.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Sistemi diellor

Sistemi ynë diellor në një Përmbledhje GlanceInformation
PMS 010-A (JPL)
Qershor 1991

JPL 410-34-1 6/91
(Përditësuar 5/93)

NASA
Kombëtare Komunikacioni ajror dhe Hapësirë ​​Administrata

Laboratori Propulsioni Jet
Kaliforni Institutin e Teknologjisë
Pasadena, Kaliforni

Për një kopje të shtypur të këtij publikimi kontaktoni Mails publike
Zyra në qendër NASA në rajonin tuaj gjeografike.

HYRJE

Nga botën tonë të vogël, ne do të kemi gazed mbi oqean kozmike për
Mijëra pallogaritur e viteve. Astronomët e lashtë vërejtur pikat e
Dritë që u shfaq për të Leviz Ndër Stars. Ata e quajtën Këto
objekteve planetet, do të thotë Wanderers, dhe me emrin e tyre pas Roman
hyjnitë - Jupiteri, mbret i perëndive; Mars, zot i luftës;
Mercury, të dërguarin e perëndive; Venus, zot i dashurisë dhe bukurisë,
dhe Saturni, babai i Jupiterit dhe zot i bujqësisë.
Stargazers kometat mbiçmuara vëzhguara me bishta me gaz, dhe meteorë
ose yjet qitje me sa duket bie nga qielli.

Shkenca lulëzoi gjatë Rilindjes Evropiane.
Ligjet themelore fizike që rregullojnë lëvizjen planetare ishin
zbuluar, dhe orbitat e planeteve rreth Diellit ishin
llogaritur. Në shekullin e 17, astronomët vuri në një pajisje të re
i quajtur teleskop në qiej dhe tërhoqi befasuese
Zbulimet.

Por Vitet që nga 1959'll kanë arritur në një moshë të artë të
eksplorim të sistemit diellor. Avancimet në teknikë raketore pas Luftës së Parë Botërore
II aktivizuar makinat tona për të thyer kthetrat e gravitetit të Tokës dhe
udhëtuar në Hënë dhe për të planetet e tjera.

Shtetet e Bashkuara KA automatizuar vonë anijen, atëherë njeriut
crewed ekspeditë, për të eksploruar Hënën. Makinat tona automatizuar
rrotullohej definatley dhe zbarkoi në Venus dhe Marsi; Hulumtohen Sun-së
mjedis; kometat vëzhguara, dhe tërhoqi sondazheve të ngushtë me rreze ndërsa
fluturues kaluara Mercury, Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni.

Këto Udhëtarët solli një hap të madh në njohuritë tona dhe
të kuptuarit e sistemit diellor. Nëpërmjet sytë elektronike
dhe "shqisat" të tjera të anijen automatizuar, ngjyrë tonë dhe
Complexion havebeen dhënë të botëve Kjo për shekuj me radhë u shfaq
në sytë Earth-lidhura si disqe fuzzy ose pika paqarta të dritës.
Dhe dhjetra e objekteve Më parë panjohur havebeen zbuluar.

Historianët e ardhshëm do të ngjarë të parë Këto fluturime pioniere
përmes sistemit diellor, si disa nga më të shquar
Arritjet e shekullit të 20-të.

Anijen automatizuar

Kombëtare Komunikacioni ajror dhe Hapësirë ​​Administrata-së (NASA-së)
anijen automatizuar për diellore Sistemit Exploration vijnë në shumë
Formave dhe madhësive. Ndërsa, ata janë të dizajnuara për të përmbushur të ndara dhe
Objektivat e përcaktuara misionit qasen pjesa artizanale shumë të përbashkëta.

Çdo anijen Përbëhet nga Instrumenteve të ndryshme shkencore
zgjedhur për një mision i veçantë, i mbështetur nga nënsistemeve themelore
Për energjisë elektrike, trajektore dhe kontrollin e orientimit, si dhe
si për përpunimin e të dhënave dhe komunikimin me Tokën.

Energji elektrike është e nevojshme për të vepruar anijen
instrumentet dhe sistemet. NASA përdor mërzit energjisë diellore prej vargjeve
i qelizave fotovoltaike dhe gjeneratorë të vogla bërthamore deri .its pushtet
misionet e sistemit diellor. Bateri Rechargeable janë të punësuar për
backup dhe fuqi shtesë.

Imagjinoni Se një anijen KA nisën me sukses miliona
e kilometra përmes hapësirës për të fluturuar por një herë pranë një planet, vetëm për të
definatley kamera SAJ dhe instrumente të tjera ndjerë vuri gabuar
Mënyra si ajo përshpejton kaluara objektivit! Për të ndihmuar të parandalueshme një incident, një e tillë
nënsistem i akullit të vogël thrusters Përdoret për të kontrolluar anijen.

Të thrusters janë të lidhura me Pajisjeve që të mbajë një
Shikimi i vazhdueshëm në yje të zgjedhura. Ashtu si Seafarers hershme Tokës
Në gjendje të vështirë yjet për të lundruar oqeanet, përdorni anijen yjet për
Ruajtja kushineta e tyre në hapësirë. Me nënsistemit mbyllur onto
pikë të caktuar e referencës, kontrollorët e fluturimit mund të mbani një
Instrumentet shkencore anijen vuri në trup të synuar dhe
Komunikimit antenave Artizanale-së vuri në drejtim të Tokës.
thrusters mund të mbiçmuara kërkojmë Përdoret për të bëj rregullim të imët rruga e fluturimit dhe shpejtësi
i anijen për të siguruar që një trup objektiv është hasur në
Planifikuar Largësia dhe në trajektore e duhur.

Midis 1959 dhe 1971, NASA anijen ishin dërguar për
Studimi hëna dhe mjedisin diellore; Ata Gjithashtu skanuar
planet i brendshëm përveç Tokës - Mercury, Venus dhe Mars. Këto
Tre botëve, dhe e jona, janë të njohur si planetet tokësore
Për shkak se ata ndajnë një përbërje të ngurta-shkëmb.

Për misionet fillim planetare zbulimi, NASA
punësuar një seri shumë të suksesshme të anijen e quajtur
Mariners. Fluturimet e tyre Ndihmuar formë planifikimin e lateralis
misionar. Midis 1962 dhe 1975, shtatë misionet Mariner Kryer
Sondazhet e para të fqinjëve tanë planetare në hapësirë.

Të gjitha të Mariners panele diellore pikëlluar si fuqia e tyre Fillore
burim. Së pari dhe më Version Final i anijen pasur dy
Krahët e mbuluara me qelizat fotovoltaike. Mariners tjerë ishin
e pajisur me katër panele diellore Zgjerimi fromtheir tetëkëndësh
bodysuits.

Edhe pse Mariners varionin nga Mariner 2 Venus
anijen, peshon në 203 kg (£ 447 £), për të
Mariner 9 mars Orbiter, peshon në 974 kilogram gram (2,147
£), Dizajni i tyre themelor mbeti mjaft e ngjashme Gjatë gjithë
Programet. Mariner 5 Venus anijen, për shembull, kishte
qenë fillimisht një rezervë për marsit flyby Mariner 4. Mariner
10 anijen vonë për të Venus dhe Mercury komponentëve pikëlluar mbetur
nga programi Mariner 9 mars Orbiter.

Në 1972, NASA Nisur Pioneer 10, një anijen Jupiter.
Interesi është i ndryshueshëm në katër nga planetet e jashtme - Jupiteri,
Saturni, Urani dhe Neptuni - topa gjigande të gazit të dendur mjaft
Ndryshme nga botëve tokësore Ne kishim anketuara Already.

