.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Kur Hockey Erdhi në fshat

Subject: Anglisht , Sport

Historia e Leksand është një histori që u është marrë nga revista rekord. Ekipi kultivuar Tashmë në 1919 dhe qëllimi ishte për të luajtur hokej dhe boks. Sportive të reja përurohet dhe Pas disa viteve ishte ajo koha për ndeshjen lokal kundër Mora dhe Leksand shpëtim për të fituar ndeshjen me 4-0.

1936 ishte një vit i errët për Leksand. Ekipi fitoi vetëm një pikë në të shëruar sezonit. Diçka që shumica të dhuruara. Vendimi komitet për të Stop Duke punuar me përgojojnë dhe të fillojnë të luajnë hokej. 1938 ishte ajo Koha për Mora për të marrë një hak për humbjen turpshëm pak vite më parë. Por Leksand luajtur mirë dhe ata fituan ndeshjen me 11-0!

Profili i madh në atë kohë ishte Åke Larsson-së. Në foto më poshtë këtu është Åke këmbë të majtë, së bashku me Begnt Bornström, Lollo Lassas dhe Gunnar Jönses. Ake kishte HE është debutimin në 1940 dhe ai ka luajtur aq sa 1965. Ai ka luajtur në Leksand Kur Ata fituan mbi Wifsta / Ostrand me 6/9. Ishte 1951 dhe që do të thotë se Leksand marrë hap-up në divizionin më të lartë. Dhe ata havenever qenë vënë jashtë.

Në të pesëdhjetat u ndeshjet kundër SODERTALJE SK një klasik. 1959 ishte Koha Leksand'll pari të kenë mundësi të shtrojnë kampionët anglisht. Ata luajtën kundër Djurgården. Interesi ishte i madh. Loja ishte popullor. Midis 12 dhe 14 mijë person ishte atje. Leksand Hapur ndeshje më të mirë dhe A golin e parë. Por Djurgarden Përmirësimi themeselves dhe mund të bënte tre gola dhe të fitojë ndeshjen me 3-1. Leksand marrë argjendin, por dhjetë vjet lateralis e para mund të fitojë Leksand theirfirst ari.

Leksand Stars Artë Vite

Kur Leksand 1.969 ₩ theirfirst Gold ishte një nga më të madhe profilin e Nils Nilsson. Brownie ishte me të dhe të marrë 1962 ari Kampionatin Botëror

1973 të fillojë të "vërtetë" vitet e arta, Ata morën pastaj arin tre vjet me rradhë. 1973 Luajtur finale Leksand kundër Brynäs dhe Leksand fitojë ndeshjen dhe argumentet e artë e tyre të dytë. Një Profili i madh në se tre vjet ishte Per Arne Karlström. Lojtarë të tjera të mira në atë kohë ishte Mats Ålberg, Dan Söderström, Ulf Mårtensson dhe Dan Labraaten.

Gjatë sezonit 1973-1974 ishte Leksand superior dhe Leksand mund Merrni 3 rd e Tyre
Gold pa telashe. Lojtari më i mirë në finale ishte mbrojtjen Thommy dhe portierin Chris.

1975 Luajtur finalen Leksand kundër Brynäs. Kjo ishte ndeshja e tretë dhe vendim. Pas orar të plotë rezultati ishte 2-2. Roland Eriksson mund të bëjë Vendosni Goal në vdekje e papritur, dhe ari ishte një fakt.
Që nga viti 1975 definatley kurrë Leksand të marrë medaljen e artë, por ndoshta sezonin e ardhshëm ...

Lojtarët Pro nga Leksand

Per Arne "Pirro" Alexandersson: Spent sezonin 1974-1975 e Maple Leafs Toronto, por ai nuk ishte mjaft e mirë kështu që shumicën e kohës ai kaloi në një ndarje më të ulët.
Christer Abrahamsson: 1974 U bë Christer një lojtar profesionist hokej. Ai ka luajtur për ekipin Wha New England whalers. Ai qëndroi atje për tre sezone dhe pastaj ai shkoi në shtëpi në Suedi dhe ka luajtur më shumë icehockey, Leksand natyrisht.
Thommy Abrahamsson: Ashtu si ai është vëllai shkoi Thommy në Amerikën e Veriut. Dhe mbiçmuara ai ka luajtur për New England whalers edhe ai qëndroi atje për tre vjet.
Dan Labraaten: 1976 beginnning Dan për të luajtur për ekipin Wha Winnipeg avionët theres HE bletët lojtari më i mirë. Kur mbyllje ekipet në fund të 70 'fillojnë Dan për të luajtur për ekipet e mëdha Detroit Red Wings. Ai ka luajtur në të njëjtën linjë si Pjesën McCourt dhe Vaclav Nedomanský. Së bashku ata bënë afër 100 gola. Dan qëndroi në Amerikën e Veriut për gjashtë sezonet.
Roland Eriksson: Hero nga finalet kombëtare në 1975 rritur në një lojtar profesionist hokej dhe të fillojnë të luajnë për Minesotës Veriut Stars në 1976, atje ai qëndroi për dy sezone. Pas viteve në Minesota Roland shkoi në Gjermani dhe luajti për Dusseldorf.
Göran Högosta: Pas Kampionati Botëror në Vjenë fillojnë Goranin për të luajtur për Islanders New York. Por ai nuk ishte mjaft e mirë kështu që shumicën e kohës ai kaloi në stol. Por Goran rritur në një lojtar më të mirë hokej dhe ai është sezonin e kaluar në të Islanders New York ishte aprovuar.

