.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Nightwish

A është një band metalike Finlandisht aktualisht përbëhet nga katër anëtarë, pasi ata shqelma këngëtar Tarja Turunen.
Band ka lëshuar 15 albume, 15 teke dhe 3 muzikë DVD. Kompania e tyre rekord të quajtur shpëtuese bërthamore.
Tuomas - Synthist
Emppu - kitarist
Jukka - Drummer
Anette - këngëtar
Marco - basisti dhe këngëtar
Tarja - ish këngëtar
Sami - ish. Basisti

Muzikë

Shumica e albume të shëndoshë është më e afërt me metal të energjisë me elementet fantazi, si dhe të "epike" albume atmosferë për para. Megjithatë, ju nuk mund të drejtpërdrejt të thonë çfarë zhanër ata i përkasin. Me zërin e operës Tarja-së që qëndron në qendër dhe orkestra gjithashtu janë përdorur në dy nga albumet e fundit të përcaktuara muzikë shumë më shpesh si një metal të operës. Të dy zhanret së bashku është diçka e quajtur metalike simfonike fuqi. Para, ajo u tha se Nightwish ishte vetëm një band metalike gotik, por jo më.
Në albumin e parë u përgatiti edhe një frymëzim pak nga muzikës popullore.
Themes i grupit të më të madhe të këngëve të tyre janë dashuria, natyra, astrologjia dhe fantazi.

Histori

Band u themelua në korrik 1996 në Kitee, Finlandë Tuomas Holopainen.
Tuomas ftuar Emppu dhe Tarja me zërin e saj të veçantë për brezin e tij të ri. Të tre ishin me të dhe regjistruar një demo me tri këngë, një këngë të quajtur Nightwish dhe kështu emrin e grupit.
-97 Viti erdhi Jukka bashkua me bendin dhe Emppu kaloi në akustike kitarë elektrike. Në prill të të njëjtit vit ata kanë luajtur në shtatë këngë në një studio, dhe për këtë arsye grupi mori në kontakt me Spinefarm Records.
Debutimi i tyre album Angels Fall i parë u lirua në nëntor dhe kishte për të vendosur 31 në Listat albumi finlandeze. Album ishte megjithatë shumë komente kritike dhe shumë mendojnë se ai është i dobët në krahasim me prodhimet e mëvonshme e bendit.
(Unë mendoj album është pjesërisht dobët, por edhe më i lumtur se sa më vonë. Ata kanë ndryshuar zërin e tyre një shumë të tyre dhe kjo është me të vërtetë mungon bas.)

Album Oceanborn u lirua në vitin 1998 dhe ishte albumi i dytë që ishte përfshirë në kontratë rekord. Albumi arriti në vendin e pesë në Listat album në Finlandë, ndërsa Sakramenti i tyre i parë i vetëm i shkretëtirën arritur në vendin e parë, me anëtarin e tyre të ri Sami. Album shkoi artë në Gjermani.
Në 2000, Nightwish pjesë në ekuivalentin finlandeze të Eurovision Song Contest me këngën somnambul dhe ishte afër fitores. Të njëjtin vit në maj ata lëshuar albumin e tyre të tretë Wishmaster, i cili u zhvillua në rrugën e njëjtë si Oceanborn.

Nightwish lëshuar albumin e tyre të katërt në 2002, e cila kishte emrin Century Fëmijëve. Dy orë pasi ai kishte dalë si ajo kishte shkuar tashmë ari. Për shkak të popullaritetit të gjitha të ashtu ajo ka ndihmuar që ata dhanë, duke një PE e kopertinën e këngës së famshme Gary Moore mbi kodrat dhe shumë larg, e cila gjithashtu u bë një hit. Album Shekullin e fëmijëve ishte gjithashtu një hap i madh përpara muzikore, sepse band thjeshtë ndihmën e një orkestër dhe se Tarja kishte praktikuar zërin e tij të mahnitshme operës më tej. Ata ndryshojë bërë të mundur për pushim e tyre të madh dy vjet më vonë.

