.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Virginia Woolf

Virginia Woolf ishte një shkrimtar, psikopat dhe një dashnor familje.
Ajo ishte një romancier anglez dhe një feminist krenar, dhe një nga trendsetting modern teoricienëve të shkolluar dhe të jetës së saj.

Adeline Virginia Woolf, mbiçmuara i quajtur Ginny, ka lindur me 25 janar në 1882 në Hyde Park Gate NR22 në South Kensington, Londër. Kjo është një rrugë e madhe e mbushur me shtëpi të bukura, dhe autorë të tjerë të njohur si Charles Dickens, Robert Baden-Powell dhe Winston Churchill definatley mbiçmuara jetonin në të njëjtën rrugë Varit.
Virginia së bashku me babain e saj, 1902

Wirginia u rrit me familys saj që përbëhen-së e prindërve të saj dhe tetë fëmijët. Ishte babai i saj, Sir Leslie Stephen cili ka lindur në 1832 dhe vdiq në 1904 dhe nënës së saj Julia Stephens, i lindur 1846-1895. Vëllezërit e motrat e tre e saj të vërtetë, Vanessa 1879-1961, Adrian 1883-1948 dhe 1880-1906 Thoby, dhe gjysmë-vëllezërit e motrat e saj, Laura 1870-1945, që ishte bijë e atit të saj me gruan e tij të parë, dhe tre fëmijët e nënës së saj nga martesa e saj e parë, George 1833-70, 1869-97 dhe Stella Gerald 1870-1937.

Që mërzit prindërit Virginia kishte qenë i martuar më parë ata u bënë një çift, Wirginia, siç thashë, mbiçmuara kishte disa gjysmë-vëllezërit e motrat. Por ata kurrë nuk ishin shumë afër dhe ajo ishte edhe vëllezërit e motrat Stephen cili ishte duke shkuar për të rrinë së bashku dhe u zhvendos në lagjen Bloomberg së bashku siklet në jetën e tyre.

Në 1895 Kur Virginia ishte vetëm 13 vjeç nëna e saj Julia kaluar larg, dhe Wirginia pësoi avari e saj të parë mendor. Babai i saj, Leslie, mori vdekjen e saj shumë të vështirë si dhe e kishte të vështirë për të mbajtur zi gruan e tij, dhe që prej Ato degë ishte agnostik, heh nuk munda të gjej asnjë ngushëllim nga kisha ose. Leslie ka punuar si gazetar dhe ishte redaktor i përgjithshëm për Dictionary of Kombëtare Biografia. Kjo ndoshta ishte ai që frymëzoi të gjithë fëmijët e tij për të underwriting Ata të gjithë e donte aq shumë.

Leslie vdekur në kancer në shkurt 1904 dhe kjo ishte deri në atë kohë Virginia pasur avari e saj të dytë, ajo ishte 22 vjeç atëherë. Që nga babai Virxhinia dhe nëna vdiq Kur Wirginia dhe vëllezërit e motrat e saj ishte ende shumë i ri, Ata Katër Vendosur për të lëvizur së bashku në një shtëpi të re në Bloomsbury në Sheshin Gordon.

Shtëpia Big në Bloomsbury ishte friendlyness në 46 Gordon Square. Kjo ishte një shtëpi katër-katëshe Kjo Wirginia në fillim nuk mund të marrë ndonjë paqe në, ajo humbi shtëpinë e saj të vjetër shumë. Por pas një kohë ata të gjithë e kuptuan se çfarë është një liri Ata kishin dhe motra e saj Vanessa ka shkruar:
"Ishte si unë papritmas doli për të kohë e mirë dhe e la errësirën pas meje"
Vanessa ishte duke shkuar to've bëhet një artist i suksesshëm më vonë në jetën e saj.

