. Tani

Punën e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko për projektet shkollore

Meksikë

Emri zyrtar i Meksikës është Estados Unidos Mexicanos. Meksika gjallë ishte atdheu i shquar Aztec dhe Mayan. Këto mbretërive të lashta u shkatërruan nga spanjollet që e pushtuan vendin në 1500 - shekullit dhe vendosi atë deri në pavarësinë e saj në vitin 1821. Pasardhësit e indigjene njerëzit janë ende në Meksikë spanjisht dhe prejardhja indian. Rreth gjysma e të gjithë Mexicans janë nën 19 vjeç dhe popullsia po rritet me shpejtësi, e cila do të çojë në mbipopullimit ne qytete. Meksika ka kufizuar tokë të punueshme dhe nuk mund të prodhojnë ushqim të mjaftueshëm për rritjen e popullsisë.

Meksika është një lidhje në mes të Veriut dhe Amerika e Jugut. Meksika ka një sistem demokratik multi-partiake. Meksika është një vend i kontrasteve. Nuk janë expanses madhe e veriut, borë mbuluar malet dhe fushat larta ndaj pyjeve tropikale shi në jug. Sonora Desert shtrihet përtej kufirit në Shtetet e Bashkuara. Kjo shkretëtirë është saguaron gjigand (pelarkaktusen) dhe kafshët helmuese si rattlesnakes dhe akrepa.

POPULLSIA: Meksika ka 95 milionë banorë.
VALUTA: Monedha quhet pezo.
LEXONI ME HOT KUNIG: 89% e popullsisë mund të lexojnë dhe shkruajnë fjalët 84,550000 persona.
LENGTH JETA: gjatësia mesatare e jetës është 70.
POPULLSIA PER Doktor: Është 1.850 persona st për mjek në Meksikë.
Gjuha: spanjishte.
KAPITALI: Mexico City.
Banorët në Mexico City: 20 Milion
Religon: Krishtërimi 95% në 5% të dytë.
SIPËRFAQE: 1.958.201 kilometra katrorë.

Ushqim

Mexicans meksikan mish hani një shumëllojshmëri të pjatave të ushqimit të forta spiced me rödpepparfrukt (öchiliö). Ata hanë produktet më të deleninhemskodlade si avocados, fasule, domate dhe misri. Pancakes quajtur ötortillasö gatuar miell misri dhe të mbushur me mish apo perime dhe djathë.

Festivals

Festivalet Patron shenjtorëve 'ose öfiestasö janë të zakonshme në zonat rurale të Meksikës. Çdo fshat ka vet e saj të shenjt mbrojtës, dhe nderon shenjtori Dita e njeriut me një festë festive. Ka 115 të shenjtëve të ndryshëm ditë në Meksikë. Për shembull, një fshat afër öfiestaö Oaxaca-së me rrugë procesion. Edhe pse shumica e banorëve të Meksikës janë katolikë është urbefålkningens besimet fetare gjithashtu festivale të rëndësishme dhe shumë janë një përzierje e traditave të krishtera dhe Native amerikane.

QYTETET BIG

Mexico City

Me një popullsi prej rreth 20 milion, Mexico City është një nga qytetet më të mëdha të botës. Madhësia dhe pozita sjell shumë probleme. Qyteti është në një shpat dhe i rrethuar nga male kështu emetimet nga makinat dhe fabrikat mbeten dhe ndotin ajrin. Ndonjëherë fëmijët nuk shkojnë në shkollë deri pas orë e pikut të shmangur shter keq makinave. Mexico City është i mbushur me njerëz shumë dhe është në një zonë jordbävninngar prirur. Tërmeti i fundit i madh toka shkatërruar qendrën e tërë të qytetit në vitin 1985.

PRODHIM

Zanateve tradicionale

Weaving dhe qëndisje është popujt e vjetër meksikan native e zanateve tradicionale. Images i perëndive, zogj dhe lule janë përdorur shpesh në planet e tyre. Si etërit e tyre kryeson gratë në qytetet me rroba shumëngjyrëshe sekorerade të shesin në tregje.

öMADE në Meksikë

Në një zonë përgjatë kufirit të Meksikës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është rreth 2,000 fabrikat, të quajtura ömaquiladorasö. Shtëpi dhe shumë e plotësuara të makina, kompjutera, këpucë dhe produkte të tjera për eksport. Shumica e fabrikave në pronësi të kompanive të huaja, të cilët vijnë në Meksikë për shkak të fuqisë së lirë punëtore. öMaquiladorasö është një burim i rëndësishëm i të ardhurave për Meksikës, duke ndihmuar për të reduktuar vendin për varësinë e tepërt në vaj.

OIL NGA GOLF

Depozita të mëdha të naftës janë zbuluar përgjatë bregdetit të Gjirit të Meksikës në vitin 1976, dhe sot Meksika është oljeproducennt 5 i madh në botë. Bay ka rreth 3.000 rigs naftës që nxjerrjen e naftës nga fund të detit. Meksika është gjithashtu e pasur me minerale të tjera, të tilla si zink, hekur dhe bakër. Vendi është edhe prodhuesi më i madh në botë i argjendi.

KLIMATIKE

Klima në brigjet e Amerikës së Veriut janë të prekur nga oqeanet përreth kontinentit. Në lindje është Rryma e Gjirit, një rrymë e ngrohtë oqean që fillon në Gjirin e Meksikës dhe mbart ujë të ngrohtë larg. Kjo do të thotë se dimrat përgjatë bregdetit lindor të Amerikës së Veriut është i butë. Ndërsa në bregun perëndimor, dimrat janë vetëm në sajë të butë për të Paqësorit. Edhe në pjesën veriore të Alaskës është jugore bregdetare pa akull zonë për shkak të oqeanit të ngrohtë aktuale. Gjirin e Meksikës dhe Detin e Karaibeve është në të vërtetë dy öarmarö e cila është pjesë e Atlantikut. Në ishujt dhe përgjatë brigjeve në zonë, moti është zakonisht të këndshme. Gjatë muajve të ngrohtë do të jetë ajrit tropikale është e paqëndrueshme dhe stuhitë e dhunshme shpërthen. Periudha ndërmjet korrikut dhe tetorit prandaj janë quajtur zakonisht muajt e stuhi.

based on 13 ratings Meksikë, 2.2 nga 5 në bazë të 13 ratings
Vlerësoni Meksikë


Schoolwork Related
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me të Meksikës apo në ndonjë mënyrë lidhur me Meksikën.

Meksikë koment

« | »