7 qershor 2004 ata lëshuar albumin dikur, dhe i vetëm "Nemo". Të dy album dhe të vetme u bë suksese të mëdha dhe mori një në listat e lartë në mbarë botën. Nightwish shkoi për herë të parë në një turne botëror dhe 2005, ata lëshuar "Best Of" -samlingsalbum, i quajtur shpresa e tyre më të lartë.

Në tetor 2005, Tarja u qëlluan nga grupi përmes një letre të hapur në http://en.wikisource.org/wiki/Open_Letter_To_Tarja_Turunen. Arsyeja për këtë është deklaruar angazhimin e saj e supozuar të dobët në muzikë dhe se bashkëshorti i saj u zhvillua vetëm në interesat komerciale.
Tarja shkroi një letër privat tek http://www.tarjaturunen.com/en/tarjaletter.html ku ajo shkruante se ajo ishte shumë e tronditur nga lajmi, ajo gjithashtu mendonin se ajo ishte një sulme të padrejta personale kundër bashkëshortit të saj.

Fakte anëtare

Tarja Turunen
Ajo ka lindur 17 gusht 1977 në qytetin e Kitee, Finlandë. Tarja studiuar kënduarit klasike në Departamentin e Kuopio të Akademisë Sibelius-së, ajo është një soprano, domethënë se ajo kor femër mund të këndoj me zë të lartë.

Tarja filloi si një djalë i ri për të studiuar muzikë, ajo ishte vetëm 6 vjeç. Ajo u shpërngul në Helsinki për të studiuar më tej, kur ajo ishte 18 vjeç. Ajo shkoi në të njëjtën klasë si Tuomas Holopainen 1996 kur ai e pyeti nëse ajo donte të bashkohet me projektin e tij të ri muzikor. Tarja ndoqi të njëjtin vit Opera Festival Savolinnafestivalen.

Në vitin 1999 ajo këndoi solo në baletit rok Evankeliumi Waltari-së gjatë disa shfaqjeve në Operën Kombëtare të Finlandës. Gjatë viteve -00 dhe -01 sa ajo vazhdoi të udhëtojnë dhe material rekord për albumin me Nightwish. Tarja pastaj të kërkuar për të edukuar veten më tej dhe filloi të studiuar muzikë ne University Karlsruhe. Ndërsa ajo ishte aty, ajo regjistroi vokal për Nightwish album Century Child u lirua në 2002 pas turneut me album shekullit Fëmijës, Nightwish mori një pushim dhe Tarja vazhdoi në Karlsruhe.

Pas pushimit, shkoi kudo me Nightwish si zakonisht dhe ata pastaj lëshuar albumin Pasi.
Pastaj, pasi u shkarkua nga banda kështu ajo filloi duke menduar për një karrierë solo dhe tani është duke planifikuar për lirimin e albumin e tyre debutues më vonë këtë vit.
Tuomas Holopainen
Ai ka lindur më 25 dhjetor 1976 në emër të vërtetë Kitee është Tuomas Lauri Johannes Holopainen. Ai luan synth në Nightwish, dhe shkruan të gjitha lyrics dhe më të madhe të muzikës. Ai përdor markave Korg OASYS, karma, N364, Triton, Trinity. Projekti i tij anë e drejtë tani është gothic band metalike dënim për dhimbjen time.

Më popullore këngët që vetë Tuomas ka shkruar sipas tij është Poem Dead Boy-së dhe Blood Creek Marisë. Makth i tij më i keq është nëse ai do të humbasin të gjithë krijimtarinë e tij.
Me ndihmën e Tarja dhe Nightwish kështu përmbushur Tuomas një nga ëndrrat e tij më të mëdhenj, ai më në fund mori për të luajtur në Arenën Hartwall në Helsinki.

