.com

Shkollës dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

WILD Boar

Historia dhe shpërndarje

Derrat e egër janë gjetur në të gjithë qendrore dhe më të madhe të Evropës Jugore. Ata janë gjetur gjithashtu në Afrikën e Veriut, Azi dhe Polinezi. Në Suedi, ajo ka filluar të vijnë gjithnjë e më shumë dhe tani janë të shpërndara në faqet në mes dhe jug Suedi dhe është vazhdimisht në rritje në numër. Ka pasur derra të egër këtu që prej 4-5000 pes ata më vonë u zhduk, por një pjesë e vogël ka jetuar deri 1688 në ishullin e Oland. Ata u përpoqën återutplantera derr të egër në vitet 1700, por pa shumë rezultat. Por deri rreth 1940 shpëtoi derr nga Skåne dhe nga mbyllje, por ata nuk ishin të mjaftueshme tensionet qëndrueshme. Së pari, përpara-1970 arriti derr shpëtojnë nga robëria dhe për të krijuar fiset mjaft qëndrueshme në Suedi jugore dhe qendrore. Dhe duke studiuar derrat e egër kanë ardhur në përfundim se në Skåne në Linderödsåsen dhe Södermanland në Tullgarn, errësojë dhe Björkvik janë vildsvinnen më të dhe u përhap në vend përmes prej atje. Në vitin 1988 e bëri parlamentin një ligj të derrave të egër tani i takon një specie të faunës suedeze dhe kanë bërë një orar gjuetie në qoftë se ajo merr shtyrë vitit për ka bërë aq shumë dëm, por për të mbjellë para se gicat nuk u lejua. Fermerët nuk donin atë, por për gjuetarët është një jaktvillt shumë popullor.

Paraqitja dhe karakteristikat

Gjatësia e trupit është deri në rreth 85 cm, bishti është rreth 15-20 cm dhe një lartësi mbi supet gati 1 m. Pesha ndryshon shumë. Në Evropën Qendrore, një mbjell peshon midis 35-150 kg dhe derrave 40-175 kg. më tej në lindje ka mostra që kanë peshonte 320 kg. Derri i egër është kompakt me këmbët e shkurtra hollë. Kreu i madh që është pothuajse një e tretë të derrit është tërhequr me veshët e njerëzve të drejtë. Ngjyra ndryshon disi, por është gjithmonë e më afër në të zezë dhe kafe. Fëmijët kanë vija të verdha gjatësisë në gri-kuqe fund por vija të zhduken pas disa javësh. Derrat ka dy kullotjes në më të ulët nofulla dhe dy në nofullën e sipërme. Të tusks janë në rritje gjatë gjithë kohës dhe tokën kundër njëri-tjetrit në një kthesë të lart në mënyrë që ata të bëhen të mprehta. Dhe vetëm një e treta e tusks shfaqet. Nëse një derr është dëmtuar, për shembull, në trafik kështu që nëse ju marrë shumë të afërt ajo mund të lajmërojnë duke përplasur clenching ose të dëgjoni një grunting mbytur ulët. Pallto është e ashpër dhe në anën e pasme kanë shpohet më të gjata në lidhje me atë një. Është e vështirë që të njohin të dy sekset, dhe që në fund ajo qëndron kundër errësirës, ​​sepse ata janë pothuajse të harkuar. Meshkujt janë më të mëdha se femrat. Një qetë derri i egër pashqetësuar mund të prodhojë fillon të rënkojë vogla kënaqur, ndërsa të hahet dhe duke shkuar. Një femër që duan të bëjnë fëmijët e tyre të vetëdijshëm për rrezikun që ju dëgjoni një gjëmim shkurtër përafërt nga. Derr ndryshon nga kafshët e tjera nga-toed thundrat se ata vetëm kanë një stomak dhe gjykimin knubbknöliga molars. Ajo ka të bëjë me faktin që ata janë omnivores.

