.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Robinsonade - Fanstasiön

Subject: Suedisht

Ora është rreth shtatë në mëngjes. Jashtë në ecje trotuarit ose running mjaft stresues Jönköpingbor të jetë për të punuar, të lodhur
pronarët qen të ecin qentë e tyre dhe risers pensionistet janë jashtë dhe ecje nordike. Kur këto Jönköpingbor shkon e kaluara shtëpi apartament
8A kështu që kontrolloni ato kaq të çuditshme lart drejt katit të dytë, ku jeton turp 23-vjeçari Maja Bengtsson dhe mjek 27- vjeçar AT
Erik Sansdal.

"Por çfarë dreqin ata nuk janë faji im", thirri Erik.
"Por të ndaluar, a jo?", Dënesje hysterically Maja.
"Jo, unë nuk e bëjnë. Ju do të ende gjithçka kështu seriozisht, të marrë atë për atë që është në vend. "
"Por është e lehtë për ju dhe të thonë që vetëm mund të shkoni dhe të bëni baba tuaj për paratë!"
"Jo, Maja kështu ..." Ai ecte afër saj në përpjekje për rehati por ishte e kotë.
"Hush!" Ajo e ndjeu në mënyrë të frustruar dhe i trishtuar, se ai kurrë nuk do të mund të kuptojnë dhe të japin në.
"Megjithatë, Maja ..."
"Qetë, unë kurrë nuk dua të të shoh!"
Bori, bori! Erik shpejt shikoni nga dritarja. Ky Gjoni që ka ardhur. Erik grabitqar shpejt hëngri valixhen e tij.
"Tani ju nuk do të më keni, unë jam duke shkuar tani," thotë ai ftohtë, duke e lënë atë krejtësisht duke u dridhur me zemërim në mes të
kati sallë, e ëmbël si sheqer dhe lagur me lot. Ai shkon poshtë shkallëve dhe jashtë përmes atyre portin e madh të rrumbullakët.
"Hej! A duhet t'ju ndihmoj? "
"E pra, nuk është në rregull." Erik paketë gjërat e tyre dhe ulet më parë në makinë. Johan filloni makinë dhe ata me makinë off. Ai është po aq e
i lumtur si zakonisht, por me një therur të eksitim të asaj që ata kishin para tij.
Gjatë dy muajve të mund Erik dhe Johan udhëtim rreth botës për të rock rritet. Për të ëndrra e tyre do të vijnë e vërtetë në mënyrë
kishin ata janë lejuar të punojnë gjatë disa orë. Erik cili ka një baba i cili është CEO i Ericsson nuk e lot sa e vështirë
Johan, por ai kishte punuar sa më shumë që ai mund të në çdo rast. Djemtë ishin kolegët në spital JONKOPING, ata kishin njohur
njëri-tjetrin për aq kohë sa ata mund të mbani mend. Por tani më në fund ata do të bëjnë që ata e donin më, për të Arlandas dhe malet!
Ata kishin shkuar gati dy orë e heshtjes tani dhe atmosfera nuk ishte e drejtë në krye si duhet. Erik ul prirje kundër rrip sigurimi
dhe filluar nga dritarja si ai kishte bërë tërë udhëtim deri tani, ai mendonte e Maja. John lëshoi ​​në tani
zymtë por ndryshe aq i ngacmuar Erik, pastaj ai tha: "Jo, tani ju merr dhe rrëmbejë ju lart. Ose të më thoni se çfarë ka
ndodhur ose ju mund të vërtetë të marrë dhe të kërkoni qëndrim të gëzuar. " Erik vendosi të marrë opsionin e fundit, ai nuk ishte aq i
shumë të flasin për ndjenjat e tyre.
Ai u kthye në radio dhe u drejtua kanal e disa 80-së. Johan direkt filluan të këndojnë së bashku dhe Erik varur në menjëherë pas kësaj.