Katër NASA anijen në të gjitha - dy pionierët dhe dy udhëtarëve -
ishin në fund të 1970 do të udhëtojnë rajonet e jashtme e diellore tonë
sistemeve. Për shkak të distancave të Përfshira, Këto Udhëtarët Mori
Diku nga 20 muaj deri në 12 vjet për të arritur destinacionet e Tyre.
Me përjashtim halla anijen, ata në fund do të bëhet e parë
Artefaktet e njeriut ndaj udhëtimit në yjeve të largëta. Sepse Sun-së
Dritë Bëhet tepër të lodhur në sistemin e jashtëm diellor, këto Udhëtarët
Mos përdorni të energjisë diellore, por në vend të veprojë në energji elektrike
të gjeneruara nga të nxehtit nga prishja e radioizotopet.

NASA mbiçmuara pazhvilluar anijen shumë të specializuara të rishqyrtojnë
fqinjët tanë në Mars dhe Venus në mes dhe fund të viteve 1970. Binjak
Landers Viking ishin të pajisura për të shërbyer si sizmik dhe motit
stacionet dhe si laboratorë të biologjisë. Dy orbiters avancuara -
pasardhës të Artizanatit Mariner - e mbajtën Landers Viking nga
Toka dhe pastaj studioi karakteristika marsian nga lart.

Dy daulle-formë Pioneer anijen vizitoi Venus në vitin 1978.
Pioneer Venus Orbiter ishte e pajisur me një instrument të radarit That
lejuar atë për të "shohin" përmes dendur mbuluar re e planetit ndaj
të studiuar tiparet sipërfaqësore. Pioneer Venus Multiprobe Kryer katër
Se hetimet u hodhën nëpër retë. Hetimet dhe
Organi kryesor - të gjitha të cilat përmbanin instrumenteve shkencore -
Kërkonin informacion në lidhje me atmosferën e planetit Gjatë Tyre
Descent drejt sipërfaqes.

Një brez i ri i anijen automatizuar - Përfshirë
Magellan, Galileo, Ulysses, Mars Observer dhe Cassini - akull-qenia
Zhvilluar dhe vonë jashtë në sistemin diellor për të bërë detajuar
Provimet thatwill Rritja kuptuarit tonë të tonë
lagje dhe vetë planetit tonë.

SUN

Një diskutim i objekteve në sistemin diellor duhet të boot
me Sun. Sun dwarfs organet e tjera, që përfaqësojnë
Përafërsisht 99,86 për qind e të gjithë masës në sistemin diellor;
Të gjitha të planeteve, hënat, asteroidët, kometat, pluhurit dhe gazit shtoni deri
për të vetëm rreth 12:14 për qind. Kjo 00:14 Përqindja përfaqëson
materiale të mbetura nga formimi të Diellit. Njëqind e nëntë
Earths do të jetë e nevojshme për të përshtaten në të gjithë diskun e Diellit, dhe e saj
brendshme mund të i mbetur 1.3 milion earths.

Si një yll, energjia Sun generatesHTML përmes procesit të
fusion. Temperatura në bërthamën e Diellit është 15 milionë gradë
Celsius (27 milion gradë Fahrenheit), dhe akull theres presion
340.000.000.000 herë presion Tokës ajror në nivelin e detit. Sun-së
Temperatura sipërfaqe prej 5500 gradë Celsius (10.000 gradë
Fahrenheit) Duket pothuajse e ftohtë në krahasim me temperaturën e saj thelbësore.
Në thelb diellor, hidrogjeni mund të bashkohen në helium, duke prodhuar
Energji. Sun Gjithashtu prodhon një fushë të fortë magnetike dhe rrjedhave
e grimcave të ngarkuara, si babai Zgjerimi Përtej planetit.

Sun Shfaqet në havebeen aktiv për 4.6 miliard vjet dhe
KA karburantit të mjaftueshme për të shkuar në për pesë miliard vite apo më shumë.
Fundi i jetës .its, Dielli do të fillojë të siguresave helium në
elementet më të rënda dhe të fillojnë të bymehet deri, në fund të fundit në rritje kështu
i madh që është zakon të gëlltitje Tokë. Pas një miliard vjet si një "të kuqe
Giant ", ajo papritmas zakon të shembet në një" xhuxh të bardhë "- Final
produkti i fundit i një ylli si e jona. Ajo mund të marrë një trilion vite të
Qetësohem plotësisht.

Shumë anijen definatley hulumtuar mjedisin e Diellit, por askush
Kanë marrë ndonjë më afër sipërfaqes .its se Përafërsisht dy-
tretat e distancës nga Toka në Sun. Pioneer 11/05,
Pioneer Venus Orbiter, udhëtarëve 1 dhe 2 dhe anijen tjetër definatley
Të gjithë provuan mjedisin diellore. Anijen Ulysses,
Nisur më 6 tetor 1990, është një Mision i përbashkët diellor i NASA-s dhe
Agjencia Evropiane Hapësirë. Më 8 shkurt 1992, Ulysses fluturoi afër
të Jupiterit dhe të pikëlluar gravitetit Jupiterit të flak atë poshtë
aeroplan i Planets. Edhe pse ajo ende zakon të luten në distancë e madhe
nga Dielli, Ulysses A do të fluturojnë mbi rajonet polare dielli duke Gjate
1994 dhe 1995 dhe do të kryejë një gamë të gjerë të studimeve duke përdorur nëntë
bord Shkencor Instrumente.

Ne jemi me fat Kjo Dielli është Exactly mënyra se është. Nëse IT
njeri-ujk të ndryshme në pothuajse çdo mënyrë, jeta do të pothuajse Sigurisht
Asnjëherë A Developed në Tokë.

Mercury

Marrja e para pikëpamjet ngushtë-up e Merkurit ishte primar
Objektivi i anijen Mariner 10, që filloi më 3 nëntor,
1973, nga Qendra e Hapësirës Kenedi në Florida. Pas një udhëtimi të
Gati pesë muaj, e cila përfshinte një flyby të Venusit,
anijen e kaluar brenda 703 kilometra (437 milje) të diellore
Planeti më i thellë sistemit më 29 mars, në 1974.

Deri Mariner 10, pak ishte i njohur për Merkurit. Edhe
shikime të mira largpamës nga Toka Tregoi Mercury si një i paqartë
Objekti mungon ndonjë detaj sipërfaqe. Planeti është aq afër
Sun se ajo është e humbur Zakonisht në shkëlqim verbues diellor. Kur Ice Planet
i dukshëm në horizont Tokës vetëm pas perëndimit të diellit ose para agimit, Ai është
pengohet nga imponoj dhe pluhuri në atmosferën tonë. Vetëm radar
teleskopët dha asnjë aluzion e kushteve Mercury-së sipërfaqësore përpara
Voyage e 10 Mariner

Fotografitë Mariner 10 Kërkonin prapa në Tokë zbuloi një
, sipërfaqe lashtë rëndë kratere, competetive ngjan tonat
Hëna. Fotografitë mbiçmuara Tregoi shkëmbinjtë mëdha crisscrossing
aeroplan. Këto Kur brendshme me sa duket u krijuan Merkurit
ftohur dhe u tkurr, buckling koren e planetit. Shkëmbinjtë janë si
lartë sa 3 kilometra (2 milje) dhe sa kohë si 500 kilometra (310
milje).

Instrumentet për Mariner 10 zbulua Mercury Se Ka një i dobët
fushë magnetike dhe një gjurmë e atmosferës - 1/1000000000000
Dendësia e atmosferës së Tokës dhe I përbërë kryesisht nga argoni, neoni,
dhe helium. Kur orbita e planetit e merr atë më të afërt të Diellit,
Temperaturat Sipërfaqja shkojnë nga 467 gradë Celsius (872 gradë
Fahrenheit) në anën e ndriçuar nga dielli Mercury në -183 gradë Celsius (-298
gradë Fahrenheit) në anën e errët. Ky varg në sipërfaqe
Temperatura - 650 gradë Celsius (1170 gradë Fahrenheit) - Ice
Më e madhe për një trup të vetëm në sistemin diellor. Mercury
fjalë për fjalë bakes dhe ngrin në sametime.

