.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Zot i Silk

Nuk ishte një herë një grua 6,000 vjet më parë. Ajo ishte Perandoresha e Kinës. Një ditë ajo shkoi për një shëtitje të vogël në kopshtin e tij të madh, dhe papritmas ajo pa në diell, një vemje e vogël varg veten në një fije që farfuritës. Ajo shkoi në larva dhe e pa atë kur ajo u mbulua në fshikëz e tij të vogël, dhe urdhëroi të njëjtën ditë shërbëtorin e tij për të mësuar më shumë rreth fije solskimrande.
Ajo doli se teli ishte një minierë ari e vërtetë. Larva ishte një pakujdesi mëndafshi, dhe thread mbështjellë veten në nuk kanë qenë asnjë temë në çdo kohë ... Ajo ishte e para përfundoi rreth larva, larva vetë në një fshikëz. Kur ju vënë poshtë fshikëz në ujë të nxehtë në mënyrë zgjidhur thread lart, dhe ju mund të përfundojë atë, sepse tërë fshikëz përbëhej nga një fije të gjatë. Kjo ishte një fije të vërtetë, me të vërtetë e gjatë, dhe kjo përfshin së bashku disa copa në mënyrë ajo u bë e fortë, dhe pastaj wove strukturën e saj. Pëlhurë ishte tepër e bukur, ajo ishte e ndritshme dhe dukej jashtë me qejf, dhe familjes mbretërore në të gjithë botën kërkuar për të marrë atë!

Por ndërsa kjo ishte një sekret për të gjithë, si e bëri atë pëlhurë gjobë mëndafshi. Vetëm Perandori i Kinës, dhe familja e tij u nderua të veshin rroba në mëndafsh. Sekreti u ruajtur nga afër - ai që zbuloi se do të dënohet me vdekje.
Pas mbi një mijë vjet, zbuloi sekretin gjithsesi. Perandori Justinian në Bizant kishte dërguar dy spiunë - ata veshur si murgjit e Tibetit dhe eci drejt Tibetit me krimbit të mëndafshit në shkopinj hiking tyre, të cilat ishin uritur. Kur ata zbuluan sekretin e madhe e mëndafshit u përhap në mbarë botën.

Kur të gjithë e dinin gjithsesi, Kina filloi eksportimin e mëndafshit për Royals në botë - karvanët deve depërtoi në botë në të gjitha drejtimet e ndryshme. Kjo ishte Udhëtimet e rrezikshme që mori disa vite, por ajo mori aq Siri. Në qytetet e portit të cilat ngarkuar njeriun në mëndafsh në Greqi dhe Romë.

1000 vjet më vonë ...

Shumë, shumë vite më vonë ishte mësuar se indet nuk rriten në pemë. Mendimi Pjesa nga fillimi, para se ata e dinin të vërtetën. Fakti është se në Kinë ka pasur fluturat quajtur fluturat manit. Fëmijët e tyre - larvat - mishëruar në një tel, i cili ishte i mbështjellë rreth larva disa mijë revolucione. Ndërkohë, ata janë ushqyer me gjethet manit, e cila ishte e vetmja gjë që ata hëngrën. Një ton e manit lë - një mijë kg - ushqyer për 30 gram larvat. Atëherë ata mund të dorëzojë gjashtë kilogram mëndafshi, dhe ajo përdoret për 800-900 metra për prodhimin e mëndafshit thread off.

Pëlhurë mëndafshi ishte e fortë fije në lidhje me trashësi të saj, najlon sapo erdhi në të njëjtën forcë. Nëse dikush mori pesë, gjashtë, shtatë apo ndoshta telat nga rreth 10 fshikëzat dhe pe së bashku, kështu që ai u bë një pak më të trashë, një tel pak më të fortë. Ajo është të endura në pëlhurë - pëlhurë mëndafshi.

Mëndafshi ishte një pëlhurë e rëndë që kishte një shkëlqim luksoze. Ajo ishte shumë e fortë dhe kishte një aftësi të habitshme për të ngrohur! Ajo ndjehet rehat ndaj lëkurës dhe rrudhë, jo të lehtë. Për më tepër, ajo kishte një të mirë thithjen lagështi, dhe mund të marrë një të tretën e peshës së vet! Sepse pëlhurë është i rregulluar nxehtësinë e trupit kështu që e bëri atë që ajo ndjehet freskët në verë dhe të ngrohtë në dimër. Ka pasur tri lloje të ndryshme të pëlhurë mëndafshi: Haspelsiden, të cilët kishin cilësi të mira, schappesiden e cila ishte pak në mes, dhe bourette - i cili kishte cilësinë më të keq. Mëndafshi të gjatë është përdorur vetëm nga mbretërit dhe njerëzit e pasur, por në 1900 ai ishte ndryshe. Pastaj filloi të eksperimentonte, dhe përfundimisht arriti në marrjen fibra sintetike që dukej i njëjtë, paratë e një shumë më të lirë! Dhe pastaj ju mund të "njerëzit e zakonshëm" të përdorin atë.

Por mos ata ndaluan prodhimin e mëndafshit të pastër. Jo jo, ata prodhuar mëndafsh i pastër dhe gurë. Në vitin 1991, bota ka ndihmuar për të prodhuar 77 000 ton mëndafshi! Ata që e bëri më ishte Kina, India, Japonia dhe Koreja e Veriut. Nga Tajlanda pëlhurë mëndafshi përafërt në shumë ngjyra të ndryshme të shkëlqyer. Silk ishte e lehtë për të ngjyrosur.

Mëndafshi është përdorur kryesisht për veshje dhe të modës, por edhe rrobat mobilje, perde dhe çarçafët. Edhe pse kjo nuk ishte e vështirë për të hyrë ose veçanërisht mall i shtrenjtë, kështu që ajo ishte ende asgjë keni përdorur shumë shpesh, por zakonisht vetëm nëse ata donin të vishen pak.

Si ishte ajo kur silks e saj të gjallë? E pra, kjo ka ndodhur si ky: larja e pëlhurë me një pastrues që është projektuar për leshi ose mëndafshi, në pastrim të thatë apo të dorës. A do të fshihet, ajo është bërë me një hekur të mesme-të nxehtë. Dëmtimi lehtë mund të shkaktohet duke përdorur rrezet e diellit, deodorants forta dhe lavanderi tepërt / Temperatura hekurosje

based on 1 rating Zot i Silk, 2.5 nga 5 bazuar në 1 vlerësim
Shkalla Zoti i Silk


Projektet e ngjashme shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me Zotin e Mëndafshit ose në asnjë mënyrë në lidhje me Zotin e Mëndafshit.

Koment Zotin e Silk

|