.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Rose lule

Subject: Suedisht

-Nina, A mund të kalojë kripë? kërkoi Rose-miqësore.
Nina ishte një grua 27 vjeçare me nyfärgat flokët flokëverdhë, dhe përveç motrës së Albert dërgoi kripë dhe buzëqeshi mediokre, me buzët e saj të kuqe të përsosur.
Jo, tani unë do të shkoj dhe të shkruajnë një letër Albert pyeti për mua. Vështirë është, në qoftë se ju jeni do të merrni ndonjë pagë në të gjithë këtë muaj! tha Albert Sekretari John dhe tërhoqi dorën në flokët e tij ngjyrë kafe të drejtë.
John kapur pak kërkuar për drejtimin e Nina, por u kthye në realitet dhe hyri në shtëpi, e kaluara Lydia Gille, çupë i cili u ngrit dhe bëri një Brulee creme për sot efterrätt.-Po, si jeni bashkë tani? Nina kërkoi dhe mori një pickim të rosto viçi.
-Po, Ju mund të thoni apo si Rose? wondered dashurin Roses, Clarke ishte gjithashtu vëllai i Albertit.
-Po, Absolutisht. Kjo është që ne, Nina!
Rose mendonte se ishte aq e çuditshme, ajo kishte qenë me familjen Chaimton para. Quite disa herë në të vërtetë. Nina mund edhe të kuptoj se ata ishin së bashku?
Nina u ngrit nga karrige thurje kafe dhe mori frymë thellë.
A duhet të kërkoj për një biftek pak më shumë piper është pak pa shije, apo jo? tha Nina pak e papritur.
-Ehh, Po ju mund të bëni atë! tha Clarke pak i befasuar.

Dergoni një piper të vogël për të çiftit, Lidias! tha Nina, dhe tundnin flokët e tij flokëverdhë mbrapa dhe me radhë dhe vazhdoi duke ecur drejt sallës.
Po zonjë, unë do të bëj që menjëherë! Lydia mori mulli piper dhe u largua jashtë në hajat, ku Rose dhe Clarke u ul.
Thanks Lydia, ju jeni aq të mirë në gatim! tha Rose që mendonin pak fajtor për këtë Lydia duhej të luftojnë kaq shumë me ushqim në to.
Çupë u kthye brenda dhe vazhdoi me brulén crème e cila u thekur pothuajse tërësisht e sheqerit.

Cyria showered fllad ishte gruaja e Albertit nxituan kaluarën në bathrobe e saj të kuqe.
Lydia glimpsed fustan kuqe salcë dhe e pyeti:
-A Ju nuk keni asnjë Cyria ushqimore?
Cyria tundi koken e tij dhe mbahet në këmbë.
She'm menduar shumë në figurë, mendohet Lydia dhe vazhdoi me brulén crème dhe sheqer.

Nina doli përsëri dhe tani kishte triko pak të trashë dhe të ngrohta, e cila ishte ndoshta nga Edhe krejt pak të shtrenjtë.
A nuk Creme brulén gati së shpejti? ju keni marrë për të presin për vite me rradhë! ankua Nina.
-Tani Vjen! tha Rose gëzim dhe dëgjoi hapa nga të ndritshme kuzhinë dhe të ndritshme.
Ha! Ajo ishte ishte vetëm Gjon! Bërtiti Nina dhe hodhi edhe një buzëqeshje të rreme në buzë të kuqe.
Kjo ishte një shumë e të shkruarit! tha Gjoni, dhe barged në në verandë.

Tani erdhi ëmbëlsirë, i përkryer i bërë brulén crème u zhvillua në tryezë prej druri kafe.
-Varsågoda, Brulee Crème për ëmbëlsirë!
Faleminderit shumë Lydia! tha Clarke dhe mori një lugë dhe shijuar.
-Ahhh, Ndihmë !!! u dëgjua nga lart dhe të gjitha ishte i heshtur.
Rose pa frikën në sytë e të gjithëve. Çfarë ishte ajo që kishte ndodhur? Ajo u ngrit në këmbë dhe filloi përhershëm deri në shkallët në katin e dytë. Të tjerët erdhën pas. Kur Rose ishte deri atje, ajo e pa Cyria me peshqir në njërën dorë dhe lot në sytë e tij. Ajo ishte Albert cili vë në dysheme, i vdekur. Albert ishte burri Cyrias, vëllai Nina, vëllai Clarke, John, drejtor, menaxher Lidias dhe vëllai i ardhshëm Roses në ligj. Ai ishte i vdekur. Kjo nuk mund të kuptojnë Rose.
Ai ishte pothuajse aq i vjetër sa Clarke! Çka nëse Clark do të vdesin para kohe? Çfarë do të bënte ajo atëherë? Ajo glimpsed një të kuqe pak në mendjet e Albert.
Trupi -Nuk Tube! Bërtiti Rose me njohuritë e tyre të rasteve si kjo, sepse ajo ishte një vrasje. Paramendoni nëse ka pasur një vrasje?