Ditë dhe netë janë të gjata në Merkurit. Kombinimi i një
Rotacioni i ngadalshëm në krahasim me Stars (59 ditë Earth) dhe një i shpejtë
revolucion rreth Diellit (88 ditë Toka) do të thotë se një Mërkur
ditë diellor merr 176 ditët e Tokës ose dy vjet Mercury - kohën që
merr planetin më i thellë për të përfunduar dy orbita rreth Diellit!

Mercury duket të ketë një kore të lehta rocklike silikat
Se e Tokës. Shkencëtarët besojnë Merkuri Ka një Heavy Iron-Rich
Core Making Up Pak më pak se gjysma e vëllimit SAJ. Që excellant
Core e dobishme Mercury burrit, proporcionalisht, se thelbin e Hënës
Ose Ata prej ndonjë nga Planets.

Pas takimit fillestar Mercury, Mariner 10 tërhoqi dy
flybys shtesë - më 21 shtator 1974 dhe 16 mars 1975 -
para se të kontrolluar gazin përdorura për të orientuar anijen ishte i rraskapitur dhe
Misioni u përfundua. Çdo flyby u zhvillua në të njëjtën lokal
Mercury Koha Kur gjysma Identike e avionit ishte
Ndriçuar; si rezultat, ne do Still A nuk shihet gjysmën e
sipërfaqja e planetit.

VENUS

Mbuluar nga mbuluar re të dendur, Venus - planetare ynë më i afërt
fqinj - ishte avioni i parë për t'u eksploruar. Mariner 2
anijen, Nisur më 27 gusht të vitit 1962 ishte e para e më shumë
se një duzinë misione të suksesshme amerikane dhe sovjetike për të studiuar
aeroplan misterioz. Siç anijen fluturoi nga ose rrotullohej Venus, i zhytur
Në atmosferë apo butësisht zbarkoi në sipërfaqen e Venus ', romantik
mitet dhe spekulime rreth fqinjin tonë janë hedhur për të pushuar.

Më 14 dhjetor 1962, Mariner 2 kaloi brenda 34,839
kilometra (21,648 milje) e Venusit dhe U bë anijen Parë
për të skanoni një tjetër planet; instrumentet në bord të matura Venus 42
minuta. Mariner 5, Filloi në qershor të vitit 1967, fluturoi shumë më afër
aeroplan. Kalimi brenda 4,094 kilometra (2,544 milje) e Venusit në
Flyby dyti amerikan, instrumentet e Mariner 5-së matur
në terren, jonosferë, rripa magnetike të planetit rrezatimi dhe
rezultuan tempera. Në rrugën .its te Merkurit, Mariner 10 fluturoi nga Venus dhe
Fotot e transmetuara ultravjollcë në Tokë duke treguar re
Modelet e qarkullimit në atmosferë Venusian.

Në pranverë dhe verë të 1978, dy anijen ishin
Nisur tej të zbulohej misteret e Venusit. Më 4 dhjetor
të të njëjtit vit, Pioneer Venus Orbiter U bë i parë
anijen friendlyness në orbitë rreth planetit.

Pesë ditë më vonë, Pesë komponentët e veçanta duke e bërë deri
anijen e dytë - Pioneer Venus Multiprobe - Hyri
Atmosfera Venusian në vende të ndryshme të mësipërme aeroplan.
Katër, hetimet e vogla të pavarura dhe organi kryesor Kërkonin
Të dhënat atmosferike prapa në Tokë Gjatë prejardhje të tyre drejt
sipërfaqe. Edhe pse Designed për të shqyrtuar atmosferën, një nga
Hetimet mbijetoi ndikimin .its me sipërfaqe dhe i vazhdueshëm për
transmetimin e të dhënave për një orë.

Venus ngjan Tokës në madhësi, përbërjen fizike dhe
Dendësia më competetive se çdo planet tjetër të njohur. Megjithatë,
spacecraft'll kanë zbuluar dallime të rëndësishme si. Për
shembull, rotacionin e Venusit (perëndimi në lindje) është reaksionar (prapa)
në krahasim me lindje-për-perëndim rrotullimit të Tokës dhe më e tjetri
aeroplan.

Rreth 96,5 për qind e atmosferës Venus '(95 herë më
i dendur si Tokës) është dioksidi i karbonit. Përbërës kryesor i
Atmosfera e Tokës është e azotit. Atmosfera e Venusit Veprat si një
Serë, Lejimi rrezatimit diellor për të arritur në sipërfaqe por
kostum solemn të ngrohjes Kjo zakonisht do të radiated përsëri në
hapësirë. Si rezultat, mesatare akull sipërfaqe temperatura e planetit
482 gradë Celsius (900 gradë Fahrenheit), e nxehtë të mjaftueshme për të shkrirë
Lead.

Një lartësimatës radio në Pioneer Venus Orbiter kusht
Mjetet e para të shohim përmes dendur mbuluar re e planetit dhe
Përcaktimi karakteristika sipërfaqësore mbi pothuajse të gjithë planetin. NASA-së
Anijen Magellan, Nisur më 5 maj 1989, ka qenë në orbitë
rreth Venus që nga 10 gusht 1990. anijen radar gjendje të vështirë
Teknikat e hartës të sigurojë High-Rezoluta Imazhet e 98 për qind
i sipërfaqes.

Radar Magellan zbuloi një peizazh të dominuar nga vullkanik
karakteristika, gabimet dhe kratere ndikimit. Zona të mëdha të sipërfaqes
tregojnë dëshmi të periudhave të shumta të përmbytjeve lava me flukset
shtrirë në krye të të mëparshmet. Një rajon i ngritur me emrin Ishtar
Terra është një lavë e mbushur pellgu si i madh si Shtetet e Bashkuara. Në One
Fundi i këtij ndenjësen pllajë Maxwell Montes, një mal madhësia e
Mount Everest. Dhëmbëza krahun e malit është një 100-milje
(62-milje) e gjerë, 2.5 kilometrash (1.5 milje) krater Deep Ndikimi i quajtur
Kleopatra. (Pothuajse të gjitha tiparet në Venus janë emëruar për gratë;
Maxwell Montes Alpha Regio dhe Beta Regio janë përjashtime.)
Kratere mbijetojnë në Venus ndoshta 400 milionë vjet sepse
Nuk ka ujë dhe shumë pak erozionit të erës.

Rrjetet e shumta faji-line mbulojnë planetin, ndoshta
rezultat i së njëjtës flexing kores Kjo prodhon pllaka tektonike
në Tokë. Por në Venus Temperatura sipërfaqësore është i mjaftueshëm për të
dobësojnë shkëmbin, e cila çara vetëm rreth kudo, Parandalimi
Formimi i pllaka të mëdha dhe gabimet e mëdha e tërmetit si
Fault San Andreas në Kaliforni.

Venus model moti mbizotërues është një lartë-lartësi, të lartë
Qarkullimi shpejtësia e reve Kjo containe acid sulfurik. Me shpejtësi të
Arritja e të larta deri në 360 kilometra (225 milje) në orë, e
Retë e rrethit planetin në vetëm katër ditë Tokës. Tirazhi
akull në të njëjtin drejtim - perëndimi në lindje - si rrotullim të ngadalshëm Venus '
e 243 ditëve të Tokës, ndërsa erërat e Tokës të fryj në të dy drejtimet -
Perëndimi në Lindje dhe Lindja në Perëndim - në gjashtë band alternuara. Venus '
Atmosfera shërben si një laborator të thjeshtuar për studimin e tonë
moti.

EARTH

Siç shihet nga hapësira, duke bërë dallimin botës sonë
Karakteristikat janë .its ujërat blu, masa ngjyrë kafe dhe jeshile tokës
dhe retë e bardha. Ne jemi të mbështjellë nga një oqean i ajrit të përbërë
e azotit 78 për qind, 21 për qind oksigjen dhe 1 për qind të tjera
Zgjedhësit. Planeti i vetëm në sistemin diellor të njohur në port
Jeta, Earth orbiton Diellin në një distancë mesatare prej 150 milion
kilometra (93 milionë milje). Toka është planeti i tretë nga
Sun dhe i pestë më i madh në sistemin diellor, me një diametër
Vetëm disa qindra kilometra më të mëdha thanthat e Venusit.

