.com

Shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Napoleon Bonaparte

Subjekti: Biografitë

Hyrje:

Ne jemi në Francë më 15 gusht 1769. Pakënaqësitë vlon në mesin e njerëzve, dhe të rritet më të mëdha nga dita në ditë. Lëvizja Corsican rezistenca ishte i zemëruar sepse, kundër vullnetit të tij, ishte për t'u bashkuar me forcat franceze, por gjithnjë e më shumë i dha dorë nga ëndrrat e tyre dhe planet për t'u bashkuar me të fortë.

Në mes të stuhisë së vullneteve kontradiktore, ne gjeni një oazë të qetë. Një kështjellë hijerëndë rezidencë ngrihet në mes të një diell të fermave dhe pyjet. Në një nga dhomat e ftohtë kështjellës fle një të porsalindur, djali i vogël, ende për fat të mirë në dijeni të padrejtësisë së botës dhe të revolucionit të ardhshëm dhe pas terrorit, i cili iu afrua si një valë surging kundër mure të larta kështjellës. Një djalë në jetën e tij më vonë do të bëhet i njohur gjerësisht si Perandorit Napoleon Bonaparte.

I njëjti djalë, gati 40 vjet më vonë, ngre shpatën e tij me një dritë e dobët në sytë e tij dhe drejton trupat e tij franceze kundër armiqve të fuqishme dhe të shkoni përsëri dhe përsëri duke fituar nga betejat e përgjakshme.

Çfarë ishte ajo që ishte e nevojshme për të marrë fëmija i pafajshëm gjumi të rritet deri në një gjeniu pamëshirshme, ushtarake? Si e bota e jashtme që një fisnik nga Korsikë çon ushtrinë më të fuqishme të Evropës kundër të gjitha vendeve që qëndrojnë në rrugën e tij, duke i lënë ata të përmbyt në gjak? Ndoshta ata veten, dhe beveled qoftë se ata do të bëhen viktimë tjetër e Napoleonit, apo ndoshta ata u gëzuan duke parë armiqtë e tyre më të keq të bien.

Metoda dhe burimet:

Kam kaluar kohë për të mësuar temën dhe për të gjetur informacion të besueshëm. I vuri në dukje burimet kam përdorur, dhe në krahasim me burimet e tjera. Kam gjetur pothuajse të gjitha burimet në internet, ajo ishte ku unë mund të merrni datat dhe ngjarjet, por informacioni nëse ai i pëlqente apo atë që ai ishte ashtu si një njeri e mori nga burimet gojore.

Pasi kam marrë informacion të besueshëm dhe të mësuar vetëm të mjaftueshme në lidhje me këtë temë, unë filloi të shkruajë poshtë historinë e Napoleonit në mënyrë kronologjike, që nga lindja e tij për fëmijërinë e tij, ajo u shfaq, megjithatë, deri disa probleme të vogla. Një dilemë ishte kur ju nuk mund të gjeni numrat dhe datën që nuk ishin në përputhje me njëra-tjetrën. Burimet thanë se të ndryshëm në të njëjtën temë, por ky është një problem që është e lehtë për ta anashkaluar.

Faktet Tekst:

Fëmijëria: Më 15 gusht, në 1769 u lind në djalë i vogël fisnikërisë Nabullione Buonaparte në Korsikë, e cila vitin e kaluar u pushtua dhe u bë frëngjisht. Ai mund të rritet deri në një kështjellë të sigurt aristokratike ku varfëria, uria, dhe pa strehë ishin vetëm një botë e largët. Ai mund të bjerë në gjumë me një ndjenjë qetësuese, një ndjenjë se çdo fëmijë ka të drejtë të ndihen, por shumë pak e kishte ndjerë në fund të Vitet 1700 franceze.

Në moshën pesë ishin Nabullione në stol shkollës. Ai ka studiuar e vështirë dhe ka punuar rrugën e tij deri në shkollat ​​finer, por kishte me të vërtetë e vështirë, sepse ai ishte nga charades Korsika. Ai është konsideruar të jetë barbare dhe shtazarake, por ai arriti kohë të vështira dhe më vonë mori mundësi për të studiuar në Kolegjin e Luftës në Paris. Pas shkollës ai u bë një regjiment artilerie toger i dytë ku karriera e tij mori hov.

Career: në vitin 1796 ai u emërua komandant suprem, ajo u bë një pikë referimi dhe pas Napoleoni filloi pushtimet e tij. Ai luftoi tetëmbëdhjetë llojet dhe doli fitimtar nga të gjithë ata, duke anuluar bëri kërcënimin nga Austria. Napoleoni nuk ishte njeriu i cili ishte i kënaqur me atë që ai kishte, ai gjithmonë donte më shumë, dhe këtë herë ai ishte Egjipti ai donte. Nëse ai pushtoi Egjiptin, ai do të ketë rrugë të tregtisë së lirë në Indi dhe Kinë dhe kjo do të përfitojnë Francën si një e tërë. Falë shirita Napoleonit, ata arritën të anashkaluar ushtritë e Britanisë dhe të pushtuar Egjiptin. Pas pushtimit të Egjiptit Napoleoni arriti të jetë Konsull dhe më vonë konsulli i parë, i cili ishte një pozicion shumë të respektuar, por ai donte më shumë se kaq.

