. Tani

Punën e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko për projektet shkollore

Neil Armstrong

Subject: Anglisht , Histori

A keni menduar ndonjëherë për të qenë njeriu i parë në hënë? Unë kam dhe një milion fëmijë në të gjithë vitin 1930 ishte have.The botëror
Një djalë që ishte gjashtë vjeç ëndërruar për të qenë një astronaut, dhe ndoshta njeriu i parë në Hënë. Emri i tij ishte Neil Armstrong. Si një fëmijë ishte Neil Armstrong vërtetë shtangur mbi aeroplanët, planetet dhe hapësirë. Pothuajse të gjithë shokët e tij i pëlqente futboll, hokej mbi akull, gjimnastikor ose ndonjë sportet e tjera, por jo Neil Armstrong. Ai urrente sportet.

Në një intervistë që ai i trishtuar "që unë mendoj se çdo njeri ka marrë një certainement zemra-shpeshta. Unë nuk do të humbim ato në trajnim. "

Nuk udhëtoi tij për avionët mori kohë shumë shumë të kohës së tij të lirë. Një herë ai ndërtoi një tunel të vogël të erës në bodrumin e shtëpisë së tij, ku ai interpretoi në eksperimente avionëve model ai ndërtoi. Nuk udhëtoi tij për aeroplanët ishte serioze.

Neil Armstrong filloi të merrte mësime fluturues në moshën pesëmbëdhjetë. Ai filloi mbiçmuara për të punuar në një aeroport. Në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç ai kishte njohuri të mjaftueshme në lidhje me aeroplanë dhe funksioni i tyre: që ai ishte gati për të marrë licencën pilot. Ai nuk kishte marrë licencën e tij automobilave ende. Kështu që ai mund të fluturojnë para se ai mund të përzënë. Që unë mendoj se është e mahnitshme.

Ëndrra ishte ende në mendjen e tij, ai ende donte të jetë një astronaut. Pasi ai u diplomua nga shkolla e mesme në vitin 1947 fajësojnë ai filloi të punojë në një shkallë inxhinieri aeronautike. Në moshën 20 ai u thirr në detyrë aktive me të marinës. Një vit më vonë ai ishte vonë për të luftës në Kore dhe kryer misionin (78 seventifour) shpëtojnë.

Neil Armstrong ishte piloti më i ri në Florida. Ai u bashkua me NACA si një pilot kërkimor në Laboratorin Lewis në Cleveland. Por shpejt ai u transferua në Stacionin Fluturimi NACA Lartë në Edwards në Kaliforni. Neil Armstrong bëri shtatë shtatë fluturime si një pilot test. Ai ishte në gjendje për të arritur një lartësi prej 63.198 (sixtithree mijë ninetieight onehundred) metër!

Apollo 11
Kjo nuk është vetëm një anijen. Është anijen që mori Neil Armstrong dhe astronautët e tjerë në Hënë. Në 1969, Neil Armstrong u bë komandant i Apollo 11.
Kjo ishte një e shtunë e qartë me diell në korrik, misioni i parë drejtuar ulje hënor filloi. Në bord mbi Apollo 11 ishin Mikaeli, Edwid, Aldrin dhe Neil Armstrong.
Më 20 korrik Armstrong dhe Aldrin zbritën në sipërfaqen e Hënës.

Ky është hapi i parë Neil Armstrong në sipërfaqen e Hënës. Në këtë moment ai foli fjalët e paharrueshme: "Kjo është një hap i vogël për një njeri, një kërcim gjigand për njerëzimin"
Shtetet e Bashkuara dhe Neil Armstrong ishte i pari për të prekur sipërfaqen e Hënës.

Neil Armstrong flamuri amerikan në sipërfaqen e Hënës. Flamuri është provuar botës se Amerika ishte i pari për të prekur hënën. Neil ishte vetëm vetëm në sipërfaqen e Hënës për disa minuta. Shokët e tij punëtor Aldrin gëzuar atë pas 5 minutash.
Pas një vizite të shkurtër në 2, 5 orë, astronautët u kthyen në anijen orbital. Çdo person në bord mbijetuan dhe u kthye në Tokë. Ata u kthyen poshtë në tokë në mënyrë të sigurtë më 24 korrik në vitin 1969.

Neil Armstrong mori Medaljen Presidenciale të Lirisë së shpejti ai u kthye në shtëpi. Kjo ishte çmimi i lartë i ofruar për një amerikan. Kjo ishte për realizimin e tij të paharrueshme. Djali ka pas ai u dha Medaljen e Shërbimit NASA dhe jo më pak se shtatëmbëdhjetë medalje nga vendet e tjera.

Armstrong ishte aktiv në Zëvendës Administrator Asociimit Deri 1971 Nga 1971-1979 Neil Armstrong ishte një profesor i Inxhinierisë Hapësirë ​​ajrore në Universitetin e Cincinnati.

Neil Armstrong jeton tani me gruan e tij dhe dy fëmijët në heshtje në fermën e tij në Liban. Neil Armstrong është tani 66 vjeç. Ne kurrë nuk do të harrojmë fjalën ai trishtuar "Kjo është një hap i vogël për një njeri, një kërcim gjigand për njerëzimin"

based on 6 ratings Neil Armstrong, 3.3 nga 5 në bazë të 6 ratings
Shkalla e Neil Armstrong


Schoolwork ngjashme
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Neil Armstrong ose në ndonjë mënyrë lidhur me Neil Armstrong.

Koment nga Neil Armstrong

« | »