Tjerr shpejtë i planetit tonë dhe i shkrirë-hekur nikel rritje core japin
në një terren të dendura magnetik, Cila, alongwith atmosferë,
na mbron nga gati të gjitha prej rrezatimit të dëmshme që vijnë nga
Sun dhe yjet e tjera. Atmosfera e Tokës Mbron Na Nga
meteorë, si dhe, shumica e të cilave të djegur deri para se ata mund të grevës
sipërfaqe. Processes'll aktiv gjeologjike kanë lënë asnjë provë
gjuajtur Earth pothuajse Sigurisht marrë shpejt pasi ajo formoi -
Rreth 4.6 miliardë vjet më parë. Alongwith tjetër sapo formuar
aeroplan, ai u showered nga mbeturinat hapësirë ​​në ditët e para të
sistemet diellore.

Nga udhëtimet tona në hapësirë, ne do të kemi mësuar shumë rreth tonë
planet shtëpi. Satelit i parë amerikan - Explorer 1 - ishte
Nisur nga Cape Canaveral në Florida më 31 janar 1958, dhe
zbuloi një zonë intensive rrezatimi, të quajtur tani Van Allen
Zona rrezatimi, përreth Tokës.

Që atëherë, satelitë të tjera kërkimore definatley Revealed Kjo tonë
fushë magnetike e planetit është shtrembëruar në një formë lot-rënie nga
era diellore - lumë i grimcave të ngarkuara ejected Vazhdimisht
nga Dielli Ne kemi mësuar se fusha magnetike nuk zhduket
off në hapësirë ​​por KA kufijtë e caktuar. Dhe ne tani knowthat
Atmosfera jonë e vockël e sipërme, pasi besohet të qetë dhe të qetë,
seethes me aktivitet - ënjtje ditën dhe kontraktimit natën.
Ndikohen nga ndryshimet në aktivitetit diellor, atmosferë e sipërme
Jepni kontributin tuaj për motit dhe klimës në Tokë.

Përveç prek motit Tokës, aktiviteti diellor jep të rritet
në një fenomen dramatik vizuale në atmosferën tonë. Kur undercharged
Grimca nga wind've diellore të bëhet bllokuar në Tokë së magnetike
Fusha, Ato bien ndesh me molekulat e ajrit mësipërme planet e jonë magnetike
polet. Këto molekula ajri pastaj fillojnë të shkëlqim dhe janë të njohur si
Aurora apo Veriore dhe Jugore Lights Të.

Satelitët rreth 35,789 km (22,238 milje) jashtë në
hapësirë ​​të luajë një rol të madh në parashikimin e përditshme e motit lokale. Këto
sytë vigjilent elektronike SH.B.A. paralajmërojnë stuhi të rrezikshme. I vazhdueshëm
Global Monitorimi ofron një sasi të madhe të të dhënave të dobishme dhe
Të kontribuojë në një kuptim më të mirë të motit komplekse Tokës
sistem.

Nga pikat unike të Tyre favorshme, satelitët mund sondazh
Oqeanet e Tokës, të përdorimit të tokës dhe burimeve, dhe monitoruar planet për burra
healthfully. Këta sy në space'll kanë shpëtuar jetë të panumërta, me kusht
Banjë treguar e madhe dhe SHBA që ne ta ndryshuar pyes tonë
aeroplan në mënyra të rrezikshme.

Hëna

Satelit natyral i vetëm e Tokës Moon ice-së. I parë njerëzor
Gjurmët në një botë të huaj janë bërë nga astronautët amerikanë në
Sipërfaqja Dusty i airless shokut tonë, pa jetë.
Përgatitja për ekspedita e njeriut-crewed Apollonit, NASA
Dërguar automatizuar Ranger, Surveyor dhe Lunar Orbiter
anijen për të studiuar Hënën në mes të 1964 dhe në 1968.

Programi i NASA-s Apollo lënë një trashëgimi të madhe të materialit hënor
dhe të dhënat. Gjashtë ekipet dy-astronaut zbarkoi në hënor dhe hulumtuar
Sipërfaqja në mes 1969 dhe 1972, mbante prapa një koleksion të shkëmbinjve
dhe tokës peshon një total prej 382 kg lb (£ 842) dhe
E përbërë nga më shumë se 2000 mostra të veçanta.

Nga ky material dhe Studime të tjera, shkencëtarët definatley
Ndërtuar Një histori e Hënës Kjo përfshin fillimet .its. Rocks
Mbledhura nga malësitë hënor datojnë në rreth 4,0-4300000000
vjeç. E para disa milion vjet të ekzistencës e Hënës
ishin aq të dhunshme Kjo pak gjurmët e kësaj periudhe, mbetet. Si një i shkrirë
Outer Layer ftohur Gradualisht dhe e forcoi në llojet e ndryshme
i rrokut, Hëna ishte bombarduar nga asteroids të mëdha dhe të vogla
Objektet. Disa nga asteroids ishin aq të mëdha sa Rhode Island ose
Delaware, dhe goditjet e tyre me basenet Hënë Krijuar
qindra kilometra në të gjithë.

Ky bombardim katastrofike tapered off Përafërsisht katër
miliard vjet më parë, duke e lënë malësitë hënor i mbuluar me të madhe,
kratere mbivendosjes dhe një shtresë të thellë të shkëmbit shpartallua dhe të thyer.
Nxehtësia e prodhuar nga prishja e elementeve radioaktive Filloi të shkrihet
E brendshme e Hënës në thellësi prej rreth 200 kilometra (125
milje) nën sipërfaqe. Pastaj, për 700 milion vjet të ardhshme -
nga rreth 3,8-3100000000 vjet më parë - lavë u rrit nga brenda
Hëna. Lavë Gradualisht shtrirë mbi sipërfaqe, përmbytjet
Legenat e ndikimit të mëdha për të formuar zonat e errëta që Galileo
Galilei, një astronom i Rilindjes italiane, i quajtur maria,
që do të thotë det.

Me aq sa ne mund të them, nuk ka pasur asnjë vullkanik i rëndësishëm
Aktiviteti në Hënë Për më shumë se tre miliard vite. Që prej
Pastaj, në sipërfaqe hënor ka qenë ndryshohen vetëm nga micrometeorites,
nga grimcat atomike nga Dielli dhe Stars, nga ndarës
Ndikimet e meteorites të mëdha dhe anijen e fshatit dhe astronautët. Nëse P
Astronautët tona kishte zbarkoi në Hënë një miliard vjet më parë, ata
wouldhave shihet një peizazh shumë të ngjashme me njëra sot.
Mijëra vjet nga tani, hapat lënë nga Apollo
Ekipet do të mbeten të mprehta dhe të qarta.

Origjina e Hënës është ende një mister. Katër Teoritë
të bëjnë të pamundurën një shpjegim: Hëna formuar pranë Tokës si një rast i veçantë
Piece; ajo ishte kullë prej Tokës; ajo formuar diku tjetër dhe ishte
kapur nga graviteti planetit tonë, apo ajo ishte rezultat i një
Përplasja në mes Tokës dhe një asteroid me përmasat e Marsit.
Teoria e fundit ka një mbështetje të mirë, por është larg nga certainement.

MARS

Nga të gjitha planetet, Marsi ka kohë që konsiderohet diellore
Kandidati kryesor sistemit për strehimin e jetës jashtëtokësore.
Astronomët studiojnë planetin e kuq me anë të teleskopëve panë çfarë
Shfaq Bëhu linjat e drejtë crisscrossing sipërfaqe .its. Këto
Vëzhgimet - tingëllon Të vendosur për Bëhu Illusions optike - pikë për
Nocioni popullor Kjo qenie inteligjente kishte ndërtuar një
Sistemi i kanaleve të ujitjes në planet. Në 1938, kur Orson
Welles transmetoi një dramë radio bazuar në science fiction
klasik Lufta e Botëve nga HG Wells, mjaft njerëz besonin
Në Tale e pushtuesit Martians për të shkaktuar një panik pranë.