Disa kohë më vonë, ata arritën në aeroport dhe pas një ore ata u ulën në aeroplan, të gatshëm për të hequr. Erik ndjeu ajo filloi
shtypur në veshët, ai filloi intensive përtyp më të ashpër në çamçakëz ai kishte në gojën e tij, foshnjat bërtita louder. Tani filloi
Ndalesa anuar aq shumë lart dhe Erik lëshoi ​​në Gjoni i fryu jashtë. Menjëherë pas të qetë ishin vendosur filloi
aeroplan anim në rënie. Pasagjerët shikoi me ankth përreth, do të me siguri shpat aeroplan poshtë? Aeroplani u prirur gjithnjë e më shumë, njerëzit duhet
qëndrojnë në vende për vjeshtë nuk të vrullshëm, por pas një kohë ajo ishte vetëm i fortë i cili arriti të mbeten. Njerëzit e ulëta në
një grumbull i madh në pjesën e poshtme kundër derës pilote, disa të dëmtuara dhe pjesa tjetër tërësisht të paaftë për të rritet ose të bëjë diçka në lidhje me situatën. Planet
nxituan vetëm më të shpejtë dhe më të shpejtë poshtë. Johan dhe Erik ishin të shtypura në një qoshe.
"Nëse unë vdes ..." filloi Gjoni, pastaj erdhi një përplasje të madhe dhe të gjithë aeroplan përmbys. Ata që ishin ende gjallë ishin
i mbushur me frikë dhe vazhdoi të mbetej një e mirë ndërsa në aeroplan. Papritmas, një burrë i vjetër, ndoshta 60 vjeç informoi Erik.
Njeriu i vjetër shkoi drejt greminës rreth turmave dhe e bëri rrugën e tyre tek dera, e hapi dhe u largua. Erik dhe Johan që ne e konsideruar këtë një
Ekipi i ekuilibruar goxha vendosur të ul receptorin e telefonit në të plakut.
Terren ishte kockë e thatë dhe dielli i ra. Ajo ishte plot me pemë të mëdha të bukura dhe lule shumëngjyrëshe, zogjtë chirped këndshme, oqean
ishte rrufe ende dhe farfuritës bukur si një diamant, ata ishin në një ishull.
"Shikoni çfarë i bukur! "Bërtiti Gjoni i cili nuk e kishte vënë re kur Erik lanë në drejtim të planetit-së me ngjyra të ndezura për të.
Ia ngul sytë Erik doli rreth për njeriun e vjetër, në fund, pa dy këmbët dhe një pjesë të dy këmbët fërkimit jashtë mbi maja e përparme e aeroplanit.
Erik hezitoi por pastaj rrëshqitur nga Johan në drejtim të avionit dhe njeriun.
"Ah!" Njeriu i vjetër u hodh kur erdhi Erik.
"Oh vjen keq ajo nuk u thotë të trembë ju," kërkoi falje Erik.
"Apologji është marrë ... por tani unë dua që ju të merrni dhe të dëgjuar këtë," plaku vuri drejt avionit. Erik vënë veshin e tij kundër
pjatë e nxehtë dhe e dëgjoi me vëmendje, pastaj ai u kthye për të plakut, e ndezur në sytë e tij.
"Kkkommer EEX ... plodera mendoni ju?" Stivosur Erik përpara
"Unë nuk e di," tha plaku i pasigurt ... Por ne kemi për të marrë ato nga të tjerët. "
Erik dhe plaku ishte vetëm në rrugën e tij në përmes derën e avionit kur Johan bërtiti me ta për të arritur atje. "Shikoni çfarë kam gjetur,"
Johan tha, dhe mbajti dorën e tij kundër Erik dhe njeriu i vjetër. Në dorën e tij ishte një breshkë e vogël.
"Si e ka ajo qenë në gjendje për të ardhur këtu, ne nuk mund të jetë aq shumë larg nga aeroporti dhe ku ka zor se breshka"
Erik tha questioningly.
"Nah, unë nuk e di, është e çuditshme", tha Johan.
"E pra ne mund të philosophize për këtë më vonë, tani ne kemi për të marrë të tjera nga avioni," tha plaku me një zë autoritar.
