.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Sun dhe planetet

Sa kohë duhet për të Tokës për të rrotullohen një herë rreth Diellit

Toka lëviz rreth diellit, dhe kjo merr një vit të tërë për të Tokës për të marrë rreth.

Si është e mundur që do të ketë natën dhe ditën

Toka rrotullohet rreth boshtit të saj gjatë gjithë kohës, e cila merr një ditë. Kjo e bën dielli godet pjesë të ndryshme të globit, dhe kjo do të jetë ditë e natë. Kur boshti i Tokës është tilted aq ndërrime ditë dhe netë 'kohëzgjatjen, në përputhje me stinët.

Ekuinoks pranverë: ditë e natë në ekuilibër

Sa është ora zonave mjete

Një zonë Ora është një zonë në botë ku është e njëjta kohë. Toka është e ndarë në 24 zona kohore, sepse dita ka 24 orë. Duke supozuar 0 kulm në Greenwich. Për të kaluar datën dhe ditë të javës, kur ju të kalojë datën linjë 180º nga Greenwich mes të Oqeanit Paqësor.

Si ajo merr stinëve të ndryshme

Prirja aks Tokës është rreth 23½ gradë. Kur toka lëviz rreth diellit, prandaj takohen hemisferë veriore apo jugore më pak rrezet e diellit apo më shumë. Kjo do të thotë që ne të merrni edhe mot të ndryshme gjatë gjithë vitit dhe mund të ndajnë atë në sezonet.

Ku ne jetojmë, ne kemi sezonet 4st, por në polet dhe gjithashtu ekuatorit, ka vetëm 2st (dritë / të errët në polet dhe të thatë / shi në ekuator).

Si kemi marrë muaj

Që nga fillimi, i mësoi njerëzit se si për të ndarë një vit dhe të mbajnë gjurmët e kohës duke ndjekur hënën nga një hënë e re në tjetrën.

Thellimi i Hënë 1

Distanca më e shkurtër ynë në Hënë është 356.400 kilometra. Diametër hëna është 3476 kilometra dhe pesha është 1/81 e Tokës. Masë hëna është rreth 1.2% e Tokës dhe temperatura është + 130º -180º ditën dhe natën. Hëna është quajtur Luna në latinisht.

Dielli dhe planetet 2

Si dritë të hënës krijuar dhe fazat e saj

Hëna është një i madh, të ftohtë të prerë jashtë në hapësirë. Ajo nuk ka shkëlqim drite e vet, por drita që ne shohim është një reflektim i dritës së diellit. Rrezet e diellit arritur vetëm gjysmën e hënë në një kohë. Kur bëhet natë në njërën anë të tokës dhe të ditës nga ana tjetër. Ne kurrë nuk shohim hënën mbrapa.

Fazat e hënës është hëna e re gjysmë hënën dhe të Hënës së plotë. New Moon është që astronomët kur hëna është krejtësisht e zezë. Dikush mund të shohin formën e hënës së, në qoftë se ajo është gati të bëhet e plotë apo të tkurret. Një hënë e ardhshme mund të konsiderojnë si një presje. Kur hëna është gjysma e quajti atë ose "Blloku i parë" ose "në tremujorin e fundit." Ata thonë se hëna është e re gjatë gjithë kohës nga hëna e re në hënë e plotë, atëherë kur ajo zvogëlohet përsëri nga hëna e plotë të hënës së re, thuhet se hëna është nën.

Lunar dhe eklips diellor

Ndonjëherë ajo bëhet e hëna shkëlqen plotë errësua. Kjo është quajtur një eklips hënor dhe ndodh vetëm kur është hëna e plotë.

Një eklips hënor është si një të thellë, me ngjyra të ndezura të lehta kafe të kuqe. Koha e eklipsit mund të gjenden në kalendar, dhe nuk ka pothuajse çdo vit në një ose më shumë pikë në Suedi.