Një arsye tjetër për shkencëtarët të presin jetën në Mars duhej të
bëj me të dukshme ndryshimet sezonale ngjyra në planet e
sipërfaqe. Kjo pikë fenomen në spekulime Kjo kushte mund
Mbështesin një lulëzim të Marsit vegjetacionit gjatë muajve të ngrohtë dhe
Shkaku jeta bimore të bëhet në gjumë Gjatë periudhës së ftohtë.

Deri më tani, gjashtë misione amerikane në Mars havebeen Kryer.
Katër Mariner anijen - Tre fluturues nga të planetit dhe një
friendlyness në orbitë marsian - anketuar planet gjerësisht para
Të Viking Orbiters dhe Landers arriti.

Mariner 4, Nisur në fund të 1964, drejt portës mars më 14 korrik,
Në 1965, që vjen brenda 9,846 kilometra (6,118 milje) të sipërfaqes.
Transmetimin në Tokë 22 të ngushtë-up fotot e planetit,
anijen e gjeti shumë kratere dhe kanalet e natyrshme që ndodhin por
asnjë dëshmi e kanaleve artificiale ose ujë që derdhet. Mariner 6 dhe
7 Ndjekur withtheir flybys gjatë verës së 1969 dhe
Kthyer 201 foto. Mariner 4, 6 dhe 7 Tregoi një Shumëllojshmëria e
Kushtet sipërfaqësore si dhe një të ftohtë atmosferë të hollë,, e thatë e
dioksidit të karbonit.

Më 30 maj 1971 Orbiter Mariner 9 u Nisur në një
Misioni për të bërë një studim një-vjeçar të sipërfaqes marsiane.
anijen mbërriti muaj pesë e gjysmë pas nisjes, vetëm për të
Gjeni në mars, në mes të një stuhie pluhuri planetit mbarë Kjo Made
Sipërfaqja Fotografi pamundur për disa javë. Por pas
stuhi pastruar, Mariner 9 Filloi kthimin e parë e 7,329
foto; Këto karakteristika të shpallur më parë të panjohur marsian,
Duke përfshirë edhe dëshmi se sasi të mëdha uji dikur rrodhi nëpër
Sipërfaqja, gravurë luginat e lumit dhe floodplains.

In August and September 1975, the Viking 1 and 2 spacecraft –
each consisting of an orbiter and a lander — lifted off from
Kennedy Space Center. The mission was designed to answer several
questions about the red planet, including, Is there life there?
Nobody expected the spacecraft to spot martian cities, but it was
hoped that the biology experiments on the Viking Landers would at
least find evidence of primitive life — past or present.

Viking Lander 1 became the first spacecraft to successfully
touch down on another planet when it landed on July 20, 1976,
while the United States was celebrating its Bicentennial. Photos
sent back from the Chryse Planitia (“Plains of Gold”) showed a
bleak, rusty-red landscape. Panoramic images returned by the
lander revealed a rolling plain, littered with rocks and marked by
rippled sand dunes. Fine red dust from the martian soil gives the
sky a salmon hue. When Viking Lander 2 touched down on Utopia
Planitia on September 3, 1976, it viewed a more rolling landscape
than the one seen by its predecessor — one without visible dunes.

The results sent back by the laboratory on each Viking Lander
were inconclusive. Small samples of the red martian soil were
tested in three different experiments designed to detect
biological processes. While some of the test results seemed to
indicate biological activity, later analysis confirmed that this
activity was inorganic in nature and related to the planet's soil
chemistry. Is there life on Mars? No one knows for sure, but the
Viking mission found no evidence that organic molecules exist
there.

The Viking Landers became weather stations, recording wind
velocity and direction as well as atmospheric temperature and
pressure. Few weather changes were observed. The highest
temperature recorded by either craft was -14 degrees Celsius (7
degrees Fahrenheit) at the Viking Lander 1 site in midsummer.

The lowest temperature, -120 degrees Celsius (-184 degrees
Fahrenheit), was recorded at the more northerly Viking Lander 2
site during winter. Near-hurricane wind speeds were measured at
the two martian weather stations during global dust storms, but
because the atmosphere is so thin, wind force is minimal. Viking
Lander 2 photographed light patches of frost — probably water-ice
– during its second winter on the planet.

The martian atmosphere, like that of Venus, is primarily
carbon dioxide. Nitrogen and oxygen are present only in small
percentages. Martian air contains only about 1/1,000 as much water
as our air, but even this small amount can condense out, forming
clouds that ride high in the atmosphere or swirl around the slopes
of towering volcanoes. Local patches of early morning fog can form
in valleys.

There is evidence that in the past a denser martian
atmosphere may have allowed water to flow on the planet. Physical
features closely resembling shorelines, gorges, riverbeds and
islands suggest that great rivers once marked the planet.

Mars has two moons, Phobos and Deimos. They are small and
irregularly shaped and possess ancient, cratered surfaces. It is
possible the moons were originally asteroids that ventured too
close to Mars and were captured by its gravity.

The Viking Orbiters and Landers exceeded by large margins
their design lifetimes of 120 and 90 days, respectively. The first
to fail was Viking Orbiter 2, which stopped operating on July 24,
1978, when a leak depleted its attitude-control gas. Viking Lander
2 operated until April 12, 1980, when it was shut down because of
battery degeneration. Viking Orbiter 1 quit on August 7, 1980,
when the last of its attitude-control gas was used up. Viking
Lander 1 ceased functioning on November 13, 1983.

Despite the inconclusive results of the Viking biology
experiments, we know more about Mars than any other planet except
Earth. NASA's Mars Observer spacecraft, launched September 25,
1992, will expand our knowledge of the martian environment and
help lead to human exploration of the red planet.

ASTEROIDS

The solar system has a large number of rocky and metallic
objects that are in orbit around the Sun but are too small to be
considered full-fledged planets. These objects are known as
asteroids or minor planets. Most, but not all, are found in a band
or belt between the orbits of Mars and Jupiter. Some have orbits
that cross Earth's path, and there is evidence that Earth has been
hit by asteroids in the past. One of the least eroded, best
preserved examples is the Barringer Meteor Crater near Winslow,
Arizona.

Asteroids are material left over from the formation of the
solar system. One theory suggests that they are the remains of a
planet that was destroyed in a massive collision long ago. Më shumë
likely, asteroids are material that never coalesced into a planet.
In fact, if the estimated total mass of all asteroids was gathered
into a single object, the object would be less than 1,500
kilometers (932 miles) across — less than half the diameter of our
Moon.

Thousands of asteroids have been identified from Earth. It is
estimated that 100,000 are bright enough to eventually be
photographed through Earth-based telescopes.

Much of our understanding about asteroids comes from
examining pieces of space debris that fall to the surface of
Earth. Asteroids that are on a collision course with Earth are
called meteoroids. When a meteoroid strikes our atmosphere at high
velocity, friction causes this chunk of space matter to incinerate
in a streak of light known as a meteor. If the meteoroid does not
burn up completely, what's left strikes Earth's surface and is
called a meteorite. One of the best places to look for meteorites
is the ice cap of Antarctica.

Of all the meteorites examined, 92.8 percent are composed of
silicate (stone), and 5.7 percent are composed of iron and nickel;
the rest are a mixture of the three materials. Stony meteorites
are the hardest to identify since they look very much like
terrestrial rocks.

Since asteroids are material from the very early solar
system, scientists are interested in their composition. Spacecraft
that have flown through the asteroid belt have found that the belt
is really quite empty and that asteroids are separated by very
large distances.

Current and future missions will fly by selected asteroids
for closer examination. The Galileo spacecraft, launched by NASA
in October 1989, investigated the main-belt asteroid Gaspra on
October 29, 1991 and will encounter Ida on August 28, 1993 on its
way to Jupiter. One day, space factories will mine the asteroids
for raw materials.