Dietë e tyre

Kontrolli i egër Derri sa zgjedhja e tyre të ushqimit në varësi të disponueshmërisë. Acorns nga lisi dhe ahu janë edhe lajthi shumë të popullarizuara dhe rrënjët e llojeve të ndryshme rrëshqet poshtë. Ferns dhe bimët horsetail përfaqësojnë një pjesë të madhe të ushqimit të tyre gjatë prill-qershor. Ata hanë një shumë të kërpudhave në gjysmën e parë dhe horsetail bimëve në tremujorin e tretë. Krimbat janë ushqyer më të njohura të kafshëve, por edhe insektet, larvat dhe brejtësve të vogla. Ata gjithashtu hanë cofëtinë. Ajo gjithashtu mund të ndodhë në qoftë se ata të vijnë nëpër një fëmijë që ata vrasin dhe hanë atë. Kur derr vjen në peizazhin e bujqësisë duke shkatërruar shumë nga rooting dhe hani patate dhe perime të tjera rrënjë, si dhe produktet e qumështit. Dhe nga që ata lëvizin shumë më i shkatërron më tepër se çfarë ata hanë. Dietë e tyre përbëhet kryesisht nga produktet e qumështit, ata janë pjekur. Në një analizë, u pa se 69.6% e përmbajtjes stomak përbëhej nga ushqimi nga faqet e të ushqyerit, ndërsa 30.4% e ushqim natyral.

Shumim

Është thënë se gjatë dy viteve të kultivimit të mbjellësh tre kodra. Kodrat mund të lindë në çdo kohë të vitit, edhe pse shumica janë të lindur në mes të shkurt-maj rreth 85%. Gica po rriten me shpejtësi dhe tashmë në vitin e parë të jetës, ata janë seksualisht të pjekur. Kur mbjell lindë, ajo shkon për herë të parë nga paketë për të gjetur një zonë të mirë të ushqyerit, ku ajo ndërton një fole si një kasolle të degëve dhe twigs, dhe visheni atë me bar të thatë dhe myshk në dysheme. Kur ushqen ajo pastaj 3-8 gica në varësi të se sa e vjetër është ajo për një të vjetër mbjellin në përgjithësi të merrni më shumë gica se një i ri një. Rutting ndodh Norma ngarkesës ndjerë -förvintern vjeshtës, por mund të thuhet se në çdo kohë. Para se derrat rutting mblidhen në tufa të mëdha dhe derrat luftuar vështirë lufton me njëri-tjetrin për dosa. Lufton rrallë janë fatale për shkak të shtresës së tyre të trashë supet yndyrë dhe të mëdha të cilat rrahje goditur. Dhe pas rreth 4 muajsh shtatzënisë lindin gicat dhe ata të ndaluar në pak për deri në 2 folds dhe mbjellin guxojnë të zbulojnë ato, sepse ajo duhet të urisë. Pastaj tajon gica nënë për rreth dy muaj, derisa qumështi tharë dhe të qëndrojnë me të derisa ajo merr pjellë e ardhshëm. Dhe pastaj erdhi t'i shpërndaj larg. Deri në 10 muaj të moshës gicat rritet aq shpejt, por pastaj bëhet derrat më të mëdha kanë nevojë për madhësinë në luftëtar ardhshëm. Të mbjell u zhvendos jo aq larg nga zona në shtëpi disa kilometra vetëm, ndërsa derrat mund të lëvizin disa mil.
Shkaku i vdekjes
Gjuetia ka ndikimin më të madh mbi vdekshmërinë. Derri i egër nuk kanë armiq të vërtetë, përveç kur ato janë të vogla si ata mund të kapen nga ujqit ndër të tjera Ftohjen në kombinim me lagështisë gjithashtu merr disa gica. Sëmundja më e zakonshme në magazinë dendur derr është murtaja derrit. Ajo ndikon në tretje, dhe ka gjakderdhje e organeve të brendshme, dhe mund të ndikojnë në sistemin nervor qendror. Kjo zakonisht çon në vdekje. Trihinozës gjithashtu mund të ketë. Kjo është një parazit cistike në indet e muskujve, por kjo është vetëm një kafshë të presë, kështu që derri nuk janë dëmtuar prej saj. Por ajo ka njerëzit nëse hamë mish mishra. Pra, ne gjithmonë duhet të marrë dhe të inspektojë mish. Gica janë gjithmonë një nënë mbrojtëse me atë kështu që nuk është me të vërtetë dikush që dëshiron të hyjë vullnetarisht në një luftë me një Mbillni për atë mund të jetë siç duhet lerosur. Edhe pse mosha merr numri i saj edhe pse nuk ka shumë që shkojnë deri tani. Ka derra të egër që mund të jenë gati 30 vjet. Derrat janë ata që vuajnë më shumë dhe disa mund të jetë për shkak të Piglet mbjell jetojnë nuk janë të lejuar për të xhiruar me orar të gjuetisë. Të dosat gjithashtu jetojnë në përgjithësi pak boars më të gjatë. Deri në moshën një ka mbjell statistikat më të mëdha të mbijetesës dhe pastaj në moshën dy jeni gati të barabartë. Aksidentet e makinave me derri i egër i përfshirë në bëhen më të zakonshme.

