.nu

Punën e shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur ju hani një darkë kalori

Ne mund të hani sa më shumë që ju pëlqen dhe për të marrë shumë energji, por ajo që përdorim këtë energji për të? Pse duhet të hani pas një stërvitje? Dhe pse e merr të lodhur nëse ju nuk hani një mëngjes të duhur? Ne të gjithë e dimë që përtypet me dhëmbët tuaj, gëlltitje dhe pastaj del si feces, por se si mund një darkë me të gjithë trupin?
Të gjitha të energjisë që konsumojnë shkon për përdorimin e muskujve, frymëmarrjes dhe tretjes kështu klart-. Ajo gjithashtu shkon në trajnim, dhe me qëllim të ndërtimit të muskujve proteina nevojë, ajo është gjetur në ushqim.
Ju merrni të lodhur në qoftë se ju nuk keni ngrënë një mëngjes të duhur për shkak se ata nuk kanë prekje çdo energji dhe ne ate para se të hedhur janë shpenzuar. Pjesa tjetër ju do të lexoni për më poshtë.

Gojë: Përdoret por duke përdorur dhëmbët për të bërë ushqimin që hamë në pjesë më të vogla në mënyrë që ajo pastaj mund të jetë përzier me pështymë. Kjo është ndarja e parë. Për ne jo për të marrë poshtë peroksid hidrogjeni substancë të rrezikshme, e cila është korrozive në shumë, ne katalazë në pështymë që prishet peroksid hidrogjeni në ujë dhe oksigjen. Duke përdorur pështymë fillon një avari kimike, pështymë ndihmon në mënyrë që ushqimi do të jetë më e lehtë në gëlltitje. Kur dekompozim kimik është i plotë, koll në ushqim ka qenë prej malti, një lloj i sheqerit që është pjesë e polysaccharides. Pasi kjo është e plotë, atëherë ne do të gëlltisë dhe ne e bëjmë këtë me ndihmën e gjuhës që gjuan ushqim kundër faring. Ushqimi shkon poshtë nëpër ezofagut (ezofag) që përdor muskujt që kontrata dhe për ushqimin poshtë në stomak, i cili është stacioni i ardhshëm, kjo rrugë 25 cm merr një minutë dhe është i ndarë në tri pjesë të ndryshme.

Stomaku: ushqimi shkon nëpër cardia në stomak. Nuk janë pure dhe të përziera me dietë lëng stomakut që mban e brendshme e acidit klorhidrik dhe enzimat. Enzimë në këtë rast është pepsinë. Enzimat ndajnë proteinat e ushqimit në molekula të vogla deri sa të gjitha qull me miell misri bëhet. A nuk ka mjaft stomaku klorhidrik merr aq i mërzitur. Kjo është zakonisht për shkak të marrjes së tepërt kafe, alkool, cigare, ose për shkak se ju jeni theksoi. Shkaqet që çojnë në mukozën e stomakut nuk mund të bëjë acid klorhidrik, efekte negative përfshijnë hipertensionit. Mosningen e ushqimit të zgjat rreth 3 orë dhe para se ajo shkon jashtë për zorrët si ushqim shkon përmes pylorus në mënyrë që çdo gjë nuk do të shkojnë direkt në traktin e zorrëve, ajo është sjellë në pjesë.

Mëlçisë: Rezerva trupi dhe tank pastrimit, e bën për disa lëndë në mënyrë që ata nuk e dëmtojnë trupin të tilla si alkool apo amoniak. Dy substanca që janë bërë mbi dhe pastaj jashtë nga trupi si urinë.
Mëlçisë pastron gjakun e substancave të padëshiruara duke i transportuar ata në zorrë bashku me biliare. Substancat të përfshira me poo jashtë trupit tonë. Shembuj të një substance të padëshiruar është gallfärgen, të blidas e qelizave të vjetra të kuqe të gjakut si degraduar. Ajo është gallfärgen siguruar Poo ngjyra e saj ngjyrë kafe.

Veshkat: Këtu, gjaku është e pastruar, ai udhëton në veshkë nëpërmjet arteries renale dhe pastaj shkau atë në blodkärlsnystanet se pastrimit bëhet përmes. Megjithatë, nuk punojnë në anije nga veshkat sa më shpejtë të të gjitha qelizat e gjakut kaluara lëngshme rrjedhin dhe dhe proteina për të qëndruar për një kohë.
Të gjitha të ujit dhe substancat e nevojshme tërhequr në muret gypit veshkave dhe të kthehet në gjak. Eshtrat janë vetëm duke kaluar dhe të lëvizin për në jetë urinë.

Tani kemi ardhur në traktin e tretjes e cila është e ndarë në dy pjesë kryesore, zorrë e vogël dhe të zorrës së trashë. Zorrët kanë për detyrë pastrimin larg të gjitha ushqimet që nuk përmbajnë ndonjë nevojë trupit närningsämnen. Por së pari vjen duodenum.