Per-Olof Brasar: Pas Kampionatin Botëror në Vjenë në 1977 të fillojnë Brasar për të luajtur për Stars Minesota Veriut. ai ka luajtur në të njëjtën linjë si Roland Eriksson dhe Kent- Erik Andersson. Kur Per-Olof underplayed ai është sezon 2'nd në Minnesota Veriut Stars ai mori dallimin "Player Greatest i Sezonit". Krejtësisht ai luajti pesë sezone në NHL, fund pastaj ai të fillojë me përhershëm.
Ulf Samuelsson: i quajtur Edhe Robocop Sepse ai është duke luajtur e vështirë. Në Middles e 80-ta fillojnë Ulf për të luajtur për ekipin NHL HARTFORD whalers. Pas disa viteve të ndryshuar ekip Ulf dhe të fillojnë të luajnë për Penguins Pittsburgh. Dhe ai fitoi Kupën Stanley. Dhe tani Ulf luajtur për New York Rangers.
Kjell Samuelsson: Kur Kjell luajtur Rangers New York në 1985, ai nuk ishte aq i mirë. Por ai fillon të jetë më mirë kur ai ndryshoi ekipe për të Flyers Filadelfia, dhe pas pak vitesh ai ishte lojtari më i mirë në ekip. Në fund të 80-ta ishte Kjell me dhe luajti në All Ekipit Star së bashku me yjet e mëdha.
Jonas Bergqvist: "zoti Leksand" kishte një karrierë të shkurtër NHL. Në vjeshtë 1989 luhet Jonas Calgary Flames. Por Jonas nuk ishte mjaft e mirë kështu që shumicën e kohës ai kaloi në një ndarje më të ulët, dhe Jonas nuk më pëlqen se kështu ai shkoi në Gjermani për një muaj disa dhe se ai shkoi në shtëpi në Suedi dhe luajtur hokej për Leksand.
Magnus Svensson, Magnus Fillimet e karrierës profesionale në vitin 1990. Ai ka luajtur për Lugano në Zvicër. Pas një viti ai shkoi përsëri në Leksand. Dhe në mars 94 Magnus u kthye në Lugano. Dhe pranverë 95 ai kaloi në Amerikën e Veriut dhe të fillojnë të luajnë për Panthers Florida. Por ai pati fatin e keq, pasi dy sezonet e dhi ai plagosur. 1996 ai vizitoi përsëri në Suedi dhe në Leksand.
Tomas Forslund: Tomas është i lindur në Borlange. Ai së pari ekip profesional ishte HC Dobel por më vonë ai të fillojë të luajë hokej në Amerikën e Veriut, ai ka luajtur për Flames Calgary. Për disa vite më parë ai ka luajtur në Leksand, por tani ai ka luajtur në Këln.

Timers Vjetër

Tomas Jonsson, të mbrojtjes.
Lindur: 12 prill 1960
Length: 181 cm
Pesha: 82 kg
Mosha: 37
Një Seasons në Leksand 7
Ekipi i parë: Falu IF
Statistikat Elite: 336 lojra, 213 pikë dhe 511 minuta ndëshkuese
Tomas akull: Happy, pozitiv dhe kokëfortë
Magnus Svensson, Mbrojtjes
Lindur: Mar 1, 1963
Length: 180 cm
Pesha: 85 kg
Mosha: 34
Një Seasons në Leksand: 11
Ekipi i parë: TRANAS IF
Statistikat Elite: 342 lojra, 220 pikë dhe 352 minuta ndëshkuese
Magnus Ice: Një fitues, dhe ai mbiçmuara bukur.
Jonas Bergqvist, Forward
Lindur: 26 shtator 1962
Length: 183 cm
Pesha: 90 kg
Mosha: 34 shpejti 35
Një Seasons në Leksand: 13
Ekipi i parë: Rögle BK
Statistikat Elite: 433 lojra, 348 pikë dhe 292 minuta ndëshkuese
Jonas akull: Pozitiv, produktive dhe romantik
Per-Erik Eklund, përpara
Lindur: 22 mars 1962
Length: 178 cm
Pesha: 81 kg
Mosha: 34
Një Seasons në Leksand: 2
Ekipi i parë: Brommapojkarna
Statistikat Elite: 188 lojra, 178 pikë, 68 minuta ndëshkuese
Per Erik akull: e bukur, i përulur Memory ai ishte lutur

Anders Carlsson, përpara
Lindur: 25 nëntor 1962
Length: 180 cm
Pesha: 87 kg
Mosha: 36 shpejti 37
Një Seasons në Leksand: 1
Ekipi i parë: tamplier GAVLE GOOD
Statistikat Elite: 188 lojra, 178 pikë, 68 minuta ndëshkuese
Anders është: kokëfortë, pozitiv dhe ai dua fëmijët

Rate Kur Hockey Erdhi në fshat


Related schoolwork
Vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë Kur Hockey Erdhi në fshat apo në asnjë mënyrë në lidhje me Kur Hockey Erdhi në fshat.

Koment Kur Hockey Erdhi në fshat

« | »