Gjuetia e derrit të egër

Format më të zakonshme të gjuetisë për të rojës së gjahut, stalking, gjueti për shtyp derr i egër së.
Në rojën dhe drerësh ju uleni ose në një kullë apo një vend më të lartë kështu që ju keni një vend të mirë për të nxitur ose për të vjedhës rreth dhe ulet poshtë në pikat njohur dhe faqet foraging dhe kjo zakonisht zgjat gjatë orëve gjatë natës të errësirës, ​​sepse kjo është kur derrat e egër janë si rörligast. Dhe për të ndjekur, kur ajo është e hënë e plotë dhe tokat borë mbuluar janë më të mira për kur ju mund të shihni më mirë se çfarë për të xhiruar për diçka. Dhe ndriçim të përdoret nëse ajo përkthyer në qëllim tjetër se sa për të lehtësuar ndjekjen.
Në shtyp Gjuetia Vendosur rekreativë jashtë dhe të përcaktuara "printera", duke ecur nëpër një fushë në përpjekje për të dëbuar kafshët të passkyttarna. Kur përdorni qen, është e këshillueshme që të mos ketë një qen që është agresive, por më të kujdesshëm dhe qëndron jashtë nga rruga e derrit të egër, kur ajo ka sulmuar qen. Përndryshe, qeni lehtë mund të jetë vrarë ose plagosur rëndë. Disa qentë preferojnë një qen gjahu gjermane gjuetie, Wachtel, spaniels, por edhe këlyshët e qenve dispozitë elkhound, Jämthund dhe dre. Shumica e njerëzve të cilët gjuajnë derrave të egër si kalimit Gråhund- Wachtel që kanë vullnet të mirë dhe të moderuar të nxehtë në derrave të egër. Kur gjuetia e tokës e mbuluar me dëborë, një qen më të gjatë me këmbë të përshtatet më mirë.
Derri i egër është klasifikuar si një högviltsart dhe duhet pastaj ose e shtënë me një klasë një armë apo një dizajn teke me një degë që mund të xhiruar goditje e fortë ose Brennecke në. Një kërkuar pas qen duhet të jetë në vend jo më vonë se dy orë pas periudhë lëndimit.
Njëri nuk duhet të xhiruar mbjell udhëheqës në kopenë e bagëtive, ajo mund të merrni rezultatin që mbjell e tjerë për të marrë një humbje shumë më vonë afshit ose edhe të ngrohjes.