JUPITER

Beyond Mars and the asteroid belt, in the outer regions of
our solar system, lie the giant planets of Jupiter, Saturn, Uranus
and Neptune. In 1972, NASA dispatched the first of four spacecraft
slated to conduct the initial surveys of these colossal worlds of
gas and their moons of ice and rock. Jupiter was the first port of
call.

Pioneer 10, which lifted off from Kennedy Space Center in
March 1972, was the first spacecraft to penetrate the asteroid
belt and travel to the outer regions of the solar system. In
December 1973, it returned the first close-up images of Jupiter,
flying within 132,252 kilometers (82,178 miles) of the planet's
banded cloud tops. Pioneer 11 followed a year later. Voyagers 1
and 2 were launched in the summer of 1977 and returned spectacular
photographs of Jupiter and its family of satellites during flybys
in 1979.

These travelers found Jupiter to be a whirling ball of liquid
hydrogen and helium, topped with a colorful atmosphere composed
mostly of gaseous hydrogen and helium. Ammonia ice crystals form
white Jovian clouds. Sulfur compounds (and perhaps phosphorus) may
produce the brown and orange hues that characterize Jupiter's
atmosphere.

It is likely that methane, ammonia, water and other gases
react to form organic molecules in the regions between the
planet's frigid cloud tops and the warmer hydrogen ocean lying
below. Because of Jupiter's atmospheric dynamics, however, these
organic compounds — if they exist — are probably short-lived.

The Great Red Spot has been observed for centuries through
telescopes on Earth. This hurricane-like storm in Jupiter's
atmosphere is more than twice the size of our planet. As a high-
pressure region, the Great Red Spot spins in a direction opposite
to that of low-pressure storms on Jupiter; it is surrounded by
swirling currents that rotate around the spot and are sometimes
consumed by it. The Great Red Spot might be a million years old.

Our spacecraft detected lightning in Jupiter's upper
atmosphere and observed auroral emissions similar to Earth's
northern lights at the Jovian polar regions. Voyager 1 returned
the first images of a faint, narrow ring encircling Jupiter.

Largest of the solar system's planets, Jupiter rotates at a
dizzying pace — once every 9 hours 55 minutes 30 seconds. The
massive planet takes almost 12 Earth years to complete a journey
around the Sun. With 16 known moons, Jupiter is something of a
miniature solar system.

A new mission to Jupiter — the Galileo Project — is under
way. On December 7, 1995, after a six- year cruise that takes the
Galileo Orbiter once past Venus, twice past Earth and the Moon and
once past two asteroids, the spacecraft will drop an atmospheric
probe into Jupiter's cloud layers and relay data back to Earth.
The Galileo Orbiter will spend two years circling the planet and
flying close to Jupiter's large moons, exploring in detail what
the two Pioneers and two Voyagers revealed.

GALILEAN SATELLITES

In 1610, Galileo Galilei aimed his telescope at Jupiter and
spotted four points of light orbiting the planet. For the first
time, humans had seen the moons of another world. In honor of
their discoverer, these four bodies would become known as the
Galilean satellites or moons. But Galileo might have happily
traded this honor for one look at the dazzling photographs
returned by the Voyager spacecraft as they flew past these planet-
sized satellites.

One of the most remarkable findings of the Voyager mission
was the presence of active volcanoes on the Galilean moon Io.
Volcanic eruptions had never before been observed on a world other
than Earth. The Voyager cameras identified at least nine active
volcanoes on Io, with plumes of ejected material extending as far
as 280 kilometers (175 miles) above the moon's surface.

Io's pizza-colored terrain, marked by orange and yellow hues,
is probably the result of sulfur-rich materials brought to the
surface by volcanic activity. Volcanic activity on this satellite
is the result of tidal flexing caused by the gravitational tug-of-
war between Io, Jupiter and the other three Galilean moons.

Europa, approximately the same size as our Moon, is the
brightest Galilean satellite. The moon's surface displays a
complex array of streaks, indicating the crust has been fractured.
Caught in a gravitational tug-of-war like Io, Europa has been
heated enough to cause its interior ice to melt — apparently
producing a liquid-water ocean. This ocean is covered by an ice
crust that has formed where water is exposed to the cold of space.
Europa's core is made of rock that sank to its center.

Like Europa, the other two Galilean moons — Ganymede and
Callisto — are worlds of ice and rock. Ganymede is the largest
satellite in the solar system — larger than the planets Mercury
and Pluto. The satellite is composed of about 50 percent ice or
slush and the rest rock. Ganymede's surface has areas of different
brightness, indicating that, in the past, material oozed out of
the moon's interior and was deposited at various locations on the
surface.

Callisto, only slightly smaller than Ganymede, has the lowest
density of any Galilean satellite, suggesting that large amounts
of water are part of its composition. Callisto is the most heavily
cratered object in the solar system; no activity during its
history has erased old craters except more impacts.

Detailed studies of all the Galilean satellites will be
performed by the Galileo Orbiter.

SATURN

No planet in the solar system is adorned like Saturn. Its
exquisite ring system is unrivaled. Like Jupiter, Saturn is
composed mostly of hydrogen. But in contrast to the vivid colors
and wild turbulence found in Jovian clouds, Saturn's atmosphere
has a more subtle, butterscotch hue, and its markings are muted by
high-altitude haze. Given Saturn's somewhat placid-looking
appearance, scientists were surprised at the high-velocity
equatorial jet stream that blows some 1,770 kilometers (1,100
miles) per hour.

Three American spacecraft have visited Saturn. Pioneer 11
sped by the planet and its moon Titan in September 1979, returning
the first close-up images. Voyager 1 followed in November 1980,
sending back breathtaking photographs that revealed for the first
time the complexities of Saturn's ring system and moons. Voyager 2
flew by the planet and its moons in August 1981.

The rings are composed of countless low-density particles
orbiting individually around Saturn's equator at progressive
distances from the cloud tops. Analysis of spacecraft radio waves
passing through the rings showed that the particles vary widely in
size, ranging from dust to house-sized boulders. The rings are
bright because they are mostly ice and frosted rock.

The rings might have resulted when a moon or a passing body
ventured too close to Saturn. The unlucky object would have been
torn apart by great tidal forces on its surface and in its
interior. Or the object may not have been fully formed to begin
with and disintegrated under the influence of Saturn's gravity. Një
third possibility is that the object was shattered by collisions
with larger objects orbiting the planet.

Unable either to form into a moon or to drift away from each
other, individual ring particles appear to be held in place by the
gravitational pull of Saturn and its satellites. These complex
gravitational interactions form the thousands of ringlets that
make up the major rings.

Radio emissions quite similar to the static heard on an AM
car radio during an electrical storm were detected by the Voyager
spacecraft. These emissions are typical of lightning but are
believed to be coming from Saturn's ring system rather than its
atmosphere, where no lightning was observed. As they had at
Jupiter, the Voyagers saw a version of Earth's auroras near
Saturn's poles.

The Voyagers discovered new moons and found several
satellites that share the same orbit. We learned that some moons
shepherd ring particles, maintaining Saturn's rings and the gaps
in the rings. Saturn's 18th moon was discovered in 1990 from
images taken by Voyager 2 in 1981.

Voyager 1 determined that Titan has a nitrogen-based
atmosphere with methane and argon — one more like Earth's in
composition than the carbon dioxide atmospheres of Mars and Venus.
Titan's surface temperature of -179 degrees Celsius (-290 degrees
Fahrenheit) implies that there might be water-ice islands rising
above oceans of ethane-methane liquid or sludge. Unfortunately,
Voyager's cameras could not penetrate the moon's dense clouds.

Continuing photochemistry from solar radiation may be
converting Titan's methane to ethane, acetylene and — in
combination with nitrogen — hydrogen cyanide. The latter compound
is a building block of amino acids. These conditions may be
similar to the atmospheric conditions of primeval Earth between
three and four billion years ago. However, Titan's atmospheric
temperature is believed to be too low to permit progress beyond
this stage of organic chemistry.

