.com

Shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Aventurat e Tom Sawyer

Rreth Author:

Mark Twain ka lindur në Florida 30 nëntor 1835, ai ishte i njohur më së shumti si një shkrimtar dhe reporter lajmesh amerikane.

Kur babai i Markut kaluara larg në 1847 ai la shkollën pas mbarimit të klasës 5, ai filloi të punojë si një nxënës në gazetën lokale. Ndërkohë ai ka punuar në gazetën ai mori një paraqitje e shkurtër e botës jashtë Florida. Kur Mark mbushur 18 vjeç, ai u transferua në Nju Jork dhe Filadelfia, ai vazhdoi punën në gazeta të ndryshme të lajmeve dhe u bë një gazetar i suksesshëm kryesisht për shkak se aftësitë e tij superiore me shkrim.

Në vitin 1857 Mark u kthye në shtëpinë e tij të fëmijërisë, ai filloi duke punuar në një anije me avull në lumin Misisipi. Për shkak të luftës civile ai humbi punën e tij, në vend të kësaj ai ndjehet si duke ndihmuar në jug në betejë të përgjakshme. Ai vullnetarisht për 'Marion Rangers ", por pas dy javësh të shërbimit ai mbyllura.

Mark filloi të shkruajë për një gazetë në Virginia, ajo tani ishte ai filloi duke e quajtur veten për Mark Twain. Ai është emri i vërtetë ishte Samuel Langhorne.

Njerëzit filluan të si Mark Twain pas historinë e tij të shkurtër: The festoi Jumping Frog e Calaveras County. Vitet e ardhshme ai ka punuar në disa gazeta lajm i madh dhe ai finlandezët punuar në një anije me avull në Evropë. Raportet dhe tregime e tij u bë shumë popullor në mesin e njerëzve.
Hit tjetër i madh për Mark Twain ishte libri i tij i parë i quajtur: The Innocents Abroad (1869).

Në vitin e 1870 Mark martuar Olivia Langdon, ata u zhvendos në Buffalo, NY dhe Mark u bë redaktor dhe partner i gazetës kryesore: Buffalo Express.

Në vitet në vijim Marku ka shkruar disa libra, dy prej shumë ujk: Aventurat e Tom Sawyer (1876) dhe Huckleberry Finn (1884) të cilat ndoshta janë më të kryesisht Midis njerëzve të famshëm.

Mark Twain vdiq më 21 prill 1910 në Redding, Connecticut, Mark vdiq 75 vjeç.

Pse unë vendosim këtë libër:

Unë zgjedh këtë libër sepse unë tashmë kam lexuar një libër nga Mark Twain quajtur "Huckleberry Finn" Librat e tij janë shumë klasike dhe ata të zhvillohen rreth 200 vjet më parë Cili je ti shumë interesante, sepse ju të merrni të dini se si ajo ishte para jush ku ka lindur dhe të afërmit tuaj të vjetër; Nënat amësia juaj për shembull janë lindur.

Unë mendoj se librat e Mark Twain-së (veçanërisht Huckleberry Finn dhe Aventurat e Tom Sawyer) janë diçka që ju duhet të lexoni para se të vdes. Shumë njerëz që kam takuar them se këto libra janë njohuri të përgjithshme. Dhe unë mendoj se shumë.
Aventurat e Tom Sawyer është një ngrohtë dhe një libër daljes cila përqëndrohet në djemsh të potershëm dhe shkatërrime të tjera.
Unë gjithashtu donte për të lexuar këtë libër sepse është shumë i diskutuar dhe unë mendoj se kjo është një lloj i bookthat ju mund të përfitojnë fshat.

Menjëherë Kur kam lexuar tekstin prapa libër unë u pushtua. Unë mund të tërheqë paralele mes meje dhe Tom Sepse edhe unë jam një njeri shumë i lumtur dhe unë jam i penguar në një humor të gjallë si ai. Por në libër kur kam takuar Huck unë mund të shoh një karakter të egër dhe libri filloi të jetë më mirë dhe më të mirë.

Ky libër nga Mark Twain nuk është libri më i mirë që kam lexuar në jetën time, por unë duhet absolutisht të rekomandojë atë.