Gjatë një eklips të hënës dhe diellit janë në anët e kundërta të tokës. Nëse ata janë pikërisht në përputhje, në mënyrë që hëna strehon krejtësisht në hijen e Tokës, do të ketë një eklips hënor totale. Hëna nuk krejtësisht e zezë, sepse gjithmonë ka një të majtë të kuqe të lehta.

Ka edhe eklipse diellore, por ata nuk janë aq të zakonshme sa eklipset hënor. Në një eklips hëna është në rrugën midis diellit dhe tokës. Eclipse dukshme vetëm në zonën e tokës, ku hije e hënës bie, dhe kjo ndodh të paktën 2 herë. një vit, me rreth 6 shkallë. intervale.

Eklipsi hënor

Eklips

Çfarë planetet në sistemin tonë diellor quajtur

"Por kush e bëri marzipan thellësi Urban ka thënë Ne-gizmos".

Kjo psal mund të ju duhet të mbani mend rendin e planeteve në sistemin tonë diellor.

Planetet tona nga dielli janë: Merkuri, Venus, Toka, Marsi, Jupiteri,

Saturni, Urani, Neptuni dhe Plutoni.

Ka pasur nëntë planetet në sistemin tonë diellor, në të kaluarën, por sot ata e quajnë Plutoni

një planet xhuxh, pasi ajo nuk kualifikohet për një planet.

Në këmbë në tokë, mund të shohim 5 të planeteve, pa përdorur dylbi.

Jupiteri dhe Saturni janë planetët më të mëdha.

Planetet në sistemin tonë diellor

Çfarë dielli është dhe se si ajo duket në

Dielli është një yll në mesin e miliarda të tjerëve në hapësirë. Dielli është një top i madh i gazrave të zjarrit. Sferë përfaqëson 99,85% të masës diellore.

Një milion globit do të përshtaten brenda diellit.

Dielli ka një bërthamë e përbërë nga heliumi dhe kjo ndodh gjatë gjithë ngrohjes dhe të energjisë të lehta të.

Sipërfaqja diellore quajtur fotosferë, dhe kjo duket solide, por është një mjegull valë. Ajo merr deri në një milion vjet për energjinë në thelb për të arritur fotosferë.

Në sipërfaqe, janë njollat ​​e diellit që duken si bare e zezë. Këto fusha janë rajone frigorifer në diell.

Dielli përbëhet kryesisht nga hidrogjeni. Hidrogjeni është karburant diellore. Në disa miliard vjet me hidrogjen e diellit në një fund dhe dielli do të vdesin. Sipas studiuesve, dielli ka shpenzuar deri tani gjysma e qasjes së tyre hidrogjenit.

Sun fotografuar me dritën ultravjollcë

Pse planetet tjerrje rreth diellit

Gravity mban planetet e sistemit diellor në orbita rreth diellit.

Forca e gravitetit është e njëjtë si gravitetit. Është një forcë që shumë imponojnë mbi njëri-tjetrin dhe të japin rritje të asaj që ne e quajmë gravitetit.

· Gravitetit Tokës mban hëna mbetet në orbitën e saj rreth tokës.

· Gravitetit të hënës së shkakton valë të baticës në tokë.

Sa më afër një planet është dielli, aq më shpejt tjerr për të qëndruar në orbitën e saj.

Vrimat e zeza

Një vrimë e zezë është një përqendrim i masës të cilën graviteti bëhet aq i fortë se çdo gjë në afërsi të saj është e thithur në, të tilla si kometat dhe planeteve. Asgjë që vjen në afërsi të saj, madje as drita, mund të kapërcejë gravitetit e trupit, dhe për këtë arsye ajo bëhet e zezë, kur ju shikoni në atë.

Kjo nuk është provuar se vrimat e zeza të vërtetë ekziston, por kjo është një zgjidhje teorike.

