.nu

Schoolwork dhe ese nga shkolla e mesme
Kërko schoolwork

Kur Hockey erdhi në fshat

Historia e Leksand është një histori e cila është marrë nga revista rekord. Ekipi kultivuar Tashmë në vitin 1919 dhe qëllimi ishte për të luajtur hokej dhe boks. Sportive të reja përurohet dhe pas pak vitesh ishte ajo koha për ndeshjen lokal kundër Mora dhe Leksand shpëtim për të fituar ndeshjen me 4-0.

1936 ishte një vit i errët për Leksand. Ekipi fitoi vetëm një pikë në shërojnë sezonit. Diçka që shumica të dhuruara. Vendimi Komiteti për të ndaluar duke punuar me përgojojnë dhe të fillojnë të luajnë hokej. 1938 ishte koha për Mora për të marrë një hakmarrje për humbjen turpshëm disa vjet më parë. Por Leksand luajti mirë dhe ata fituan ndeshjen me 11-0!

Profili i madh në atë kohë ishte Ake Lassas. Në foto më poshtë këtu është Ajk në këmbë të majtë, së bashku me Begnt Bornström, Lollo Lassas dhe Gunnar Jönses. Ake kishte ai është debutimin në vitin 1940 dhe ai ka luajtur aq sa 1965. Ai ka luajtur në Leksand, kur ata fituan mbi Wifsta / Östrand me 9-6. Ajo ishte 1951 dhe që do të thotë se Leksand marrë hap deri në ndarjen më të lartë. Dhe ata kurrë nuk janë vënë jashtë.

Në të pesëdhjetat u ndeshjet kundër SODERTALJE SK një klasik. 1959 ishte hera e parë Leksand kanë mundësi të kërkojnë kampionët anglisht. Ata luajtën kundër Djurgården. Interesi ishte i madh. Loja ishte e popullarizuar. Midis 12 dhe 14 mijë personi ishte atje. Leksand hapur lojë më të mirë dhe e bëri golin e parë. Por Djurgarden përmirësuar themeselves dhe mund të bëjë tre gola dhe të fitojë ndeshjen me 3-1. Leksand marrë argjendin, por dhjetë vjet më parë më vonë mund të fitojë Leksand theirfirst ari.

Leksand Stars vjet arta

Kur Leksand 1969 ₩ theirfirst ari ishte një nga të madh profilin Nisse Nilsson. Nisse ishte me dhe për të marrë 1962 Kampionat i artë Botëror

1973 të fillojë "vërtetë" vitet e arta, ata morën arin tre vjet me radhë. 1973 Luajtur finale kundër Brynäs Leksand Leksand dhe të fitojë ndeshjen dhe argumentet e artë e tyre të dytë. Një Profili i madh gjatë tre viteve që ishte Per Arne Karlström. Lojtarë të tjerë të mirë në atë kohë ishte Mats Ålberg, Dan Söderström, Ulf Martensson dhe Dan Labraaten.

Gjatë sezonit 1973-1974 ishte Leksand superiore dhe Leksand mund të marrë Tyre ari 3 rd pa telashe. Lojtari më i mirë në finale ishte mbrojtjen Thommy dhe portierin Chris.

1975 ka luajtur finalen kundër Leksand Brynäs. Kjo ishte ndeshja e tretë dhe të vendimit. Pas kohë të plotë rezultati ishte 2-2. Roland Eriksson mund të bëjë qëllimin vendosin vdekja e papritur, dhe ari ishte një fakt.

Që nga viti 1975 kanë Leksand kurrë të marrë medaljen e artë, por ndoshta sezonin e ardhshëm ...

Lojtarët pro nga Leksand

Per Arne "Pirro" Alexandersson: Shpenzuar sezonin 1974-1975 e Maple Leafs Toronto, por ai nuk ishte mjaft e mirë kështu që shumicën e kohës ai kaloi në një ndarje më të ulët.

Christer Abrahamsson: 1974 U bë Christer një lojtar profesionist hokej. Ai ka luajtur për ekipin Wha New England whalers. Ai qëndroi atje për tre sezone dhe pastaj ai shkoi në shtëpi në Suedi dhe ka luajtur më shumë icehockey, Leksand natyrisht.

Thommy Abrahamsson: Ashtu si ai është vëllai shkoi Thommy në Amerikën e Veriut. Dhe gjithashtu ai ka luajtur për New England whalers edhe ai qëndroi atje për tre vjet.

Dan Labraaten: 1976 Filloni, Dan për të luajtur për ekipet Wha Winnipeg Jets theres AL bletët lojtari më i mirë. Kur mbyllje ekipi në fund të 70 'fillojnë Dan për të luajtur për ekipet e mëdha Detroit Red Wings. Ai ka luajtur në vijën e njëjtë si Del McCourt dhe Wenceslas Nedomansky. Së bashku ata bënë afër 100 gola. Dan qëndroi në Amerikën e Veriut për gjashtë sezonet.

Roland Eriksson: Heroi nga finalet kombëtare në 1975 rritur në një lojtar profesionist hokej dhe të fillojnë të luajnë për Minesotës Veriut Stars në vitin 1976, atje ai qëndroi për dy sezone. Pas viteve në Minesota Roland shkoi në Gjermani dhe ka luajtur për Dusseldorf.