Leximi Kyçu:

1. Në kapitullin e parë në faqen 5 njihet menjëherë vendos dhe lodhjen në hallë Polly.
-Tom!
Nuk ka përgjigje
-Tom!
Pa përgjigje.
-Çfarë Është Gone me atë djalë, unë pyes veten? Ju bosh!
...
-Çfarë Ju bërë në atje?
-Asgjë.
-Asgjë! Shikoni në duart tuaja, dhe të kërkoni në gojën tuaj. Çfarë është kjo kamion?
-Unë Nuk e di, hallë

Kjo shpjegon në një mënyrë të mirë Tom Ky shënim është një fëmijë ëndërr, Tom tregon se ai është një ngatërrestar i vërtetë. Teto Polly Duket këtu për të kërkuar një hallë që kurrë dhënë lart, dhe pavarësisht zhurmës dhe problemeve që Tom shkakton ajo ende përpiqet të bëjë më të mirë të saj dhe kjo të bëjë hyrje të librit shumë të mirë. Ju merrni të dini më tepër duke ndjekur vetëm 1-2 faqe.

2. "Të dy djemtë fluturuan mbi dhe në drejtim të fshatit, i pagojë me tmerr. Ata lëshoi ​​prapa mbi supet e tyre nga koha në kohë apprehensively, sikur ata kishin frikë se ata mund të pasohet. "
...
-Who'll Tregoni? Ne? "
-Çfarë Jeni duke folur për? Supozoni se diçka ka ndodhur dhe lëkurëkuq Joe nuk rri, pse ai do të na vrasin disa kohë apo tjetër, po aq i vdekur i sigurt si ne jemi një gënjyer këtu "

Unë mendoj se kjo parti është në faqen 70 tregon në një mënyrë komik si djemtë mendojnë dhe të besojnë.
Kur kam lexuar këtë kam filluar të qesh, sepse ata mendonin se vrasësi do të vrasin ata edhe në Ata thanë dikë. Por në qoftë se ju mendoni se një herë ajo nuk është e gabuar. Në komunitetin tonë sot gjithçka mund të ndodhë. Por Kur Mark jetoi ndoshta kjo ishte e ndryshme.
E sipas statistikave të krimit janë rritur me më shumë se 100%

3. të lidhen me temat e cila mendova se libri ka pasur, mund të unë në faqen 193 të shihni një shembull të mirë.
Këtu autori kap karaktere personalitetin në librin dhe mbiçmuara e dashurisë së vërtetë që ju mund të besimit në.

"Becky dha lirshme në lot dhe vajtime. Tom bëri atë që ai mund ta ngushëllojë, por me pak efekt. Në gjatësinë Becky ka thënë: "
-Tom!
Paj, Becky?
-They'll Mis Us dhe gjueti për ne
-Po, Ata do! Sigurisht ata do!
-Maybe Ata janë të gjuetisë për ne tani, Tom?
-Pse, Unë marr ndoshta ata janë! Unë shpresoj se ata janë!
-Kur Excellant Ata na humbasë, Tom?
-Kur Ata mori përsëri në barkë, unë marr.
-Tom, Ajo mund të jetë e errët, pastaj- Excellant Ata vërejnë ne nuk kishte ardhur?
-Unë Nuk e di. Por gjithsesi, nëna jote do të humbasë ju sa më shpejt që ata patën në shtëpi.

Kjo përgjigje na tregon se Tom si zakonisht është djali i egër që nuk kujdesen aq shumë për atë që ndodh, ose çfarë do të ndodhë. Ai i pëlqen aventurat, nuk ka dyshim!
Pavarësisht nga Becky, ajo dëshiron konfirmimit gjithë kohës se çdo gjë është e mirë dhe se prindërit e tyre janë të gjuetisë për ta dhe humbas ato.

4. marrëdhëniet Tom në këtë libër janë shumë të ndryshme nga personi në person. Në faqen 9-12, ju mund të shihni numërimin.

"Nëse dikush lëvizi tjetër u zhvendos - por vetëm sidewise, në një rreth. Ata mbahen ballë për ballë dhe sy për sy gjatë gjithë kohës. Së fundi, Tom ka thënë: "
-Unë Mund të bëj!
-I'd Donte për të parë ju provoni.
Paj, unë mund ta bëjë këtë.
-Nuk Ju nuk mund, ose.
-Po Unë mund.
-Nuk Ju nuk mund.
-I Mund
-Ju Nuk mund të
...
-You're Një frikacak dhe një pup. Do ta tregoj vëllait tim të madh mbi ty, dhe ai mund t'ju Lam me gishtin e tij të vogël, dhe unë do të bëjë atë të bëjë atë, too.

Në fund të kësaj dukurie Ata filluan të luftojnë dhe Tom fitoi.
Kjo nuk është një mik i mirë për Tom; Ata as nuk e vërtetë e di eachother. Tom është si ju thashë më parë një djalë shumë të egër. Dhe unë nuk mendoj se ai e mori aq shumë vëmendje nga halla e tij dhe miqtë e tjerë. Për shkak të kësaj ai do të ndjehen më mirë se sa të tjera. Dhe djemtë në moshën e tij të penguar luftën me eachother. Dhe Kur Tom fitoi ai shkoi në shtëpi me një besim shumë më të mirë.