"Pse?" I pyetur Johan
"Qetë!" Hissed njeriun e vjetër. Pati heshtje varri me përjashtim të avionit që hummad misterioze pak kohë dhe pastaj u ngjit në një pjesë të madhe
shpërthim. Të tre të mbijetuarit nuk mund të sjellë veten për të lëvizur ose të them asgjë. Në mes të tronditje dhe pikëllim të tyre që ra mbi vogël
breshkë mbi kurrizin e saj dhe i dha larg një zë aq të bukur dhe të çuditshme që djemtë nuk mund të mbajë prapa një të qeshur të vogël.
"Ne duhet të shkojmë në aeroplan dhe kontrolloni nëse ka dikush që jeton", tha plaku solemnisht
"Askush nuk mund të kishte mbijetuar shpërthimin", tha Johan zymtë
"Nah, por ne duhet të kontrolloni nëse këtë," tha plaku.
"Mirë atëherë ne bëjmë kështu këtu, e shkon në dhe kontrolluar dhe dy të tjerët duhet të qëndrojnë jashtë të gatshëm për të ndihmuar." "Kush shkon jashtë?"
pyeti Erik.
"Unë mund të," u përgjigj njeriu i vjetër.
"Mirë," tha Erik dhe Johan në drejtimin.
Siç pritej, askush nuk mbijetoi dhe tre të mbijetuarit tani i kishte ndarë punët. Beacon cila ishte kryesor
e nevojshme që të mos mendojnë për deri tani sepse avioni ishte në zjarr. Çfarë mbeti ishte atëherë rregullojmë çdo lloj të strehimoreve për natën dhe
e qartë për të gjetur diçka për të ngrënë. Ushqimi ishte nr 1 si Johan dhe Erik shkoi në pyll të madh të pasura të shikojnë. Para
shkoi në pyll në mënyrë që ata kishin gjetur një grumbull të madh të disa drita të çuditshme e gjelbër Baota lë. Ata ishin si i madh si një dhe një gjysmë letër A4.
Ata ishin të inicimi të shpejtë se ata do të mund të ishte e madhe për përdorimin e tyre për të ndërtuar një strehë. Nuk ishte një vend i madh për të leeward goxha
të mbyllur në plazh si ata do të duhet të kampit. Megjithatë Gjethet ishin pak larg mbi disa shkëmbinj dhe ajo ishte mjaft e komplikuar për të marrë
atje kështu që ajo do të marrë një kohë për të shkarkuar.
Ndërsa Erik dhe Johan ishte në kërkim të ushqimit kështu shkarkuar njeriun e vjetër aq shumë gjethe dhe degë në xham si trupi i tij do të lejojë.
Njeriu i vjetër nuk ishte shumë i gjatë dhe ai kishte një bark të vogël birrë si shumica e 60 vjeç. Një nuk mund të drejtpërdrejt të thonë se ai e kishte më të mirë
palestër por ai ishte kokëfortë si një dhi të vjetër.
"Ha ha!" Qeshi Erik dhe Johan. Ata kishin gjetur një pemë plot me arra kokosi.
"ASSA VA është ky vend i çuditshëm" "Së pari Tortoise dhe tani coconuts?" I pyetur Eric.
"Yeah, e drejtë, dhe ne nuk mund të jetë aq shumë larg nga aeroporti."
"Unë mendoj se ne duhet të eksplorojnë ishull një nesër bit. Ishulli është ndoshta mjaft afër kontinent që ne mund të notosh, ose të ndërtuar një traget për
udhëtim në vend. "
"Po, unë mendoj se ne duhet, por tani erdhi kështu që të merrni disa argat", tha Johan për fat të mirë.
Guys mbushur krahët e saj me coconuts sa më shumë që do të përshtaten. Befas u bë një zë i dikujt duke lëvizur në të dendura
shkurre të errët ngjyrë kafe disa metra larg. John dhe Erika kërceu dhe ra coconuts që ra në hard-mbushur
tokat pyjore me një zhurmë e mbytur. Erdhi një zë i ri, ai ndjeu më kërcënuese këtë kohë.
