.nu

Punën e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Zbuloni toka

Tani unë e kam kryer libër mbi tokë. Kjo ishte një libër shumë i mirë dhe unë kam mësuar shumë gjëra në lidhje me njerëzit tanë jordVi jetojnë në një planet. Ajo që quhet Tokë.
Ai jeton për të, shumë e shumë njerëz në tokë, por ajo nuk duhet të jetë sa më shumë njerëz kudo. Në disa pjesë të jetës së botës, shumë njerëz më shumë.
Në kontinentin e Azisë jetojnë atje shumë njerëz, më shumë se gjysma e të gjithë njerëzve në tokë jetojnë atje.
Evropa është një pjesë relativisht e vogël e botës dhe ajo nuk duhet të jetë sa më shumë njerëz ka, por ka shumë vende më shumë të vendosura në kontinentin e Evropës.
Planet toka në të cilën jetojmë është e rrumbullakët si një top. Por, kur kemi nxjerrë një hartë që tregon të gjithë botën bëhet hartë e sheshtë.
Në mënyrë që të dini se ku në tokë jemi dhe për të gjetur vende të ndryshme për të folur në lidhje me katër drejtimet veri, jug, lindje dhe perëndim.

Rajoni Botërore:

Në Tokë, janë shtatë kontinente, është Evropa, Azia, Afrika, Amerika e Veriut, Amerika e Jugut, Oqeani dhe Antarktida.

Norden:

Suedia është e vendosur në kontinentin e Evropës. Suedia, Norvegjia, Finlanda, Danimarka dhe Islanda janë quajtur së bashku për Nordiket.
Në hartë që ju mund të shihni vendet e veriut. Verdha = Suedia, Green = Finlanda, Red = Norvegjia,
Blue = Purple = Islanda dhe Danimarka.
Kryeqyteti i Suedisë është Stokholmi.
Kryeqyteti i Norvegjisë është Oslo.
Kryeqyteti i Finlandës Helsinki.
Kryeqyteti i Danimarkës është e Kopenhagenit.
Kryeqyteti i Islandës Reykjavik.

Suedi:

Ka mënyra të ndryshme për ndarje të vendit në Suedi.
Një shembull është.
Norrland, Svealand dhe Gotaland, tre pjesë kryesore e Suedisë.

Një shembull tjetër është në peisazhin.
Ka 25 rajone në Suedi.

Ka dy ishuj të mëdha në Suedi kjo është Oland dhe Gotland.
Tre me emrin liqenet më të mëdha të Suedisë Venern, Vättern dhe Mälaren.
Mali më i lartë i Suedisë Kebnekaise.
Stokholm është qyteti më i madh dhe kryeqyteti.
Në Stokholm Parlamentin e Suedisë dhe Qeverisë, dhe kjo është parlamenti dhe qeveria që qeveris Suedinë.
Pallati Mbretëror në Stokholm, ku mbreti është duke punuar.
Stokholm është i vetmi qytet në Suedi me metro.

Evropë:

Ka shumë vende në Evropë.
Vendi më i madh në botë është Rusia dhe ajo është e vendosur në dy kontinente, Evropë dhe Azi.
Danubi është një nga lumenjtë në Evropë.
Alpet janë një varg malor në Europë që ju mund të skive. Pika më e lartë Alpeve 'quhet Mont Blanc.
Detet rreth Evropës, Atlantikut, Mesdhe, Detit të Zi dhe Detit Baltik.
Në Evropën veriore, rajoni nordike dhe në Evropën jugore janë Spanja, Greqia, Franca dhe Italia.