Jeta Fine Ata kishin jetuar në Kensington Ata mund të lënë pas tyre, dhe më në fund, për herë të parë në jetën e tyre, ata mund të hanë dhe të vishen Saktësisht Kur dhe si ata donin.
Virginia Woolf
Të gjitha të katër vëllezërit e motrat u do to'll kanë një rol të madh në grupin Bloomsbury.
Virginia nuk ka pasur ndonjë lloj të arsimit, si vëllezërit e motrat e saj, otherthan qasje në bibliotekë të gjerë e të atit dhe revista dhe libra ajo lexuar për veten e saj. Por tashmë nga një moshë të re ajo ishte vendosur për t'u bërë një Writer.

Vëllezërit e motrat e saj në otherhand kishin arsimin e. Vanessa është trajnuar që të jetë një piktor dhe vëllezërit e saj ishin të vonë për shkollat ​​përgatitore dhe publike, dhe pas kësaj në Kembrixh. Ishte miq atje Thoby të profilit me Leonard Woolf, Clive Bell, saksone Sydney-Turner, Lytton Strachey dhe Maynard Keynes, i cili të gjithë ishte duke shkuar to've bërë anëtarë aktivë në Grupin Bloomsbury.

Në fund të vitit 1904 Virginia ringjallur një letër klerikale quajtur Guardian dhe në 1905 ajo filloi të shkruajë në Times Literary Supplement E cila ishte një rekord ajo vazhdoi Shkrimi për manyyears.

Motorino Bloomsbury Grupi ishte Thoby Stephen, vëlla dy vit më i vjetër Virxhinia, i cili ftoi disa miq mbi nga Kembrixh për të diskutuar mbi letërsi, art dhe filozofi. Së bashku me motrën e tij Vanessa Ata organizohet dy soirées çdo javë, e enjte dhe e premte mbrëmjeve Club. Grupi Bloomsbury ishte një grup i njerëzve në takimin për argëtim, por ende Ata kishin një konceptim, kryesisht për shkak të Seria e gjeniut 'i cili ishte duke shkuar për të ndikojë si letërsinë dhe artin. Ata të gjithë mish dhe ajo gjithë ka ndodhur në Shtëpinë e vëllezërve dhe motrave Stephens. Kompania në seancën ndryshuar pak nga koha në kohë, por në të shumtën e soirées Lytton Strachey, 1880-1932, mori pjesë. Ai rinovo zhanër biografi anglisht me ai është libra satirike, për shembull Shquar Victorians, atje ai shkruan për Victorianism dhe Futet një seri të zbuluar portretin dhe Secrets mbi për shembull Florence Nightingale.

Në grupin mbiçmuara Clive Bell, i cili u bë burri i Vanessa-së, artist Roger Fly, John Maynard Keynes dhe Leonard Woolf, kritik nderuar, botues dhe mbiçmuara Man Kush U bë burri Virxhinia, mori pjesë. Në 1906 grupi Bloomsbury ishte goditur nga një tragjedi.
Thoby Stephen, i cili ishte vëllai i preferuar Virxhinia dhe krijuesi i grupit, ndërroi jetë në tifo pas një udhëtimi në Greqi, ai ishte vetëm 26 vjeç. Por e soirées në mbrëmje enjteve Vijon pa të.

I Popullit në grupin Bloomsbury ishin pa paragjykime, biseksual dhe marrëdhëniet e hapura ishte e zakonshme dhe anëtarët ishte Midis një të parë në Angli për të pranuar homoseksualitetin. Në vitin 1911 homoseksual Lytton Strachey propozuara në Virxhinia, dhe çuditërisht për të gjithë përgjigjja e saj ishte po, por pasi ajo vetëm me 24 orë me ndryshuar mendjen e saj.

Dhe në të njëjtin vit Virginia Ranë dakord të martohej Leonard Woolf dhe në 10 gusht 1912 Ata ishin martuar në St Pancras Zyra e Regjistrimit. Në atë kohë ata vendosën për të fituar para me shkrim dhe gazetarisë, dhe që nga Virginia kishte qenë i shkruar në romanin e saj të parë Voyage Out (Melymbrosia) që nga viti 1908, ajo më në fund përfundoi atë në 1013. Por, për shkak të gjithë dështime mendore pas martesës së saj IT nuk është botuar deri 1915 nga Duckworth & Co.
Pas Libri i saj i parë u botua, ajo pothuajse menjëherë filloi të shkruante romanin e saj të dytë, natën dhe ditën, e cila u botua në 1919 nga të njëjtat redaktorët.

