zbehtë dhe gri, sallatë jeshile me baltë ose sallam gatuar, peshk ose mish. Në shkollat ​​që kanë kuzhinat e tyre të përgatitjes së ushqimit e shkollës kanë marrë përmbledhje të mirë dhe më shumë studentë janë të hahet në këto shkolla. Në këto shkolla kanë parë një përmirësim në ndjekjen e shkollës dhe të performancës. Nxënësit në këto shkolla janë në këtë mënyrë më shumë rezervat e energjisë në pasdite, sepse ata kanë marrë një bambamat mirë. Ushqim shkolla alternative siguron energji dhe ne bëhemi më të mirë dhe më të lumtur. Kur të rritet si ju konsumojnë shumë energji dhe për këtë arsye ne kemi nevojë për një drekë shkolle të mirë për të trupit për të ndjehen mirë. Është gjithashtu e rëndësishme që të ketë paqe dhe të qetë si ju rri atje një kohë të gjatë dhe të hani ngadalë, atëherë trupi merr energji të mirë.

Një mendim që kam është, në qoftë se ne studentët mund të ishte atje kur ushqimi shkollës është përgatitur ose kur drekë është duke u përgatitur, ndoshta më shumë në shkollë mendojnë se ata mund të ndikojnë në përmbajtjen dhe pastaj edhe për të ndjehen se ata janë të përfshirë në, dhe më shumë njerëz do të me siguri të hanë dhe të gëzojnë ushqimin shërbyer sepse ata e kanë caktuar atë. Nëse shkolla do të hequr të gjitha ushqimet e përpunuara dhe në vend duke u fokusuar në përbërësit mirë me yndyrë të mirë dhe që siguron energji shumë të mirë. Ndryshimi peshk me bukë të peshkut të freskët, topat e mishit mund të zëvendësohet me asnjë mish i grirë mish apo pse jo në formën e lakër. Ajo do të jetë një ushqim më të mirë dhe të shëndetshme. Sigurisht që ka shumë shembuj të tjerë të ushqimeve që mund të zëvendësohet me një kosto të vogël.

Ushqime të energjisë-dendur janë ato që janë të larta në sheqer dhe yndyrë dhe i jep një ndjenjë të dobët natën mbushje. Sinjalet e trupit që ne jemi të plotë dhe kemi vënë në kohë dhe konsumon pak energji që kemi në ne, dhe ne do të jenë të lodhur shpejt përsëri.

Në Västra Gotaland, komuna ka investuar në diçka të quajtur akademi ushqimit shkollë, ishte duke punuar atje për të mësuar në lidhje me ushqimin më të mirë në shkollë. Ata duan që ne të kemi një qasje pozitive për dreka shkollore. Zgjedhja e ushqimeve që hani ndikon se si ne do të takohen ditën tonë shkollor.

Shërbyer frekuencave dhe madhësive pjesë e kurseve kryesore për åk4-6

Herë feedstock Sasia / 4 w Shërbyer Size (klasat 4-6)
Patate 8.5 175 gram
Makarona 5 70 gram, i papjekur
Rajs, bulgur, quinoa, couscous 3 60 ounces, i papjekur
Bukë, lloji i pita 0.5 80 gram
Mishit, pulave, pa kocka 4100 gram
Grirë 4 80 gram
Peshku, ligët ose yndyrë gram 4125
Bishtajore, të thata të paktën një 60 gram
1 veze 90 gram (1.5 pc)
Cheese / qumësht 2 50 gram
Max Suxhuk 3100 gram
Buding Zi / jetoj 1100 gram tim
Miell gruri (p.sh. pica, pierogi, zbritje), 60 gram (1 dl)

Supave dhe sanduiç ose ëmbëlsirë 2 në supë të paktën një pjesë të tretë të patate, oriz ose pasta
Arsyeja se enët e mishit janë shpesh rekomandohet që fëmijët kanë nevojë për më shumë hekur.

Problemi publik shëndetësor?

Rreziku më i madh i sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë në vendet e zhvilluara është

• Duhani
• Tensioni i lartë i gjakut
• Alkooli
• Serum kolesterolit (nivelet yndyrë të lartë të gjakut)
• Mbipesha
• Konsumi i ulët i frutave dhe perimeve
• Aktiviteti Shumë pak fizik dhe
• Droga
• Sjellja seksuale
• Mangësi hekuri

Çfarë bën (Organizata Botërore e Shëndetësisë) e OBSH?