5. Së fundi në kapitullin 33 në faqen 196- 198 pikë kthese erdhi.

-Turn Out! Dal! Ata janë gjetur! Ata janë gjetur!
"Pans Tin dhe brirët shtuar të juaj, popullata massed vetë dhe u zhvendos në drejtim të lumit, u takua me fëmijët që vijnë në një karrocë të hapur tërhequr duke bërtitur Qytetarët, shtyhej rreth tij u bashkua është e drejt shtëpisë marshim, dhe përfshiu madhërishëm deri kryesor huzza rrugë ulërin pas huzza "

Pse kam zgjedhur këtë si akull tim të fundit buzëqeshi, sepse unë mendoj se kjo ishte një aksident i madh. Kjo ishte një dukuri kryesor në librin e Mark Twain-it.
Nëse keni lexuar linjat e tjera ata thonë thatthis ishte nata më e madhe njerëzit në fshat ndonjëherë havebeen rreth me. Dhe halla Polly ishte aq i përjetuan dhe të lumtur që të ketë fëmijë të motrës së saj përsëri.
Unë mendoj se mesazhi këtu është se ju nuk e dini se çfarë keni Deri sa ju humb atë. Dhe kjo është një mesazh që të gjithë duhet të mbani mend. I kam shumë i lumtur kur kam lexuar këtë kapitull Për shkak të gjithë Tregoi kaq shumë dashuri dhe mirëkuptim.

Duke prezantuar librin:

Shkruar:
1876

Personazhet kryesore:
Tom dhe shoku i tij Huck. Këta djem janë shumë të egër.
Becky (vajzë Tomit në fund të librit)
Hallë Polly dhe Sid (fëmijët e Polly)
Joe Harper (miku më i mirë Tomit)

Gjuha:
Gjuha në këtë libër është shumë e lehtë. Ndonjëherë unë nuk mund të imagjinohet thatthis libër është shkruar rreth 200 vjet më parë, sepse gjuha është shumë moderne.

Theme (s):
Tema në këtë libër është aventurë si ju tashmë e dini. Por Ajo ka tema të tjera shumë për shembull dashuri dhe miqësive dhe krimit mbiçmuara.

Përmbledhje e shkurtër e komplotit:
Aventurat e Tom Sawyer është në lidhje me një djalë (Tom), i cili nuk ka ndonjë prindërit. Ai jeton me tezen e tij Polly dhe Page fëmijës së saj. Tom penguar kalon kohën me një djalë të egër se sa veten e tij dhe emri i tij është Huckleberry Finn. Çdo ditë Ata luajnë në vend që të shkojnë në shkollë dhe një natë Ata e shohin një njeri marrë shtënë nga një burrë tjetër në një varrezë.
Së bashku Ata u betuan që të mos i tregojnë askujt, sepse ata mendonin se vrasësi ishte duke shkuar për të vrarë ata shumë.

Kur ta keni lexuar pak në libër, Tom Sawyer takohet me Becky, një vajzë që ai menjëherë bie në dashuri me të. Tom mendon rreth saj gjatë gjithë kohës dhe gati harruar aksidentin në varreza. Pas një kohë Tom tregon policinë dhe gjykatën e ligjit çfarë në të vërtetë ndodhi atë natë.
Tom keqardhje se dhe djemtë shkuan më shumë i frikësuar sepse vrasësi ishte në këmbët e tij.
Në sametime policia përpiqet për të gjetur vrasësin dy djemtë shkoi në pyll për të shkuar në një aventurë. Dhe në fund të librit Becky dhe Tom merrni humbur në pyll dhe njerëzit në fshatin e tyre të shqetësuar. Pas një kohë të gjatë në kërkim Ata hoqën dorë dhe vendosi që të ketë një funeral për Becky dhe Tom. Por pikërisht në atë moment Tom gjen një mënyrë për të dalë nga shpella dhe aty mbiçmuara Ata gjetën vrasësin, në të njëjtën shpellë !!

Fredrika Astrom

based on 8 ratings Aventurat e Tom Sawyer 2.6 nga 5 bazuar në 8 ratings
Shkalla Aventurat e Tom Sawyer


Projektet e ngjashme shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë Aventurat e Tom Sawyer ose në ndonjë mënyrë në lidhje me Aventurat e Tom Sawyer.

Koment Aventurat e Tom Sawyer

|