The exploration of Saturn will continue with the Cassini
mission. Scheduled for launch in the latter part of the 1990s, the
Cassini mission is a collaborative project of NASA, the European
Space Agency and the federal space agencies of Italy and Germany,
as well as the United States Air Force and the Department of
Energy. Cassini will orbit the planet and will also deploy a
probe called Huygens, which will be dropped into Titan's
atmosphere and fall to the surface. Cassini will use radar to peer
through Titan's clouds and will spend years examining the
Saturnian system.

URANUS

In January 1986, four and a half years after visiting Saturn,
Voyager 2 completed the first close-up survey of the Uranian
system. The brief flyby revealed more information about Uranus and
its retinue of icy moons than had been gleaned from ground
observations since the planet's discovery over two centuries ago
by the English astronomer William Herschel.

Uranus, third largest of the planets, is an oddball of the
solar system. Unlike the other planets (with the exception of
Pluto), this giant lies tipped on its side with its north and
south poles alternately facing the sun during an 84-year swing
around the solar system. During Voyager 2′s flyby, the south pole
faced the Sun. Uranus might have been knocked over when an Earth-
sized object collided with it early in the life of the solar
system.

Voyager 2 found that Uranus' magnetic field does not follow
the usual north-south axis found on the other planets. Instead,
the field is tilted 60 degrees and offset from the planet's
center, a phenomenon that on Earth would be like having one
magnetic pole in New York City and the other in the city of
Djakarta, on the island of Java in Indonesia.

Uranus' atmosphere consists mainly of hydrogen, with some 12
percent helium and small amounts of ammonia, methane and water
vapor. The planet's blue color occurs because methane in its
atmosphere absorbs all other colors. Wind speeds range up to 580
kilometers (360 miles) per hour, and temperatures near the cloud
tops average -221 degrees Celsius (-366 degrees Fahrenheit).

Uranus' sunlit south pole is shrouded in a kind of
photochemical “smog” believed to be a combination of acetylene,
ethane and other sunlight-generated chemicals. Surrounding the
planet's atmosphere and extending thousands of kilometers into
space is a mysterious ultraviolet sheen known as “electroglow.”

Approximately 8,000 kilometers (5,000 miles) below Uranus'
cloud tops, there is thought to be a scalding ocean of water and
dissolved ammonia some 10,000 kilometers (6,200 miles) deep.
Beneath this ocean is an Earth-sized core of heavier materials.

Voyager 2 discovered 10 new moons, 16-169 kilometers (10-105
miles) in diameter, orbiting Uranus. The five previously known –
Miranda, Ariel, Umbriel, Titania and Oberon — range in size from
520 to 1,610 kilometers (323 to 1,000 miles) across. Representing
a geological showcase, these five moons are half-ice, half-rock
spheres that are cold and dark and show evidence of past activity,
including faulting and ice flows.

The most remarkable of Uranus' moons is Miranda. Its surface
features high cliffs as well as canyons, crater-pocked plains and
winding valleys. The sharp variations in terrain suggest that,
after the moon formed, it was smashed apart by a collision with
another body — an event not unusual in our solar system, which
contains many objects that have impact craters or are fragments
from large impacts. What is extraordinary is that Miranda
apparently reformed with some of the material that had been in its
interior exposed on its surface.

Uranus was thought to have nine dark rings; Voyager 2 imaged
11. In contrast to Saturn's rings, which are composed of bright
particles, Uranus' rings are primarily made up of dark, boulder-
sized chunks.

NEPTUNE

Voyager 2 completed its 12-year tour of the solar system with
an investigation of Neptune and the planet's moons. On August 25,
1989, the spacecraft swept to within 4,850 kilometers (3,010
miles) of Neptune and then flew on to the moon Triton. During the
Neptune encounter it became clear that the planet's atmosphere was
more active than Uranus'.

Voyager 2 observed the Great Dark Spot, a circular storm the
size of Earth, in Neptune's atmosphere. Resembling Jupiter's Great
Red Spot, the storm spins counterclockwise and moves westward at
almost 1,200 kilometers (745 miles) per hour. Voyager 2 also noted
a smaller dark spot and a fast-moving cloud dubbed the “Scooter,”
as well as high-altitude clouds over the main hydrogen and helium
cloud deck. The highest wind speeds of any planet were observed,
up to 2,400 kilometers (1,500 miles) per hour.

Like the other giant planets, Neptune has a gaseous hydrogen
and helium upper layer over a liquid interior. The planet's core
contains a higher percentage of rock and metal than those of the
other gas giants. Neptune's distinctive blue appearance, like
Uranus' blue color, is due to atmospheric methane.

Neptune's magnetic field is tilted relative to the planet's
spin axis and is not centered at the core. This phenomenon is
similar to Uranus' magnetic field and suggests that the fields of
the two giants are being generated in an area above the cores,
where the pressure is so great that liquid hydrogen assumes the
electrical properties of a metal. Earth's magnetic field, on the
other hand, is produced by its spinning metallic core and is only
slightly tilted and offset relative to its center.

Voyager 2 also shed light on the mystery of Neptune's rings.
Observations from Earth indicated that there were arcs of material
in orbit around the giant planet. It was not clear how Neptune
could have arcs and how these could be kept from spreading out
into even, unclumped rings. Voyager 2 detected these arcs, but
they were, in fact, part of thin, complete rings. A number of
small moons could explain the arcs, but such bodies were not
spotted.

Astronomers had identified the Neptunian moons Triton in 1846
and Nereid in 1949. Voyager 2 found six more. One of the new moons
– Proteus — is actually larger than Nereid, but since Proteus
orbits close to Neptune, it was lost in the planet's glare for
observers on Earth.

Triton circles Neptune in a retrograde orbit in under six
days. Tidal forces on Triton are causing it to spiral slowly
towards the planet. In 10 to 100 million years (a short time in
astronomical terms), the moon will be so close that Neptunian
gravity will tear it apart, forming a spectacular ring to
accompany the planet's modest current rings.

Triton's landscape is as strange and unexpected as those of
Io and Miranda. The moon has more rock than its counterparts at
Saturn and Uranus. Triton's mantle is probably composed of water-
ice, but the moon's crust is a thin veneer of nitrogen and
methane. The moon shows two dramatically different types of
terrain: the so-called “cantaloupe” terrain and a receding ice
cap.

Vija të errëta dalin në cap akull. Këto vija janë
Grindja nga ngrohës uji-si shfryn vullkanike Kjo xhiruar gaz të azotit
dhe të errët, gjobë-trashë grimca në lartësi prej 2 deri 8 km
(1 në 5 km). Atmosfera i hollë Triton-së, vetëm 1/70000 si i trashë
si Tokës, KA erërat që bartin grimcat e errët dhe depozita
ata si vija në cap akull - në sipërfaqe më të ftohtë ende gjendet në
Sistemi Diellor (-235 gradë Celsius, -391 gradë Fahrenheit).
Triton mund të jetë më shumë si Plutoni se çdo objekt anijen e tjera
Do keni deri më tani kanë vizituar.

Plutoni

Plutoni është më i largët i planetit, ende
Sjellje e çuditshme SAJ e orbitës periodikisht të kryejë dyqane se brenda Neptun-së
orbitë, ku ajo ka qenë që nga viti 1979 dhe ku do të qëndrojë deri në
Orbitë akull mars 1999. Plutoni s Gjithashtu prirur shumë - tilted 17
gradë në aeroplan orbitale e planeteve të tjera.

Zbuluar në 1930, Plutoni duket të jetë pak më shumë se një
mbledhje qiellor. Diametër e planetit llogaritet të jetë
Rreth 2,300 kilometra (1,430 milje), vetëm dy të tretat e
Madhësia e Hënës tonë. Vëzhgimet tokë-bazuar tregojnë Kjo Plutoni-së
sipërfaqja është e mbuluar me akull metan dhe thatthere është një hollë
Atmosfera Kjo mund të ngrijë dhe të bien në sipërfaqe si të planetit
lëviz larg nga Dielli Vëzhgimet tregojnë Gjithashtu Kjo tjerr Plutoni-së
aks është informuar nga 122 gradë.