Një ditë pasi policia kishte ardhur dhe e mori trupin dhe u pajtuan me Rose se ajo do të merrej me çështjen dhe të raportojë nëse diçka ka ndodhur, kështu që ajo e kuptoi se çfarë kishte ndodhur me të vërtetë. Kjo mund të jetë se ajo kishte një vrasës rreth tij. Ajo me të vërtetë e nevojshme për të zgjidhur këtë! Ajo filloi të intervistojë më dyshimtë: Cyria.
- Si është e mundur që ti ishe ai që e gjeti trupin Cyria? kërkoi Rose në një përpjekje për zë të zakonshëm.
- Unë shkova deri të shkoj të marr tharëse flokësh dhe pastaj ai ishte aty, i vdekur. Unë nuk mund të them më, sepse nuk kishte më shumë! përgjigj Cyria me një zë pak inatosur, por ende të trishtuar.
Mirë, unë nuk e di më shumë. Faleminderit për kohën tuaj!
Cyria u ngrit dhe doli në sallën me ato zonën ngjyrë kafe me shkëlqim nxjerrëse tapash.
Rose menduar për këtë: A ishte ajo Cyria që vranë Albert? Ose mund të jetë i dashuri i saj vet? Ose Nina? Apo John? Mund të jetë Lydia? Ose çfarë nëse ka pasur një vrasje në të gjitha? Kishte kaq shumë për të zgjedhur nga! Por tani ajo kujtua Nina tha ajo pa John ulur dhe shkrim, Lydia kishte parë Nina për të dalë nga dhoma e tij, dhe Rose kishte parë dy Clarke dhe Nina në drekë. Ajo duhet të ketë qenë Cyria! Po! Ajo kishte studiuar rastin e tij të parë! Cyria vrarë Albert për të bërë pasurinë e tij! Rose vendosur të ju tregojë për çdo gjë dhe të them të vërtetën në tryezë, si idhullin e saj të fshehtë, Poirot gjithmonë të bëjë.

Cyria wiggled karrige e tij një paduruar pak, dhe klithën në kuzhinë:
Kur është darka? Unë jam marrë uritur!
-Nëse 15 minuta, max! Thirri Lydia Clarke, i cili ndihmoi me ushqim.
-Jo, Unë mendoj se unë do të marrë një dush Rose, ndihem pak i butë! Më falni.

Në mënyrë tipike, çfarë nëse nuk Cyria marrë për ushqim dhe unë nuk mund të zbulojë saj sot? menduar Rose dhe filloi të shëndoshë pak në dritë. Ajo do të jetë i madh në qoftë se Nina dhe Gjoni ishin gjithashtu në tryezë, atëherë ajo do të jetë shumë më shumë argëtim për të të treguar të vërtetën, kur ajo ishte më shumë si duke dëgjuar shpirtin.
Rose bërtiti:
-Johannes, Darka është gati së shpejti, do të ju?
-Jadå, Unë shkruaj. Nina ulet këtu me francezët e tij. Ajo praktikon. Ne do të së shpejti!
Clarke erdhi dhe u ul në Rose dhe e shikoi atë me ato sy të bukur të gjelbër.
-A Ju të dalë me ndonjë gjë akoma, Rose? Clarke pyeti interesant.
Tani hörsdes vetëm trokitje e lehtë drejtimin jashtë kuzhinë.
Unë mendoj se ndoshta ajo, ajo filloi sigurisht me Albert ...
Lydia bërtiti jashtë kuzhinë:
-Tani Shpejti ushqimi përfunduar, Cyria prapa?
Jo, unë mund të shkoni dhe të shohim nëse ajo është gati! u përgjigj Rose dhe u ngrit.
Ajo doli nëpër qemer në sallë, trokiti në derë banjo dhe e pyeti:
-A Ju gati së shpejti Cyria? Darka është gati në çdo sekondë!
Askush nuk u përgjigj. Rose provuar derën, ajo ishte e hapur. Ajo u largua në banjo Navy-caktuar. Nuk ishte Cyria, vdekja. Ajo vë në qilim të bardhë me gëzof që ishte vendosur jashtë dush. Ajo kishte vetëm një peshqir mbi të. Gjaku vjollcë kishte njollosur veten në qilim të bardhë. Të gjithë erdhën me vrap për hapjen banjo. Prandaj nuk ishte Cyria që vrau Albert. Ajo ishte aq e sigurt për disa orë më parë.

