.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Hudhër

Botanical sativum Emri Allium = Allium sativa = Arbium sativum
Emrat Anglisht hudhër hudhër karafil, hudhër të zakonshme, Allium, melasë varfërit
Emrat e të tjera Skorodon (grek), Allium, alium (latinisht), ail (frëngjisht), Knoblauch (gjermanisht), hvidløg (Danish), hvitløk (Norwegian), Valkosipuli (finlandez), aglio (Italian), AJO com'un (Spanjisht ), Ninniku (Japanese), Suan, dasuan (kinez), lehsun, Lassan (Hindi), zotëri (Persian)
Specie të tjera • Allium CEPA = Onions; formimin llamba të mëdha
• Allium longicuspis - Qendrore; i afërm i afërt
• Allium tuberosum = Allium odorum = Höstlök, njëra ndër disa lloje aziatike që erë si hudhër, por nuk formojnë llamba
• Allium ursinum, Eng. hudhër e egër, hudhër dru
---------------------------
Karakteristikat hudhër janë më të efektshme kur i freskët, por ende kanë disa efekte kur është pjekur ose i skuqur, veçanërisht si blodtrycksreglerare. Hudhër është efektive kundër baktereve, kërpudhave, parazitët dhe viruset. Ajo duket si një ilaç super dhe kjo është pikërisht ajo që është.

Luftuar infeksionin - nganjëherë më të mirë se penicilina

Lufton viruset - që penicilinë nuk mund

Gjaku i hedh lëng - parandalon mpiksjen e gjakut

Ul presionin e gjakut - të mirë për enëve të zemrës dhe gjakut

Ul kolesterolin - i mirë për enët e gjakut dhe zemrën

Heq bronkit dhe expectorant në rrugët e frymëmarrjes

Stimulon sekretimin tëmth në duodenum

Vepron kundër nikotinës. Hudhra mund të përdoret si një antidot për helmim nga nikotina dhe simptomat në duhanpirësit kronike

################################################## #########
Hudhër supë: 4 servings.

o 3 shallots o 6 karafil të hudhër
o o 2 lugë gjalpë 5 gota të ujit
o 1 perime aksioneve kubike o miell 2 1/2 tbsp
o 5 ml krem
o 1 chives bandë o kripë dhe piper

Imët pres shallots dhe hudhër.
Fry qepë në gjalpë Soft.
Hidh në ujë dhe shkërmoqet në aksioneve kubike.
Le vlim për disa minuta.
Mix miell në një pak të krem ​​dhe lëvizje në supë.
Hidh krem ​​mbetur. Le vlim supë për 5-10 min.
Pres chives. Llokoçis atë në supë.
Sezonin me kripe dhe piper.
Shërbyer me p.sh., gratin proshutë ose bukë hudhër.

################################################## ################## 3

Ose ju mendoni për hudhër apo ju nuk e bëni. Emocionet e forta ndoshta mund të sjellë në të gjitha rrugët apo në një tjetër - por shumica mendojnë për këtë. Hudhra është një nga bimët më të vjetra të kultivuara dhe ajo i ka kalitur ushqimin tonë dhe na shëruar nga sëmundjet për shumë e shumë vite.

Unë zgjodha hudhër pikërisht sepse unë mendoj se është një sezon shumë i mirë dhe unë të kërkuar për të gjetur se si historinë e saj dhe prejardhjen, dhe pjesërisht në fakte në lidhje me qepë si një bimë medicinale.
.

Hudhër - bimë
Hudhër origjinën nga Azia Qendrore, ku ajo rritet e egër, dhe për shkak se ajo është kaq popullor është rritur në klimat e ngrohta të gjithë botën. Hudhër është dy ose më shumë vite dhe qepë ka veti antibacterial. Ajo i takon familjes Liliaceae dhe është e lidhur me matlöken zakonshme dhe bimët dekorative të tilla si tulipani, zymbyl dhe zambakut të luginës. Emri botanik variant i kultivuar është Allium sativum.