Duodenum: ushqimi shkon nga pylorus, në duodenum. Përzierjen biliare, lëng pankreatik dhe enzima e tij dhe ka një pH prej 8.8 në mënyrë që të bëhet një mjedis neutral për të acideve të mos jetë prish muret e zorrëve. Të gjitha enzimat ndajnë gjëra të ndryshme, pjesë lipase lipide (yndyrna) dhe të bëjë atë të pjesëve Minde dhe kinase Proteina prishet proteina në aminoacideve. Duodenum është rreth sa kohë ezofag, rreth 25 cm e gjatë.

Zorrë e vogël: është tarmdel më i gjatë që ne kemi me pesë metra e tij. Kur muskujt të punojnë, ulur rreth zorrë, shumë e plotë. Kur ju jeni të vdekur, duke u bërë gut e deri në dhjetë metra, pasi trupi nuk është duke punuar dhe të gjithë muskujt e çlodhur.
Kur ushqimi hyn në zorrë e vogël, ajo është e përzier me lëngje ndihmon tretjen e ushqimit që e bëjnë çdo gjë të gatshme dhe degradimin përfundimtar ndodh.
Karbohidratet kthehet në glukozë përdorur për energji dhe yndyra merr në acide yndyrore.
Villi në brendësi të zorrëve dhe janë atje për të marrë ushqyesve dhe vitaminat që janë ushqimin që ju hani dhe trupin tuaj thyer poshtë. Villi ulur në indet mukoze, i cili nga ana e tij mbulon gjithë muret vogla zorrëve.

Cecum: Një pjesë 10cm e gjatë e zorrët e cila është e vendosur në mes të zorrëve të vogla dhe zorrë të mëdha si një lloj tabaka. Është gjithashtu një organ që ne mund të jetojmë pa të, sepse ajo nuk ka gjetur asnjë tipar të madh për ne njerëzit.

Zorrës së trashë: E gjithë uji që ushqimi sollën me vete në udhëtimin e tyre tani është lart. Pjesët e mbetura të ushqimit që trupi nuk është në gjendje për të marrë deri në një farë mënyre të bëhet kur një masë të ngjeshur. Kjo masë (aka mut), atëherë përfundon deri në rektum, ku boshatis kur shkon në banjo.
I gjithë ky proces u krye për një ditë. Por ne e dimë se ushqimi nuk do të vetëm të shkojnë direkt me anë të trupit dhe pastaj jashtë, kursi është i thyer dhe të bëhet ushqyesve, vitamina dhe minerale. Pse kemi nevojë për ta?

Para së gjithash, ne kemi nevojë për oksigjen për çdo gjë të jetë në gjendje të ecin rreth në trupin tonë. Gjaku merr oksigjen dhe lë të karbonit, për këtë për të punuar, ne kemi grupe të vogla në mushkëri quajtur alveoli. Ata kanë një diametër prej 0.1mm dhe ka një rrjetë të vogël mbi veten e saj, rrjeti përbëhet nga kapilarët që janë të përbëra nga qelizat banesë. Gjak të përfshira në kapilarët brenda mban hemoglobinës (substancë që jep gjak ngjyra e saj kuqe, e brendshme është hekuri) dhe ajo merr dhe lë oksigjen, në këtë rast merr.
E pasur me oksigjen gjakut kthehet në zemër nga mushkëritë, e parë përmes atrium e majtë, pastaj sails panik dhe në barkushe të majtë, ku gjaku është i ngjeshur dhe të transportohet me anë të gjakut u përplas gjatë të njëjtit proces hap automatikisht. Zemra i atribuohet të muskujve të fortë të gjithë trupit të.
Pas kësaj udhëtim pak shkon e gjakut të aortës, i quajtur gjithashtu aortës. Kjo pjesë e madhe venë pas një bit deri dhe të bëhet arteriet. Megjithëse arteriet bëhen më të vogla dhe më të vogla dhe përfundimisht të bëhet kapilarët përbërë nga një shtresë e qelizave të sheshtë, këto transporton jashtë e gjakut në indet.

Proteinat: Si gjenden në makarona, mish dhe qumësht, është përdorur për të ndërtuar në masë të muskujve të përbërë nga qelizat. Është gjithashtu një përbërës i hemoglobinës dhe hormoneve. Substanca është e përbërë nga aminoacidet dhe është gjetur në disa kombinime të ndryshme, aminoacidet janë të bashkuar deri sa ushqimi është e ndarë në stomak dhe zorrët. Është në capillaries rreth zorrë e cila gjaku mbledh aminoacidet dhe i prin jashtë në pjesë të ndryshme të trupit.
Proteina është gjithashtu një pjesë e:
Enzima e përdorur ne ndarjen e niseshte
Thonjtë tona dhe të lëkurës

Carbs: A është emri i përdorur për të përcaktuar të gjitha sheqerna, por ata duken si; vetme ose të shumëfishta të kombinuara.
Molekula individuale janë p.sh. glukozë dhe fruktoza, pasi ata nuk duhet të jenë të ndarë nga enzimat në rrugën e saj nëpër zorrët në mënyrë që ata të shkojnë drejt poshtë dhe në gjak. Ju merrni energji të shpejtë.
Molekulat e kombinuara si niseshte gjenden në fara dhe patate dhe Cellulosa (gjetur në muret e bimëve të përbërë nga qelizat). Celuloza nuk mund të tretet, por ajo duhet të niseshtete në mënyrë që ata të bëhen të molekulave të vetme, kjo merr më shumë kohë dhe për këtë arsye ne nuk do të kenë të drejtë të energjisë pasi ne ate. Nëse ju hani karbohidratet shumë më shumë se sa trupi juaj mund të konsumojnë se energjia do të jetë një formë ruajtjen e yndyrë.