Do të egra për derri i egër

Shpesh lashtat në fushën e lojës është i kënaqur, grurë, thekër, përdhunim foragjere, lakër jeshile dhe karçof, por downside për ta është se ata kanë rrënjët cekët, kështu që ata nuk tolerojnë verë të egra rooting. Por bimët me të ashtu-quajtur "Taproot", e cila, ndër të tjera, getärt, murrizat dhe fireweed rezistojnë derrat e egër për rrënjët e tyre zbresin në rreth 10-15 cm në tokë. Dhe shoots lakër të reja nga rrënjët deri në rrënjët e një metër të thella. Derrat e egër të hani disa bar dhe një nga speciet më të mirë bar është barëra të këqia. Vilsvinen fiks aktive në kërkim të kvickrotens rrënjët ushqyese, ka gjithmonë disa pjesë rrënjë mbeten fidaneve si të reja. Tokat landscaped egra duhet të jenë të mbrojtura me rrethim ose instalime elektrike deri në lashtat janë marrë si duhet. Tërshërë dhe grurë fusha vënë në dispozicion para se kernel ka pjekur. Pra, derrat e egër të kullosin për fat të mirë këto lloje të pjekur, por pastaj vazhdon të kërkoj në fushat aq kohë sa nuk është një kokërr e majta. Përdhunim foragjere dhe lakër jeshile janë ushqim të mirë të dimrit dhe gardh rreth këtyre kulturave prandaj duhet të mbetet deri në tjälat terren. Getärten cila është një fasule është kërkuar pas bimë foragjere si të gjelbër, por duhet të kultivuara për të paktën dy sezonet e në rritje, ose deri në "taproot" është themeluar në mënyrë të vendosur. Në kthim, getärten qëndrojë në argjinaturën e deri në tridhjetë vjet. Jerusalem karçof ceduesit të madh nëse ata janë të fekonduar siç duhet. Nëse ata janë mbjellë në pranverë dhe janë të mbrojtur gjatë sezonit në rritje jep sasi të mëdha të ushqimit me energji të pasur në vjeshtë. Nëse derrave të egër nuk është e lejuar rooting një kohë të gjatë në jordärtskockorna do të jetë zhardhokët mjaftueshme mbetur në tokë për ngritjen e ri do të zhvillohet pranverën e ardhshme. Mbjellja mbyllur, prandaj, edhe një herë në fund të vjeshtës dhe pllenuar përsëri në mënyrë të vendosur në pranverë. Me këto metoda është e mundur për të mbajtur derrave të egër të punësuar dhe të ndarë nga të lashtat bujqësore.

Si për të bërë për të mbrojtur prodhimet e tyre nga derrave të egër

Derri i egër janë shumë të gatshëm për të mësuar kështu që nëse ju vënë një mikrofon që rregullisht luan çiftëzimit thirrjen paralajmërimin e derrave të egër kështu që nuk do të marrë më shumë se disa netë para se ata e dinë se nuk është e rrezikshme. Provoni me sintetike urinë ujku kështu që asgjë nuk ndodh për arsye se derrat e egër nuk kanë mësuar të kenë frikë nga ujku se ka ujq në mes dhe Suedi në jug. Më e mirë është ndryshe për të bërë një lojë duke shkuar për ta, të ushqyerit me ta, përdorni jashtë gardh elektrike dhe pastaj zgjedh. Ju gjithashtu mund të krijuar veshje apo si në zonën e prekur, ose i njohur çelsin që kafshët shkojnë nga LEGA tij për födoområdet. Sepse në qoftë se ka njerëz erozion kaq të shmangur ato ndodhin. Në qoftë se ju përdorni nga gardhe elektrike duhet të jenë të kujdesshëm dhe të ndjekin direktivat skermë grupe të fabrikës. Duhet një gardh me dy temat, tela të ulët të jetë e pozicionuar në mes 15-20 cm mbi tokë dhe krye në mes të 50-55 cm mbi tokë. Ju duhet të ketë tre temat, më të ulët duke qenë rreth 15-20 cm mbi tokë, fije e mesme prej rreth 35-45 cm mbi tokë. Dhe e lartë prej rreth 60-80 cm mbi tokë. Një duhet të përdorni një 12 mm band të gjerë, atëherë kjo është më e dukshme. Atëherë kemi zgjedhur vend të mirë për argumentim. Një vend i mirë për të është një vend që nuk thahet, dhe pastaj degraduar përçueshmëri. Për të patur sukses në robëri, askush nuk duhet të ketë të kaloni polet, ku fusha e ndryshon rrugën. Kjo vlen edhe në vertikale dhe horizontale. Kjo është e nevojshme për të mbajtur temat e tendosur pa këmbët mbështetje shfuqizuara ose e palosur në një uritur. Këmbët Mbështetje duhet të vendosen në mënyrë që thread mund të ndjekin konturin terren dhe në mes hapësirës midis posteve nuk duhet të jetë më shumë se 15 m. Pastaj fije duhet të jetë mjaft i ngushtë në mënyrë që ajo nuk ka gënjeshtër dhe tokat dhe atëherë ata nuk duhet të merrni zhurmë maksimale për hardhi e egër.