Rose mbylli sytë dhe filloi të mendoj:
Mirë, Lydia, Gjoni dhe Nina, tre të dyshuarit. Ajo kishte nevojë për t'u marrë me këtë sa më shpejtë të jetë e mundur, përndryshe ata do të papritur dikush tjetër të jetë vrarë.

-Johannes! Mund të marrë hua një stilolaps nga ju, dhe unë duhet të shkruani një raport.
Po i sigurt, ka shumë brenda në tryezën time!
-OR, Prisni?!? småskrek John.
Çfarë?
Jo, ajo nuk ishte asgjë, unë isha duke menduar për diçka tjetër!
Rose buzëqeshi dhe hyri në dhomë. Ajo kurrë nuk kishte qenë në dhomë Gjonit më herët. Në dhomë ishte një shtrat, një pjesë të madhe, të fuqishme, shkruani larg në dru të errët. Për më tepër, ajo ishte e errët në dhomë, dritë të errët, por gjithsesi shumë dritare. Në dhomë ishte edhe një qilim i madh persian. Prapa tavolinë në mur mbrapa ishte një gardërobë kafe. Ajo nuk ishte e mbyllur si duhet. Rose mbylli derën dhe mori një stilolaps nga kupa që qëndronte në tavolinë.

-Lydia, A mund ta marr pak kripë.
-Ehm, Po ju mund të, "tha Lydia me një ngërdheshje të vogël.
-Thanks, Unë derdhur verë të kuqe në veshjen time të bardhë.
Rose hapi një dollapët pak derisa ajo gjeti kabinetin erëz. Ajo mori kripën dhe shkoi më tej me hetimin.

Hi Nina, ju keni një buzëkuq përputhen për këtë triko?
-Jadå, Ai është në çantën tuaj kozmetikë për të drejtën e llambës mbi tryezë tualeti. shpjegoi Nina dhe të vënë në një të tmerrshme të rreme-buzëqesh tij.
-Mirë, Ju faleminderit!
Rose u largua në rummmet ngjyrë bezhë, kjo dhomë ishte shumë 'luksoz' se Gjon dhoma. Në dhomë kishte një krevat dopio që ishte në ngjyrë bezhë të lehta me modelet e artë. Përballë shtrat, ishte një tryezë tualeti i këndshëm me pasqyrë dhe çdo gjë. Ajo ishte duke kërkuar në çantën tuaj përbërjen dhe mori të mbajë të kuq buzësh. Pastaj ajo shkoi jashtë dhe mbylli derën butësisht prapa tij.

Gjithkush ishte në mëdyshje në tryezë. Tani Rose do të them të vërtetën. Por, çfarë nëse ajo ishte e gabuar?
Ajo mori frymë thellë dhe filloi:
-Po, Tani zonja Cyria Chaimton gjithashtu janë vrarë.
Fillimisht mendova se kjo ishte ajo që vrau Albert, ajo mund edhe ju të kuptoni. Nëse ai vdiq, kështu që do të ishte Cyria të marrë pasurinë e tij të gjithë. Por pastaj vdiq zonja Chaimton tepër, kush mund të jetë? Më parë sot I pyetur për gjëra nga ato që mund të ketë bërë këto vrasje të tmerrshme. Gjëja e fundit që kam kërkuar një gjë ishte Nina.
Nina dukej e tmerruar, por edhe një buzëqeshje, ajo u ngrit. Ajo mund të ketë qenë ju, Nina, sepse ishte, pasi të gjithë kuq buzësh në gishtat Cyrias.
- Por, unë kam qenë me Gjonin ...
-Nuk '' Por "Nina tani!
-Dhe Ty, Lydia. Ju pyeti të gjithë në lidhje me kripë.
Sytë Lydia zgjeruar.
Ju gjithashtu mund të ketë vrarë dy kollonat! Por unë nuk do të marrë provat tani.
-Johannes, Keni kërkuar mua stilolaps, mbani mend?
-Ehm, Po?! tha John, pak incredulously.
Unë shkova në dhomëz tuaj pak për të shkoj të marr lapsin. Unë anketuar dhomë, pashë se dera ishte e hapur dollap.
John dukej pak i frikësuar.
Rose vazhdoi:
Kjo ishte pak e çuditshme ajo që kam gjetur atje, një parukë!
Gjoni u ngrit dhe bërtiti:
Si mund të përmend edhe se unë jam një vrasës!