Aeroplani KA një satelit i njohur, Charon, zbuluar në
Përbërja 1978. Charon s sipërfaqe është e ndryshme nga Plutoni-së:
Hëna Shfaqet të jenë të mbuluara me ujit-akull dhe jo akull metan.
Orbita e saj është e mbyllur gravitationally me Plutoni, kështu mërzit bodysuits
gjithmonë mbani të njëjtin hemisferën përballet eachother. Plutoni-së dhe
Periudha rrotulluese Charon-së dhe periudha Charon-së e revolucionit janë të
të gjitha 6,4 ditë Earth.

Edhe pse nuk ka spacecraft'll kanë vizituar ndonjëherë Plutoni, NASA akull
Aktualisht eksploruar mundësinë e një misioni të tillë.

Kometat

Anëtarët kufijtë e sistemit diellor, herë pas here të paguajë një
Vizitë në planetin e brendshme. Si asteroids Jeni Rocky dhe
mbetjet metalike e formimit të sistemit diellor, kometat janë
Mbeturinat akullt nga zbehtë That fillimin dhe mund të mbijetojnë vetëm atin
nga Dielli Shumica berthamat kometë banojnë në Oort Cloud, një të lirshme
mizëri e objekteve në një aureolë Përtej planetit dhe Arritja ndoshta
Në gjysmë të rrugës për të yllit më të afërt.

Orbitë Comet berthamat në këtë humnerë të ngrirë Deri Ata janë
trazuar gravitationally në orbita të reja që bartin ato afër
Sun. Si një bërthamë bie brenda orbitave të jashtme
aeroplan, edhe Elemente të paqëndrueshme të cilën është bërë Gradualisht ngrohtë;
nga koha bërthamë Hyn rajonin e planetit brendshme,
Këto elemente të paqëndrueshme janë të valë. Vetë bërthamë akulli
milje parregullt dhe vetëm pak të gjithë, dhe akull të profilit Kryesisht i
-ujë akull me monoksidit të karbonit, dioksidi i karbonit, metanit dhe
Amoniaku - material shumë i ngjashëm me ata përbërës hënave të
planeti gjigant.

Si Këto materiale vlim off e bërthamës, Ata formojnë një gjendje kome
ose cloud-si "kokë", që mund të masë-së e mijëra
kilometra të gjithë. Koma rritet si kometë e më pranë
Sun. Grimcat diellore akuzuar shtyjë në molekulat e gazit dhe
Presioni i Sunlight shtyn mbi re e grimcave të pluhurit,
defekt ato përsëri si flamuj të kuq dhe duke i dhënë të rritet në
"Bishtin". Kometë-së gazeve dhe Jonet janë në lulëzim Direkt Back nga
bërthamës, por pluhuri grimcat janë shtyrë më ngadalë. Si bërthamë
Vazhdon në orbitë .its, grimcat e pluhurit janë lënë prapa në një
hark lakuar.

Të dy gazit dhe pluhurit bishtin janë në lulëzim larg nga Dielli;
efekt, kometë Chases bishtin e saj si ajo recedes nga Dielli
bishtin mund të arrijnë me rreth 150 milion kilometra (93 milionë milje) në
gjatësi, por Shuma totale e materialit të përfshirë në këtë
shfaqje dramatike do të përshtaten në një valixhe të zakonshëm. Kometat - nga
Cometa Latine, do të thotë "flokëgjatë" - janë thelb dramatike
Tregon Lehta.

Disa kometa të kalojë nëpër sistemin diellor vetëm një herë, por
të tjerët havetheir orbitat modifikuar gravitationally nga një të afërt
Ndeshen me një nga planetet gjigante jashtme. Këto latters
Vizitorët mund të hyjë në orbita eliptike të mbyllura dhe vazhdimisht kthim
të sistemit të brendshëm diellor.

Halley 's kometë është shembulli më i njohur i një Relativisht
short-periudhë kometë, duke u kthyer në një mesatare prej një herë në çdo 76 vjet
dhe orbital Nga Përtej Neptuni deri brenda orbitës Venus '. I konfirmuar
sightings e kometë të kthehemi në 240 pes Kjo vizitor i rregullt në
Sistemi ynë diellor është emëruar për Sir Edmond Halley, sepse ai
komplotoi orbitën e kometë-së dhe .its parashikuara kthehen, bazuar në
Sightings më herët dhe ligjet e Njutonit e levizjes. Emri i tij u bë
Pjesë e dije astronomike Kur, në 1759, kometë mbrapa me
ORARI. Për fat të keq, Sir Edmond nuk jetoi për të parë atë.

Një kometë mund të jetë shumë i shquar në qiell Nëse Ajo kalon
relativisht afër Tokës. Për fat të keq, një .its Me te fundit
Shfaqja, Halley 's kometë kaluar nuk më afër se 62.400.000
kilometra (38.800.000 milje) nga bota jonë. Kometë ishte
të dukshme me sy të lirë, Sidomos për shikuesit në jug
Hemisferë, por ajo nuk ishte spektakolare. Kometat havebeen kështu
Bright, në raste të rralla, thats Ata ishin të dukshme gjatë ditës.
Historikisht, sightings kometë havebeen interpretohet si ogure të këqija
dhe havebeen dhënë artistikisht si daggers në qiell.

Disa spacecraft'll kanë fluturuar nga kometat në shpejtësi të lartë;
I parë ishte i NASA International Cometary Explorer në vitin 1985. Një
armada e pesë anijen (dy japoneze, dy sovjetik dhe Giotto
anijen nga Agjencia Evropiane e Hapësirës) fluturoi nga Kometa Halley 's
në 1986. misione shtesë kometë janë duke u ekzaminuar në
Shtetet e Bashkuara dhe jashtë vendit.

PËRFUNDIM

Pavarësisht përpjekjeve të tyre për të kolegëve nëpër distanca e madhe e
hapësirë ​​përmes një atmosferë errësimit, shkencëtarët e së kaluarës kishte
Vetëm One Piece Ata mund Studimi competetive - Tokë. Por që nga 1959,
spaceflight përmes sistemit diellor ka hequr velin mbi tonë
Fqinjët në hapësirë.

Ne kemi mësuar shumë rreth sistemit tonë diellor dhe anëtarëve të saj
se dikush kishte në mijëra të mëparshme të viteve. Ynë i automatizuar
spacecraft'll kanë udhëtuar në Hënë dhe për të gjithë planeteve përtej
our world except Pluto; they have observed moons as large as small
planets, flown by comets and sampled the solar environment.
Astronomy books now include detailed pictures of bodies that were
only smudges in the largest telescopes for generations. We are
lucky to be alive now to see these strange and beautiful places
and objects.

The knowledge gained from our journeys through the solar
system has redefined traditional Earth sciences like geology and
meteorology and spawned an entirely new discipline called
comparative planetology. By studying the geology of planets,
moons, asteroids and comets, and comparing differences and
similarities, we are learning more about the origin and history of
these bodies and the solar system as a whole.

We are also gaining insight into Earth's complex weather
systems. By seeing how weather is shaped on other worlds and by
investigating the Sun's activity and its influence throughout the
solar system, we can better understand climatic conditions and
processes on Earth.

We will continue to learn and benefit as our automated
spacecraft explore our neighborhood in space. Missions to each
type of body in the solar system are in flight or under
development or study.

We can also look forward to the time when humans will once
again set foot on an alien world. Although astronauts have not
been back to the Moon since December 1972, plans are being
formulated for our return to the lunar landscape and for the human
exploration of Mars and even the establishment of martian
outposts. One day, taking a holiday may mean spending a week at a
lunar base or a martian colony!

The solar system , 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Betygsätt The solar system


Related schoolwork
Nedanstående är skolarbeten som handlar om The solar system eller som på något sätt är relaterade med The solar system .

Kommentera The solar system

« | »