Ata punojnë për të nxitur që njerëzit e dinë se energjia në ushqimin tonë na ndikon në mënyra të ndryshme dhe rritjen e aktivitetit fizik është e mirë. Ata e shohin se lidhjen për njohuri më të mirë në lidhje me zakonet tona të hahet, dhe sa shumë ne kemi nevojë për të lëvizur në mënyrë që të ndjehen mirë. Për të bërë të sigurtë që ne e kuptojmë veten në reklama që janë në lloje të caktuara të ushqimit të shpejtë, ajo do të sigurojë energji të mirë e cila nuk është e vërtetë, por më tepër një bombë yndyrë që na jep një grimë të energjisë të mirë që ne kemi nevojë për të pasur më shumë energji.

Si mund të mësojnë njerëzit të hanë ushqime me përmbajtje të duhur të energjisë?

Për të informuar njerëzit, për të mësuar njerëzit që punojnë në shkolla, duke përfshirë punonjësit komunalë, dhe ndoshta politikanët tonë për mënyrën se si e keqe na ndikon përmbajtja e energjisë ushqimit në një shkollë apo punë ditës. Politikanët ndoshta do të japin më shumë para për shkollat ​​për ne për të marrë ushqim të mirë me vlerë të lartë të energjisë. Ka lëvizje të shëndetit
Promovimi p.sh. Shëndeti ata janë në vende të ndryshme në Suedi, kujdesin shëndetësor, ose nutritionists të cilët kanë njohuri të gjerë të energjisë në ushqim, ka disa që ju mund të përdorni dhe për të marrë informacion nga. Për të pyesni këta njerëz për të dalë dhe të japin informacion mbi përpjekjet e ndryshme që shkolla mund të bëni.
Që ne mund të kemi lënë ekonominë shtëpiake në shkolla, dhe atë që mëson në lidhje me ushqim të mirë me energji të mirë. Dërgo një i ekonomisë në shtëpi të mëdha në shkollë, për atë që ne hamë më i ulët edhe në qoftë se ne jemi për të përmbushur ditën tonë shkollor, dhe pse nuk duhet shkolla mësojnë këtë.

Ndoshta kjo është kështu që ne duhet të bëni për të marrë një ndryshim, të mësuar njerëzit rreth ushqimit të mirë me energji të mirë na bën të ndjehen më mirë.

Energji pozitive, ne të merrni gjërat që ne mendojmë se janë qesharake është se energjia që ne do të vrapojnë në. Energjisë që trupi krijon shkon shpejt në tru dhe në muskujt tanë. Si të mësojnë zakone të mira ushqimore duhet të jetë një pjesë e rëndësishme e kësaj pune.

Burim personale

Intervistë me CIA Oak (Ekonomia shtëpiake Mësues në shkollë Styrsöbolaget)

Çfarë bëni ju rekomandojmë për ushqim për njerëzit që duan të ngrënë të shëndetshme?

- Për të ngrënë grup ushqim është i mirë, dhe për të mbajtur gjithmonë në mendje për të zgjedhur një gjë nga çdo pykë, atëherë ne të merrni veten në ushqimin e duhur për të marrë energji të mirë.

Mëso se si ju gjithmonë të vënë ushqim kalori për studentët?

- Jo, ajo është e ndryshme, për shembull, në qoftë se ne jemi për të bërë desserts ose pancakes nuk mund të llogaritet si një ushqim të shëndetshëm, por në mësimet e mia unë të përpiqet për të mësuar ushqim të mirë dhe të shëndetshme me përmbajtje të lartë të energjisë.

Çfarë do të bëni për ushqim në Bamba nëse keni punuar atje?

- Unë nuk e kishte bërë intermediates asgjë, por në vend të kësaj unë kam gatuar Stews dhe supave që janë më të mirë për studentët për të ngrënë.

Çfarë mendoni për ushqim në Bamba?

- Është në rregull, por unë dëshiroj që ai do të jetë ushqimi më të mirë dhe jo aq shumë ushqime të përpunuara.

A ju hani ushqime të shëndetshme në shtëpi?

- Po, unë bëj atë gjatë ditëve të javës, në fundjavë, unë mund të merrni diçka më të mirë. (Mirë ushqim nuk duhet të jetë gjithmonë ushqimi i keq "vetë-reflektim")

Përmbledhje e punëve

Të jesh në gjendje për të parë lidhjen midis energjive të ndryshme në ushqim, mund të mësojnë për të ngrënë të drejtë dhe të kursejnë energji ne të merrni nga ushqimi.