Në 1917 Woolf Bleu një të vogël shtypjen-shtyp për të marrë shtypjen si një hobi dhe si terapi për Wirginia. Ata tani janë duke jetuar në Richmond dhe Hogarth Press ishte namedafter shtëpinë e Tyre. Virginia shkroi, i shtypur dhe botuar disa tregime të shkurtra të tilla si, marka në mur, dhe, Kew Gardens. Ata i vazhdueshëm shtypje dore Deri në 1932, e dobishme Ata ishin më shumë botuesve se printera. Në 1922 Hogarth Press U bë një biznes dhe nga 1921 sundimi gjithmonë Publikuar me shtypin, me përjashtim të disa edicione të kufizuara.

Virginia kishte një lajm të pamerituar si një shkrimtar të vështirë dhe solemne. Por ju-mund të penguar të gjeni një humor të mirë, të qetë dhe ndonjëherë ironike në të dhe në romanin më të dashur të saj Orlando, 1928. Romani është një roman aventurash se në fillim Shows Orlando si një i ri, të rinjtë Shpirtërore, në kohën e parë Mbretëresha Elisabeth. Se më vonë në librin Orlando duket të jetë një grua në moshë të mesme që nget rreth në makinë sportive e saj në mes të Londrës City dhe shtëpia e familjes.

Libri është i përkushtuar për të shkrimtarit Vita Sackville-Perëndim, Kë ishte mësuese Wirginias dhe një nga miqtë e saj më të ngushtë nëpër tërë jetën e saj. E bardhë e gjykon të havebeen modelimin për Orlando.

Për shkak të fizik Virxhinia dhe problemet seksuale çdo fëmijë kurrë nuk është përmendur në Virxhinia dhe Leonard marrëdhënie.
Tërë jeta Virxhinia ishte një rrëmujë me dështime dhe tentim vetëvrasjeve. Për shkak të kërkesave të saj të mëdha çnjerëzore mbi veten e saj nën shkrimin U bë një barrë e tmerrshme për të. Çdo libër ishte një luftë në mes jetës dhe vdekjes, dhe ajo ishte e rrallë ajo ishte krenare për punën e saj dhe ajo ishte shumë e ndjeshme për çdo lloj të kritikës.

Pas vdekjes së saj burri i saj Leonard saidthat ajo gjithmonë kërkojnë kritika të ndershëm dhe të sinqertë nga ai, por që ai kurrë nuk guxoi të japë Se dhe gjithmonë e ekzagjeruar, sepse përndryshe ai kishte frikë se ajo mund të ketë një pushim poshtë dhe vetëvrasje. Gjatë periudhës, edhe dështime kameraman më afër. Ajo Biseduar shkrifët dhe me zë të lartë, dhe ajo mbiçmuara vuajtur nga dhimbje koke, probleme gjumi dhe dëgjova zëra të çuditshme. Për një periudhë ajo madje nuk pranoi t'i hajë. E mallkim, nganjëherë, avari Virxhinia ishte më e qetë, por ata gjithmonë u kthye, dhe pastaj gjithmonë më keq se më parë.

1941 ishte Viti Virginia Woolf nuk mund të qëndrojë më dështime dhe kreu vetëvrasje. Në 25 janar, në ditëlindjen e 59 Virxhinia e ajo ishte e shëndetshme fizike, por ajo felted si ajo e kishte humbur superfuqitë e saj dhe për të, kjo do të thoshte se jeta nuk ishte me vlerë që jetojnë më.

Virginia Woolf ishte e suksesshme, ajo ishte haraç nga të gjithë kritikët, adhurohet nga lexuesit e saj dhe të dashur nga miqtë e saj dhe më nga burri i saj. Por, Duke vënë në dukje ndihmoi. Virginia ishte aq i frikësuar to've të bëhet i çmendur Përsëri dhe Kur Ajo filloi të dëgjonte zërat përsëri ajo nuk mund të marrë atë. Rreth mesditës 28 mars 1941 Virginia Mori shëtitje e saj të ngarkesave nga shtëpia e saj në Rodmell në lumë ouse. Ajo e mbushur pallto e saj me Rocks dhe hedh veten jashtë në të ujë.
Tre javë më vonë disa fëmijë të gjeni atë nga urës në Lindjen e Jugut.