Perandori: Më 2 dhjetor, 1804 në Katedralen Notre Dame në Paris, Napoleoni u kurorëzua Perandor i Francës. Francezët dashur Napoleonoch kjo ishte një epokë e artë që pasoi në Francë. Armiku më i madh Napoleonit ishte Britania e Madhe dhe nëse ai duhet të përballet me ata në betejë të hapur, rreziku i humbjes mund të jetë shumë i madh kur ai krijoi bllokadën kontinentale. Bllokada kontinentale ishte se të gjitha fuqitë evropiane të Francës ndaluar tregtinë me britanikët. Kjo do të thotë se Britania uritur dhe kjo do të jetë e lehtë për ushtritë e Napoleonit për të mposhtur ata, por nuk ishte një shumë që nuk ishte duke punuar. Kjo ishte kryesisht për mallrat e kontrabanduara në një rrjedhje të qëndrueshme në Britani të Madhe.

Si Perandori i Francës Napoleon nevojshme një trashëgimtar dhe në bazë ai kishte lënë martesën e tij pa fëmijë në Josephine de Beauharnais dhe u martua me një vit më vonë e austriak Princesha Marie Louise e Austrisë. Në 1811 djali që ka lindur e Napoleonit, Napoleon II i Francës.

Rënie dhe rënia e 1812 vendosi Napoleoni vetë për të hequr qafe të kërcënimit nga Rusia. Ai organizoi një fushatë që filloi udhëtimin e saj në Rusi në të njëjtin vit, por Rusia u përgatitur për një sulm dhe të vendosur për të bërë përdorimin e taktikave të tyre më të çuditshëm. Ata i bënë thirrje taktikën e taktikave tokës së djegur e cila ishte një emër shumë i përshtatshëm. Kur Armée grande Napoleonit mësynë në vendin ruse ishte ushtria ruse i përgatitur dhe ata filluan të tërhiqen dhe i dogjën të gjitha shtëpitë kanë kaluar, të cilat rezultuan në ushtrinë e Napoleonit, as erdhi në armikun ose disa dispozita, por ata vazhduan kokëfortësi, duke shpresuar për të kapur në Moskë para qyteti u dogj. Më 14 shtator ata arritën një Moska ishte në flakë. Ushtria e Napoleonit kishte humbur shansin e tij të fundit për të furnizimeve dhe dimri po afrohej. Napoleoni e kuptuan se ata nuk do të mbijetojë një dimër në Rusi, kështu që ai shpejt u kthye në ushtri, por tepër vonë. Gjysmë milioni ushtarë e la Armée grande vdiq se dimrit, në Rusi, ftohje, mungesa e ushqimit dhe sulmet rrufe nga ushtria ruse. Vetëm 22 000 ushtarë e 580 000 arritën të kthehen gjallë. Humbja tjetër erdhi kur Napoleoni humbi rreth 80 000 ushtarë gjatë Beteja e Leipzig në Gjermani.

Napoleoni abdikoi vitin e ardhshëm dhe u internua në ishullin e Elbës, ku ai u bë guvernatori, nuk kishte asgjë që ai i pëlqente dhe vendosi menjëherë pas kësaj për të marrë mbrapa pushtet. Ai mbajti një natë me anije në kontinent, ku ai marshuan në Paris me 1000 ushtarë në rrugën bashkuan disa të cilët nuk ishin të kënaqur me udhëheqësit dhe donte Napoleoni përsëri. Napoleoni shpejt mori pushtetin përsëri, por problemet kishin skockats. Jashtë Francës ishin ushtritë e përbashkëta nga Britania e Madhe, Prusia, Holanda, Hanover, Nassau dhe Brunswick, të gjithë nën udhëheqjen e Dukës së Uellingtonit. Napoleoni shpejt krijoi një ushtri prej 72 000 vetash dhe shkoi në Waterloo për të përmbushur armikun, e cila së bashku kishte një forcë prej 118,000 ushtarë. Kjo ishte një humbje e madhe dhe Franca ka humbur 47.000 ushtarë dhe kjo ishte edhe fundi i mbretërimit Napoleonit, kur ai u internua përsëri, këtë herë në St. Helena. St. Helena është një udhëtim det 10-javë jashtë Bregun Perëndimor të Afrikës. Ai jetoi në Longwood rezidencë në 6 vitet e gjata. Më 5 maj 1821 ai u gjet i vdekur, tani provuar se ajo ishte magcancern që përfundimisht e vrau.