Unë kam shkruar në lidhje me se sa e rrezikshme është për të ngrënë llojet e gabuar e ushqimit që ajo i jep një energji të vogël. Që të bëheni të trashë dhe nuk mund të shqetësuar me ndonjë gjë në qoftë se ju vetëm të jetojnë në ushqim të shpejtë. A ju hani një hamburger, kjo është shumë e shumë energji në të, dhe ju do të rifreskohen për momentin, por atëherë ju bëhet i lodhur shpejt përsëri dhe kanë më pak energji, dhe për të pastaj të marrë një karamele rritet vetëm në carbs të shpejtë dhe të njëjtën lodhje vjen shpejt përsëri. Kjo është një nga arsyet pse duhet të zgjedhin materiale të mira të para për ushqim ne gatuaj.

Pas leximit shumë për ushqim, dhe energji në ushqim, unë e kuptoj se ne duhet të mësojmë se këtë mënyrë të vogël ne hani. Sot ka ushqim aq shumë hedhurinë që hamë dhe që ne mendojmë se është e mirë. Për të filluar tashmë kur fëmijët janë të vogla për të mësuar se çfarë është një rostiçeri e mirë, atëherë parashkollor të marrë përsipër dhe të japin fëmijëve ushqim të mirë dhe ushqime të shëndetshme. Ndoshta për të shtuar më shumë gjimnastikë në shkollë të ketë një aktivitet çdo ditë. Për të ruajtur shkencën e brendshëm dhe ku për të mësuar se çfarë është dietë e mirë është e nevojshme, unë vetë kam bërë të interesuar dhe të mendojnë më shpesh se sa në atë që ha në një ditë. Faqja Ec në shkollë ka kontribuar në interesin tim në ushqim të shëndetshëm.

Pse ne nuk shohim ndonjë reklamat për ushqim të mirë, por zakonisht ajo është ushqim që mund të shpejt të përgatitur dhe janë të larta në yndyrë dhe të varfër. A do të jetë kënaqësi për të parë se si ata shpallen se do të blejnë më shumë karrota apo më shumë lakër pyesin nëse ka dikush që dëshiron të investojë në këtë lloj të reklamave? Ne duhet të protestojnë duke mos blerë ushqim të shpejtë, pa kërkuar këto restorante të ushqimit të shpejtë të marrë përgjegjësi për të gjithë ata që ha ushqimin e tyre dhe të bëhet mbipeshë dhe të sëmurë. Për fat të keq unë nuk kam asnjë sugjerime të mira se si të shkojë në lidhje me të.

Ishte e vështirë të dini se sa të shkruaj kjo është një zonë të madhe dhe është e mundur për të shkruar shumë për të dy sëmundjeve dhe stërvitje, unë kam një ndjenjë se ndoshta kam zgjedhur një temë shumë e gjerë dhe që nuk mund të ketë të mbërthyer në të I pari mendohet të shkruar rreth. Unë jam ende i kënaqur me rezultatin fund. Unë do të vazhdojë për të menduar për atë që unë e ha dhe pastaj unë do të mësojnë më shumë për këtë temë kam zgjedhur.

Pyetje të zakonshme

Cili është lloji i energjisë që ju keni punuar me të?

Unë kam qenë duke punuar me energji në ushqim. Cilat janë llojet e ndryshme të energjisë së llojeve të ndryshme të ushqimit. Një zgjedhje që ju vetë duhet të bëni në lidhje me llojin e ushqimit që ju dëshironi për të ngrënë. Fast ose në qoftë se ju doni të shpenzojnë pak kohë fiksimin e një ushqim të mirë, atëherë ju duhet të keni më shumë kohë, dhe kohë, ne kemi të pakta ditët e sotme. Prioritizimi është e rëndësishme.

Çfarë ju jep energji?

Unë të marrë energji kur kam ngrënë ushqim, që edhe kur unë tren. Unë ha ushqim të shpejtë, unë të marrë energjinë e momentit dhe se nuk është e mirë. Por në qoftë se unë të ngrënë ushqim të thjeshtë, kam marrë të plotë më të gjatë dhe të keni energji për të ushtruar më shumë. Kur unë jam i lumtur, ose kur unë jam jashtë në diell kështu ajo gjithashtu siguron energji ne e quajmë atë energji pozitive ajo nuk ka të bëjë me atë që kam vënë në gojën tuaj. Karamele, akullore, pasta dhe ëmbëlsira të sigurojë nxitje të shpejtë të energjisë, ajo gjithashtu mund të bëjë një të lumtur, por po ndodhte pas kemi marrë një goditje të tillë të shpejtë trupi protestuar dhe kërkuar shkelma më të shpejta dhe se nuk është e mirë.
Product Description

Unë kam zgjedhur për të gatuaj supë gulash që produkti, sepse unë mendoj se është një ushqim i shëndetshëm që të gjithë duhet të hani. Unë mendoj se kjo është argëtim për të gatuar dhe për të bërë enët e ndryshme, të provuar gjëra të reja është gjithmonë kënaqësi.