Në letrën e saj të fundit në burrin e saj ajo ka shkruar:
"Ndjehem certainement Se unë jam duke shkuar çmendur përsëri. Unë ndihem ne nuk mund të kalojnë nëpër një tjetër nga ato kohë të tmerrshme. Dhe unë nuk do të shërohen këtë kohë. Unë filloj të dëgjoj zëra, dhe unë nuk mund të përqendrohen. Kështu që unë jam duke bërë atë Duket gjëja më e mirë për të bërë. Ju do të më ke dhënë lumturinë më të madhe të mundshme. Ju keni qenë në çdo mënyrë të gjitha që dikush mund të jetë. Unë nuk mendoj se dy njerëz do të mund të kishte qenë më e lumtur 'til këtë kameraman tmerrshme e sëmundjes. "

Virginia Woolf ishte një nga literatura trendsetting bashkëkohore dhe teoricienëve në kohën e saj dhe ajo kishte një humor të madh. Ajo ishte një romancier anglez dhe një feminist krenar.

Novela:
1915 - Voyage Out
1919 - Night dhe Dita
1922 - Dhoma Jakobit
1925 - Zonja Dalloway
1927 - Për far
1928 - Orlando
1931 - Të Waves
1937 - Vitet
1941 - Në mes të Akteve

Mendime të njeriut dhe Reflektime

Unë besoj Virginia ishte një person i trazuar Tashmë nga fillimi.
Për shkak të të gjitha dobësitë e saj dhe besimit banjot e saj ajo e kishte të vështirë nëpër të tërë jetën e saj, dhe kur të gjithë e më të ngushtë të kaluarën e saj anëtar i familjes larg, ajo nuk i ndihmoi Pikërisht ajo të marrë ndonjë të mirë.

Unë mendoj vitet e grupit Bloomsbury, ishte në vitet healthiest në tërë jetën e saj. Unë besoj problemet e saj fizike ishin lloj i vogël në atë kohë, dhe se ajo kishte më shumë besim në veten e saj prapa pastaj.

Dhe biseksualiteti i saj atëherë, unë në fakt besoj se ajo ishte biseksuale. Unë mendoj se ajo kishte një dashuri relationshipwith plotë e Bardhë, e dobishme se nuk mund bë një Çift shkak të gjithë Paragjykime të në botë. Ajo duket se ka dashur Leonard shumë, por ajo kurrë nuk donte një marrëdhënie seksuale me të. Dhe le të përballen me atë, një marrëdhënie pa ndonjë afërsie fizike është më shumë si një motër dhe vëllai marrëdhënie. Ata ishin të martuar, por unë besoj se ata kurrë luftë një e vërtetë, çift i vërtetë.

Virginia penguar shkruan për dashuri, miqësi, lumturi dhe sukses në romanet e saj.
Por që unë nuk kam lexuar ndonjë të punës së saj unë nuk mund të them atë që unë mendoj në lidhje me ta, por nga ajo që unë tani për autorin, unë besoj Ata Mund të jetë me të vërtetë interesante.

Unë mendoj se kjo servituti ishte e mirë. Kjo ishte e lehtë shumë e kuptoj të gjitha sendet dhe ju mund të bëni ju punoni aq serioze sa të doni. Unë do të thotë në qoftë se ju doni thjesht për të kaluar Servituti ju e dini se çfarë ju do të keni shumë të bëjë atë, dhe hyrja e çuditshme të marrë nota më të mira ju e dini se si të merrni atë.
Emma Lundgren

based on 5 ratings Virginia Wolf 2,3 nga 5 bazuar në 5 vlerësime
Rate Virginia Woolf


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë Virginia Woolf apo në asnjë mënyrë në lidhje me Virginia Woolf.

Koment mbi Virginia Woolf

« | »