"Ahhh! Mommy ndihmë! "Bërtiti Erik dhe Johan fëmijë më të keq gomarët dhe filloi drejtimin drejt plazhit
Madmen.
"Pse jeni ulëritës kështu njëjtë?" I pyetur njeriun e vjetër kur ata patën në plazh.
"Ata Huh diçka monsters frikshme në shkurre," shpjegoi Eric
"Bisha bërtitur të tmerrshme dhe të rrezikshme, kjo nuk kishte zë njerëzor", e mbushur Johan në.
"Haha, po, ku nuk i japin një mallkim për" chuckled njeriun e vjetër ... "ju jeni vetëm duke u përpjekur të trembë mua."
"Nuk është e vërtetë", protestuan John
"Ne premtojmë", tha Erik
"E pra, a keni marrë ndonjë ushqim atëherë?"
"Jo, ne të rënë të gjitha coconuts ne ishin aq të frikësuar", tha John.
"E pra atëherë ju mund të shkoni të merrni ato pastaj," psherëtiu njeriun e vjetër.
"Në asnjë mënyrë! A jeni i çmendur! "Bërtiti Erik dhe Johan në një.
"Ok pra, unë do të duhet për të bërë atë, ku është ajo?"
"Përafërsisht ½ kilometra në perëndim të këtu, unë do të mendoj", tha Erik.
"Ok, shihemi së shpejti pastaj," tha plaku dhe u largua.
Njeri i vjetër ishte një Skogsmulle i vërtetë dhe shpejt gjeti coconuts. Por tani kjo ishte një problem, njeriu i vjetër nuk mund të marrë
mjaft me vetëm armë tuaj, se si ai do të zgjidhë kjo tani atëherë. E pra, mënyrën se si ai ishte, ai bëri një pako me ndihmën e degëve bredh
që ai i lidhur së bashku me të mprehtë dhe të gjatë rrip bar, ai mori për të parë kështu që ai nuk e ka ulur veten e tij. Kjo ishte një pyll shumë misterioze,
ndërsa ajo ishte si një pyll tipik suedez kështu që nuk ka pasur pemë të mëdha palme i fuqishëm me arra kokosi dhe pemë me i madh tropikal
lë. Dielli ishte ende dhe toka ishte e thatë kockave. Në të gjitha rastet, coconuts vjetra njeriu në të ashtuquajturën pako dhe kështu ai filloi të
të kthehemi në Erik dhe Johan. Në vapën e plakut u bë i lodhur dhe u ndal nën një pemë, në hije për të pushuar pak. Diçka e kuqe dripping papritmas poshtë në këmbët e këtij njeriu të vjetër, ai dukej në gishtin e madh të tij ku ai kishte një ulçerë në të kaluarën, por ajo ishte krejtësisht i thatë dhe gjobë. Një rënie më i gjakut erdhi dhe një tjetër një, tempo në mes të çdo pikë trëndafil. Njeriu i vjetër i çoi sytë, por nuk mund të shohin. Tani ai filloi
merrni pak i frikësuar, ndoshta ka pasur një kafshë pak kohe. Jo, kjo nuk mund të thuhet për veten e tij, por aty 'jo' nuk e bëri
e gjatë për një frikshme pallje shëndoshë të njeriut-si, por ende nuk bërtiti nga lart pema. Njeriu i vjetër mori të mbajë të shpejtë të deng kokosit dhe
filloi drejtimin për jetën e tij kundër bregut. Ai ishte aq i frikësuar se ai nuk guxonte të shohim pas apo edhe ndalimin për të marr frymë.
Kur plaku u kthye, ai tha se tani mendonte ata e bishës dhe kështu hëngrën coconuts në heshtje në mënyrë që ata
mund të dëgjojë nëse ka pasur ndonjë. Nuk ka tingull ishte dëgjuar dhe askush nuk erdhi, ajo kishte filluar të errësojë dhe ata tani ishin ulur në shtëpinë e tij të ndërtuar rishtazi.