-Ka Unë jua kam thënë Gjonit të zbehet ju. tha Rose me një qetësi të rrallë dhe zë të sigurt. Ajo pothuajse dukej si ajo kishte qenë vite morduttredare.
Tani kam ardhur për të tërë teorinë time. Unë do t'ju tregoj nga fillimi deri tani. Unë mendoj se kjo ishte si ky:
Kur Nina Clarke, John dhe unë u ul në tryezë drekë, në ditën kur Albert vdiq ishte Cyria në dush dhe shërbyese Lydia në kuzhinë dhe i bëri Creme Brulee. John la tryezë për të shkruar disa letra Albert pyeta. Menjëherë pas, Nina gjithashtu la në tryezë për të shkoj të marr një triko të ngrohtë për të veshin. Lydia më ka thënë se ajo pa zonja Chaimton dalë nga dushi, Lydia pyeti e qartë nëse ajo donte ca ushqim por Cyria tha jo dhe mbahen në këmbë. Pastaj erdhi Nina dhe pastaj Gjonin përsëri jashtë në hajat dhe ëmbëlsirë. Pastaj gjeti Albertit vdekje deri atje në zyrën e tij, dhe të gjithë besoj se është Cyria që vranë burrin e vet. Pastaj ditën tjetër, në darkë, unë do t'ju tregoj çdo gjë, por askush nuk ishte aty dhe Cyria kërkuar Ducha. Kështu që atëherë kam pritur deri sa të gjithë do të ulen, por ai çast nuk erdhi! Për një vrasje erdhi mes tyre, atëherë ajo Cyria që kanë vdekur, dhe tani të gjitha të rri këtu dhe tani gjë unë them që e bëri atë.
Të dy Nina dhe Gjoni ka një alibi për vrasjet. Kam vënë re atë, ajo mund të jetë një bashkëveprim? Ludi, ajo nuk e ka parë, përveç meje. Unë pashë atë në dy seanca në kuzhinë, kështu që ajo ishte e pafajshme!
Nina dhe John u kthye dhe shikonin njëri-tjetrin.
-Kur John la tryezë, ai nuk do të shkruaj, kjo ishte një gënjeshtër të menjëhershme! Ai do të vrasë Albert Chaimton. Tani vjen parukë në foto, ai shkoi në dhomën e tij dhe për të të vënë në parukë e tij, ai sneaked në banjo ku Cyria showered, mori fustan kuqe salcë dhe shkoi nga Lydia. Gjoni donte të Lidias mund ta shohin atë, sepse ajo atëherë do të më tregonte se kishte parë Cyria shkoj me!
-Tani Është e mjaftueshme !!! Si mund të më akuzojnë ...
Rose nuk u kujdes për John zemërim dhe vazhdoi:
Nina do të shkojnë në dhe për të marrë një triko të trashë, ajo e bëri pasi të gjithë. Por në fakt kjo nuk ishte arsyeja ajo shkoi në. Ajo do të japë John një alibi. Dhe pastaj i dha të gjithë alibinë Nina, Lydia pa Nina shkojë në dhomën e tij, dhe të dy unë dhe Clarke pashë atë në drekë. Pra, kur Gjoni ishte i gatshëm për të vrarë kështu ai vuri përsëri rrobat e tij në banjo për të Cyria, dhe hodhi parukë në dollap. Nina doli në hajat, kur ajo kishte vënë në një triko, dhe '' låtdsades 'kanë parë Johannes ulen dhe të shkruajnë. Për shkak se ajo mund të jetë pak e dyshimtë që të dy Nina dhe Gjoni doli në të njëjtën kohë duke pritur Gjoni për të dalë. Pra, atëherë ajo ishte një vrasje bërë për të dy lovebirds.
-Oh, Justifikim, lovebirds? Lydia pyeti wonderingly.
Po, nuk e keni keni vënë re? Ata janë në dashuri, kam vënë re që kur kam ardhur këtu për herë të parë! Kjo është arsyeja pse ata ndihmuan njëri-tjetrin me një alibi.
Gojën -Nina Öpnnade dhe shpjegoi:
Po, ndoshta ne jemi në dashuri, por ne nuk kemi vrarë askënd!
-The Vrasje dyti atëherë, Rose? pyeti Clarke.