Qepë zhvilluar vetëm nën sipërfaqen e tokës përbëhet nga 8-20 karafil, karafil dhe secili është mbyllur në një letër të hollë, të lëkurës pak më i butë. Shell është zakonisht e bardhë, por gjithashtu mund të jenë të lehta rozë e çelët ose ngjyrë vjollcë. Të gjitha pjesët e bimës erë fort, por qepë erë e fortë. Rritja mund të jetë 30-90 cm i lartë. Ajo ka një trungu të drejtë padegezuar dhe disa i drejtë lë të gjatë dhe vuri. Gjethet mund të copëtuar dhe të përdoret në sallata. Shije e lë janë pak më të buta se qepë dhe një shumëllojshmëri të mirë të chives. Çel hudhër në fund të verës dhe lule janë të mbushura dendur në pako. Lulet e vogla janë zakonisht të bardhë me një nuancë të gjelbër ngrënë ose jargavani. Një tipar i hudhër është se gjeth lule kanë bulbs shumë të vogla, groddknoppar, në vend të farës. Hudhër është rritur kryesisht në vendet e ngrohta, në Suedi ajo mund të dimëroj në krahinat jugore. Qepë të ndodhë lehtë për dëmtuesve dhe sëmundjeve, duke përfshirë rrjetë teli, myk bardhë dhe sëmundjeve të tjera virale.

Emri popullor për hudhër
Allium është emri latin i Allium dhe ajo do të më shumë gjasa nga Indicators, AGLI greke, thelbi hudhër. Folk ose emri lokal për hudhër është fshatarët teriak, buqetë, häxgift, kamfor varfër njeri dhe dashuri ushqim djallit. Në frëngjisht ajo quhet ail hudhër, hudhër në anglisht në gjermanisht Knoblauch, në AJO spanjolle dhe në aglio italiane.

Historia hudhër
Hudhra është kultivuar në Lindje për shekuj dhe si fillim si 2000 pes Kineze gjetur se ajo ishte e paçmueshme në të dy gatim dhe mjekësi. Hudhër do të ndodhë në burimet e shkruara më të vjetër në Kinë dhe Indi. Egjiptianët e lashtë kishin parasysh të tillë të lartë për hudhër se kur ata betuar betimin e luti atë si një hyjni dhe adhurohet atë përmes. Ajo ishte aq e shenjtë dhe priftërinjtë nuk do të mund të hani atë. Skllevërit të cilët ndërtuan Piramida e Madhe, çdo ditë të hahet karafil hudhër për të ruajtur forcën e tij.

Egjiptianët e kanë lënë modele whitewashed balte të hudhër në varre të përbashkëta, dhe gjashtë hudhër e vërtetë gjenden në varrin e bori-anch-Amoni-së. Ndoshta ata ishin aty si ofertat dhe për të mbajtur shpirtrat e këqinj në gji. Gjatë shtëpisë Persik mbretërore në Suza ishte viti i 25 kg hudhër çdo ditë. Grekët dhe romakët e vlerësoi gjithashtu hudhër. Ushtarët e tyre të përtypur në sasi të mëdha për të zgjojnë zemërimin kundër armiqve dhe për të ruajtur forcën e saj. Atletët grekë përtypur një traditë në vetvete një karafil të hudhër para se të marrë pjesë në Lojrat Olimpike, për ta kjo ishte sinonim me shëndetin, energjinë dhe jetëgjatësi.

Hudhër ishte një prej katërqind bimëve mjekësore të mbledhura nga babai i mjekësisë, Hipokrati. Në 400 pes ai zbuloi pronat e saj medicinale dhe shërimit. Romakët e përhapur onions në Evropën Perëndimore, dhe spanjollët ajo përhapur në Amerikë. Hudhër u ngrënë në Suedi gjatë Viking Age. Sipas traditës, Vikingët do të kishte konsumuar sasi të konsiderueshme të hudhër para se të nisej për në plaçkitje, për të mbajtur fuqinë lart.