Për të bërë këtë produkt kërkon vetëm një udhëtim pazar në një dyqan e pajisur mirë ushqimore. Unë shkoj në Forumin Bashkëpunim në Sisjön. Lista ime pazar është për 6 servings:

• Patate
• Qepë
• flokëkuq
• Piper i kuq
• Hudhër
• Gjalpë
• viçi pa kocka Suedisht
• Paste domate
• supë Mish
• Qumësht
• Salt
• Piper
• rigon
• Piper i kuq
• Majdanoz

Kur kam marrë për të pemëve dhe perimeve banak unë veten për një moment nëse unë duhet të zgjidhni perime të lirë nga jashtë shtetit apo ato më të shtrenjta janë rritur në nivel lokal dhe kërkesat e etiketuar. Zgjedhja ime ishte më e shtrenjtë, sepse ata ishin ushtar i ri. Në sportelin e mishit të zgjedh mish suedeze. Në arkë turp duke folur në lidhje me çmimin e mallrave të blera të mi do të jetë 109: 50th Disa nga përbërësit që kam në shtëpi kështu që unë nuk kam pasur për të blerë ndonjë gjë. Ajo që unë dua të tregoj produktet e mia është se është e mundur për të gatuar ushqim të mirë me çmim më të lirë, dhe me përmbajtje të madhe të energjisë.

Produkt ime quhet supë gulash, kështu që këtu gatuar këtë gjellë.
Pjesë 6
Ora Gatim përafërsisht 1 orë

Unë të fillojë me lëkurë patate, karrota dhe prej qepëve, fetë patate pres qepë dhe prerë speca në shirita.
I prerë mishin në kube të vogla.
Unë sputters qepë në gjalpë dhe pastaj unë të shtoni në hudhër dhe të mishit deri thekur në të gjithë dhe pastaj pas skuqura për rreth 15 min.
Unë llokoçis në pure domate shton fundit nga patate dhe speca pastaj kam vënë kubike aksioneve dhe qumësht.
Herën e fundit kam shijojnë atë me kripë, piper, rigon dhe piper i kuq.
Patate dhe karrota nuk duhet të vlim për një kohë të gjatë do të humbasin të gjitha ushqyesve.

Të ndjejnë se si kam bërë produktet e mia, kam fotografuar kur kam përgatitur ushqimin. Unë bëra një poster dhe ngjit ku i gjithë procesi gatim. Fotografisë dhe prezantimi i ushqimit lejon një për të parë produktet e mia, edhe pse unë nuk e kanë lënë ushqimin mbaruar.

Unë kam marrë produktin gatuar në shkollë për provë dhe sytë. Është argëtim për të gatuaj dhe unë mendova se ishte një kënaqësi të vendosur për të treguar punën time mbi energjinë në ushqim për të.

Çdo kosto që shërbejnë 18: 30 / per shërbejnë përafërsisht SEK (duke përfshirë produktet e kam në shtëpi). Kjo krahasohet me një të veçantë gjysmë, e cila kushton 56 kurora nga Lasse në Heden. Mund të konstatohet se është më mirë për të shpenzuar një orë e gatimit se për të ndaluar dhe për të blerë ushqim të shpejtë që nuk ofrojnë energji për kohë të gjatë.

Unë dua që të angazhohen të tjerët për produktin tim, dhe unë dua të tregoj më shumë ushqime që janë të shëndetshme mund të mos të duket jashtë në mënyrë të mirë mund shije shumë të mirë gjithsesi. Shpresoj që më shumë njerëz do të bëhen të interesuar në gatim dhe mos u mërzit për të blerë ushqim të shpejtë. Shëndeti ynë do të jetë shumë më mirë dhe do të keni më shumë energji për të pasur më shumë energji gjatë ditës.

based on 23 ratings Ushqim, 2.9 nga 5 në bazë të 23 ratings
Vlerësoni Food


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me ushqim ose në asnjë mënyrë në lidhje me ushqimin.
  • Asnjë mesazh i lidhur

Koment mbi Ushqimin

« | »