"Mendoni si do bisha këtu ...", tha Johan "... dhe na gëlltisë" mbushur njeriun e vjetër në.
"Mendo ne do të kurrë në shtëpi, atëherë unë kurrë nuk do të shihni Maia përsëri, ajo ishte gjëja e fundit që unë i tha asaj se ajo nuk do të shoh
mua. Oh se si mund të isha aq budalla? "Bërtiti Erik dëshpërimisht.
"Është e qartë që ne të vijnë në shtëpi, ne duhet sepse unë nuk pranojnë të jetë lënë me këtë kafshë," tha plaku
"Po, nesër ne ndërtojmë një traget apo diçka kështu që ne të merrni në shtëpi," tha Johan
Mëngjesin tjetër ata filluan të menduarit. Ata mendonin dhe menduar dhe mendohet. Rreth 4 orë më vonë, të tre burrat arriti në
mënyrë e përsosur për të marrë në shtëpi. Pra ky ishte plan: Bëni një traget me dy litar vërtet të gjatë në mënyrë që Johan dhe Erik mund të ndalet në njeriun e vjetër
në qoftë se kjo ishte kriza. Valët ishin të mëdha nga tani, dhe ata mendonin se ata nuk ishin aq larg nga kontinent kështu që ata kishin nevojë për të krejtësisht të
nuk mund të marrë një shans për lëshimin e trap pa pagesë. Para se njeriu i vjetër shkoi, ata kishin gjetur një guaskë të madhe se ju mund të hedhur në zhurmave gjigant zë të lartë
në, kështu që në rast plak pa ndonjë varkë apo diçka si ata ishin vetëm për të që të hidhte në kërmill dhe shpresoj se dikush dëgjuar. Ndërsa
njeriu i vjetër ishte jashtë në trap aq e përdorur Erik dhe Johan klätteregenskaper e tyre dhe u ngjit në pemë i gjatë dhe të vënë gjithçka
befasuese në treetops.
Johan dhe Erik u ul dhe shikuar litarë ndaj trap kur ata panë një anije të madhe që qëndronte dhe hooted në ujë. Ata kishin gjetur.
Johan dhe Erik qeshi dhe brohorisnin, kërcenin dhe përqafoi njëri-tjetrin, Erik mori edhe një puthje të vogël në faqe, por pastaj
ku pak e turpshme dhe filloi të sillet përsëri. Por ishte e vështirë për të shmangur gjithë fytyrat e tyre shkëlqente me gëzim
të gjendet.
Kur ata arritën në Marina kështu ajo ishte personeli mjekësor dhe kriza menaxherët përballen, por ata nuk ishin të nevojshme djema ishin plotësisht të
në rregull. Kur djemtë shkuan off barkë bë ata sulmuan nga shtypi, por Erik shpërtheu varkën më në fund nuk u kujdes për ta.
Të gjitha ai pa ishte Maja. Ai eci deri tek ajo që hodhi veten në krahët e tij dhe qau.
"Mendova se ju ishit të vdekur dhe unë ishte aq budalla, keq, keq," sobbed Maja.
"Sch, unë jam këtu tani dhe mos u bëni merak për këtë, unë ishte të paktën si budalla si ju."
Erik dhe Maja jetuar në lumturi pas. Johan dhe burrë i vjetër u bë i famshëm dhe kishte për të shkuar në galas dhe të jetojnë jetën të bukur
ditë.
Ata kishin qenë në ishull për tre ditë të gjata. Bisha ata nuk tha një vrimë për të përgjuar për të gjithë, ata nuk ishin mjaft të sigurt nëse kjo ishte
realitet apo në qoftë se ata vetëm kishin imagjinuar dhe ata nuk duan të rrezikojnë martesën e tij apo njeri i famshëm.

based on 14 ratings Robinsonade - Fanstasiön, 2,8 nga 5 në bazë të 14 ratings
Rate Robinsonade - Fanstasiön


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë Robinsonade - Fanstasiön ose në asnjë mënyrë në lidhje me Robinsonade - Fanstasiön.

Koment Robinsonade - Fanstasiön

« | »