Azi:

Azia është kontinenti më i madh në Tokë. Në Azinë Veriore është pjesë e Rusisë dhe në pjesën jugore të Azisë shtrihet të vendit të Indonezi.
Në Azi, varg më të lartë e Tokës malor të quajtur Himalajet. Maja më e lartë Himalay-së, Mount Everest.
Në Azi Perëndimore, më shkretëtirë dhe askush tjetër në botë ka aq shumë të naftës në Azi Perëndimore. Shumica e naftës është Arabia Saudite, Irani, Iraku dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.
Kina dhe India janë dy vende të mëdha në Azi, ku jetojnë njerëzit. Ata rriten oriz në fushat oriz të mëdha në këto vende.
Vendi Japonia është në Azi dhe Japonisë katër ishuj të mëdha dhe shumë ishuj të vegjël. Ka shumë fabrika atje e cila ndër të tjera prodhon makina.

Afrikë:

Afrika është shkretëtirë e madhe në botë dhe quhet Sahara.
Lumi më i gjatë në botë, Nil rrjedh nëpër disa vende në Afrikë.
Kapitali i Egjiptit, Kajro, është qyteti më i madh i Afrikës së.
Afrika ka savannas. Savannahs janë fusha me bar të mëdha dhe ku ka shumë kafshë të egra si gjirafat, elefantët dhe zebras.

Mali më i lartë në Afrikë është Kilimanjaro.
Ka rainforests në DRC-ja është një nga vendet e Afrikës.
Ishulli më i madh i Afrikës së quajtur Madagaskar.

Amerikë:

Amerika është dy kontinente, në Amerikën e Veriut dhe
Amerika e Jugut. Pjesa e ngushtë në fund jugore të Amerikës së Veriut është quajtur shpesh Amerikën Qendrore.

Amerika Veriore:

Dy vendet më të mëdha të Amerikës së Veriut, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara.
Në Kanada rritet pyjeve të mëdha. Në Kanada jugore janë pesë liqene të mëdha të njohura si të Liqeneve të Madh. Kufiri mes Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara shkon drejtë përmes katër prej këtyre liqeneve.
Shtetet e Bashkuara do të thotë se Shtetet e Bashkuara. Vendi është SHBA 50 shtete. Shtetet janë të bashkuar në një bashkim që Uashingtoni është kryeqyteti i shtetit. Në Uashington jetojnë presidentin e SHBA dhe ka Parlamenti dhe Qeveria. Qyteti më i madh në Shtetet e Bashkuara është New York.
Në pjesën jugore të Amerikës së Veriut është vendi i Meksikës, dhe ka edhe Amerikën Qendrore.
Amerika e Jugut:
Në Amerikën e Jugut ka varg më të gjatë malor Tokës, Ande. Mountain Gama shtrihet nëpër shtatë vende në perëndim të Amerikës së Jugut.
Në perëndim të Amerikës së Jugut është edhe vendi i Kilit dhe
ka Atacama Desert. Në disa vende ku nuk ka rënë shi për njëqind vjet.
Amerika e Jugut ka rainforest më të madh në botë Amazon. Në pyll shi bie shi pothuajse çdo ditë.
Amazon është lumi më i gjatë në botë fillon në male dhe rrjedh nëpër rainforest dhe pastaj derdhet në Oqeanin Atlantik.
Brazili është vendi më i madh i Amerikës së Jugut. Në Brazil është një pjesë e madhe e Amazon rainforest. Në Brazil, ata rriten shumë kafe dhe shumë kafe që pini në Suedi vjen nga Brazili.
Në jugore Amerikën e Jugut është vendi i Argjentinës. Kryeqyteti i Argjentinës është Buenos Aires.