Ushqim Vendndodhja mbi Ängaholms mallrave

Unë supozoj Ängaholms mallrave, kur ne ishim atje dhe dukej. Ai kishte disa vende të vogla karrem për të nëse derrat e egër të bëhet aq i shqetësuar që ju të xhiruar ato, kur ata dalin në fushë të hapur mëson ata të mos shkojnë atje dhe pastaj të lëvizin ato nëse ju keni disa vende të tjera që ata mund të shkojnë rreth për të. Ai kishte një zonë të hapur prej rreth 70 m2. Atje ai paraqitura kashtë në tokë në mënyrë që ju mund të shihni skicë të derrave mirë gjatë natës. Pastaj ai Licks si ai varur në litar në një degë overhanging për në qoftë se keni pasur një pajisje fikse për derra të egër rreth 50 cm mbi tokë kështu që ata morën mënjanë Salt Rock duke goditur me tusks mbi të. Dhe në qoftë se ajo varet në një degë kështu që ndiqeni atë me pa marrjen e grimcuar. Pastaj ai rreshtuan me arra dhe kënaqur dhe produkte të tjera të qumështit.
Ju gjithashtu mund të bëjë shumë vrima në një fuçi të madhe. Dhe hudhni bizele si derra pëlqen. Dhe pastaj lidhet me fuçi e një peme. Përndryshe, derrat rrokulliset në rrugë me shtënë fuçi gjatë. Duke pasur një vrimë në fuçi kanë derrat shtyjë fuçi për të marrë atë të bjerë jashtë bizele dhe pastaj ajo do të marrë më shumë për ta për të ngrënë atë se në qoftë se keni qenë të gërryej të gjithë tokën, sepse atëherë ai do të dalë jashtë menjëherë.

WITS

Shqisa e të nuhaturit është mendjet më të përparuara e derri i egër, dhe kjo mund të shihet qartë në feçkën e ku madh. Pastaj vjen seancën dhe ajo mund të krahasohet me dre, dhe shikimi është mendja më pak të zhvilluara dhe kjo varet kryesisht nga derri i egër është kafshë aktive një natë.

Derri i egër dhe Man

Lëndimet WINE së egër në pyll, shumë që nuk janë aq të rrezikshme, por ata nuk përfitojnë kur ata hanë insekte dhe grubs rreth në tokë. Ajo është kryesisht lisi dhe ahu fidane të marrë dëme dhe bredh plantacione, fidane bredh do të kalbet kur derrat e egër rooting poshtë rrënjë. Kjo është vetëm kur derrat e egër që vijnë në bujqësi si shumë kthen kosi kur aktgjykimi. Një tufë mund të plaçkitë një fushë patate në disa ditë. Dhe ku ata të tërheqë deri shkelin çdo gjë më poshtë në vend të këmbë ende dhe hani. Preferuarat e tyre janë patate, misër, grurë dhe panxhar sheqeri.

Habitat

Derri i egër lulëzojnë kryesisht në pyll të përzier e cila është kryesisht bredh dhe pishe dhe pastaj të përziera me thupër. Ata preferojnë zonë tampon midis pyjeve dhe të tokës bujqësore. Ata janë dy habitatet më të mëdha derr. Pastaj ka nga ata në kullota me bar të derdh pyjeve dhe prerjet. Patate të skuqura të tjera që Myrskog, plazh, hit rock, pyjet e rrallë, këneta, drurë, lövsumpskog, përrenj para se ata të vijnë vetëm një pjesë e vogël e. Patate të skuqura të tjera kënetor plazh, svämningsmark, dalje, myrhygge, kultura, plazh kënetë, ligatinave, sankäng moçal dhe ato të jetojnë jo në të gjitha.

based on 3 ratings WILD derri, 2.3 out of 5 bazuar në 3 vlerësime
Shkalla e derrit të egër


Projektet e ngjashme shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë derri apo në asnjë mënyrë në lidhje me derri i egër.

Koment derrit të egër

|