Fat: A është ajo që trupi përdor si ruajtjen e energjisë, yndyrë është shumë më energjik se çfarë karbohidratet janë.
Nëse ju mendoni që ju jeni duke marrë një pak rreth stomakut, nuk është e nevojshme që ju keni ngrënë shumë, por ende ka RDI më të lartë (rekomanduar futje e përditshme) se sa është e nevojshme dhe ajo kthehet në yndyrë që vendoset rreth zorrët. Nuk duhet të harrojmë se yndyrë përdorur në pëllëmbët tona për të zbutur goditje dhe ngrohjes në trup, kur ajo është e ftohtë. Yndyrë është një kursim të energjisë.
Gjithkush e di se margarinë, gjalpë dhe vaj gatimi brenda mban yndyrë, por ka kaq shumë forma të tjera. Yndyrë të kafshëve është një nga format dhe dhjamin që është në kafshë, të tilla si salmon dhe derri. Por ka një dallim në mes yndyrë nga derri dhe yndyrës nga peshku sepse yndyrë nga një derr mund kalcifikoj venat tona dhe yndyrë nga peshku parandaluar këtë.

Minerale: e nevojshme për të mbajtur trupin tonë në këmbë. Mineralet më të zakonshme janë hekur (pjesë e madhe e hemoglobinës), natriumi (përshtatur trupit tonë bilanci fluide dhe tensioni i gjakut).

Vitaminat: Disa prej tyre janë pjesë e enzimeve. Mos të jetë shumë të drejtë / të ngrënë një ushqim të ndryshme të mjaftueshme është e zakonshme, sidomos në vendet me varfëri, që ju të merrni sëmundje.
Është gjithashtu e rëndësishme të dini se të gjitha vitaminat nuk janë pozitive; ha të gjithë të gabuar sasinë (dmth shumë) e A, D, E dhe K mund dëmtim të mëlçisë për shkak se ata nuk janë lëshuar nga Pussycat. B dhe C, ju mund të hani sa më shumë e asgjë. Vitaminat gjenden në perime, yndyrë, bukë trashë dhe si shtesë në formën e tabletave.

Uji: Në qoftë se ju të bëhet i sëmurë dhe nuk mund të merrni në ushqimin që ju keni për të pirë ujë, të njëjtën gjë në sëmundje të tilla si diarre dhe sëmundje stomaku (sëmundjet që janë zhvendosur).
Dy të tretat e trupit tonë janë të mbushura me ujë që është ngjitur në qelizat.

Rrethi Ushqimi Një mjet që është e lehtë për t'u përdorur në zgjedhjen e ushqimit. Ju duhet të hani diçka nga çdo pjesë çdo ditë për të marrë një dietë me të vërtetë të larmishme, të mirë dhe kalori.

Frida AHLSTROM

based on 43 ratings Çfarë ndodh me trupin tuaj kur ju hani një darkë kalori, 2.7 nga 5 në bazë të 43 ratings
Vlerësoni Çfarë ndodh me trupin tuaj kur ju hani një darkë kalori


Related schoolwork
Në vijim janë punë e shkollave që është për atë që ndodh me trupin tuaj kur ju hani një darkë kalori apo në asnjë mënyrë në lidhje me atë që ndodh me trupin tuaj kur ju hani një darkë kalori.

3 Përgjigjet për të "Çfarë ndodh me trupin tuaj kur ju hani një darkë kalori"

 1. Annica më 26 janar 2009 në 8:29 #

  Përshëndetje, ju keni shkruar një upsats të vërtetë të mirë dhe unë do të përdorë pjesë të saj, kur unë jam duke shkuar për të shkruar hemprovet tim. Por "E pasur me oksigjen gjakut kthehet në zemër nga mushkëritë" që ju duhet bërë një gabim të pakujdesisë për të është oksigjen dhe gjak lë në mushkëri?

  // Annica

 2. Dartagnan më 25 prill 2010 në 15:37 #

  Shkrim shumë të mirë!

 3. Patrick më 27 Maj 2010 në 22:20 #

  Sikur mostër këtë të martë dhe të hënën u ula këtu pa libra apo ndonjë gjë, kjo ka ndihmuar shumë. Got VG në mostër. Faleminderit :)

Koment Çfarë ndodh me trupin tuaj kur ju hani një darkë kalori

« | »