Oqeani:

Larg nga ne në anën tjetër të botës është e energjisë elektrike globale Oqeania. Vendi më i madh në Oqeani janë Australi, por ka Zelanda e Re, dhe shumë ishuj.
Në Australi ka fusha të mëdha me bar dhe zonat e shkretëtirës. Në grasslands jetojnë parregullt kuqe. Lart në male, kryeqyteti i Australisë Kanberra.
Dy ishuj të Zelandës së Re quajtur Island Veriut dhe Ishullin e Jugut. Kryeqyteti i Zelandës së Re shtrihet në ishullin e Veriut dhe të quajtur Wellington. Ka më shumë dele sesa njerëz në Zelandën e Re.
Në Oqeani ka mijëra ishuj quhet nganjëherë Oqeania. Shumë njerëz shkojnë me pushime në këto ishuj dhe sunbathing dhe not në plazhet me rërë.
Antarctica:
Në Polin e Jugut janë vogėl Antarctica.
Antarktida është kontinenti më i ftohtë ku ajo është gjithmonë e dimrit. Toka në Antarktidë është mbuluar pothuajse tërësisht me akull të trasha. Rreth Antarktidë është deti i ftohtë dhe në det, mund të shohim icebergs mëdha fërkimit lart. Ka balenat mëdha, vula, peshk dhe penguins në oqeanit të ftohtë rreth Antarktidë.
Ajo duhet të përfshijë njerëz në kontinentin e Antarktidës, por ka njerëz që punojnë atje për të hetuar se si duket në zonën e të shkojnë atje dhe qëndrojnë për një kohë për të punuar.

Sun:

Ka shumë yje dhe dielli është një yll. Dielli është shumë më i madh se Toka.
Dielli jep dritë dhe nxehtësi në tokë pa diell ne nuk do të jetë në gjendje të jetojnë, dhe as do të ketë ndonjë bimë ose kafshë në tokë, nëse nuk ka diell.

Ditë e natë:

Toka rrotullohet rreth gjithë kohës si një globit që ju mund të tjerr në. Ajo merr një ditë për Tokë të rrotullohen një herë. Një ditë është një ditë dhe një natë. Në anën përballë dielli është dita dhe në anën tjetër të tokës që nuk po përballet me diellin, është koha natë.

Një vit:

Ndërsa Toka vishet, ajo lëviz rreth diellit. Kur toka ka lëvizur rreth Diellit, ajo ka qenë një vit.

Nxehtë dhe të ftohtë:

Dielli ngroh tokën, por kjo nuk është aq e ngrohtë kudo në Tokë. Më afër qendra e tokës ekuatorit hotter kjo është dhe më e ulët nga qendra dhe ekuatorit, ftohtë është.
Në veri tani qëndron Polin e Veriut dhe në jug tani është Poli i Jugut dhe ato janë vendet më të ftohta në tokë.

Seasons:

Në Suedi kemi katër stinët, dimër, pranverë, verë dhe vjeshtë.
Në verë është e nxehtë është për hemisferën veriore si ne jetojmë në të ligët drejt diellit dhe pastaj ajo do të jetë e ngrohtë me ne. Në dimër ajo është e ftohtë dhe kur hemisferën veriore është tilted larg nga dielli dhe atëherë ajo do të jetë i ftohtë me ne.
Të gjitha vendet në tokë nuk kanë katër stinët. Vendet vendosura pranë ekuatorit ka vetëm dy sezonet e sezonit të thatë dhe të sezonit me shi. Në Polin e Veriut dhe Polin e Jugut, ka edhe dy sezone që është sezonin e ndritshme dhe sezonin e errët.

Hëna:

Hëna lëviz rreth tokës. Ai merr një muaj për hënës për të lëvizur një herë rreth Tokës.
Nuk jeton ka njerëz në hënë. Astronautët kanë shkuar në Hënë me një anijen.
Nuk ka ajër dhe as ujë në Hënë, pse nuk mund të jetoj atje. Nëse ju jeni në hënë duhet të ketë kostum hapësirë ​​në të cilën për të të jetë në gjendje të marrë frymë dhe për të marrë ajër.

Philip Lindh

based on 16 ratings Zbuloni Tokë, 2.3 nga 5 në bazë të 16 ratings
Vlerësoni Discover toka


Related schoolwork
Në vijim është schoolwork që është rreth Discover tokë ose janë në asnjë mënyrë në lidhje me Discover tokë.

Koment Discover tokën

« | »