Goran Högosta: Pas Kampionati Botëror në Vjenë fillojnë Goranin për të luajtur për Islanders New York. Por ai nuk ishte mjaft e mirë kështu që shumicën e kohës ai kaloi në stol. Por Goran rritur në një lojtar më të mirë hokej dhe ai është sezonin e kaluar në New York Islanders është miratuar.

Per-Olof Brasar: Pas Kampionatin Botëror në Vjenë në vitin 1977 të fillojnë Brasar të luajnë për Stars Minesota Veriut. ai underplayed Në të njëjtën linjë si Roland Eriksson dhe Kent- Erik Andersson. Kur Per-Olof underplayed ai është sezonin 2'nd në Minesota Veriut Stars ai mori dallim "lojtari më i madh i sezonit". Krejtësisht ai luajti pesë sezone në NHL, fund atëherë ai të fillojë me përhershëm.

Ulf Samuelsson: quhet edhe Robocop Sepse ai është duke luajtur vështirë. Në Middles e 80 fillojnë Ulf për të luajtur për ekipin NHL të whalers Hartford. Pas disa viteve ndryshoi ekipin Ulf dhe të fillojnë të luajnë për Penguins Pittsburgh. Dhe ai fitoi Kupën Stanley. Dhe tani Ulf luajtur për New York Rangers.

Kjell Samuelsson: Kur Kjell luajtur në New York Rangers në vitin 1985, ai nuk ishte aq i mirë. Por ai fillon të jetë më mirë kur ai ndryshoi ekipe të Flyers Filadelfia, dhe pas pak vitesh ai ishte lojtari më i mirë në ekip. Në fund të 80 ishte Kjell me dhe ka luajtur në të gjitha yll Ekipi së bashku me yjet e mëdha.

Jonas Bergqvist: "Zoti Leksand" kishte një karrierë të shkurtër NHL. Gjatë vjeshtës 1989 luajti Jonas Calgary Flames. Por Jonas nuk ishte mjaft e mirë kështu që shumicën e kohës ai kaloi në një ndarje më të ulët, dhe Jonas nuk më pëlqen se kështu që ai shkoi në Gjermani për një muaj disa dhe se ai shkoi në shtëpi në Suedi dhe ka luajtur hokej për Leksand.

Magnus Svensson Magnus karrierës profesionale të fillojë në vitin 1990. Ai luajti për Lugano, në Zvicër. Pas një viti ai shkoi përsëri në Leksand. Dhe në mars 94 Magnus u kthye në Lugano. Dhe pranverë 95 ai shkoi në Amerikën e Veriut dhe të fillojnë të luajnë për Panthers Florida. Por ai kishte fat të keq, pas 2 Sezonet dhi ai plagosur. 1996 ai vizitoi përsëri në Suedi dhe në Leksand.

Tomas Forslund Tomas është i lindur në Borlange. Ai së pari ekip profesional ishte HC Dobel, por më vonë ai fillon për të luajtur hokej në Amerikën e Veriut, ai ka luajtur për Flames Calgary. Për disa vite më parë ai ka luajtur në Leksand, por tani ai ka luajtur në Këln.

Timers Vjetër

Tomas Jonsson, mbrojtjes. Lindur: 12 prill 1960 Gjatësia: 181 cm Pesha: 82 kg Mosha: 37 Një Seasons në Leksand: 7 Ekipi i parë: Falu NESE Elite Statistikat: 336 lojra, 213 pikë, 511 minuta ndëshkuese Tomas është: Gëzuar, pozitiv dhe kokëfortë

Magnus Svensson, Mbrojtjes Lindur: 1 mars 1963 Length: 180 cm Pesha: 85 kg Mosha: 34 Një Seasons në Leksand: 11 ekipi i parë: TRANAS NESE Elite statistikave: 342 lojra, 220 pikë, 352 minuta ndëshkuese Magnus Ice: Një fitues, dhe AI ​​mbiçmuara bukur.

Jonas Bergqvist Forward Lindur: 26 shtator 1962 Gjatësia: 183 cm Pesha: 90 kg Mosha: 34 shpejti 35 Një stinët në Leksand: 13 ekipi i parë: Statistikat Rögle BK Elite: 433 lojra, 348 pikë, 292 minuta ndëshkuese Jonas akull: Pozitiv , produktiv dhe romantike

Per-Erik Eklund, Forward Lindur: Mar 22, 1962 Gjatësia: 178 cm Pesha: 81 kg Mosha: 34 Një Seasons në Leksand: 2 ekipi i parë: Brommapojkarna Elite Statistikat: 188 lojra, 178 pikë, 68 minuta ndëshkuese Per Erik akull: Nice , Humble ai kishte kujtesë dush

Anders Carlsson, Forward Lindur: 25 nëntor 1962 Gjatësia: 180 cm Pesha: 87 kg Mosha: 36 shpejti 37 Një stinët në Leksand: 1 Ekipi i parë: Gävle GOOD tamplier Elite Statistikat: 188 lojra, 178 pikë, 68 minuta ndëshkuese Anders akull: kokëfortë , pozitive dhe ai dashuri fëmijët

Shkalla Kur Hockey erdhi në fshat


Projektet Related shkollore
Në vijim janë projekte shkollore që kanë të bëjnë Kur Hockey erdhi në fshat ose në ndonjë mënyrë lidhur me Kur Hockey erdhi në fshat.

Koment Kur Hockey erdhi në fshat

« | »