'Po, vrasja e dytë. Nina vrarë znj Chaimton! Kur isha duke pritur për të Cyria do të vijnë përsëri në tryezë darkë kështu që unë thirra Gjonit, i cili tha se ai dhe Nina ishin brenda dhomën e tij. Por në fakt kjo ishte vetëm John, i cili ishte aty, Gjoni dhe Nina kishte dëgjuar me siguri kur Cyria tha se ajo ishte dush. Nina mori shansin për të vrarë znj Chaimton. Kur Cyria kishte vdekur dhe Nina kishte qenë rrëshqitje në dhe jashtë dhomës Gjonit kështu që pyeti Lydia nëse Cyria ishte në tryezë. Meqë ajo nuk kishte mbërritur kështu që unë shkova dhe shikuar pas ajo kishte freskohet i qartë, dhe atje ajo ishte vdekur. Unë duhet të them se ju jeni shumë aktor i talentuar, John dhe Nina. Kështu që unë kishte të drejtë se ka pasur një ndërveprim, në çdo rast!
Por çfarë ishte motivi që ata do të vrasin Domm këtë këpucë të bukura njerëzore? pyeti Lydia trishtuar.
Ata donin të holla, paratë Alberts. Nina nuk është duke punuar, dhe Gjoni nuk do të marrë një rrogë shumë të mirë. Unë do të mendoj se ata kishin supozuar se askush nuk do të merret me këto raste, sepse ajo ishte deri më tani në vend dhe unë mendoj se ata nuk kishin asnjë ide se isha kjo zgjuar në zgjidhja e krimit! Unë do të mendoj se ata mund të largohen nga vendi për Fran Rike ndoshta, Nina lexoni pas gjithë francezët? Rose tha se për fat të mirë.
-Grattis, Rregull 20 nga 20! tha John zemërim.
Gjoni dhe Nina u ngrit.
-Ku A mund të pyes? tha Lydia.
John mori një hap prapa, shikoi Nina. Nina mori sinjal dhe të dy filluan të kandiduar. Lydia Clarke u ngrit.
-Nuk Le ta drejtuar, ata nuk do të largohem! Rose tha me qetësi.
Clarke shkoi në një dritare dhe e shtyu larg perde.
Po, Lydia. Shiko këtu!
Rose, Lydia Clarke shqyrtuar me kujdes kur oficerët e zi-veshur policisë kanë shkuar rreth shtëpisë dhe të inspektuar. Kur një makinë policie qëndroi Nina dhe Gjonin me duart e tij në ajër.
Unë kam raportuar se unë do të bëj këtë dhe donte që të ketë disa kopje rezervë në qoftë se ata u përpoqën për të kandiduar larg. Rose tha me një buzëqeshje.
-Grattis, Rose. Rasti juaj e parë është zgjidhur! Clarke tha, dhe përqafoi atë.
Me krahët Clarke përreth saj, ajo erdhi në një gjë. Ajo dhe Clarke do të merrni pasuri Albert tani. Ajo nuk e kishte menduar edhe të!
-Clarke! Ne me siguri do të merrni paratë tani, apo jo?
Po, atëherë kjo duhet të jetë?!
Ne nuk kemi nevojë të gjitha paratë! tha Rose.
-Jo, Ne do të dhuroj një pjesë? pyeti Clarke spontanisht.
Kjo tingëllon si një ide e mirë. Rose tha me qetësi.
Rose ishte i gëzuar, ajo ndjehet gati si një agjent të vërtetë!

Roses CEO Tom Bagely përgëzoi punonjësit e tij:
- Rose, urime!
- Faleminderit shumë, z Bagely!
Unë nuk mund ta bëjë këtë më mirë vetë! Unë dua që ju të jetë shefi hetues time asistent, unë befodrar ju!
Rose ishte i tronditur, sepse ajo nuk kishte punuar aq gjatë në këtë punë. Kjo ishte dita e dytë më të mirë të jetës së saj. Dita më e mirë ishte kur ajo u takua Clarke ....
Sofia Ouchterlony

based on 8 ratings Rose lule, 3.7 out of 5 bazë të 8 ratings
Lule Shkalla Rose


Projektet e ngjashme shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë lule Rose ose në asnjë mënyrë në lidhje me lule Rose.

Koment lule Rose

|