Vizioni i një artisti nga një vrimë e zezë

Thellimi Hëna 2

Moon-Shfaqja

Një përplasje gjigant është një teori e origjinës së hënës. Kjo teori është bazuar në hëna është krijuar nga mbeturinat që ka ndodhur kur një shumë të hershme, gjysmë-i shkrirë e Tokës u përplas me një objekt të planetit, si në madhësi mars.

Teoria Përplasje e origjinës së hënës

-ebb Tide dhe lumi

Tides janë kur niveli i ujit të detit ndryshon për shkak të gravitetit të Hënës. Lunar (dhe diellore) gravitacioni shkakton Flodberg në të dy anët e globit. Këto lëvizje të ujit puseve sepse Toka rrotullohet.

Dobësim të kur uji i detit recedes nga brigjet dhe pika të nivelit të ujit. Lumi e kur uji rritet. Lartësia e valës është dallimi në mes të baticë të ulët dhe baticë të lartë.

Dallimi në mes të baticë të lartë dhe të ulët është më i madh në ekuator, ku distanca është më i madh (pingul) në aksin e rrotullimit të Tokës.

Dobësim dhe rrjedhën në të njëjtën port

ISAC Bernharth

based on 27 ratings Dielli dhe planetet, 2.9 nga 5 në bazë të 27 ratings
Vlerësoni dielli dhe planetet


Projektet Related shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me të Diellit dhe planeteve apo në asnjë mënyrë në lidhje me Diellit dhe planeteve.

2 Përgjigjet për të "Dielli dhe planetet"

  1. Niklas më 6 maj, 2010 at 7:01 #

    Kam lexuar se shpatin sup është rreth 45 gradë tani dhe axial anim është në rritje gjatë gjithë kohës deri në vitin 2012 është zakonisht 23 gradë dhe të gjitha vendet rreth rrethit verior polare do të zhvendoset në tropik veriore ose të ekuatorit, por pastaj dielli do të jetë lart në qytete në Suedi 2gåner vit e cila është në jug të zonës polare dhe piperi do të jetë fikse Stald e rreth 90 gradë betydet në zonat pranë veri dhe Polin e Jugut do të jetojnë deri dielli në zenit një herë në vit, por Suedia do të jetë afër ekuatorit Nathan do të thotë se ne do të kemi klimë tropikale, atëherë unë mendoj se akulli në polet do të zhduket, por unë nuk mendoj se ne do të përjetojë fatkeqësi të madhe gjatë përmbytjeve unë mendoj se ne do të përjetojnë vetëm të gjitha somvanligt por dimrit shumë të butë dhe verë të gjatë ose verë gjatë gjithë vitit me dy sezonet e me shi dhe deri për të jetuar diellin në zenit dy herë në vit në Suedi, ne do të përjetojnë

  2. Niklas më 26 korrik 2011 në 11:33 #

    Unë e di pse ata e bëri tranzicionin TV dixhital E pra unë mendoj se arsyeja që ata na detyrojnë për të blerë decoders për të ndërtuar vetëm një kuti e tyre me një virus që do të vrasin njerëz mund të jetë një armë e rrezikshme biologjike diku autoritetet duan të na vrasin, në mënyrë që vetëm të pasurit do të mbijetojë dhe të tjerët do të varroset prandaj unë paralajmëroj se mund të jetë e njëjtë lloji siç ndodhi me brezin e zjarrit ose të sëmurë spanjoll kur gjysma e Europës u shua në rreth viteve 1000-1700 një nga ata që ishte i gatshëm për të përhapur atë lloj nga minjtë është tani "televizioni dixhital" si iverklighet koduar vetëm që e bën të nevojshme që të ketë decoder ku ata kishin një ide se ku ata utbyttja se ne jemi budallenj për të blerë një coder quajtur decoder këtë është vetëm një kohë e përkohshme deri sa ne jemi jashtë për të vrarë pasi që ata janë të nevojshme jo më

Koment Dielli dhe planetet

« | »