Bisedoni: Personi Napoleoni ishte një njeri shumë karizmatik, ai kishte një karizëm dhe vetëpërmbajtje që mori njerëzit të besojnë dhe besoni atij. Ai kishte qenë i bekuar me një intelekt të madh dhe ai ishte i talentuar të jashtëzakonshme në artin e luftës. Ai ka lindur si udhëheqës dhe njerëzit e panë atë në atë. Ai edhe një herë mund të tregojnë talentin e tij dhe për këtë arsye është shumë i besuar nga popullsia e Francës, i cili bëri të lehtë për të që të vijë në pushtet, por me çdo bekim vjen një mallkim. Çfarë bëri Napoleonin në rast se lakmia e tij të energjisë. Ai gjithmonë të kërkuar për më shumë se atë që ai kishte dhe kjo ishte një veprim i rrezikshëm. Ai ishte perandori i një fuqie të madhe, por të kërkuar për të kontrolluar më shumë se kaq, më të lartë ai u ngjit, krahut më shumë, ajo u bë, dhe më në fund ai ra, dhe pastaj ai ra vështirë.

Ai ishte një djalë fisnik nga Korsikë, e cila ishte një qeveri nyerövrad të Francës, e cila çoi në se ai ishte keqtrajtuar nga njerëzit rreth tij, kur ai ishte i ri. Ndoshta ajo i dha atij një etje për të provuar se ai ishte më shumë se kaq, ndoshta ai donte të provojë se ai ishte më i mirë se më. Në qoftë se kjo ishte ajo që i dha guximin për të arritur deri në mbi pushtet, ajo ishte shijen e jetës së fuqishme që i dha atij një shije të duan më shumë.

Për të gjitha vendet e Evropës, ajo ishte si duke parë një tigër rriten. Për ta, nuk u shfaq një burrë i cili menjëherë mori pushtetin në Francë dhe shtypën shtetet e tjera. Për ta tigër grabitur nga zinxhirët e tyre dhe ata nuk mund të përmbajë atë. Ajo ishte vetëm duke pritur për antigjenin mund të arrijë ato, në mënyrë që ata vetëm mund të bëjë më të mirën. Shumë vende shkoi nën por Napoleoni ishte i uritur për shumë dhe për këtë arsye ishte e destinuar për të humbur.

Edhe pas vdekjes së Napoleonit shënoi një shenjë të thellë në jetën tonë, gjurmë Napoleoni gjatë ulem-jetës gdhendur në. Trashëgimia që jeton në sot dëshmon se Napoleoni ishte edhe një njeri i mençur dhe i mirë. Ai hapi të gjitha shkollat ​​që ishin mbyllur gjatë revolucionit dhe le të të varfërve të shkojnë në shkollë. Ai i dha të gjithëve një shans për të treguar aftësitë e tyre dhe të zhvillojnë. Ai Atte së bashku një libër të ligjit që ka qenë kopjuar nga shumë vende, sidomos vendet perëndimore. Rruga sistem numër ishte planifikuar nga Napoleoni, edhe pse sistemin metrik. Napoleoni gjithashtu paraqiti interes dhe se ajo do të marrë tatimin mbi mallra të veçanta.

Përmbledhje:

Kjo është një përmbledhje e jetës së Napoleonit nga lindja e tij, se si ai rritet, kur ai merr pushtetin dhe më pas ta humbasë, dhe në qoftë se vdekja e tij izoluar në gjilpërë. Helena, se si ai na ka prekur pas vdekjes së tij. Unë flas për mënyrën se si arriti të ardhur në pushtet dhe se si ai trajtohet pushtetin që ai kishte, çfarë ishte gabim i tij, dhe pse ai vdiq një vdekje të tillë i neveritshëm, izoluar nga pushteti dhe popullit.

based on 20 ratings Napoleon Bonaparte 3.0 nga 5 bazë të 20 ratings
Shkalla e Napoleon Bonaparte


Projektet e ngjashme shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Napoleon Bonaparti, ose në ndonjë mënyrë në lidhje me Napoleon Bonaparte.

Një përgjigje të "Napoleon Bonaparte"

  1. Hugo më 5 shtator, 2011 në 11:52 pm #

    Disa gabim. Një lloj i hapur me Anglinë do të jetë e mirë për Napoleonin, por për shkak se Perandori i humbur në Trafalgar nuk mund ai të pushtonte Anglinë. Ushtria britanike ishte shumë i vogël, pothuajse aq i vogël sa të ardhmen e ushtrisë suedeze. Pjesa më e madhe e ushtrisë britanike nuk ishte britanik fare; Në Spanjë / Portugali, 50% e ushtrisë britanike portugez dhe 10% spanjolle. E njëjta gjë vlen për Waterloo kur shumica e atyre që luftuan për Anglinë ishte hollänskt, gjermanisht ose nga Belgjika. Dhe pastaj ajo ishte familja e Napoleonit nuk është vetëm të pasurit dhe as e kundërta, sidomos kur babai vdiq. Teksti ka shumë gabime, por kjo është në rregull.

Koment Napoleon Bonaparte

|