Ai gjithashtu ka qenë në shkollën e muzikës që kur ishte 11 vjeç dhe përveç synth luajtur clarinett dhe saksofon. Idhujt e tij në muzikë, Hans Zimmer dhe Vangelis, përveç muzikës ai e do edhe familjen e tij dhe Disney. Rekordin e tij të parë ai bleu ishte Azilit me hard grup rok Kiss.

Marco Hietala
Lindur 14 janar 1966. Ai është i njohur pjesërisht nga Nightwish por edhe me tarot band që ai filloi me vëllain e tij Zachary në 80s mes.

Hobi e tij janë të shikuar filma, lexoni libra dhe luajtur video games. I tij jetë-idhulli është Neil Armstrong dhe ai do të duan të shkojnë në hapësirë ​​një ditë.
Kënga e tij e preferuar nga Nightwish The Siren është përfshirë në albumin Pasi. Makth i tij më i keq në skenë do të jetë në qoftë se ai e ka humbur zërin e tij.
ByErno "Emppu" Vuorinen
I lindur më 24 qershor 1978. idhullit të tij ka qenë gjithmonë i ati i tij. Ai jeton nga filozofia e jetës që mund të gjeni gjithmonë diçka të mirë edhe në atë që është pak më keq. Ai gjithashtu ka një të dashurën me emrin Mervi, që nga larg prapa.

Ai do të duan të udhëtojnë për në Egjipt. Nxjerr në pah e tij me Nightwish sipas tij janë të gjitha turne ata kanë qenë në. Ushqimi i tij i preferuar është pica dhe sushi.

Jukka "Julius" Nevalainen
Ai ka lindur më 21 prill 1978. Jukka ka qenë duke luajtur në bateri që kur ai ishte në klasën e pestë që është, që nga koha kur ai ishte 11, ai ishte në gjendje, megjithatë, kur vetëm të trajnuar për gjysmë ore në ditë.
Ai jeton me gruan e tij Satu dhe dy fëmijët e tyre, vajza Luna 4 dhe Niki 2 djalin në qytetin e Joensuu, Finlandë.

Ai i pëlqen filozofia e "trajtojnë të tjerët si ju dëshironi që të trajtohet veten" është e mirë dhe përpiqet për të rrinë pjesën më të madhe ndaj saj. Atje ai pi çdo kohë është Jagermeister me Red Bull.
Albumi i tij i preferuar top 5 janë:
Gladiator - Soundtrack
Dream Theater - Images and Words
Metallica - Black Album
Pantera - terma vulgare Afisho i Fuqisë
Dream Theater - Skena Nga Një Memory

Tarja Turunen
Ajo ka lindur 17 gusht 1977 në qytetin e Kitee, Finlandë. Tarja studiuar kënduarit klasike në Departamentin e Kuopio të Akademisë Sibelius-së, ajo është një soprano, domethënë se ajo kor femër mund të këndoj me zë të lartë.

Tarja filloi si një djalë i ri për të studiuar muzikë, ajo ishte vetëm 6 vjeç. Ajo u shpërngul në Helsinki për të studiuar më tej, kur ajo ishte 18 vjeç. Ajo shkoi në të njëjtën klasë si Tuomas Holopainen 1996 kur ai e pyeti nëse ajo donte të bashkohet me projektin e tij të ri muzikor. Tarja ndoqi të njëjtin vit Opera Festival Savolinnafestivalen.

Në vitin 1999 ajo këndoi solo në baletit rok Evankeliumi Waltari-së gjatë disa shfaqjeve në Operën Kombëtare të Finlandës. Gjatë viteve -00 dhe -01 sa ajo vazhdoi të udhëtojnë dhe material rekord për albumin me Nightwish. Tarja pastaj të kërkuar për të edukuar veten më tej dhe filloi të studiuar muzikë ne University Karlsruhe. Ndërsa ajo ishte aty, ajo regjistroi vokal për Nightwish album Century Child u lirua në 2002 pas turneut me album shekullit Fëmijës, Nightwish mori një pushim dhe Tarja vazhdoi në Karlsruhe.

