.com

Shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

New Mexico

Kur isha i ri kam gjithmonë të kërkuar për të vizituar Shtetet e Bashkuara. Një nga shtetet kam kërkuar për të vizituar ishte gjendja interesant i New Mexico.
Amerikanët vendas kanë jetuar në New Mexico për disa njëzet mijë vjet. të Pueblo, Apache, Comanche, Navajo dhe Ute popujt ishin në rajonin e New Mexico Kur kolonizatorët spanjollë arriti në 1600.
New Mexico u bë shteti i 47 në 1912. Çfarë një shtet! Tre kultura të ndryshme, indiane, spanjolle dhe amerikane, të bashkuar së bashku.
Kudo që të shkoni, çdo gjë që ju bëni, ju gjithmonë do të ndjeni atë. Nëse ju jeni në humor për spanjisht, ju vizitoni Mureau i New Mexico gjendet në Pallatin e Guvernatorëve në Plaza historike në Santa Fe, e ndërtuar në vitin 1610, kjo është një nga ndërtesat më të vjetra publike në Amerikë. Nëse ju doni kulturën indiane shkojnë në Mureau të Ndërkombëtar Folklorik Artit dhe Muzeun e Artit dhe Kulturës indiane, apo Muzeu privat karrondreqës të indian Amerikan.
Kjo ishte diçka për shpirtin tuaj - tani, diçka për barkun tuaj, ushqim i madh.
Taco dhe Salsa, ushqimi më i shitur në botë. A keni provuar ndonjëherë fajitas Chorizo ​​apo sopaipilla? Nëse jo, ju keni humbur me të vërtetë diçka ...
Pas të gjitha enët e mëdha është koha për t'u çlodhur. Si në lidhje me Rrënojat Aztec National Monument ose Kombëtare Monument Bandelier? Rrënojat Aztec ishin ato të një Pueblo multi-histori nga rreth 400 dhoma, të ndërtuara dhe të pushtuara nga Anasazi indianët qindra vjet më parë. Fjala "Pueblo" përdoret për të përshkruar një grup njerëzish, një qytet, apo një stil arkitektonik, ka 19 grupe Pueblo që flasin gjuhë të dallueshme 4. Bandelier Kombëtare përmban rrënojat prehistorike Indian, duke përfshirë cliffruins Kjo zgjatet për 2 milje. Dhe në mbrëmje, çfarë mund të thoni në lidhje me opera apo teatër? Rreth 15 teatro komunitetit veprojnë troughout shtetit, ata prezantuan musicals exellent dhe luan. Qendra Performance janë teatrot më të vogla që dhuratë bashkëkohore dhe vepra eksperimentale.
Nëse ju nuk jeni në humor për këtë, çka në lidhje valle? Ju do të gjeni vallet vendit, të cilët mund të ju ndihmojë me salsa në nigthclubs, si dhe balet kryer imët.
Një shumë për të zgjedhur nga, çfarë një festë!

Para Toka e magji bë slogani shteti, New Mexico shkoi me pseudonimin Sunshine State, bazuar në faktin se çdo parti e New Mexico merr të paktën 70 për qind kohë e mirë gjatë gjithë vitit.
Me një shtet të madh si New Mexico, edhe pse, klima ndryshon në mënyrë të konsiderueshme nga një vend në tjetrin. Shkon Snowfall nga më pak se 2 inç në vit në Rio Grande Luginën e Poshtme në sa më shumë si 300 inç në malet e veri-qendrore New Mexico.
Komunitetet në pikat më të larta priren të jenë pije freskuese gjatë gjithë vitit. Jenë të përgatitur për mot të ftohtë në dimër dhe për të sjellë një triko ose xhaketë të rëndë në pranverë dhe në vjeshtë.

New Mexico është e vendosur në jugperëndim fg SHBA. Kjo është një nga shtetet katër qoshe. Në kufi në të njëjtën pikë me Kolorado, Utah dhe Arizona. Shtetet kufitare New Mexico janë; Arizona, Kolorado, Oklahoma, Texas dhe Utah.
Kryeqyteti New Mexico-s e Santa Fe është pika përfundimi i 800 milje e Santa Fe Trail. Santa Fe është qyteti më i lartë kapitali në Shtetet e Bashkuara në 7000 këmbë mbi nivelin e detit. Qyteti lagest New Mexico-s janë: Albuquerque, LAS CRUCES, Santa Fe, Rio Rancho dhe Roswell.

Rio Grande është New Mexico-s gjatë një lumi
nd shkon të gjithë gjatësinë e New Mexico.
Dy aspekte të rëndësishme të ekonomisë së New Mexico janë të Kërkimit Shkencor dhe Minierave i burimeve natyrore si nafta, gazi natyror, uraniumit, kalium, bakër, qymyr, zink, ari dhe argjendi.
New Mexico ka shumë më tepër dele dhe qe se njerëzit. Nuk janë vetëm rreth 12 persona për milje katror.

Shkalla e New Mexico


Projektet e ngjashme shkollore
Më poshtë është punë e shkollës që është gati New Mexico, ose në ndonjë mënyrë në lidhje me New Mexico.

Koment New Mexico

|