Në Evropë, hudhër një simbol i kulturës së ushqimit proletar dhe është përdorur shumë me masë në kuzhinë klasike franceze. Të drejtë deri në shekullin tonë, ajo ishte kryesisht në Evropën Lindore - dhe SHBA në mesin e emigrantëve nga atje - dhe mjaft e veçantë në kuzhinë hebre që ata vlerësuar hudhër. Në Suedi, hudhër është rritur në masë të madhe popullaritetin pas Luftës së Dytë Botërore përmes kontakteve me kulturën e ushqimit të huaj.

Erë hudhër ka persekutuar nga historia dhe që nga kohra të lashta ai ka qenë subjekt i shaka papërpunuar - dhe jo pa arsye. Alfonso, Mbreti i casti Lien gjatë vitet 1300, nuk do të mund të qëndrojë gjithë erën e hudhër. Ai themeloi një urdhër të kalorësve që kalorësit që kishte ngrënë hudhër nuk do të mund të vijnë pranë tij me "të paktën një muaj '. Hudhër ka shfaqur edhe në disa kontekste ligjore përfshirë në Angli. Pas një mosmarrëveshje në mes të një zoti dhe një pronar restorant i cili humbi Zotin erdhi një vendim gjykate që kjo nuk është një krim për të gatuaj enët hudhër. Pronar Resturang u premtojmë por për të mbajtur derën për restorant mbyllur.

Paraardhësit tanë panë hudhër si allmogemat, një qëndrim që ka ndryshuar rrënjësisht në kohët moderne. Në SHBA, hudhër kaq popullore që ajo ka çuar në fushatat gjigantëve. Festivali vjetor hudhër që është mbajtur në Gilroy, Kaliforni, tërheq dhjetëra mijëra vizitorë. Festivali përfshin "valle Hudhër-përqafim-hangar", "Dashuria hudhër" - turne tenisi, "galop Madhe hudhër" dhe një "garë të lë pa frymë biçikletë". Kurorëzuar një mbretëreshë hudhër dhe një Mis hudhër dhe paradën. Shumë stalla e ushqimit që konkurrojnë për "recetë hudhër më të Mirë" dhe ku ajo stinks e mbi 150 kg hudhër. "Hudhër Times", e cila është botuar në Kaliforni përmban vetëm lajme në lidhje me hudhër. Lavjerrës ka nxorrën, sot është hudhër në listat e më të madhe tregtare, ndërsa tridhjetë vjet më parë se të shikojë udhëtim të gjatë dhe bosh për të gjetur një hudhër. Erëz si kineze e përdorur me të vërtetë e 2000 vjet më parë e ka rifituar vendin që i takon në jetën tonë.

Si për të ngrënë hudhër dhe ende erë e mirë

Ogur i veçantë bulbs vjen nga një vaj esencial squfurit-përmbajnë me dialylsulfid si transportuesit erë. Nuk është një barishte dhe një nuancë që ka afinitet të veçantë me hudhër: barishte është majdanoz dhe kripë erëz. Të dy të marrë nga më të mirat në hudhër. Majdanoz është gjithashtu ndryshe një barishte e vlefshme për të dashuruar hudhër. Përtypet në një degëz e majdanoz si erë frymën tuaj jo hudhër. Një tjetër mashtrim është për të përtyp lë çaj. Sigurisht që ka shumë truket të tjera që janë edhe të mira për të provoni. Është për të ardhur keq që ata që si hudhër duhet të duhet të shqetësohen për gjëra të tilla si fryma e keqe - çfarë nëse të gjithë në vend kanë ngrënë hudhër. Atëherë askush nuk do të mendojnë sëmurë të jetë!