Pas pushimit, shkoi kudo me Nightwish si zakonisht dhe ata pastaj lëshuar albumin Pasi.
Pastaj, pasi u shkarkua nga banda kështu ajo filloi duke menduar për një karrierë solo dhe tani është duke planifikuar për lirimin e albumin e tyre debutues më vonë këtë vit.

Sami Vänskä
Ish-anëtar formerly basisti i Nightwish ka lindur në 26 shtator 1976 dhe është ende një muzikant finlandez. Ai ishte pjesë e Nightwish ndërmjet vitet 1998 deri më 2001.

Disa fotografi nga nënshkrimit të Cd Specialist në Gothenburg

Për fat të keq unë nuk ishte në nënshkrimin por i dashuri im Emil ishte aty dhe autographed një poster për mua.

Nightwish nga perspektiva e tyre

Unë zgjodha për të shkruar për vetëm Nightwish sepse ajo është një grup të mirë si bazë e dobishme dhe me zë, por edhe sepse e kam parë atë si një mundësi për të mësuar diçka të re rreth grupit dhe unë e bëri, shumë. Unë vetë jam një tifoz i madh i Nightwish, ajo që unë jam më i trishtuar rreth është se unë ndoshta kurrë nuk do të merrni për të parë një koncert me ta, me këngëtaren e tyre të vjetër Tarja, ajo ka një zë të tillë të madh. Kam dëgjuar shumë dhe shpesh Nightwish. Unë kam 10 disqe me Nightwish dhe dy të preferuarat e mia janë Pasi dhe Wishmaster.
Pesë këngët më të mira me ata sipas meje janë:
Fjetur Sun
Wish I kishte një Engjëll
Fundi i All Shpresës
Nemo
White Night Fantasy

Teksti i Nemo këngë
Kjo është e mua për përgjithmonë
Një nga ato të humbura
Një pa emër
Pa një zemër të ndershme, si busull

Kjo është e mua për përgjithmonë
Njëri pa një emër
Këto rreshta Përpjekja ngarkesë
Për të gjetur litar shpëtimi humbur

Oh sa dua
Për shi qetësues
Të gjitha unë dua është që të ëndërrojnë përsëri
Zemra ime e dashur
Keni humbur në Dark
Shpresoj se unë do të jap gjithçka tim

Lule im i tharë në mes
Faqet e dy dhe tre
Njëherë dhe përgjithmonë Bloom shkuar me një tim tjetrin

Ecin në rrugën e errët
Gjumi me engjëjt
Telefononi kaluara për Ndihmë
Më prek me dashurinë tuaj
Dhe të zbulojë në mua emrin tim i vërtetë

Oh sa dua
Për shi qetësues
Të gjitha unë dua është që të ëndërrojnë përsëri
Zemra ime e dashur
Keni humbur në Dark
Shpresoj se unë do të jap gjithçka tim

Oh sa dua
Për shi qetësues
Oh sa dua të ëndërroj përsëri
Një herë e mirë
Dhe të gjithë për një herë
Nemo emrin tim përjetë

Vela Nemo Nemo shtëpi lënë të shkojnë

Oh sa dua
Për shi qetësues
Të gjitha unë dua është që të ëndërrojnë përsëri
Zemra ime e dashur
Keni humbur në Dark
Shpresoj se unë do të jap gjithçka tim

Oh sa dua
Për shi qetësues
Oh sa dua të ëndërroj përsëri
Një herë e mirë
Dhe të gjithë për një herë
Nemo emrin tim përjetë
Emri im përjetë
Therese Samuelsson

based on 11 ratings Nightwish, 2,1 nga 5 në bazë të 11 ratings
Rate Nightwish


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Nightwish apo në asnjë mënyrë në lidhje me Nightwish.
  • Asnjë mesazh i lidhur

Koment Nightwish

« | »