Folklor i hudhër

"Kur Satanai u largua nga Kopshti i Edenit pas Rënies, atje u rrit hudhër që ai kishte vendosur poshtë këmbën e tij të majtë dhe qepë ku këmba e djathtë e tij kishte prekur tokën." Fjalë e urtë është një nga shembujt më të hershme të hudhër në folklorit dhe që atëherë shumë mite dhe legjenda, fabula dhe bestytnitë shfaqur në lidhje me hudhër. Këtu janë disa shembuj:

Fuqia hudhër magjike siguron mbrojtje kundër magjisë. Në Lindjen e Mesme dhe Lindja e Largët bar man hudhër si një amulet. Në mitologjinë kineze, hudhër një dredhi kundër syri i keq. Çdokush që ëndërron të hudhër do të gjeni thesaret e fshehura apo sekretet, dhe kjo do të çojë në mosmarrëveshje në shtëpi. Kjo do të thotë fat të ëndërrojnë se një ka hudhër në shtëpi.

Nëse ju doni të de-rra një qen të vendosni një karafil të hudhër unpeeled në ushqimin e vet. Dha Brezi hudhër qen në ditën e Vitit të Ri, pickim i tij në vitin e ardhshëm të jetë veçanërisht e mprehtë dhe e dhimbshme. Një gjerdan i hudhër mban Vampires, Werewolves dhe shtrigat larg.

Gjatë Mesjetës, hudhër vlerësuar shumë për aftësinë e tij për të mbajtur Vampires shkopin. Në qoftë se ju mbani një karafil të hudhër në dorën tuaj, ju bëhen të shërohet nga dhimbje dhëmbi. Ato përdoren për të vënë hudhër në çorape të fëmijëve si një kurë për kollës së mirë. Frymarrja tymi nga një karafil hudhër nykrossad është një kurë efektive për histeri.

Rub drithërat me hudhër grimcuar, ose shtoni një fetë hudhër e misrit dhe të mbuluar me një fashë. Replace çdo ditë për 8-10 ditë derisa bie misri off. Kjo ishte vetëm një pjesë e vogël e të gjithë shembujt që merren me mitet dhe legjendave, fabula dhe bestytni.

Shëndetit, mjekësisë dhe përdorime të tjera
Naturopaths kanë përshkruar hudhër për pacientët e tyre për shekuj me radhë, dhe në interes mjekësore e sotme të shkencës po rritet gjithnjë e më shumë për fuqinë e saj shëruese. Allicin është në llambë, ajo ka veti antiseptike, është shfaqet mucolytic dhe antispasmodic. Hudhër Oil rubbed në lëkurë është një ilaç kundër insekteve mirë në qoftë se ju mund të qëndrojë atë si parfum. Në mjekësinë veterinare përdoret vaj hudhër të hequr ticks dhe ajo është gjithashtu në dispozicion në një përgatitje kundër sëmundjes Afta Epizootike.

Shumë njerëz mendojnë se hudhra mbron nga ftohjet, fyt i lënduar, dizenteria amoebic dhe sëmundjeve të tjera infektive, në sajë të aftësisë së saj baktericid. Hudhra është kështu expectorant dhe rrjedhimisht të mirë në trajtimin e astmës dhe bronkiti. Research është duke vazhduar në mundësinë e përdorimit të hudhër në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Historia Hudhra është aspak e plotë e sukseseve mjekësore.

Çuditërisht, hudhër një samplanteringsväxt shkëlqyer. Flokëkuq lulëzojnë kur mbillen në afërsi të hudhër. Nëse keni mbjellë trëndafila hudhër pranë zhdukur sëmundje zezë spot në trëndafila. Është thënë se hudhra në të vërtetë rrit aromë Rose sepse trëndafili bëhet i tërbuar nga shoqëritë e tij të qelbur dhe të fshehtë edhe më shumë parfum. I hudhër mund të prodhojë një pesticid efektive kundër fluturojnë qepë, e cila sulmon luleshtrydhe dhe rrush. Në kuzhinën e sotme ka përdorim hudhër të gjithanshëm si një nuancë në ushqime dhe në salads, sauces dhe marinades.

based on 13 ratings Hudhër, 3,7 nga 5 në bazë të 13 ratings
Rate Hudhër


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë me hudhër apo në asnjë mënyrë në lidhje me hudhër.

Koment hudhër

« | »